Category: مقام معظم رهبری

گزارش رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری بر چهار کتاب دفاع مقدس در همدان

معاون دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری گفت: رونمایی از تقریظ رهبری با هدف ترویج فرهنگ دفاع مقدس و رفع دغدغه‌ها و مطالبات مقام معظم رهبری برگزار شده است.

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ؛ ایمان عطارزاده چهارشنبه ۲۰ بهمن در آئین ششمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت همراه با رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری بر چهار کتاب «دختر شینا»، «گلستان یازدهم»، «وقتی مهتاب گم شد» و «آب هرگز نمی‌میرد» در همدان، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دارالمومنین همدان همچون آیت‌الله مدنی، شهید مفتح، شهید ابراهیمی، شهید چیت‌سازیان و شهدای مدافع حرم، اظهار کرد: مؤسسه حفظ و نشر آثار دفتر رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب‌های دفاع مقدس در ایران را جزو برنامه‌های خود قرار داده است.۵۷۴۳۵۲۷۷

وی افزود: این برنامه‌ها در قالب ویژه‌برنامه‌های پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت با حضور فعالان و علاقه‌مندان حوزه ادبیات جهاد و شهادت تدوین شده است.

وی با بیان اینکه برگزاری این برنامه در راستای وظایف مؤسسه نشر اندیشه رهبر معظم انقلاب در معرفی آثار فاخر در این حوزه به جامعه و معرفی و تقدیر از نویسندگان و راویان این حوزه است، عنوان کرد: رونمایی از تقریظ رهبری با هدف ترویج فرهنگ دفاع مقدس و رفع دغدغه‌ها و مطالبات مقام معظم رهبری برگزار شده است.

****

علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز در این مراسم گفت: رهبر معظم انقلاب مقام شهدا را بالاتر از هر مقام و مسئولیتی می‌دانند و افتخار خانواده شهید بودن را با مقام عالی شدن قابل مقایسه نمی‌دانند.

وی با اشاره به پیشینه‌ دیدارهای رهبر معظم انقلاب با مردم استان همدان و تحلیل محتوای آن پرداخت و اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب از سال ۶۲ تا ۸۹ تعداد ۲۲ برنامه دیدار با مردم و مسئولان همدان داشته‌اند که در یک مقاله در این زمینه اینگونه بیان شده است «۱۴ مورد از این دیدارها مربوط به دیدارهای دو سفر رهبری به همدان است که نکاتی در این سفرها تدوین و تنظیم شده است.»

 

وی با بیان اینکه شاخصه‌هایی نظیر ظرفیت و استعداد انقلابی از سوی مقام معظم رهبری به مردم همدان نسبت داده شده است، ادامه داد: مردم همدان مردمی باصفا، صبور، با انتظارات کم اما ایثارگر هستند که عنوان شهر علم، عرفان، معنویت، دارالعلم، دارالعباده و دارالجهاد نیز به آنها داده شده است.

مختارپور با بیان اینکه طی دو سال اخیر مقام معظم رهبری بر تعبیر «مومن انقلابی» تأکید داشته‌اند، اظهار کرد: مقام معظم رهبری شخصیت‌های بسیار زیادی را از همدان نام می‌برند و بارها اعلام کرده‌اند که ذکر تمام اسامی یک ساعت زمان می‌برد بنابراین تبیین نقش همدان در استکبارستیزی، مبارزه با تهاجم فرهنگی، توصیه برای خواندن مطالب استاد مطهری، زندگی کردن با فکر و اراده از جمله نکاتی است که رهبر معظم انقلاب درباره مردم همدان گفته و توصیه کرده‌اند.

معاون نشر مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب مقام شهدا را بالاتر از هر مقام و مسئولیتی می‌دانند و افتخار خانواده شهید بودن را با مقام عالی شدن قابل مقایسه نمی‌دانند، عنوان کرد: نباید کسی تصور کند رفتار مقام معظم رهبری با خانواده شهدا بر مبنای احساسات است بلکه ایشان می‌گویند اگر از شهدا صحبت می‌کنم به این علت است که خانواده شهدا با صبر و بردباری راه را می‌پیمایند و باید مورد تشویق قرار گیرند تا برای آینده کشور ما این پرچم سرپا بماند.

همسر شهید چیت‌سازیان در آئین رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «گلستان یازدهم» با تقدیم این تقریظ به همسران شهدا تأکید کرد: پس از گذشت ۳۰ سال از شهادت شهید چیت‌سازیان سعی کردم امانت ایشان را به قلم خانم ضرابی‌زاده به رشته تحریر درآورم و امیدوارم همگی امانت‌دار خوبی برای شهدا باشیم.

بهناز ضرابی‌زاده نویسنده کتاب «گلستان یازدهم» نیز با قرائت بخش‌هایی از اثر خود بیان کرد: این آثار مورد توجه نویسندگان و مسئولان و آحاد مردم واقع شده بنابراین پاسداشت و حفظ فرهنگ ایثار و شهادت از وظایف خطیری است که اگر به آن نپردازیم ناتمام خواهند ماند.

متن تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «گلستان یازدهم» به شرح ذیل است:

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

این روایتی شورانگیز است از زندگی سراسر جهاد و اخلاصِ مردی که در عنفوان جوانی به مقام مردان الهی بزرگ نائل آمد و هم در زمین و هم در ملأ اعلیٰ به عزّت رسید … هنیئاً له.

راوی -شریک زندگی کوتاه او- نیز صدق و صفا و اخلاص را در روایت معصومانه‌ی خود بروشنی نشان داده است.

در این میان، قلم هنرمند و نگارش آکنده از ذوق و لطف نویسنده است که به این همه، جان داده است. آفرین بر هر دو بانو؛ راوی و نویسنده‌ی کتاب.

****

علی خوش‌لفظ  نیز در آئین رونمایی با اشاره به دیدار خود با مقام معظم رهبری و با ابلاغ پیام سلام ایشان گفت: به نمایندگی از فرماندهان و همرزمان سردار شهیدهمدانی خود به دیدار مقام معظم رهبری رفتم و ایشان مرا به عنوان نماینده خود مأمور ابلاغ سلام و تقدیر از فرماندهان و همرزمان همدان کردند.

***

حمید حسام نویسنده کتاب «وقتی مهتاب گم شد» که تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب وی  نیز در این مراسم رونمایی شد، با بیان اینکه نوشتن درباره گمنامی و مظلومیت شهدا منوط به این است که خودشان بخواهند و ما همزبان آنان شویم، گفت: این‌ها همگی عصاره همه علی‌ها هستند و حرف از یکی از آنها، حرف از همه است و نباید نگران این باشیم که کسی از قلم افتاده است.

 

حسام ادامه داد: جنگ را از صدای تپش قلب مادران و همسران شهدا می‌توان شنید و نبض غیرت و حماسه همچنان در خون بچه‌های رزمنده جاری است و این دو تابلوی زیبا در کنار کتاب باید دیده شود.

متن تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «وقتی مهتاب گم شد» به شرح ذیل است:

بسم‌لله‌الرّحمن‌الرّحیم

بچّه‌های همدان؛ بچّه‌های صفا و عشق و اخلاص؛ مردان بزرگ و بی‌ادّعا؛ یاران حسین (علیه‌السّلام)؛ یاوران دین خدا … و آنگاه مادران؛ مردآفرینان شجاع و صبور … و آنگاه فضای معنویّت و معرفت؛ دلهای روشن، همّتها و عزمهای راسخ؛ بصیرتها و دیدهای ماورائی … اینها و بسی جویبارهای شیرین و خوشگوار دیگر از سرچشمه‌ی این روایت صادقانه و نگارش استادانه، کام دل مشتاق را غرق لذّت میکند و آتش شوق را در آن سرکش‌تر می‌سازد.

راوی، خود یک شهید زنده است. تنِ بشدّت آزرده‌ی او نتوانسته از سرزندگی و بیداری دل او بکاهد، و الحمدلله ربّ العالمین. نویسنده نیز خود از خیل همین دلدادگان و تجربه‌دیدگان است. بر او و بر همه‌ی آنان گوارا باد فیض رضای الهی؛ ان‌شاء‌الله.

درباره‌ نگارش این کتاب، آنچه نوشتم کم است؛ لطف این نگارش بیش از اینها است. مقدّمه‌ی کتاب یک غزل به تمام معنی است.

۹۵/۱۰/۱۸

***

از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» نیز اثر حمید حسام با حضور میرزامحمد سلگی جانباز دفاع مقدس، جمعی از مدیران و مسئولان ارشد استان رونمایی رونمایی شد.

سلگی از جانبازان دفاع مقدس در این آیین گفت: گذشته پر افتخاری با رشادت‌ها و شهامت‌ها داریم که سبب عظمت و اقتدار ایران اسلامی شده و از طرفی آینده پیش‌روی ماست.

وی افزود: بین گذشته و آینده زمان حال وجود دارد که باید با توجه به منویات مقام معظم رهبری، دشمن‌شناسی به موقع، آگاهی و شناخت به مسائل روز، از زندگی‌نامه و سیره شهدا بهره برده و برای پیشرفت ایران اسلامی استفاده کنیم.

متن تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» به شرح ذیل است:

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

سلام بر یاران حسین (علیه‌السّلام) و سلام بر لشگر انصارالحسین همدان؛ و سلام بر شهیدان، دلاوران، فدائیان، شیران روز و عابدان شب؛ و سلام بر شهید زنده میرزا محمد سُلگی و بر همسر باایمان و صبور او؛ و سلام بر حمید حسام که دردانه‌هایی چون سُلگی و خوش‌لفظ را به ما شناساند. ساعت‌های خوش و باصفائی را با این کتاب گذراندم و بارها با دریغ و حسرت گفتم:

درنگی کرده بودم کاش در بزم جنون من هم / لبی تر کرده زان صهبای جام پرفسون من هم

هزاران کام در راه است و دل مشتاق و من حیران / که ره چون می‌توانم یافتن سوی درون من هم …

در میان کتاب‌های خاطرات جنگ، این، یکی از بهترین‌ها است. نگارش درست و قوی، ذوق سرشار، سلیقه و حوصله، همّت بلند، همه با هم دست به کار تولید این اثر شده‌اند. کتاب خانم ضرّابی در شرح حال شهید عالی‌مقام علی چیت‌سازیان نیز دارای همین برجستگی‌ها است. این دو نفر از ستارگان اقبال همدانند.

 

پس از رونمایی از تقریظ مقام رهبری بر کتاب دختر شینا، معصومه ستارابراهیمی، فرزند این شهید در سخنان خود درباره مردم همدان گفت: مردم انقلابی همدان ثابت کردند که انقلابی هستند و انقلابی می‌مانند. برای نگاه بصیر رهبر معظم انقلاب و نگارش تقریظ بر این کتاب خدا را شاکرم به طوری که ایشان حق پدری را برای بنده به جای آوردند و نشان دادند که چه بخوانم و چگونه بخوانم.

فرزند شهید ستارابراهیمی افزود: بهناز ضرابی‌زاده نیز با اهدای دو کتاب دختر شینا و گلستان یازدهم دین خود را به ادبیات جهاد و مقاومت ادا کرده و حق شهدا و پدر و مادران شهدا را به‌جا آورده است.

ایسنا

تعمیق و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از اهداف مراسم رونمایی از تقریظ رهبری

معاون هماهنگی مؤسسه حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب گفت: تعمیق و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از جمله اهداف مراسم رونمایی از تقریظ رهبری است.

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ؛ محمد عطارزاده در حاشیه مراسم رونمایی از ۴ تقریظ مقام معظم رهبری در همدان اظهار کرد: ششمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت و رونمایی از چهار تقریظ رهبر معظم انقلاب در کتاب‌های «دختر شینا»، « وقتی مهتاب گم شد»، «گلستان یازدهم» و «آب هرگز نمی‌میر» چهارشنبه ۲۰ بهمن در حسینیه امام خمینی(ره) در همدان برگزار شد.۵۰۹۴۹۹۴_۳۲۶

وی خاطرنشان کرد: این نخستین برنامه‌ای است که ۴ تقریظ در حوزه دفاع مقدس از رهبر معظم انقلاب در رابطه با نویسندگان و یا کتاب‌های مرتبط با یک استان رونمایی می‌شود.

عطارزاده بیان کرد: ویژگی خاص این پاسداشت این است که منحصرا مختص نویسندگان و راویان همدانی بوده و روایت‌ها روایات داستان حماسه و ایثار رزمندگان استان همدان است.

وی هدف از برگزاری این برنامه‌ها را پاسداشت فرهنگ ایثار و شهادت و زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا برشمرد و عنوان کرد: آنچه در دفاع مقدس رمز پیروزی ما بوده‌است یعنی فرهنگ جهاد، ایثار و مقاومت همچنان برای رسیدن به افق‌های پیش‌رو و تقرب به چشم‌اندازی که رهبر معظم انقلاب ترسیم می‌کنند، لازم و ضروری است و باید تلاش کنیم این فرهنگ در بین عموم افراد جامعه ترویج و تعمیق یابد و اساس برگزاری چنین برنامه‌هایی ترویج و تعمیق همین روحیه است.

ایسنا

پیام رهبر انقلاب در تجلیل از فداکاری آتش‌نشانان مؤمن و شجاع

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی با بزرگداشت فداکاری با شکوه و مظلومانه آتش‌نشانان مؤمن و با اخلاص در حادثه پلاسکو، از همه دستگاهها و افرادی که در این ده شبانه‌روز تلخ با همه‌ی توان، کار بزرگی را به پایان رساندند، قدردانی کردند.smpf
متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است.
بسم الله الرّحمن الرّحیم
اکنون پس از شبها و روزهای تلخ نگرانی و کاوش، نوبت آن است که یاد فداکاری با شکوه و مظلومانه‌ی آتش‌نشانان مؤمن و شجاع ملت ایران ثبت و بزرگ داشته شود و مردانی را که حقاً باید قهرمانان کم‌ادّعا و با اخلاص نامیده شوند همگان بشناسند و درس آنان را در خاطر نگه دارند.
این جوانمردان برای نجات جان و مال هم‌میهنان خود، با شهامتی شگفت‌انگیز به درون آتش و آوار رفتند و جان خود را در خطر نهادند و خود را فدا کردند. آنان یک بار دیگر خاطرات فداکاریهای دوران دفاع مقدس را زنده کردند و نشان دادند که ایرانی مؤمن آنجا که پای خطرپذیری برای ادای وظیفه در میان است عزمی راسخ و شجاعتی مثال‌زدنی را تجسّم می‌بخشد و در راه خدا متاع جان را بی‌چند و چون عرضه میکند. خانواده‌های داغدار و همه‌ی ملت ایران به این عزم و شهامت برخاسته از ایمان ببالند و صاحبنظران، این پدیده را در تحلیلها و محاسبات خود درباره‌ی ایران و ایرانی مؤمن به حساب آورند. این حادثه از سوئی غم‌انگیز و از سوئی افتخارآمیز است. اینها شهیدان راه خدمت دشوار و انجام وظیفه‌ی پر خطرند و هرگز فراموش نخواهند شد ان‌شاء الله.
اینجانب در غم آن عزیزان و دیگر جان‌باختگان حادثه‌ی پلاسکو با خانواده‌ها و بازماندگان آنان شریکم و از خداوند متعال برای آنان رحمت الهی و برای اینان صبر و اجر مسألت میکنم.
همچنین از دستگاهها و افرادی که در این ده شبانه‌روز تلخ با همه‌ی توان برای نجات جان آتش‌نشانان و گرفتارشدگان، کوه سنگینی از کار و تلاش و همت و نگرانی را بر دوش کشیدند و با همکاری و صمیمیّت، کاری بزرگ را به پایان رساندند تشکر میکنم و پاداش الهی را برای آنان میطلبم.
سیدعلی خامنه‌ای
۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۵

دیدار جمعی از خانواده‌های شهدای مدافع حرم ارتش با رهبر معظم انقلاب

خانواده‌های هفت شهید مدافع حرم از تکاوران شجاع ارتش، این هفته با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند؛ این شهدای گرانقدر در دفاع از حرم حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها) در سوریه به شهادت رسیده‌اند.1
ه گزارش «ایثار خبر» حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با تجلیل از مقام والای شهدا گفتند: این شهدا نه‌تنها برای ارتش بلکه برای همه‌ی ملّت مایه‌ افتخارند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: همسران محترم برخی از این شهدا در تشییع جنازه‌ی همسرانشان مطالبی گفتند که فوق سطح فهم معمول ما انسان‌های مادی است.
ایشان در ادامه افزودند: اگر جلوی بدخواهان و فتنه‌گران که دستمایه‌ دشمنی آمریکا و صهیونیسم هستند، در آنجا گرفته نمی‌شد، باید در تهران و فارس و خراسان و اصفهان جلوی آنها را می‌گرفتیم. اینها دشمن را زمین‌گیر کردند.

دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامى‌ با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه) در دیدار مسئولان نظام، میهمانان سی‌امین کنفرانس وحدت اسلامی، سفرای کشورهای اسلامی و قشرهای مختلف مردم تأکید کردند: امروز دو اراده در منطقه در تعارض با یکدیگر قرار گرفته است: «اراده‌ی وحدت» و «اراده‌ی تفرقه»؛ و در این اوضاع حساس، «تکیه بر قرآن و تعالیم الهی پیامبر اعظم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم)» به‌عنوان داروی وحدت‌بخش، راه‌حل محنت‌های دنیای اسلام است.smpl

رهبر انقلاب اسلامی با تبریک میلاد مسعود حضرت ختمی مرتبت محمد بن عبدالله (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) و ولادت باسعادت امام جعفر صادق (علیه‌السلام) افزودند: اهمیت وجود مقدس پیامبر اسلام به حدی است که پروردگار کریم در قرآن مجید به‌خاطر دادن این نعمت بی‌بدیل، بر بشریت منّت می‌گذارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با استناد به تعبیر قرآنی «رحمهً ‌لِلعالمین»، تعالیم پیامبر اعظم را راهی برای نجات همه‌ی بشریت خواندند و افزودند: دشمنان بشریت و صاحبان زر و زور با این تعالیم سعادت‌بخش مخالفند و به همین علت، خداوند به پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) دستور می‌دهد ضمن خودداری از پیروی و سازش با کفار و منافقین، با آنان جهاد کن و بر آنان سخت بگیر.

ایشان افزودند: جهاد با دشمنان اسلام و بشریت، البته به تناسب شرایط مختلف، گاه نظامی، گاه سیاسی و در شرایطی فرهنگی یا حتی علمی است و ملت‌های مسلمان به‌خصوص مبلغان دینی و جوانان باید با مطالعه و شناخت تعالیم الهی به پیامبر خاتم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم)، این مجموعه‌ی حیات‌بخش را مورد استفاده قرار دهند.

رهبر انقلاب با یادآوری تلاش روزافزون استکبار و استعمار برای تفرقه و تضعیف مسلمانان افزودند: دنیای اسلام، امروز دچار گرفتاری‌ها و رنج‌های فراوانی است که «اتحاد، هم‌افزایی، تعاون و عبور از اختلافات مذهبی و فکری در زیر سایه‌ی مشترکات فراوان اسلامی»، راه‌حل این مشکلات و مصائب است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: در صورت وحدت ملت‌ها و دولت‌های اسلامی، آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها، توان تحمیل خواسته‌های خود بر مسلمانان را از دست می‌دهند و توطئه‌ی به فراموشی سپرده شدن فلسطین ناکام خواهد ماند.????? ??????? ???? ? ???????? ??????? ???? ???????

ایشان، حمله و کشتار مسلمانان از میانمار در شرق آسیا تا نیجریه در غرب آفریقا و رویارویی مسلمانان در منطقه‌ی بسیار مهم غرب آسیا را از نتایج توطئه‌های تفرقه‌انگیز مستکبران خواندند و افزودند: در این اوضاع و احوال، شیعه‌ی انگلیسی و سنّی آمریکایی مثل دو لبه‌ی یک قیچی به آتش‌افروزی و اختلاف‌افکنی مشغولند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به رویارویی اراده‌ی شیطانی «تفرقه» با اراده‌ی عزت‌بخش «وحدت» گفتند: سیاست قدیمی انگلیسی‌ها مبنی بر تفرقه بینداز و آقایی کن، در دستور کار جدی دشمنان اسلام قرار دارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، سیاست‌ها و اقدامات انگلیسی‌ها در دو قرن اخیر را به‌عنوان منبع شر و نکبت برای ملت‌های منطقه، مورد اشاره قرار دادند و یادآوری کردند: در روزهای اخیر، انگلیسی‌ها در نهایت بی‌شرمی، ایرانِ مظلوم و عزیز را تهدید منطقه نامیده‌اند اما همه می‌دانند که برخلاف این اتهامات، این انگلیسی‌ها هستند که همیشه منشأ و منبع تهدید و فساد و خطر و نکبت بوده‌اند.

رهبر انقلاب اسلامی، افزایش فعالیت‌های ضد اسلامی مستکبران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را نشانه‌ی ترس آنها از استقرار و استمرار یک نظام اسلامی قدرتمند، پیشرو و الگو دانستند و افزودند: دشمنان حتی اگر ادعای نرمش داشته و ظاهری آراسته هم داشته باشند، در باطن به تمام معنا وحشی و خشن هستند و ملت‌ها باید برای مواجهه با این دشمنان بی‌اخلاق، بی‌دین و بی‌انصاف آماده باشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «اتحاد» را مهم‌ترین آمادگی مورد نیاز دنیای اسلام برشمردند و افزودند: همه‌ی فرَق اسلامی چه شیعه و چه سنّی، از ایجاد اختلاف حذر کنند و وجود نازنین پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم)، قرآن مجید و کعبه‌ی شریف را محور وحدت و همبستگی قرار دهند.

رهبر انقلاب اسلامی، هوشیاری ملت‌ها و دولت‌ها در مقابل شیطنت‌های سلطه‌گران را خواستار شدند و افزودند: چرا کشورهایی با ظواهر اسلامی حرف دشمنان را درباره‌ی تهدیدات و دشمنی‌های درونی جهان اسلامی قبول و به‌صراحت از سیاست‌های آنها تبعیت می‌کنند؟

ایشان در پایان سخنانشان خطاب به ملت عزیز و امتحان‌داده‌ی ایران گفتند: «تداوم راه پرافتخار امام و انقلاب»، «ایستادگی در مقابل دشمنان» و «دفاع بدون ملاحظه از حق و حقیقت»، بی‌تردید عزت و سعادت دنیا و آخرت را به ارمغان خواهد آورد.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آقای روحانی رئیس‌جمهور سالروز ولادت شریف و نورانی پیامبر اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) را روز دعوت به حق و همه‌ی فضائل اخلاقی دانست و افزود: سیره‌ی پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم)، وسط‌گزینی بین حق و باطل نبود، بلکه ایشان در عرصه‌ی حق، یعنی بهترین مسیر را انتخاب می‌کرد و معنای اعتدال نیز همین است.

رئیس‌جمهور با تأکید بر لزوم افزایش پیشرفت مادی و معنوی در کنار یکدیگر گفت: امروز اقبال جوانان کشور به معنویت و حضور پرشور آنان در عرصه‌های معنوی بیش از گذشته شده و در عرصه‌ی پیشرفت مادی نیز بر اساس گزارش بانک مرکزی، رشد اقتصادی کشور در شش ماهه‌ی اول سال به ۷.۴ درصد رسیده است.

آقای روحانی همچنین درخصوص اوضاع منطقه با اشاره به برخی گروه‌ها و جریان‌ها که به‌نام پیامبر رحمت، چهره‌ی دین را به ترور و خشونت آلوده کرده‌اند، گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار ملت‌های مظلوم منطقه در مقابل تروریسم ایستاده و خواهد ایستاد.

رئیس‌جمهور با انتقاد از برخی دولت‌های اسلامی که از موفقیت‌های مردم و ارتش در عراق و سوریه در مبارزه با تروریسم اظهار نگرانی و ناراحتی می‌کنند، افزود: متأسفانه برخی دولت‌های اسلامی به‌جای آنکه نگران مردم مظلوم سوریه و زنان و کودکان و مجروحان و آوارگان در حلب باشند، نگران سرنوشت تروریست‌ها و به‌دنبال سالم خارج شدن آنها از حلب هستند.

آقای روحانی، سیره و راه پیغمبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) را مبارزه با ظلم و تجاوز خواند و گفت: واگرایی کشورهای اسلامی، آنها را از عظمت و پیشرفت بازمی‌دارد و تنها راه نجات دنیای اسلام، هم‌گرایی و اتحاد است.

در پایان این دیدار، جمعی از میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی از نزدیک با رهبر انقلاب اسلامی دیدار و گفت‌وگو کردند.

روحیه ایثارگری و فداکاری را باید حفظ و تقویت کرد

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای ستاد بزرگداشت چهار هزار شهید استان گلستان که در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۹۵ برگزار شده بود، صبح روز پنجشنبه ۲۵ آذر ماه در محل برگزاری این بزرگداشت در گرگان منتشر شد.n00189418-b
حضرت آیت الله خامنه‌ای در این دیدار، فداکاری شهیدان در «حفاظت از انقلاب اسلامی، عزّت ملی و آینده و تاریخ کشور» را بسیار عظیم خواندند و گفتند: اگر این فداکاریها و شهادت‌طلبی‌ها نبود، نهال نوپای نظام اسلامی در مقابل طوفانهای سخت دوام نمی‌آورد و از بین می‌رفت، بنابراین باید روحیه ایثارگری و فداکاری را حفظ و تقویت کرد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی، نقطه مرکزی و آماج نقشه‌ها و حملات استکباری در قضایای جهانی را «ایران اسلامی» دانستند و در تبیین علت احساس خطر دشمنان از جمهوری اسلامی خاطرنشان کردند: در دورانی که همه سیاستهای استکباری در جهت منزوی کردن دین بود، اسلام عزیز و قرآن کریم بر این کشور حاکم و سپس وارد مناطق گوناگون دنیا شد که این حادثه عجیب و مهم موجب احساس خطر دشمن و توطئه و فعالیت علیه نظام اسلامی از همان روز اول انقلاب اسلامی شد.
ایشان، با تأکید بر «شناخت دشمن و نقشه‌های او»، شرط استمرار ناکامی دشمنان در مقابل نظام اسلامی را «احساس مسئولیت همگانی مسئولان و مردم» خواندند و خاطرنشان کردند: همه آحاد مسئولان و مردم باید احساس مسئولیت کنند و وظیفه اصلی خود را دفاع از نظام اسلامی قرار دهند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، احیاء و بزرگداشت یاد شهداء را «حسنه ماندگار، صدقه جاریه و حرکتی در جهت دفاع از نظام اسلامی» خواندند و در بیان توصیه‌هایی به دست‌اندرکاران ستاد بزرگداشت شهیدان، افزودند: تلاش کنید با تولید مخاطب که در واقع همان یافتنِ مخاطبان است، محصولات و تولیدات فکری و هنری خود را به ذهن آنان برسانید.
رهبر معظم انقلاب اسلامی رساندن پیام به ذهن و دل مخاطبان را پیچیده و نیازمند ظرافتهای هنری دانستند و با تأکید بر لزوم آگاهی جوانان از تاریخ و شناسنامه انقلابی خود، خاطرنشان کردند: هماهنگی، همزیستی و همدلی موجود میان شیعه و سنی در کشور بزرگترین حربه بر ضد دشمنان اسلام و قرآن و ایران است که این مسئله مهم نیز باید به شکل هنرمندانه به ذهن مخاطبان جوان منتقل شود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین در بیان امتیازات و ویژگی‌های مردم گلستان، از جمله «برخورداری از نیروی انسانی ممتاز» و «هم‌زیستی مطلوب و مؤثر اقوام و مذاهب» به طراحی‌ها و هزینه‌های هنگفت دشمنان برای ایجاد اختلاف اشاره کردند و افزودند: در ایران اسلامی و در مناطق مختلف گلستان، درست در نقطه مقابل توطئه‌ها و خواست جریانهای تکفیری و سرویسهای جاسوسی دشمن، اقوام و مذاهب مختلف در حفظ همزیستی و همکاری بسیار کوشا هستند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی، این همکاری و محبت متقابل را «کار سیاسیِ هدفدار، جهت‌دار و قاطع» در مقابل اختلاف‌افکنی دشمنان و از نقاط قوت حقیقی کشور خواندند و خاطرنشان کردند: این هماهنگی‌ها و محبتها و ارتباطات متقابل، از جمله امکانات و ابزارهای منحصر به‌فرد جمهوری اسلامی در جنگ نامتقارن با استکبار جهانی یعنی امریکا و صهیونیسم است که آنها قادر به درک و تحلیل آن نیستند.
ایشان، «پیشتازی مردم گلستان در استقبال از نهضت امام خمینی(ره)»، «وفاداری و فداکاری برای انقلاب اسلامی در مواردی همچون واقعه ۵ آذر ۵۷ و مقابله با گروهکهای تجزیه‌طلب در اوائل انقلاب»، و «خوش‌درخشیدن سپاه و ارتش استان در دفاع مقدس» را از دیگر ویژگی‌ها و امتیازات این منطقه و نشان‌دهنده بیداری مردم دانستند و افزودند: به تک تک مردم، مسئولان و علمای شیعه و سنّی استان گلستان، سلام و اظهار محبت، اعتماد و اخلاص می‌کنم.

سخنرانی ۳۰ سال قبل مقام معظم رهبری در جمع بسیجیان

«تاریخ شفاهی ایران» در دو قسمت پیش‌رو همزمان با هفته بسیج، بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع هزاران نفر از بسیجیان اعزامی از استان تهران به جبهه‌های نبرد علیه دشمن بعثی در ۲۱ بهمن ۱۳۶۵ را پخش می‌کند.۵۷۳۸۸۹۶۴

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع بسیجیان تاکید کردند: تاکنون که ۸ سال از انقلاب می‌گذرد هر ماه شاهد یک توطئه هستیم و اگر قرار بود این انقلاب شکست بخورد تا به حال دَه‌ها بار شکست خورده بود. یک روز در داخل اخلال کردند، یک روز گروهک‌ها را سازماندهی کردند، یک روز ما را محاصره اقتصادی کردند، یک روز به ما حمله مستقیم نظامی کردند، یک روز مرزهای ما را شکستند و یک روز در محامع بین‌المللی نشستند و به جای اینکه به سخن حق این ملت گوش بدهند با بی‌تفاوتی و بی‌مسؤولیتی از کنار این قضایا گذشتند.

ایشان در ادامه با اشاره به اینکه این آمریکا بود که دیوانه‌ای مانند صدام را به جنگ علیه این کشور تشویق کرد، بیان داشتند: دو کشور ایران و عراق سال‌های زیادی را دوستانه در کنار هم سپری کرده‌اند و حال صدام با به راه انداختن این جنگ نه تنها امنیت ما بلکه امنیت کل منطقه را بر هم زده است و ملت ما با دفاع از مرزهای خود نه تنها ضامن امنیت ایران بلکه ضامن امنیت در منطقه است و صدام اگر فرصت پیدا کند به کشورهای دیگر منطقه نیز دست‌اندازی می‌کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگر بیاناتشان تاکید داشتند: ما شعار نه شرقی و نه غربی را در کشور خود پیاده کردیم که شعاری خطرناک محسوب می‌شد؛ یعنی ما مصالح کشورمان را بر اساس منافع هیچ ابرقدرتی بنا نمی‌گذاریم.

مشروح بیانات ایشان در قالب مجموعه «تاریخ شفاهی ایران» دوشنبه و سه شنبه، اول و دوم آذر ساعت ۱۹ از شبکه مستند سیما روی آنتن می‌رود و روز بعد ساعت ۱۲:۳۰ پخش می‌شود.

دیدار خانواده های شهدای اصفهان با مقام معظم رهبری

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار هزاران نفر از مردم اصفهان، استان اصفهان را استان «شهادت و پیشگامی»، «استقامت و ایستادگی»، «علم و فرهنگ»، «دین و ولایت»، و «کار و ابتکار» خواندند و با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچ قضاوتی در مورد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ندارد و همواره از دو حزب مطرح این کشور، شاهد دشمنی بوده است، گفتند: امروز مهمترین نیاز کشور بخصوص برای نخبگان و مسئولان کشور، «بصیرت سیاسی و غافل نشدن از توطئه دشمن»، «حفظ روحیه و جهت‌گیری انقلابی»، «اقدام و عمل در عرصه اقتصاد مقاومتی»، «ادامه پرشتاب مسیر رشد علمی»، «اتحاد و انسجام ملی» و «حفظ استحکام روحی و درونی» است.????? ???? ??????
رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار که در ایام سالگرد حماسه مردم اصفهان در تشییع ۳۷۰ شهید عملیات محرم در روز ۲۵ آبان سال ۱۳۶۱ برگزار شد، یکی از مهمترین ویژگی‌های بارز مردم استان اصفهان را، روحیه «شهادت طلبی» و «ایستادگی» دانستند و با تأکید بر لزوم شناخت طراحی دشمن در هر مقطعی و پرهیز از وادادگی در مقابل او، افزودند: ایستادگی بر اصول انقلاب اسلامی یکی از نیازهای مهم امروز است و اصول انقلاب همان مبانی و شاخصهای مطرح شده در بیانات امام (رحمه‌الله)و وصیت‌نامه ایشان است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با توصیه مجدد به جوانان برای مطالعه گفتارها و وصیت‌نامه امام (رحمه‌الله) به عنوان نقشه راه حرکت نظام اسلامی خاطرنشان کردند: آن امام که دنیا را تکان داد، مجسَم در همین گفتارها و وصیت‌نامه است و نمی‌توان امام (رحمه‌الله) را برخلاف آنچه که بود، معنا و تأویل کرد.
ایشان تنها راه حل مشکلات کشور و جبران عقب ماندگی ها و رسیدن به عزت و رفاه و پیشرفت مادی و معنوی و اخلاقی و فرهنگی را ایستادگی بر اصول انقلاب اسلامی دانستند و گفتند: از لحاظ عملی نیز باید بر روی استحکام درونی کشور به ویژه در بخش اقتصاد تمرکز و اقدام جدی شود.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: دشمن، اقتصاد را نشانه گرفته زیرا تصور می کند اقتصاد، نقطه‌ضعف کشور است و بر همین اساس بر «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» تأکید شده است و مسئولان باید «اقدام و عمل» و شاخصه‌های آن را جلوی چشم مردم قرار دهند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «بصیرت سیاسی» را یکی دیگر از نیازهای ضروری به‌ویژه در میان نخبگان خواندند و تأکید کردند: نبود بصیرت موجب می شود که انسان مجذوب مواردی شود که واقعاً جاذبه ندارند، همانند عده ای که مجذوب آمریکا هستند در حالی‌که این مجذوبیت دروغین است.
ایشان به مباحث مطرح شده درخصوص مشکلات و واقعیت‌های درون جامعه آمریکا، در رقابت‌های انتخابات اخیر اشاره کردند و افزودند: فردی که به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شده است، در رقابت‌های انتخاباتی گفت، اگر پولی را که در این چند سال خرج جنگ کردیم، برای داخل آمریکا استفاده می کردیم، می توانستیم این کشور را دو بار بسازیم؛ آیا آن کسانی که مجذوب آن نقطه خیالی هستند، معنی این سخنان را می فهمند؟
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مطالب مطرح شده در رقابت‌های انتخابات آمریکا مبنی بر وجود خرابی ها، فقر و مشکلات گسترده در این کشور، خاطرنشان کردند: آمریکا در سالهای اخیر پول مردم این کشور را صرف جنگ‌های غیرشرافتمندانه ای کرد که نتیجه آن، کشتار دهها هزار غیرنظامی و نابودی زیر ساخت ها در افغانستان، عراق، لیبی، سوریه و یمن است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه واقعیات مطرح شده در رقابتهای انتخاباتی آمریکا، سخنانی بوده که در این سالها همواره مطرح می شده اما عده ای نمی خواستند آن را بپذیرند، گفتند: معنی بصیرت آن است که بدانید با چه کسی طرف هستید و او درباره شما چگونه فکر می کند و اینکه اگر چشمان خود را ببندید، قطعاً ضربه خواهید خورد.
ایشان با تأکید بر اینکه توقع از نخبگان سیاسی و غیرسیاسی، داشتن چنین بصیرتی است، افزودند: خوشبختانه مردم عادی دارای این بصیرت هستند اما تعجب از آن است که برخی نخبگان با تکیه بر توهمات، این بصیرت را ندارند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نتیجه انتخابات اخیر ریاست جمهوری در آمریکا خاطرنشان کردند: ما هیچ قضاوتی درباره این انتخابات نداریم زیرا آمریکا، همان آمریکا است و در ۳۷ سال گذشته هر یک از دو حزب که بر سر کار بودند، هیچ خیری که نرساندند، دائماً نیز شر آنها متوجه ملت ایران بوده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: بر خلاف عده ای که در دنیا، برای نتیجه انتخابات آمریکا، عزا گرفته اند یا عده دیگری که شادی می کنند ما نه عزا می گیریم و نه شادی می کنیم زیرا برای ما فرقی نمی کند و هیچ نگرانی هم نداریم و به لطف الهی، برای مواجهه با هر حادثه محتملی نیز آماده ایم.
ایشان افزودند: موضوعی که ما باید الان بر آن متمرکز شویم، راه عبور از مشکلات فعلی و آینده کشور است که تنها راه نیز حفظ و ارتقای استحکام داخلی نظام است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه در صورت استحکام سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و استحکام روحی و روانی نخبگان و مسئولان ارشد، هیچ خطری، کشور را تهدید نخواهد کرد، گفتند: ملت ایران به ویژه جوانان باید رویش مبارکِ روحیه انقلابی را ادامه دهند زیرا مسئله اصلی کشور برخی بحثها و جنجالها وحاشیه سازی ها نیست بلکه حفظ روحیه و جهت گیری انقلابی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از لحاظ عملی نیز، اقتصاد مقاومتی، پیشرفت علمی و اتحاد و انسجام داخلی را ضروری برشمردند و تأکید کردند: امتحان‌های مختلف درواقع عرصه‌ای برای شناخت نقاط ضعف و برطرف کردن آنها و تبدیل آنها به نقاط قوت است.
ایشان با یادآوری سابقه مردم استان اصفهان در سربلند بیرون آمدن از امتحان‌های مختلف، به ۲۵ آبان «سالروز تشییع شکوهمند و تاریخی حدود ۳۷۰ شهید عملیات در شهر اصفهان»، اشاره کردند و گفتند: آن تشییع فراموش‌نشدنی نشان‌دهنده ظرفیت روحی، استحکام و مقاومت ستودنی مردم اصفهان است زیرا در همان روزِ تشییع شهیدان، جوانان فراوانی در اصفهان برای اعزام به جبهه صف کشیدند.
رهبر انقلاب اسلامی، کمرنگ کردن و به فراموشی سپردن نقاط برجسته و غرورآفرین تاریخ انقلاب را از اهداف اصلی تهاجم دشمنان دانستند و خاطرنشان کردند: حرکت حماسی و پر شور مردم اصفهان هرگز نباید به فراموشی سپرده شود.
ایشان، اصفهان را شهر «علم، دین، ولایت، کار و ابتکار، هنر و فرهنگ، و شهادت» خواندند و افزودند: مردم استان اصفهان در فداکاری و ایثار برای کشور و دین خدا پیشگام و پیش‌قدم بوده‌اند، و شهیدان بزرگ و نام‌آوری همچون آیت‌الله بهشتی، همت، خرازی، کاظمی و ردّانی‌پور از این منطقه برخاسته‌اند که هر یک همچون مشعلی فروزان، راه ملت را روشن می‌کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «گشاده‌دستی در انفاق مال در راه خدا و خیرات عمومی»، و «صرفه‌جویی در زندگی معمولی و شخصی» را از دیگر خصوصیات خوب و ممتاز مردم اصفهان برشمردند.
رهبر انقلاب اسلامی، همچنین به راهپیمایی اربعین اشاره و آن را سرمایه‌ای ارزشمند خواندند و افزودند: این حرکت عظیم و میلیونی میان نجف و کربلا و این شور و شوق و حرکت، حتی اگر با خطر همراه باشد، همواره در دل مردم و جوانان ما موج می‌زند و این سرمایه را باید حفظ کرد زیرا ضامن بقای کشور است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان سخنان خود تأکید کردند: آینده کشور به مراتب بهتر از امروز خواهد بود و به فضل الهی و به برکت اسلام و انقلاب، ملت ایران بر همه مشکلات فائق خواهد آمد و پیش خواهد رفت.
پیش از بیانات رهبر انقلاب اسلامی، نماینده‌ی ولیّ‌فقیه و امام‌ جمعه‌ی اصفهان با گرامیداشت ۲۵ آبان‌ماه سالروز تشییع ۳۷۰ شهید عملیات محرم، گفت: مردم مقاوم و مؤمن استان اصفهان، مطیع دین اسلام بوده و با همه‌ی توان، آماده‌ی خدمت در راه انقلاب اسلامی هستند.
وی با اشاره به قابلیت‌های استان اصفهان در حوزه‌های اقتصادی و صنعتی، خاطرنشان کرد: مردم استان اصفهان فعالیت‌های زیادی برای تحقق اقتصاد مقاومتی انجام داده‌اند و این استان قابلیت الگو شدن در این عرصه را دارد.

پیاده‌روی اربعین؛ بزرگ‌ترین گردهمایی عالم

در آستانه‌ی اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام) و برگزاری پیاده‌روی عزاداران از شهرهای عراق به سمت کربلا، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR گزیده‌ای از بیانات رهبر انقلاب اسلامی درباره‌ی «حرکت پیاده‌روی اربعین» را مرور می‌کند.untitled
* پیاده‌روی اربعین؛ حرکت عشق و ایمان
این روزها روزهای نزدیک به اربعین است. پدیده‌ی بی‌نظیر و بی‌سابقه‌ای هم در این سالهای اخیر به‌وجود آمده و آن، پیاده‌روی میان نجف و کربلا یا بعضی از شهرهای دورتر از نجف تا کربلا است؛ بعضی از بصره، بعضی از مرز، بعضی از شهرهای دیگر، پیاده راه می‌اُفتند و حرکت میکنند. این حرکت حرکت عشق و ایمان است؛ ما هم از دور نگاه میکنیم به این حرکت، و غبطه میخوریم به حال آن کسانی که این توفیق را پیدا کردند و این حرکت را انجام دادند:
گرچه دوریم به یاد تو سخن میگوییم‌
بُعد منزل نبوَد در سفر روحانی
بیانات در ابتداى درس خارج فقه‌ درباره پیاده‌روی اربعین ۱۳۹۴/۹/۹

* شعار بزرگ الهی
این کسانی که این راه را طی کردند و این حرکت عاشقانه را و مؤمنانه را دارند انجام میدهند، واقعاً دارند حسنه‌ای را انجام میدهند. این یک شعار بزرگ است، لا تُحِلّوا شَعائِرَ الله، این بلاشک جزو شعائرالله است. جا دارد که امثال بنده که محرومیم از این‌جور حرکتها عرض بکنیم که «یا لیتنا کنّا معکم فنفوز فوزاً عظیماً». همان‌طور که عرض کردیم، این حرکت حرکت عشق و ایمان است؛ هم در آن ایمان و اعتقاد قلبی و باورهای راستین، تحریک‌کننده و عمل‌کننده است؛ هم عشق و محبّت. تفکّر اهل‌بیت و تفکّر شیعی همین‌جور است؛ ترکیبی است از عقل و عاطفه، ترکیبی است از ایمان و عشق؛ ترکیب این دو. این آن‌چیزی است که در سایر فِرَق اسلامی، خلأ آن محسوس است؛ سعی هم میکنند گاهی به یک نحوی این خلأ را پُر کنند، [امّا] نمیشود؛ چه کسی مثل خاندان پیغمبر -این عناصر برجسته، ممتاز، نورانی، ملکوتی- وجود دارد در بین معتقَداتِ شُعبِ دیگرِ اسلامی، که این‌جور مردم به آنها عشق بورزند، با آنها تعامل کنند، با آنها حرف بزنند، به آنها سلام کنند و از آنها ان‌شاءالله جواب بشنوند؛ چه‌کسی دیگر وجود دارد؟ این است که این یک فرصتی است در اختیار پیروان اهل‌بیت؛ این زیارت ائمّه (علیهم‌السّلام)، این معاشقه‌ی معنوی با این بزرگواران، این زیارتهای سرشار از مفاهیم عالی و ممتاز که در اختیار ما است.
بیانات در ابتداى درس خارج فقه‌ درباره پیاده‌روی اربعین ۱۳۹۴/۹/۹

* فرصتی که باید مغتنم شمرد
این حرکت عظیمِ مردم از ایران، از کشورهای دیگر اسلامی، از هند، از اروپا، حتّی از آمریکا و کشورهای دیگر، از راه‌های دور، افرادی می‌آیند در این راه‌پیمایی شرکت میکنند؛ دو روز، سه روز بیشتر یا کمتر – در این راه، پای پیاده حرکت میکنند؛ مردم عراق هم انصافاً با کمال بزرگواری و محبّت پذیرایی میکنند از اینها؛ خیلی حرکت عظیم و پرمعنا و پرمغزی است و کسانی که موفّق میشوند باید مغتنم بشمارند.
بیانات در ابتداى درس خارج فقه‌ درباره پیاده‌روی اربعین ۱۳۹۴/۹/۹

* بزرگ‌ترین گردهمایی عالم
امسال(۱) شما ملاحظه کردید در اربعین حسینی میلیون‌ها انسان در کنار هم قرار گرفتند؛ خود این حرکت عظیم یک جمعی از مسلمانها -البتّه مخصوص شیعه نبود، سنّی‌ها هم بودند- که در دنیا انعکاس پیدا کرد، تعظیم کردند؛ تجلیل کردند؛ آن را بزرگ‌ترین گردهمایی عالم به حساب آوردند؛ چه کسانی؟ آنهایی که دارند مسائل اسلامی را رصد میکنند.
بیانات در دیدار مسئولان نظام و میهمانان بیست و هشتمین کنفرانس بین‌المللى وحدت اسلامى‌ ۱۳۹۳/۱۰/۱۹

* نماد عزّت اسلامی
من همین‌جا مناسب میدانم و لازم میدانم به‌مناسبت یاد از آن اجتماع عظیم، از دولت عراق، ملّت عراق، عشایر عراق که در این آزمون بسیار مهم فداکاری کردند، خدمت کردند، کَرم و بزرگواری نشان دادند، تشکّر کنم. حادثه‌ی عجیبی بود حادثه‌ی امسالِ(۲) اربعین کربلا. این راه را دشمنان اسلام و دشمنان اهل‌بیت به خیال خود مسدود کرده بودند. ببینید چه حرکت عظیمی اتّفاق افتاد! وقتی حتّی جسمها در کنار هم قرار میگیرد، این‌جور انعکاس پیدا میکند. اگر ما با هم باشیم، کشورهای اسلامی، ملّتهای مسلمان -سنّی و شیعه و فِرَق مختلف تسنّن و تشیّع- با یکدیگر دلهایشان صاف باشد، نسبت به یکدیگر سوءظن نداشته باشند، سوءنیّت نداشته باشند، به یکدیگر اهانت نکنند، ببینید در دنیا چه اتّفاقی خواهد افتاد؛ چه عزّتی برای اسلام درست خواهد شد! وحدت؛ وحدت.
بیانات در دیدار مسئولان نظام و میهمانان بیست و هشتمین کنفرانس بین‌المللى وحدت اسلامى‌ ۱۳۹۳/۱۰/۱۹

* نمونه ارتباط دوستانه دو ملت ایران و عراق
راه‌پیمایی مراسم روز اربعین یک نمونه از این ارتباط دوستانه [دو ملت ایران و عراق] است به‌گونه‌ای که مردم عراق در پذیرایی از زائران ایرانی، از انفاق و محبت و ارادت چیزی کم نمی‌گذارند. مسئولان دو کشور ایران و عراق، باید از این فضا و فرصت برای منافع دو کشور بیشترین استفاده را بکنند.
دیدار رئیس جمهوری عراق با رهبر انقلاب ۱۳۹۴/۹/۳

* مهمان‌نوازی مردم عراق از زائران اربعین حسینی
میهمان‌نوازی و کَرَم در استقبال از زائران اربعین حسینی یکی دیگر از صفات ممتاز مردم عراق است. این رفتار عاشقانه‌ی معنوی در دنیای امروز مادی بسیار مهم و قابل توجه است و هنوز به‌درستی عمق این فضیلت مردم عراق شناخته نشده است.
دیدار نخست‌وزیر عراق با رهبر انقلاب ۱۳۹۴/۳/۲۷

* رعایت مقررات و ضوابط در سفر اربعین
البتّه این عرایض ما موجب نشود که بعضی‌ها خارج از مقرّرات بخواهند بلند شوند راه بیفتند و حرکت کنند؛ نه، طبق همان مقرّراتی که دولت اسلامی معیّن کرده است؛ خب، دوستان ما در دولت نشسته‌اند فکر کرده‌اند، مقرّراتی و ضوابطی برای این کار در نظر گرفته‌اند، این ضوابط حتماً مراعات بشود؛ جوری نباشد که کسانی خارج از این ضوابط بگویند «برویم همین‌طور حرکت کنیم، سر به بیابان بگذاریم -مثلاً- برویم»، این‌جوری مطلوب نیست؛ این ضوابط را حتماً بایستی رعایت کنند.
بیانات در ابتداى درس خارج فقه‌ درباره پیاده‌روی اربعین ۱۳۹۴/۹/۹

۱) سال ۱۳۹۳
۲) همان

دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح چهارشنبه در آستانه‌ی سیزدهم آبان‌ماه روز دانش‌آموز و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، در دیدار هزاران نفر از دانش‌آموزان و دانشجویان با هشدار نسبت به برخی حرکت‌ها و تلاش‌های خطرناک برای تحریف حقیقت و منطق ایستادگی امام(رحمه‌الله) و ملت در مقابل آمریکا، در اذهان نسل جوان و همچنین القای این موضوع که تنها راه‌حل مشکلات کشور، مذاکره و سازش با آمریکا است تأکید کردند: آنچه که مشکلات کشور را حل خواهد کرد، روحیه و تفکر انقلابی به معنای توکل به خدا، اعتماد به درون، شجاعت اقدام و عمل، بصیرت، عمل به توصیه‌های امام، ابتکارورزی، امیدواری به آینده، نترسیدن از دشمن و تسلیم نشدن در برابر او است.smpl

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مناسبت‌های تاریخی روز سیزدهم آبان، برجسته‌ترین آنها را حادثه‌ی تسخیر لانه‌ی جاسوسی دانستند و گفتند: این روز، درواقع روز جوانانِ مؤمن، انقلابی، شجاع، دلاور و مبتکر است که با اقدام خود در تسخیر لانه‌ی جاسوسی، دشمن را از هرگونه حرکت بازداشتند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری توصیف امام بزرگوار (رحمه‌الله) از تسخیر لانه‌ی جاسوسی به‌عنوان «انقلاب دوم» افزودند: این توصیف و نام‌گذاری به‌دلیل توطئه‌ها و خباثت‌های آمریکا در قبل و بعد از انقلاب، ضد ملت ایران بود؛ زیرا دولت آمریکا از هیچ تلاش و اقدام رسمی و غیر رسمی برای به شکست کشاندن انقلاب اسلامی فروگذار نمی‌کرد و جوانان انقلابی، در آن زمان، با تسخیر لانه‌ی جاسوسی، توطئه‌ی او را خنثی کردند.

ایشان با اشاره به مدارک به‌دست‌آمده از داخل سفارت آمریکا خاطرنشان کردند: این مدارک که به هنگام تسخیر لانه‌ی جاسوسی، به‌صورت کاغذهای خُردشده درآمده بودند و با تلاش و زحمت جوانان انقلابی، جمع‌آوری و بازسازی شدند، عمق توطئه‌ها و دشمنی آمریکا ضد ملت ایران را نشان می‌دهند.

رهبر انقلاب اسلامی به تدوین حدود ۷۰ جلد کتاب از مدارک به‌دست‌آمده از سفارت آمریکا اشاره کردند و با انتقاد از بی‌توجهی به این کتاب‌های مهم و ارزشمند، در مدارس و دانشگاه‌ها گفتند: چرا هیچ نشانی از این کتاب‌ها در مجموعه دروس مدارس و دانشگاه‌ها نیست؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم پیگیری این موضوع از جانب وزیر جدید آموزش و پرورش و وزیر علوم، در جمع‌بندی این بخش از سخنان خود افزودند: تسخیر لانه‌ی جاسوسی در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸، درواقع واکنش طبیعی به توطئه‌ها و دشمنی‌های ابرقدرتی زیاده‌خواه بود که سال‌ها ایران را برای خود می‌دانست و منابع و ثروت ملت ایران را غارت می‌کرد، اما با پیروزی انقلاب اسلامی، این کشور از دست او خارج شد.

ایشان تأکید کردند: رهبر این حرکت بزرگ هم شخص امام (رحمه‌الله) بودند؛ زیرا در همان زمان، تحرکات مختلفی برای خنثی کردن حرکت جوانان انقلابی در تسخیر لانه‌ی جاسوسی در جریان بود اما امام قاطعانه در مقابل آنها ایستاد.

رهبر انقلاب اسلامی سپس به برخی حرکت‌ها و تلاش‌های خطرناک برای القای دو اشتباه در اذهان و افکار عمومی به‌ویژه جوانان اشاره کردند و گفتند: این دو اشتباه عبارت است از : ۱) ایستادگی امام بزرگوار در مقابل آمریکا و اینکه می‌فرمود: «هرچه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید» از سرِ تعصب و لجبازی بود ۲) حل مشکلات کشور در گرو مذاکره و سازش با آمریکا است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: این دو تفکر غلط از طرف آمریکا و همچنین عوامل وابسته‌ی آنها و برخی پشیمان‌شده‌ها و ازنَفَس‌افتاده‌ها و دنیاطلب‌ها، درحال تزریق به جامعه به‌ویژه در مطبوعات و دانشگاه‌ها است.

ایشان درخصوص تفکر غلط اول گفتند: اینکه تبلیغ می‌کنند ایستادگی امام (رحمه‌الله) در مقابل آمریکا به‌علت تعصب و لجاجت و غرور بوده، به معنای آن است که امام در ایستادگی خود در برابر آمریکا منطقی نداشته است! درحالی که ایستادگی نظام اسلامی و ملت ایران در برابر آمریکا بر اساس استدلال‌های کاملاً منطقی است.

رهبر انقلاب اسلامی در بیان این استدلال‌ها افزودند: سیاست و ذات دولت استکباری آمریکا، بر اساس افزون‌طلبی و زیاده‌خواهی است که در طول سالیان متمادی، این سیاست را در نقاط مختلف جهان به‌ویژه منطقه‌ی غرب آسیا و ایرانِ قبل از انقلاب، اعمال کرده است. بنابراین اگر در همان ماه‌های اول انقلاب کمترین غفلتی می‌شد و امام در برابر آمریکا نمی‌ایستاد، دشمنی که از در بیرون شده بود، مجدداً از پنجره وارد می‌شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی دیگر از دلایل منطقی ایستادگی امام در برابر آمریکا را، دفاع از ارزش‌های انسانی خواندند و تأکید کردند: نظام آمریکا با ارزش‌های انسانی فرسنگ‌ها فاصله دارد و هنگامی که امام (رحمه‌الله) می‌فرمود «هرچه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید» یعنی «مرگ بر دولت و نظامی که هیچ سنخیتی با ارزش‌های انسانی ندارد».

ایشان با اشاره به مناظره‌های دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفتند: این دو کاندیدا این روزها حقایق و فجایعی را از داخل آمریکا صراحتاً افشا می‌کنند که ما قبلاً بسیار کمتر از آن را می‌گفتیم اما عده‌ای باور نمی‌کردند و یا نمی‌خواستند باور کنند اما اکنون اظهارات آنها در مناظره‌ها نشانگر نابودی ارزش‌های انسانی در آمریکا است.

رهبر انقلاب اسلامی با استناد به مطالب مناظره‌های اخیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا درخصوص تبعیض نژادی و فقر در آمریکا و تعلق ۹۰ درصد ثروت آمریکا به یک درصد از مردم این کشور، خاطرنشان کردند: لگدمال شدن ارزش‌های انسانی و حقوق بشر، تبعیض و نژادپرستی از واقعیت‌های امروز جامعه‌ی آمریکا است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی دیگر از دلایل منطقی امام برای مخالفت با آمریکا را پناه دادن به محمدرضا پهلوی در همان روزهای اول انقلاب و تلاش برای طراحی مجدد آنچه در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ اتفاق افتاد، دانستند و گفتند: امام (رحمه‌الله) با بیان اینکه «هرچه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید» درواقع ملت را بیدار کرد و به آنان آگاهی داد و مانع از شکل‌گیری یک توطئه‌ی بزرگ در اوایل انقلاب اسلامی شد.

ایشان با اشاره به توطئه‌های مختلف آمریکا در اوایل پیروزی انقلاب و حمایت همه‌جانبه از صدام در هشت سال جنگ تحمیلی و همچنین عملکرد آمریکا بعد از جنگ تا به امروز و به‌ویژه در موضوع برجام و بعد از آن افزودند: همین چند روز پیش، مذاکره‌کننده‌ی آمریکا در مذاکرات هسته‌ای صراحتاً گفت که «ما بعد از برجام هم ایران را تحریم کردیم»؛ لذا واقعیت این است که ما با چنین دولتی طرف هستیم.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: اگر ملت ایران در دوران امام در مقابل آمریکا ایستاد و اگر امروز نیز همچنان ضد آمریکا شعار می‌دهد و در مقابل او می‌ایستد، بر اساس یک منطق محکم و مستدل است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه به یک تفکرِ غلط دیگر که آمریکایی‌ها و برخی‌ها به‌دنبال تزریق آن در جامعه هستند، اشاره کردند و گفتند: در این تفکر که بسیار خطرناک است، گفته می‌شود اگر ما با آمریکا سازش کنیم همه‌ی مشکلات کشور حل خواهد شد!

ایشان با تأکید بر اینکه استدلال‌های دقیقی برای اثبات دروغ، غلط و فریب بودن این سخن و تفکر وجود دارد، افزودند: یک نمونه‌ی بارز برای اثبات نادرست بودن این تفکر، موضوع برجام و عملکرد آمریکایی‌ها پس از آن است.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سخنان مکرر خود از ابتدای مذاکرات هسته‌ای درخصوص بدعهدی و دروغ‌گویی آمریکایی‌ها، خاطرنشان کردند: اکنون دیگر این من نیستم که می‌گویم آنها بدعهد هستند بلکه مسئولان محترم کشور و حتی خودِ مذاکره‌کنندگان که زحمت بسیاری را نیز متحمل شدند، سخن از بدعهدی آمریکا می‌گویند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: در حاشیه‌ی نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، وزیر امور خارجه‌ی کشورمان در جلسه‌ی وزرای امور خارجه‌ی طرف‌های مقابل، یک کیفرخواست طولانی از بدعهدی آمریکایی‌ها در برجام بیان کرد، که البته آنها جوابی نداشتند.

ایشان گفتند: این واقعیت آمریکا است و عده‌ای می‌گویند برویم با همین آمریکا بر سر سوریه، حزب‌الله لبنان، عراق، افغانستان، یمن و حتی مسائل داخلی کشور مذاکره و سازش کنیم!

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: آیا دولتی که لحظه‌ای از دشمنی با ملت ایران فروگذار نمی‌کند، مشکلات کشور را حل خواهد کرد؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: هدف اصلی آمریکا، جلوگیری از رشد و پیشرفت ایران است. آیا مذاکره با این کشور، مشکلات اقتصادی ما را حل خواهد کرد؟

ایشان تأکید کردند: مذاکره با آمریکایی‌ها مشکلات ما را حل نخواهد کرد؛ زیرا اولاً آنها دروغ‌گو، بدعهد، فریب‌کار و ازپشت خنجرزن هستند و ثانیاً آمریکا خودش دچار بحران است و کشور بحران‌زده چگونه می‌تواند مشکلات یک کشور دیگر را حل کند؟

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اذعان مراکز مهم بین‌المللی و حتی خود آمریکایی‌ها به وجود بحران اقتصادی، سیاسی، بین‌المللی و اخلاقی در آمریکا افزودند: اکنون بدهی‌های آمریکا نزدیک به تولید ناخالص ملی این کشور شده است و بر اساس شاخص‌های جهانی، این، نشانه‌ی بحران است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: آیا چنین کشور بحران‌زده‌ای به‌دنبال حل مشکلات اقتصادی ایران است؟ یا اینکه به‌دنبال استفاده از منابع و ثروت ایران برای رهایی خود از بحران؟

ایشان در تبیین بحران سیاسی در آمریکا نیز افزودند: امروز در هر نقطه‌ای از دنیا هر ملتی که ضد یک دولت یا حکومت مستبد قیام می‌کند، اولین شعارش «مرگ بر آمریکا» است؛ آیا بحران از این بالاتر وجود دارد؟

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به طراحی آمریکا برای خاورمیانه‌ی بزرگ با محوریت رژیم صهیونیستی در زمان جنگ ۳۳ روزه‌ی لبنان گفتند: اکنون وضع آمریکایی‌ها به‌گونه‌ای است که در قضایای سوریه، عراق، لبنان، یمن و شمال آفریقا درمانده شده‌اند؛ آیا این وضعیت، بحران نیست؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای موقعیت جمهوری اسلامی ایران در منطقه را نقطه‌ی مقابل آمریکا دانستند و خاطرنشان کردند: به لطف خداوند، ملت ایران به‌واسطه‌ی شجاعت، بصیرت و استقامت خود، مشکلات را تحمل کرد و اکنون در منطقه‌ی غرب آسیا و منطقه‌ی خلیج فارس، یک چهره‌ی درخشان است.

ایشان بحران اخلاقی را یکی دیگر از مشکلات جامعه‌ی آمریکا به‌ویژه در میان سیاستمداران و دولتمردان این کشور برشمردند و افزودند: سخنانی که این دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در هفته‌های اخیر درباره‌ی مسائل غیر اخلاقی بیان کردند که احتمالاً حرف بی‌حساب هم نیست، برای نابودی آبروی آمریکا کافی است.

رهبر انقلاب اسلامی با انتقاد شدید از تلاش برای ترویج گزاره‌ی غلطِ «حل مشکلات کشور در گرو سازش با آمریکا است» تأکید کردند: مذاکره با آمریکا نه‌تنها مشکلات را حل نمی‌کند بلکه افزایش هم می‌دهد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: مشکلات را باید خودمان و با اتکا بر توانایی‌ها و نیروهای جوان در داخل حل کنیم.

ایشان جوانان را امیدهای ملت و آینده‌سازان و اداره‌کنندگان کشور در آینده‌ی نه‌چندان دور خواندند و خطاب به جوانان گفتند: عزیزان من، علاج مشکلات کشور در گرو توکل به خداوند متعال و جوشیدن اراده و استقامت از درون ملت، عزم راسخ، ایستادگی، بصیرت، اعتمادبه‌نفس قوی و ترویج روحیه‌ی انقلابی‌گری است.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: روحیه‌ی انقلابی‌گری به معنای داشتن شجاعت در اقدام و عمل، ابتکارورزی برای بن‌بست‌شکنی، نترسیدن از دشمن و تسلیم نشدن در برابر او، امید به آینده و ایمان به وعده‌ی الهی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: متأسفانه برخی‌ها به‌جای ترویج روحیه‌ی انقلابی‌گری، به‌گونه‌ای سخن می‌گویند و مدیریت می‌کنند که نسل جوان، به آینده و انقلاب بی‌اعتماد و از راه امام دور می‌شود و سپس همین افراد از زمانه، شکوه و گلایه می‌کنند.

ایشان افزودند: زمانه را ما می‌سازیم و اگر می‌گویید زمانه بد است، باید ببینیم چگونه عمل کرده‌ایم که تصور می‌کنیم زمانه بد شده است؟

ایشان تأکید کردند: هنگامی که ما گام‌هایمان را محکم برنداریم، به توصیه‌های امام عزیز در وصیت‌نامه عمل نکنیم و به نام آزادی‌گری، مردم و جوانان را به سمت لاابالی‌گری سوق دهیم و به اسم نگاه عقلانی، سازش و تسلیم را در برابر دشمن القا کنیم، معلوم است که زمانه بد می‌شود.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به حدیثی از حضرت امیرالمومنین علی (علیه‌السلام)، افزودند: آن حضرت علت واژگونی برخی دل‌ها را که روزی در مسیر درست و مستقیم بودند، آلوده شدن به دنیا و محبت‌های بی‌جا، جاه‌طلبی، رفیق‌بازی و جناح‌بازی بیان می‌کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای جوانان را به بصیرت روزافزون، توصیه و خطاب به جوانان خاطرنشان کردند: مراقب باشید هر سخنی را از هر گوینده‌ای نپذیرید و آنچه که اصل و مهم است انقلاب و راه امام عزیز است و باید حرف او را حجت بدانید.

ایشان در پایان تأکید کردند: اگر امام بزرگوار، امروز حضور داشت، همان ندای ابراهیمی بت‌شکن خود را که زمینه‌ساز بیداری ملت شد، فریاد می‌کشید.