Category: مقالات

وزیر بهداشت در اولین یادواره ملی شهدا و ایثارگران داروسازی کشور: انتظار خانواده شهدا از ما، چیزی جز ادامه راه آنها نیست

به گزارش ایثارخبر”وزیر بهداشت در اولین یادواره ملی شهدا و ایثارگران داروسازی کشور با بیان اینکه امیدوارم نام، یاد و خاطره شهدا، منحصر به جلسات و سخنرانی ها نشود گفت: شهدا، قهرمانان ملی و خانواده های آنها، سرشار از عشق، ارادت، نشاط و طراوت هستند. خانواده های شهدا با خدا معامله کردند، شهدا، دنیا را رها و به آخرت و مسئولیت دینی، ملی، میهنی و اجتماعی خود به نحو احسن عمل کردند.

وی با اشاره به اینکه امروز روز انجام کارهای بزرگ است و دشمنان کشور و انقلاب، مهیاتر و مشکلات، پیچیده تر است: از امام خمینی(ره) یاد گرفتیم که هر کسی در هر کجا قرار دارد، اگر کارش را به درستی انجام دهد، تکلیف از او ساقط است.

وزیر بهداشت افزود: اخلاق انسانی، مقدمه ای است که انسان به لباس شهادت، جانبازی، و افتخار خانواده شهید شدن و رفاقت با آنها نائل می شود.

دکتر قاضی زاده هوشمی با بیان ایکه در حوزه سازمان غذا و دارو، زمینه وسوسه و  در مقابل زمینه فداکاری، بسیار زیاد است تاکید کرد: انتظار خانواده شهدا از ما، چیزی جز ادامه راه آنها نیست.

وی افزود: در جامعه پزشکی مانند سایر اقشار و صنوف، معدود افرادی هستند که بجای منافع کشور و مردم، به منفعت شخصی خودشان توجه می کنند و گاهی اوقات پر سر و صدا هستند و تابلوهای ظاهر فریبی مانند شهدا و انقلاب را هم در دست داشته باشند، اما میدان عمل مهم است که در آن، سره از ناسره تشخیص داده می شود

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه قاطبه همکاران ما در جامعه پزشکی منافع مردم را بر منافع خود ترجیح می دهند تصریح کرد: مدیران و مسئولان وزارت بهداشت، بیش از گذشته به خانواده های شهدا سر کشی کنند زیرا علاوه بر انجام تکلیف، باعث تقویت ایمان در مدیران، می شود.

اگر مدافعان حرم نبودند…

  • ناصرالدین اسلامی فرد مدیر مسوول پایگاه اطلاع رسانی ایثار خبر

 

بسم رب الشهداء والصدیقین

 

اگر مدافعان حرم نبودند…

 

برایم شب هفت و چهلم نگیرید

و هزینه اش را به فقرا بدهید…

پیراهنی که با آن برای امام حسین ع عزاداری کرده ام را روی پیکرم داخل قبر بگذارید.

 

این بخشی از وصیتنامه یکی از هزاران شهید دفاع از حریم جمهوری اسلامی ایران است که به مدافعان حرم شهرت یافته اند. (شهید مدافع حرم عبدالله باقری)1

رهبر معظم انقلاب در بهمن ماه سال ۱۳۹۴ در دیدار با خانواده های شهدای مدافع حرم به زیبایی رسالت خطیر رزمندگان اسلام را تبیین و فرمودند : اینها رفتند با دشمنی مبارزه کردند که اگر اینها مبارزه نمی‌کردند این دشمن می‌آمد داخل کشور… اگر جلویش گرفته نمی‌شد ما باید اینجا در کرمانشاه و همدان و بقیه استانها با اینها می‌جنگیدیم و جلوی اینها را می‌گرفتیم. در واقع این شهدای عزیز ما جان خودشان را در راه دفاع از کشور، ملت، دین، انقلاب اسلامی فدا کردند.

دفاع مقدس دیگری در جریان است. هر روز تصاویری از شهدای این دفاع مقدس با عنوان «شهید مدافع حرم»، زینت بخش خیابان‌ها و کوچه‌های ایران اسلامی در شهرهای مختلف می‌شود. آنان که می‌دانند این شهدا در چه مسیری و برای تحقق چه اهدافی گام برداشتند، شوق تداوم‌بخشی راه این عزیزان به حق پیوسته در وجودشان شعله‌ور است.

حدود ۵ سال می گذرد از روزهای آخر دی ماه ۹۰ که در شلوغی همیشه‌ی اخبار سیاسی ایران، عکس یک سنگ مزار در بهشت زهرای تهران که در شبکه‌های اجتماعی پیچید، خبر از اولین شهید ایران در سوریه می‌داد؛ شهید محرم ترک؛ محل شهادت: دمشق.

«محل شهادت: دمشق» همان عبارتی بود که باعث شد سنگ مزار دیگری برای آن شهید در نظر گرفته شود. به خانواده‌ی او گفته شد که قرار نیست رسماً حضور نیروهای ایران در سوریه اعلام شود. آن روزها پاسداران انقلاب اسلامی محرمانه و غریبانه شهید می‌شدند؛ محرمانه تشییع می شدند و خانواده‌هایشان هم محرمانه و غریبانه داغ را تحمل می‌کردند. گاه گاهی خبرهایی ضد و نقیض از حضور فرمانده نیرو قدس در سوریه هم به گوش می‌رسید؛ خبرهایی که منبع ایرانی نداشت. این جنگیدن گرچه همچنان دفاع مقدس بود، اما از آن دوران ۸ ساله، ایثارگری بیشتری می‌طلبید. شهادت در دمشق و حلب تا شهادت در خرمشهر و شلمچه فاصله‌اش دلایلی است که باید برای دیگرانی چیده شود که می‌پرسند اصلاً تو در دمشق چه‌می کردی؟

دهم اردیبهشت ۱۳۹۲ش، گروه تروریستی تکفیری جبهه النصره شاخه القاعده در سوریه، علاوه بر نبش قبر حجر بن عدی، تهدید به تکرار این اقدام در حرم حضرت زینب (س)  کرد. سید حسن نصرالله، در اولین واکنش‌ها، ضمن آنکه حمله به حرم حضرت زینب (س) را دارای پیامدهای بسیار خطرناک دانست، از کسانی سخن گفت که در حال دفاع از حرم حضرت زینب (س) هستند و در این راه به شهادت می‌رسند.jamnewsimage17471008

پیش از نبش قبر حجر بن عدی، در سوم شهریور ۱۳۹۱ش، مزار محسن بن حسین(ع) در منطقه المشهد حلب در سوریه، مورد حمله نیروهای مخالف دولت سوریه قرار گرفت و پس از آن بود که گروه‌هایی برای جلوگیری از تکرار این اقدام در حرم مطهر حضرت سکینه (س)  دختر امام حسین(ع)، اقدام به دفاع از آن کردند.

تشکیل تیپ ابوالفضل العباس (ع) در عراق، و اعزام به سوریه برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) هم اقدامی بود که در بهمن ۱۳۹۱ رخ داد، اما استفاده از عبارت «مدافعان حرم»، اواخر اردیبهشت ۱۳۹۲ش در رسانه‌های ایرانی  رایج شد و مظلومیت مدافعان گمنام حریم کشور اسلامیمان آشکار گردید.

اما آنان که با عمق تحولات در منطقه و جنگ‌های نیابتی نظام سلطه در کشورهایی چون سوریه و عراق آشنا نیستند، به طور قطع از خود می‌پرسند که این افراد برای چه به سوریه و عراق رفته‌اند؟

 

واقعیت آن است که سوریه تنها خط مقدم نبرد اسلام و کفر نیست؛ خط مقدم نبرد با ایران هم هست و ساده لوحی غریبی می‌خواهد که مرزهای کشیده شده‌ی «دفاع از ایران» را از ایران تا خارج از ایران نبینیم و جنگ نیابتی در سوریه را در نیابیم و فکر کنیم باید منتظر ماند تا گلوله‌ی داعش به جغرافیای ایران برسد و آن وقت تازه دست به اسلحه شویم! ایرانی‌ها گرچه دفاع از حرم‌های شیعیان را واجب خویش می‌دانند، اما جدال ما با اینان تنها تعرض احتمالی به اماکن متبرکه‌مان نیست؛ ایران آنجا هست تا خاکریز اولی که در نهایت به حمله به ایران می‌انجامد، فرو نریزد که اگر امروز در دمشق و حلب و لاذقیه و حما و ادلب و درعا با تکفیری ها نجنگیم، فردا باید در کرمانشاه و قصرشیرین و مهران و ایلام و همدان با آنها بجنگیم.

بغدادی ملعون ، سرکرده داعش در اظهار نظری گفته : «رافضی»ها بدانند که هدف ما تخریب نمادهای شرک‌آلود در نجف، کربلا و سامرا است. بدانید که پس از تخریب این نمادها در عراق، به ایران خواهیم آمد و مشهد را با خاک یکسان خواهیم کرد .

عبدالرحمان السدیس، امام جماعت مکه هم گفته : مسلمانان گوش فرا دهید جنگ ما با ایران و شیعه است.جنگ ما با ایران فرقه‌ای است، جنگی بین سنی‌ها و شیعیان. جنگ ما با شیعیان جنگ بین ایمان و کفر است.اولویت ما اکنون جنگ با شیعیان است نه یهودیان.به خدا سوگند، ما این جنگ را تا زمانی که آنها روی زمین وجود داشته باشند ادامه می‌دهیم.

*جدی گرفتن این تهدیدات، موقعی اهمیتش آشکار می‌گردد که جبهه پشت سر گروهک‌های تکفیری و تروریستی را که در کشورهایی چون سوریه و عراق بحران‌آفرینی می‌کنند و به راحتی دست به کشتار مسلمانان و غیر مسلمانان می‌زنند را بشناسیم.

پشت سر این گروه‌های تکفیری و تروریستی، یک جبهه غربی، عبری، عربی و ترکی قرار دارد. هر یک از اضلاع این جبهه، با اهداف و انگیزه‌های خاص و مربوط به خود، با همدیگر همگرا و هم‌افزا شده‌اند. تمامی اسناد و شواهد، نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی از اهداف کانونی برای این جبهه بحران‌آفرین در منطقه است.

امریکایی‌ها مدیریت اصلی این جبهه را در دست دارند. دولتمردان ایالات متحده با هدف تسلط بر منطقه راهبردی غرب آسیا، جمهوری اسلامی و جریان‌های مقاومت اسلامی و بیداری اسلامی را، سه مانع مهم بر سر راه تحقق این هدف می‌دانند. نظام سلطه مانع اصلی را در این میان بر سر راه خود، جمهوری اسلامی دانسته، برای آسیب رساندن به جمهوری اسلامی با سرمایه‌گذاری‌های کلان چنین جبهه‌ای را در منطقه علیه ایران شکل داده است.

بنابراین با اندک تأمل در اهداف دست‌اندرکاران پشت صحنه حرکات تروریستی در منطقه، به راحتی می‌توان دریافت که آنان استقلال، عزت و امنیت ایرانیان را نشانه گرفته‌اند. این دشمنان به دلیل اینکه در شرایط کنونی جرئت حمله نظامی مستقیم به ایران را ندارند، با به راه انداختن جنگ نیابتی در منطقه، به دنبال فرو ریختن متحدین منطقه‌ای ایران مانند دولت سوریه، ‌دولت عراق و حزب‌الله لبنان، با هدف تضعیف موقعیت جمهوری اسلامی در منطقه هستند.

امریکایی‌ها بر این تصور هستند که از طریق همین گروه‌های تروریستی، با دامن‌زدن به اختلافات شیعه و سنی، می‌توان پس از زدن بازوهای منطقه‌ای ایران، جمهوری اسلامی را از درون بی‌ثبات ساخت و امنیت داخلی آن را با جنگ فرقه‌ای بر هم زد. استکبار با این نقشه شیطانی، به دنبال بی‌ثبات‌سازی تمامی کشورهای اسلامی همسو با ایران در منطقه و خصوصاً جمهوری اسلامی از یک طرف و ایجاد حاشیه امن برای دولت غاصب و کودک‌کش رژیم صهیونیستی و دیگر دولت‌های مرتجع و وابسته عرب در منطقه از طرف دیگر است.

با توجه به آنچه آمد، موضوع به‌طور کامل روشن است که چرا باید نیروهایی از ایران به کمک سوری‌ها و عراقی‌ها بشتابند و با کمک‌های مستشاری به آنان برای مبارزه با گروه‌های تکفیری و تروریستی، از جان مایه بگذارند.

فلسفه این رفتن، دفاع از حریم اهل بیت و عتبات عالیات از یک طرف و دفاع از عزت، استقلال و امنیت ایرانیان از طرف دیگر است. اگر این پرچمداران عزت مسلمین و مدافعان استقلال و امنیت کشور، امروز در سوریه و عراق به جنگ با این فریب‌خوردگان و مزدوران در اختیار نظام سلطه نروند، فردا با همین گروه‌های تکفیری، باید در داخل مرزهای جغرافیایی ایران مبارزه شود. این واقعیتی است که نمی‌توان آن را نادیده انگاشت یا از آن فرار کرد.

همان طور که جنگ تحمیلی در سال ۱۳۵۹، واقعیتی بود که ملت ایران با خلق حماسه‌های بزرگ و تقدیم بیش از ۲۰۰ هزار شهید و ۳۰۰ هزار جانباز و دهها هزار آزاده، توانست آن را به دفاع مقدس و یک دوران پرافتخار تبدیل کند، امروز هم باید در پرتو همان بصیرت و هوشمندی، ملت ایران این جنگ نیابتی را به یک دفاع مقدس و دوران پرافتخار دیگری تبدیل کند.

شهدای این دفاع مقدس، نه تنها در ردیف همان شهدای دفاع مقدس هشت ساله هستند، بلکه امتیازات دیگری دارند. این حقیقت در کلام رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در دیدار خانواده‌‌های شهدای مدافع حرم اینچنین تبیین شده است: «حقیقتاً همه شهدای شما، هم خانواده‌ها، پدران، مادران و فرزندان آنان، حق بزرگی بر گردن همه ملت ایران دارند. این شهدا امتیازاتی دارند، یکی این است که اینها از حریم اهل بیت در عراق و سوریه دفاع کردند و در این راه به شهادت رسیدند. … امتیاز دوم این شهدای شما این است که اینها رفتند با دشمنی مبارزه کردند که اگر اینها مبارزه نمی‌کردند این دشمن می‌آمد داخل کشور …. اگر جلویش گرفته نمی‌شد ما باید اینجا در کرمانشاه و همدان و بقیه استان‌ها با اینها می‌جنگیدیم و جلوی اینها را می‌گرفتیم. در واقع این شهدای عزیز ما جان خودشان را در راه دفاع از کشور، ملت، دین و انقلاب اسلامی فدا کردند. امتیاز سوم هم این است که اینها در غربت به شهادت رسیدند. این هم یک امتیاز بزرگی است. این هم پیش خدای متعال فراموش نمی‌شود.»

 

بزرگی می گفت ارزش آدم ها به آن چیزهایی است که دوست دارند، به آرزوهای شان، به افقی که در زندگی مادی و معنوی در نظر گرفته اند به آن برسند و همه زندگی شان را حول آن تنظیم می کنند. خدا زیباست، زیبایی را هم دوست دارد، حضرت زینب(س) پیامبر عاشورا هم زیبایی را در کربلا دید. امروز هم بسیاری زیبایی را دوست دارند، دوست دارند مرگ زیبایی داشته باشند، هدف زیبایی داشته باشند، زندگی زیبایی داشته باشند و مردانه زندگی کنند چون شنیده اند آنان که مردانه زیسته اند مرگی مردانه خواهند داشت. مدافعان حرم دریافت زیبایی از مردانگی دارند، آن ها آدم های عجیبی نیستند که از دنیا بریده باشند، همسر، فرزند و پدر و مادر نداشته باشند، یکی دانشجو است و درس را برای هدف زیبایش رها کرده و دیگری نانواست، پدر بودند، همسر بودند، دوست داشتنی بودند و دوست می داشتند اما عشقی بزرگتر اسباب حرکت آن ها شد. قصه عشق هر کدام شان به حرم حضرت زینب کبری (س) شنیدنی است، اما همه اش در این مجال نمی گنجد و خود آن ها هم ترجیح می دهند گمنام باشند.۴۶۷۸۶۰_۸۶۷

جوانان عاشقی که  با شعار «کلنا عباسک یا زینب» از سراسر سرزمین های اسلامی به سمت سوریه حرکت کردند تا چون عباسِ زینب باشند… جوانانِ افغانستانی، عراقی، لبنانی، یمنی، ایرانی و پاکستانی به سوری ها پیوستند و در برابر تروریست های تکفیری قد علم کردند. افغانستانی های آن جا به «فاطمیون» معروف هستند، عراقی ها «عباسیون» و… اما همه آن ها در عینِ گمنامی، می جنگند تا با اهدای خون شان نگذارند دشمنِ تکفیری، وجبی به زینبیه نزدیک شود…

حسن ختام این نوشتار را با خون نوشته یکی از مدافعان حرم به پیایان میبرم. امید آنکه شرمنده آنان نگردیم.

بسم رب الشهدا و الصدیقین

 یا ایتها النفس المطمئنه، ارجعی الی ربک رضیه مرضیه، فادخلی فی عبادی، وادخلی جنتی

 

بوی شهادت می کند مستم، از ازل مرا، بر مویت بستم

بی قرارم من ای حسین (ع) جانم

 

آری! این است وعده الهی، بازگشت همه به سوی اوست. خدای من در این لحظه که من تمام حرف هایم را به روی کاغد می آورم. تنها فقط خودت می دانی که چه شور و غوغایی برای رسیدن به تو در دلم موج می زند.

دیگر هیچ چیز در این دنیا مرا آرام نمی کند جز رسیدن به سوی تو و خشنودی تو

تازه معنی فزت و رب الکعبه را که از زبان مولا و امام  اول خود جاری شده را درک می کنم. در این دنیای ناچیز که دشمن زبون، شمسشیر را بر علیه شیعیان از رو بسته، دیگر آرام و قرار ندارم.

 

خدای من، تو از دل بنده هایت آگاه و باخبری، چگونه می توانم ساک نشسته و زندگیم را ادامه دهم. در حالی که جگر مولایم امام زمان (عج) خون است.

آیا می توانم چشمانم را به روی این همه جنایت ها که بر محبین اهل بیت(ع) می آورند ببندم.

خدای من دوستانم یک به یک می روند من راست، راست برای خود می گردم آرامش و قرار ندارم.

 

خدای من دیگران شاید فکر کنند من شهادت را برای بهشت می خواهم، ولی نه! ای معبود من! در این لحظه، مکان و زمان از تو می خواهم اگر جان بی ارزش مرا قبول نمودی و بعد از پاک نمودت من خواستی مرا در بهشت خود جای دهی، از تو خواهش و تمنا دارم به جای بهشت که شاید آرزوی همه باشد به من نوکری، غلامی آقا سید الشهدا (ع) را بدهی. چرا که تنها چیزی که مرا آرامم می کند، نوکری و خادمی و خدمتگذاری به سالار شهیدان، ابا عبدلله الحسین (ع) می باشد… 

 

گزیده ای از  وصیت نامه شهید حسن غفاری

*یدالله جوانی
 

مردم و مسئولان چه وظیفه‌ای برای مقابله با «ولنگاری فرهنگی» دارند؟

حسن شیخ حائری: بیانات اخیر رهبر حکیم انقلاب در جمع نمایندگان مردم در مجلس دهم، مانند همیشه راهگشا و حاوی نکات پیشرو و ارزنده ای بود که توجه به آنها و تلاش برای عملیاتی کردن آن، قطعا برای پیشرفت و تعالی کشور و هموطنان، مفید و کارساز است.۱۸۲۰۰۵۸

آنچه این نوشتار به دنبال تحلیل آن است، رهنمودهای فرهنگی ایشان در این دیدار است. این رهنمودهای فرهنگی در دو سرفصل قابل تقسیم است:

یک. کلیات

در این سرفصل، رهبری انقلاب، به این نکات کلیدی اشاره دارند:

الف. اهمیت کالای فرهنگی از کالای مصرفی جسمانی کمتر که نیست، بیشتر هم هست.

ب. فرهنگ در بلندمدت از اقتصاد بسیار مهمتر است.

ج. درست است که اقتصاد، مسئله محوری و اولویت کنونی ما است؛ اما مسئله فرهنگ مسئله‌ای مستمر و بسیار مهم است که حتی در قضیه اقتصاد هم مهم است.

دو. هشدارها

در این سرفصل هم معظم له به این دو نکته بسیار مهم توجه می دهند:

الف. احساس وجود یک ولنگاری و بی اهتمامی در دستگاه های فرهنگی اعم از دولتی و غیردولتی؛ چه در تولید کالای فرهنگی مفید و چه در جلوگیری از تولید کالای فرهنگی مضرّ.

ایشان به این نکته اذعان دارند که وظیفه ما، «تولید کالای فرهنگی مفید و جلوگیری از تولید کالای فرهنگی مضر» است.

ب. عقب نشینی برخی مسئولان نسبت به فشار بیگانه در زمینه مقابله با کالاهای فرهنگی مضر.

رهبر انقلاب در این زمینه می‌فرمایند: «همینکه ما یک کالای فرهنگی را ممنوع می‌کنیم، فورا دشمن سر و صدایش بلند می شود و ما هم باورمان می آید که کار خطایی کرده‌ایم.»

مخاطب هشدار رهبر انقلاب کیست؟

اکنون پرسش مهم این است که چرا رهبر انقلاب، این مسئله مهم و حیاتی را در جمع نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی بیان فرموده‌اند؟

به نظر می‌رسد با توجه به اشاره دقیق مقام معطم رهبری به وجود «ولنگاری فرهنگی» در مجموعه دستگاه‌های فرهنگی اعم از دولتی و غیردولتی، بیان این رهنمود در جمع دولتیان، به سرعت انگشت اتهام را صرفا به سوی دولت روانه می‌کرد. از طرفی معظم له در همین دیدار بار دیگر به «در راس امور بودن مجلس» و «فرصت بودن حضور نمایندگان جدید در مجلس دهم»اشاره می‌فرمایند و این نشان می‌دهد که مجلس شورای اسلامی به عنوان نهادی قانونگذار و برآمده از مردم که وظیفه ریل گذاری و نظارت را در کشور بر عهده دارد، می تواند بیشترین نقش را در رفع معضل ولنگاری فرهنگی بر دوش بکشد و از این رو بر نمایندگان مردم در مجلس دهم است که این حُسن ظن رهبری را پاس دارند و به آن اهتمام ورزند.

و اما در همین راستا، توجه به نکات ذیل هم می تواند مسئولان را برای تحقق خواسته فرهنگی رهبرانقلاب یاری رساند:

یک. باید گفت اشاره رهبری به «عقب نشینی برخی مسئولان فرهنگی از تصمیمات خود با برخی فشارها»، حاکی از آن است که رهبر انقلاب، عملا به مسئولان عالی‌رتبه نظام و بویژه سران قوا گوشزد می‌فرمایند که کشور نیاز به «مسئولان فرهنگی شجاع و مسلّط» دارد و بنابراین بر آنان است که توجه ویژه خود را در عزل و نصب ها، به این مسئله معطوف دارند.

دو. اگر یکبار دیگر پنج سرفصل کلیات و هشدارهای فرهنگی اخیر رهبر انقلاب را در دیدار با نمایندگان مجلس دهم مرور کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که مشکل اصلی در زمینه فرهنگ، «فقدان نگاه درست و اصولی به فرهنگ» است. به عبارت دیگر این ولنگاری فرهنگی نشان می‌دهد که عموم مسئولان و مدیران کشور، اهمیت کالای فرهنگی را نمی شناسند و نمی دانند که فرهنگ در درازمدت از اقتصاد هم مهم تر است. همچنین آنان نمی دانند که کار و فعالیت فرهنگی نیاز به استمرار دارد و حتی می تواند در زمینه اقتصاد هم راهگشا باشد.

در حقیقت همین فقدان تحلیل درست، جامع و اصولی از فرهنگ در بستر جامعه است که به این ولنگاری فرهنگی مورد اشاره رهبری منجر شده است.

به نظر می‌رسد جایی که می‌تواند بسیاری از ذهنیت‌های نادرست یا ناقص موجود را در زمینه فرهنگ اصلاح کند، شورای عالی انقلاب فرهنگی است که لازم است در این زمینه دقت نظر جامعی به خرج دهد.

سه. اینکه مقام معظم رهبری این دردمندی را در جمع مجلسیان بیان می‌دارند و تنها چند روز بعد شاهد هستیم که تنها چهار نفر از ۲۹۰ نفر نماینده مجلس دهم، متقاضی حضور در کمیسیون فرهنگی هستند؛ خود نشان دهنده مظلومیت فرهنگ و عدم درک کامل هشدار رهبری است. این مسئله البته می‌تواند دلایل دیگری هم مانند عدم تاثیرگذاری کامل کمیسیون‌های فرهنگی مجالس گذشته هم داشته باشد؛ نکته‌ای که در کنار سایر دلایل محتمل، قابل تحلیل و تفسیر است که فعلا در این نوشتار به دنبال آن نیستیم.

و اما در مجموع می‌توان امیدوار بود که با این هشدار رهبر انقلاب، در روزهای آینده شاهد اقبال بیشتر نمایندگان مجلس دهم برای حضور در کمیسیون فرهنگی باشیم تا از این رهگذر، ان شاء الله قوی ترین کمیسیون فرهنگی ادوار مجلس، شکل بگیرد و پیگیر مطالبات فرهنگی و نظارت دقیق بر فضای فرهنگی کشور باشد تا عملا، «اقدام و عمل» مجلس دهم در این زمینه، موجبات نزدیک شدن به تحقق منویات رهبری معظم را فراهم آورد.

چهار. باید گفت اگرچه ولنگاری فرهنگی تنها حاصل کار و فعالیت دولت نیست؛ اما نمی‌توان نادیده گرفت که اولویت دولت فعلی با توجه به وجود مشکل تحریم و مسائل عمومی اقتصادی فرهنگ نبوده است.

و اما اکنون می‌توان امیدوار بود که با این هشدار رهبری، تیم فرهنگی دولت و بویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تلاش حداکثری خود را نه برای تولیدات فرهنگی اولویت‌دار که می‌تواند برنامه ای بلندمدت یا حداقل میان مدت باشد و عمرش به دولت فعلی کفاف نمی‌دهد بلکه حداقل در توزیع کالای فرهنگی موجود اولویت‌دار به کار گیرد تا از این راه، به کاهش ولنگاری فرهنگی کمک کند.

پنج. قوه قضائیه هم در این راستا نقش مهمی بر عهده دارد که غالبا مغفول مانده است. به هر حال ولنگاری و بی‌اهتمامی فرهنگی گاهی ناشی از سهل‌انگاری در انجام مسئولیت‌ها و وظایف از سوی مدیران فرهنگی و یا حتی نوعی خیانت فرهنگی دانسته یا ندانسته در صدور مجوّزها و امثال آن است. بدیهی است که قوه قضائیه هم در این زمینه و به ویژه در زمینه جلوگیری از توزیع کالاهای فرهنگی مضر، نقشی مهم و حساس دارد و باید به اتهام‌های احتمالی در این زمینه رسیدگی کند.

کوتاه سخن آنکه هشدار مقام معظم رهبری نسبت به ولنگاری و بی اهتمامی فرهنگی در کشور، هشداری است که به همه مسئولان و مدیران و در عین حال به عموم مردم، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان کالاهای فرهنگی بر می گردد.

بنابراین لازم است تا عموم مردم، همواره به این نکته توجه داشته باشند که فرهنگ همیشه مهم بوده، هست و خواهد بود و باید به این مهم، چه درباره خود و چه درباره دیگران اهتمام داشته باشند.

در عین حال بر عموم مسئولان است که با مطالعه بیشتر برای دستیابی به تحلیل جامع فرهنگی و البته با شجاعت و درایت کافی، حداکثر سعی و جدّ و جهد خود را برای تولید و توزیع حداکثری کالای فرهنگی مفید و جلوگیری حداکثری از تولید و توزیع کالای فرهنگی مضر به کار گیرند.

واکاوی ماجرای طبس و تهاجم نیروهای نظامی آمریکا به ایران

طبس برای مردم ایران فراتر از نام بیابانی در دور دست است. طبس برای مردم ایران یک خاطره است. خاطره ای از محافظت طبیعت از سرزمین و مردمی که به هیچ وجه نمی توانند زور و زورگویان را تحمل کنند. شاید از همین رو هم باشد که خاطره پنجم اردیبهشت سال ۱۳۵۹ برای مردم ایران فراموش نشدنی و به یاد ماندنی است. ۳۴ سال پیش در چنین روزی حمله نظامی آمریکا به صحرای طبس، با دخالت عوامل غیر انسانی به شکست آنان منتهی شد و اهمیت این روز برای مردم ایران همین مسأله نابودی و ناکامی یکی از پیچیده ترین عملیاتهای نظامی آمریکا است که علت شکست آن حادثه ای بود که هرگز کسی آنرا پیش بینی نمی کرد.

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ؛ در این عملیات نیروهای آموزش دیده آمریکایی با ۱۳۲ تفنگدار، هشت بالگرد و شش هواپیمای باری به صحرای طبس وارد شدند. آمریکایی ها در ظاهر به بهانه آزادسازی و نجات گروگان های خود به کشورمان آمده بودندو تنها چیزی که پیش بینی نکرده بودند طوفان شنی بود که گریبان آنها را گرفت و آنها در وسیع ترین بیابان ایران زمین گیر کرد. عملیات طبس در بالاترین سطح و با استفاده از زبده ترین کارشناسان و متخصصان جنگی آمریکا طراحی شده بود و به استناد مدارک قرار بود این عملیات به عنوان ضرب شستی به انقلابیون جوان برای آزاد سازی گروگان ها به کار آید و بهانه ای باشد برای گسترش نا آرامی های داخلی، حرکت های تجزیه طلبانه در داخل کشور و حتی بسیاری از تحلیل گران معتقدند که هدف اصلی ماجرایی که منجر به حادثه طبس شد اقدام به کودتا و باز گرداندن قدرت به خاندان پهلوی بود. این در حالی بود که نیروهای جمهوری اسلامی ایران درخصوص این عملیات هیچگونه آمادگی و اطلاعی نداشتند و تا پس از فاجعه از جریان بی اطلاع بودند. با این حال طوفان شن در کویر ایران به عنوان مخفی ترین سلاح طبیعی که از چشم کارشناسان آمریکایی پنهان مانده بود کار خودش را کرد و چریکی ترین عملیات نظامی ارتش آمریکا در خاک ایران را خنثی کرد و حکومت نوپای جمهوری اسلامی با کمترین تلفات و تنها با دادن یک کشته – شهید محمد منتظر قائم – شکست تلخی را برای خبرگان نظامی آمریکا رقم زد.

طبس کجاست ؟

طبس با ۳‎/۴ میلیون هکتار عرصه های بیابانی پهناورترین شهرستان بیابانی کشور است. ده درصد اراضی بیابانی کشور در طبس قرار داردو این بیابان مرموزدر شمال شرقی مرکز استان یزد واقع شده است. در بیابان طبس شرایط ویژه ای وجود دارد که با سایر مناطق بیابانی ایران قابل مقایسه نیست. غلظت املاح و نمک های موجود در خاک، وجود شترهای سرگردان، شدت گرمای هوا و وجود ضعف های اقتصادی و پراکندگی سکونت گاه های انسانی در منطقه، کار در عرصه های بیابانی طبس را با دشواری مضاعفی مواجه ساخته است. از طرف دیگر وزش بادهای غالب همراه با ذرات شن و ماسه همواره مشکلات فراوانی را برای اراضی کشاورزی، مناطق مسکونی، تأسیسات اقتصادی و راه های مواصلاتی به وجود می آورد و بسیاری از آبادی ها در دل همین بیابان به کویر تبدیل شده اند. با این همه طبس را بیابان نشین اطراف آن قطره زلال کویر می نامند.

طبس، دهمین شهرستان استان یزد محسوب می شود و منطقه ای است محدود در دل دشتهای کویر مرکزی و لوت با وسعتی حدود ۵۵ هزار کیلومتر مربع که از دیر باز حضور و مقبولیتی برای یزد و یزدیان داشته است. سبک معماری، حضور فرهنگی و محورهای خوب رفتاری مردم این دومنطقه وحدت و همپارچگی ریشه ای بین آنان را حکایت می کند.

 «طبس » روی نقشه

این شهرستان از شمال و شرق به استان خراسان، از شمال غرب به استان سمنان، از غرب به استان اصفهان و از جنوب به استان کرمان محدود می شود. «طبس» در ۵۵درجه و ۲۰دقیقه تا ۵۸درجه و ۱۵دقیقه طول شرقی و ۲۹درجه و ۶دقیقه تا ۳۵درجه و ۸ دقیقه عرض جغرافیایی واقع شده است. متوسط ارتفاع آن از سطح دریا ۶۹۰متر واز مهمترین ارتفاعات آن ارتفاعات «شتری» است که در مشرق شهرستان امتداد یافته است. بلندترین قله این ارتفاعات ۲۹۰۰متر ارتفاع دارد. وسعت این شهرستان ۵۵هزار و۴۶۳ کیلومترمربع است که ۹۵درصد از کل مساحت شهرستان، شامل عرصه های منابع طبیعی است. آب وهوای این شهرستان، گرم وخشک و کویری و در بعضی نقاط کوهستانی و سرد است. طبس، حدود ۶۰هزار نفر جمعیت دارد.

درکتاب نزهه القلوب درباره طبس نوشته شده: «طبس گیلکی شهری است کوچک و از اقلیم سیم است، در هفت روزه راه یزد است و هوایش گرم است به غایت و خرما و ترنج بسیار است و در خراسان غیر از آن جای دیگر نیست و آبش از چشمه است مقدار دو آسیا گردان آب باشد، حصاری محکم دارد و در جوار آن علف نیست و چند پاره دیه از توابع آن است. »

طبس، قطره زلال کویر، باقدمتی سرزده به ۲۰۰۰ سال، حوادث تاریخی بسیاری به خود دیده است. طبس، در زمان عمربن خطاب، توسط سربازان اسلام، به صلح گشوده شد. این شهر، زمانی، در آغاز جهانگیری ترکان سلجوقی، مطیع سلطان سنجر می شود و زمانی در اواخر دوره تیموریان و نیز دوره صفویه موردحمله مکرر ازبک ها قرار می گیرد. در زمان قاجار و رضاشاه به صورت حاکم نشینی اداره می شود و قلمرو آن گاه تا فراتر از کرمان را شامل می شود. این شهر، درسال ۵۷ به دست قهر طبیعت با زلزله ای به ویرانی کشیده می شود و با ماجرای سقوط هلی کوپترهای آمریکایی در سال ۱۳۵۹ این شهر به عنوان یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران در دوران معاصر نام خود را در ذهن انقلابیون جاودانه می کند.

انگیزه های آمریکایی

در ۲۰ فروردین، ۱۳۵۹ آمریکا رابطه سیاسی خود با ایران را قطع کرد. این اقدام در شرایطی صورت می گرفت که لغو طرح کاپیتولاسیون در ۲۳ اردیبهشت ۵۸ به سال ها قدرت نامحدود آمریکا در ایران پایان داده بود. تسخیر سفارت آمریکا در ۱۳ آبان ۵۸ و به دنبال آن افشای اسناد دخالت های بیش از اندازه آمریکا در امور داخلی ایران و تلاش های این کشور برای شکست دادن انقلاب اسلامی نوپا نیز بر خشم انقلابیون علیه آمریکا افزوده بود و دیگر عملاً حضور این کشور در ایران منطقی محسوب نمی شد.

قطع رابطه سیاسی آمریکا با ایران، بر خلاف انتظار این کشور، مورد استقبال ایران واقع شد. بدین ترتیب بود که آمریکا تصمیم گرفت برای آزاد سازی گروگان های خود به جای فشار سیاسی، دست به حمله نظامی مستقیم بزند. این اقدام فوق سری آمریکا هم در ۵ اردیبهشت ۵۹ با طوفان شن در صحرای طبس و از بین رفتن تجهیزات نظامی این کشور و بر جای گذاشتن چند کشته ناکام ماند.

برای واکاوی علت حضور کماندوهای آمریکایی در کویری ترین صحرای ایران باید به تأثیرات به شدت منفی ماجرای اشغال سفارت آمریکا و گروگان گرفتن کارکنان این سفارت در سال ۱۳۵۸ بازگشت و اوضاع وخیمی که کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری دچارش شده بود را مد نظر قرار داد. ناتوانی دولت کارتر در پایان دادن به ماجرای گروگانگیری باعث شده بود تا او تمام راه ها را برای بازگرداندن گروگانها و بالابردن شانس خود برای پیروزی در انتخابات در نظر بگیرد. در واقع عامل اصلی این ماجرا شکست کوشش های دیپلماتیک و طرح های آمریکا جهت آزادسازی گروگان های خود بود.

آنچه آمریکایی ها را به پیروزی و موفقیت نقشه شان امیدوار می کرد اوضاع نا آرام داخلی به دلیل درگیری های پس از انقلاب میان نیروهای انقلابی و ماجرای آشوب و بحران های ناشی از این موضوع بود. ضمن آنکه آتش افروزی های رژیم بعث عراق در مرزهای خود با ایران و غائله کردستان نیز مزید بر علت شده بود تا آمریکایی ها خود را برنده انجام یک عملیات کماندویی توسط نیروهای موسوم به دلتا فورس بدانند و در واقع هم اگر نبود طوفان غافلگیر کننده صحرای طبس معلوم نبود پایان این عملیات کاملاً سری به کجا ختم شود. جالب اینجاست که دولت کارتربرای انجام موفقیت آمیز چنین مأموریتی متجاوز از ۵ ماه تمام در صحراهای آریزونا (جایی که تقریباً شرایط کویر ایران را داراست) تعلیمات پیچیده و فشرده ای را به کماندوهای خود داده بود و از پیچیده ترین تکنیک های نظامی اعم از تسلیحات نظامی و دفاعی تا صنایع مدرن هواپیمایی استفاده کرده و بودجه نامحدودی را برای این عملیات اختصاص داده بود. همچنین سازمان هواشناسی آمریکا وضع جوی ایران بخصوص منطقه فرود در صحرای طبس را کاملاً مورد پیش بینی علمی قرار داده بود و به علت این که هوای آن شب مهتابی بود، ورود هر نوع هوای غیر مطلوب و وقوع طوفان بعید به نظر می رسیده است. نکات برجسته دیگری که دراین ماجرا قابل ذکرند عبارتند از :

۱- آمریکا در واقعه طبس از آخرین امکانات نظامی و تکنیک های جنگی استفاده کرد، به طوری که برای یک چنین عملیاتی از طرف کنگره آمریکا بودجه هنگفتی در نظر گرفته شده بود.

۲- بالگردهایی که برای آزادی گروگان های آمریکایی در نظر گرفته شده بودند، طبق ارزیابی متخصصان آمریکایی از بهترین نوع هلی کوپترها و از آخرین مدل آنهابود. بنابراین، مسأله از کار افتادن آنها در جریان عملیات، کاملاً دور از انتظار بوده است.

۳- شبی که عملیات نجات درآن به وقوع پیوست مهتابی بود و معمولاً دراین شبها ازطوفان و بادهای تند خبری نیست، علاوه بر این، بر اساس پیش بینی های علمی اداره هواشناسی آمریکا، در شب عملیات، هوای کویر طوفانی نبوده است.

۴- بر اساس ارزیابی کارشناسان، احتمال پیروزی این طرح از نود درصد به بالا پیش بینی شده بود.

۵- تهیه کننده وسایل نقلیه ای که می باید آمریکایی ها را از اطراف تهران به لانه جاسوسی جابه جا کند، فردی بود به نام علی اسلامی وابسته به حزب منحله خلق مسلمان.

۶- با توجه به حساسیت شوروی سابق درباره تحرکات آمریکایی ها و زیر نظرداشتن دائم آنها،بعید نیست که این عملیات با توافق و هماهنگی شوروی سابق انجام شده باشد.

۷- جهت فرود اضطراری بالگردها و هواپیماهای ۱۳۰ – C، ۱۴ منطقه در تهران و حوالی آن در نظر گرفته شده بود.

۸- در شب حادثه طبس، چراغهای ورزشگاه شهید شیرودی روشن بوده است.

۹- علی اسلامی تهیه کننده اصلی کامیون ها برای حمل آمریکایی ها به تهران، قبل از اشغال لانه جاسوسی در خصوص به راه اندازی تظاهرات علیه امام (ره) وانقلاب اسلامی با سفارت آمریکا همکاری نزدیک داشته است.

۱۰- بنا به اسناد به دست آمده جاسوسان زبده اسرائیلی (موساد) در جریان طراحی حمله به طبس نقش بسیار فعالی داشته اند؛ و از تجربیات طراحان نقشه حمله به فرودگاه «انتبه» در اوگاندا از جمله «شیمون پرز»، استفاده فراوانی شده بود.

با این همه شکست بدون جنگ در ایران برای کشوری که همواره بر اقتدار ناشی از تجهیزات نظامی و توان اطلاعاتی خود می بالید، قابل تحمل نبود. به همین دلیل در نخستین روز خرداد ،۵۹ آمریکا و بازار مشترک اروپا ایران را مورد تحریم اقتصادی قرار دادند. اقدامی که با مسدود کردن دارایی های ایران در ۱۴ تیر ۵۹ ادامه یافت.

یک هفته بعد و در ۲۱ تیر، کودتای نوژه کشف و یک روز قبل از اجرا، خنثی شد. در این کودتا قرار بود تعدادی از خلبانان نیروی هوایی ارتش در حرکتی هماهنگ اقدام به بمباران چند منطقه استراتژیک تهران بکنند و بلافاصله برخی دیگر از سران ارتش با در دست گرفتن حکومت، انقلاب اسلامی را در آغاز راه خود نابود کنند. یکی از مهمترین اهداف این کودتای آمریکایی، بمباران جماران بود که امام خمینی (ره) ۲ ماه قبل (۲۸ اردیبهشت) از قم به آنجا نقل مکان کرده بود.

شکست کودتای نوژه هم پایان اقدامات آمریکا علیه ایران نبود. ۲ ماه پس از این واقعه و در آخرین روز از شهریور، ۵۹ عراق به ایران حمله کرد و جنگی ۸ ساله را آغاز کرد. جنگی که سال ها بعد از آن بر همگان معلوم شد که ادعای ایران در مورد حمایت مستقیم آمریکا از آن حقیقت داشته است. ۸ سال حمایت آمریکا از عراق در جنگ، به کسی اجازه نمی داد که صحبت از برقراری رابطه مجدد با آمریکا بکند.

tabas-usa-5 tabas-usa-14 tabas-usa-18 tabas-usa-21 tabas-usa-24 tabas-usa-29 tabas-usa-32

ایران؛ تلاش برای وحدت جهان اسلام

سیزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در حالی برگزار شد که کشورهای اسلامی از سوریه گرفته تا بحرین و یمن در آتش تفرقه و جنگ های داخلی می سوزند، افراطی گری و خشونت چهره اسلام را در جهان مخدوش کرد و امت اسلامی برای عبور از این بحران های سخت، بیش از هر زمان دیگری به انسجام و وحدت نیاز دارند.۸۲۰۳۵۸۶۸-۷۰۶۵۲۳۲۹

جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی به عنوان دو کشور تعیین کننده در جهان اسلام دراین اجلاس حضور داشتند،‌ طرح و تلاش ایران برای انسجام امت اسلامی و مبارزه با خشونت و افراطی گرایی بود اما عربستان سعودی به رغم تداوم لفاظی ها مبنی بر ضرورت وحدت میان امت اسلامی، اتهام های بی اساسی را علیه ایران و حزب الله لبنان مطرح کرد تا تفاوت دیدگاه های تهران و ریاض در میدان عمل برای افکار عمومی دنیا و امت اسلامی به وضوح آشکارتر شود.
هیات ایرانی به ریاست دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران تلاش کرد تا ضمن بیان مشکلات و دغدغه های اصلی امروز جهان اسلام از این اجلاس برای انسجام در میان دولت های اسلامی و همچنین مبارزه جدی با خشونت و افراطی گری که گربیان منطقه را گرفته است، استفاده کند.
رییس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: همواره باید خطر رژیم صهیونیستی را به‌عنوان منبع اصلی تولید خشونت و افراطی‌گری به خاطر داشت و پذیرفت که استمرار قتل‌عام مردم بی‌گناه فلسطین حاکی از سرشت خشونت‌آمیز رژیمی است که با تغافل جامعه جهانی و بویژه قدرت‌های غربی به سبعیت خود ادامه می دهد.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در سخنانی اظهارداشت: جهان اسلام سزاوار آن نیست که در موج ناامنی، خشونت و تروریسم سازمان‌یافته درغلطیده و مبتلابه عقب‌ماندگی و توسعه‌نیافتگی همه‌جانبه شود بلکه سزاوار آن است که بر جایگاهی برتر بنشیند و این ممکن نیست مگر آنکه با دغدغه بیشتر به وضعیت کنونی و دنیای پیرامونی خویش بیندیشیم.
وی تصریح کرد: اگر کمک‌های مالی و نظامی، به برخی گروه‌های ضد اسلام امکان داد که نام اسلام را به گروگان بگیرند و چهره زیبای اسلام را به جنایت و آدمکشی بیالایند و برای توطئه زشت اسلام هراسی، شاهد و بهانه بسازند، چگونه می‌شود از سلم و سلام اسلام دفاع کرد؟
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: اگر صدها میلیارد دلار از ذخایر و منابع امت اسلامی به‌جای آنکه صرف رشد و اشتغال جوانان شود، به بهانه هراس‌های موهوم، صرف پر کردن زرادخانه‌های نظامی شد و علیه یکدیگر بکار رفت، چگونه می‌توان از وحدت سخن گفت و جوانان را به رعایت اصول کرامت و برکت اسلامی متقاعد کرد؟
روحانی تصریح کرد: نباید از اجلاس سازمان همکاری اسلامی که به نام وحدت برگزارشده است هیچ‌گونه پیامی که به تفرقه در میان امت اسلامی دامن بزند، برخیزد و هر حرکت تفرقه‌افکنانه‌ای بی‌اعتبار است.
در آن سو، عربستان که داعیه خادمی حرمین شریفین را دارند به جای ارایه راه حل های مشخص برای حل گرفتاریهای امروز کشورهای اسلامی بر طبل تفرقه افکنی کوبید و تلاش کرد تا با همراهی چند دولت کوچک منطقه که همواره تلاش می کنند،‌سیاست های خود را با دربار سعودی تنظیم کنند، اتهام هایی را علیه تهران و حزب الله لبنان مطرح کنند.
دولت ریاض در اسفند سال گذشته پیش نویس سندی را در جریان نشست کارشناسان ارشد کشورهای عضو در جده تدوین کرد و در آن زمان دولت عربستان به دلیل عدم اعطای روادید امکان حضور هیات رسمی ایران برای حضور در آن نشست را فراهم نکرد.
سپس در اجلاس استانبول درحالی که انتظار می رفت به مشکلات و دغدغه های اصلی جهان اسلام بپردازد و به راهبردهایی مشخص برای رهایی امت اسلامی از بحران ها و مشکلات منطقه ای منتهی شود،‌ در نشست وزرای خارجه محمد جواد ظریف در واکنش به طرح چهار بند ضد ایرانی و یک بند علیه حزب الله لبنان در پیش نویس اعلامیه این اجلاس که از سوی عربستان سعودی و با حمایت برخی از هم پیمانانش ارایه شده بود، این اقدام را برخلاف روح همبستگی اسلامی و در راستای منافع رژیم صهیونیستی دانسته و نسبت به عواقب این رویکرد مخرب هشدار داد.
ظریف با اشاره به تجربه سوء استفاده ابزاری از سازمان همکاری اسلامی در دوران جنگ تحمیلی صدام علیه ایران اظهار داشت : در آن مقطع آقای طارق عزیز وزیر خارجه وقت عراق، بندهایی ضد ایرانی را با حمایت تعداد معدودی از کشورهای منطقه به تصویب می رساند اما ما اعتنایی به این رویکردهای ضد ایرانی نمی کردیم. باید از گذشته درس عبرت گرفت، ببینید الان طارق عزیز کجاست؟
وزیر خارجه تاکید کرده است که چرا برخی کشورهای عضو سازمان همان سیاستهای شکست خورده را تجربه می کنند.
ظریف درباره محکوم کردن حزب الله لبنان نیز اظهار داشت، این اقدام تنها باعث خشنودی رژیم صهیونیستی و تشویق آن می شود.
ظریف ضمن تاکید بر اینکه اجلاس سران باید بدنبال تقویت وحدت اسلامی باشد، اعلام کرد، مشکلات و اختلافات میان کشورها باید از طریق گفت و گوهای دوجانبه حل شود نه اینکه مسایل دوجانبه را به نشست های چند جانبه کشاند.
ترکیه نیز به عنوان میزبان این اجلاس نتوانست از اختلافات خود با دولت مصر چشم بپوشاند و اردوغان حاضر به دست دادن با وزیر خارجه مصر نشد.
«ایاد مدنی» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی با بیان اینکه سازمان، نهادی برای حل و فصل اختلافات بین اعضا ندارد، افزود: هر نوع اختلاف و کشمکش دوجانبه به سازمان همکاری اسلامی ضربه می زند.
در حالی که عربستان سعودی بدون توجه به وظیفه اصلی سازمان همکاری اسلامی که با شعار صدای جمعی جهان اسلام به منظور حمایت و دفاع از حقوق مسلمانان در چارچوب صلح و امنیت بین المللی در سال ۱۹۶۲ تاسیس شد، تلاش کرد تا با منحرف کردن دستور کار اصلی این نشست بار دیگر از سیاست های خصمانه خود برای مخدوش کردن چهره ایران به عنوان یک کشور اسلامی پرده بردارد.
کارشناسان در دنیای اسلامی این گونه رفتارهای سیاسی و خصمانه عربستان سعودی را عامل اصلی اختلاف و تنش در میان امت اسلامی دانسته و نگرانند تداوم چنین رویه ای موجب شکست برنامه های نهاد مهم اسلامی شود که یکی از بزرگترین نهادهای اسلامی و بین المللی محسوب می شود.
سازمان همکاری اسلامی با شعار صدای جمعی جهان اسلام به منظور حمایت و دفاع از حقوق مسلمانان درچارچوب صلح و امنیت بین المللی در سال ۱۹۶۲ تاسیس شد. این نهاد که ۵۷ عضو ازچهار قاره جهان دارد، یکی ازبزرگترین نهادهای بین المللی ودارای نمایندگان دائم در سازمان ملل و اتحادیه اروپا است.
نشست سران سازمان همکاری اسلامی که براساس برآورد سال ۲۰۱۱، جمعیتی حدود یک میلیارد و۶۰۰ میلیون نفر را پوشش می‌دهد، هرسه سال برگزار می‌شود.

افشار دارابی – ایرنا

مهمترین اخبار حوزه ایثار ، شهادت و دفاع مقدس در سال ۹۴

مهمترین اخبار و اتفاقات حوزه ایثار ، شهادت و دفاع مقدس در سال ۹۴ کدام ها بوده است؟۱۱۱۱-۳۰۰x168

به گزارش خبرگزاری ایثارگران مهمترین برنامه های حوزه ایثار و شهادت در سال ۱۳۹۴ به تفکیک تاریخ به شرح زیر می باشد:

روز  فروردین ماه ۹۴
۱ پیام حجت الاسلام و المسلمین شهیدی به مناسبت سال نو
۱ حضور وزیر اطلاعات در مناطق عملیاتی جنوب
۱ شبکه اجتماعی «راهیان نور» راه‌اندازی شد
۱ روزانه ۳۰۰۰ نفر از مرکز فرهنگی دفاع مقدس در خرمشهر دیدن می‌کنند
۵ سالگرد شهادت ۱۸ بانوی قمی
۵ دیداربا خانواده شهدا در نوروز فاطمی
۷ امضاء توافقنامه‌ای برای ثبت یادمان‌های دفاع مقدس
۸ حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر فقیهی معاون  شورای عالی  فرهنگ ایثار و شهادت شد
۱۰ زائر پاکستانی راهیان نور:فرهنگ ایثار و شهادت حد و مرز نمی‌شناسد
۱۱ وصیت‌نامه فرماندهان شهید پوستر شد
۱۱ ترجمه شناسنامه‌ ۲۲ یادمان دفاع مقدس به زبان‌های مختلف
۱۲ اعزام بیش از ۹۰۰۰ نفر به اردوهای جهادی در ایام نوروز
۱۲ آرزوی جانباز آقا رجب محقق شد؛ دیدار با رهبر انقلاب
۱۵ طلاب غیر ایرانی مناطق عملیاتی جنوب را زیارت کردند
۱۵ افزایش ۴۵ درصدی استقبال بازدیدکنندگان نوروزی از موزه دفاع مقدس
۱۹ طرح مسائل و مشکلات جامعه ایثارگری توسط نمایندگان ایثارگر مجلس با مسئولان بنیاد شهید
۲۰ صحبت‌های مادر ژاپنی‌الاصل شهید بابایی در جمع دانشجویان
۲۰ اداره اغلب حسینیه‌های شهدا توسط مادران شهدا
۲۰ برگزاری یادواره قهرمان ملی ارتش در همدان
۲۰ پیام معاون رئیس جمهور بمناسبت سالروز شهادت شهید صیاد شیرازی
۲۱ ثبت  «روز تبلیغات دفاع مقدس» در تقویم
۲۱ برگزاری مراسم بزرگداشت ۷۲۰۰ شهیده کشور
۲۳ رونمایی از کتاب «ننه علی مادر تمام شهیدان»
۲۳ دونده خوزستانی مدال خود را به مادر شهید تقدیم کرد
۲۳ همایش گردهمایی «اسوه‌های صبر و مقاومت»
۲۳ تهیه ۱۰۰۰ تندیس شهدای پیشمرگ مسلمان کُرد
۲۴ همایش «آیه‌های ایثار» در نیروی هوایی ارتش
۲۴ مراسم یادواره شهید صیاد شیرازی در مشهد
۲۵ رونمایی از کتاب شهدای ارتش ‌
۲۵ نامه ۱۸۳ نماینده مجلس به رییس بنیاد شهید
۲۶ بازگشت پیکر ۶۳ شهید دفاع مقدس به کشور
۲۶ برنامه‌های بنیاد شهید در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت
۲۶ دیدارهای معاون رئیس جمهور با خانواده‌های شهدای گیلان
۲۶ یادواره ۴۴۰۰ شهید شهرستان کرمانشاه
۲۶ راهیان نور در تمام سال فعال می‌شود
۳۰ شهیدی:برنامه‌ریزی برای اقتصاد مقاومتی در بنیاد شهید ضروری است
۳۰ چاپ ۱۵۰ عنوان کتاب توسط کنگره شهدای استان سمنان
روز اردیبهشت ماه ۹۴
۳ افتتاح یادمان خلبان شهید علی‌اکبر شیرودی
۵ تجلیل از لیدر بزرگترین عملیات هوایی دنیا
۶ توصیه شهیدی در مورد اموال بنیادشهید
۷ چاپ پنج عنوان کتاب جدید دفاع مقدس توسط ارتش
۸ تالیف ۵۶ جلد کتاب توسط کنگره شهدای سمنان
۸ برگزاری یادواره ۳۰۰ شهید کارگر در قزوین
۸ افزایش ۲۸ درصدی حضور محققان و پژوهشگران خارجی در مناطق عملیاتی
۹ برگزاری کنگره بزرگداشت ۳۰۰۰ شهید استان سمنان
۹ صدور پیام رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در روز جهانی بزرگداشت قربانیان سلاح‌های شیمیایی
۹ برگزاری یادواره ۴۰۰ شهید دانش آموز در خراسان‌شمالی
۹ گرامیداشت ۱۴۰۰۰ هزار شهید کارگر در تبریز
۱۰ تهیه ۳۰ جلد کتاب ویژه شهدای پیشمرگ مسلمان کُرد
۱۲ درگذشت مادر ۹ شهید، جانباز و رزمنده دفاع مقدس در خرم آباد
۱۳ تدوین مستند زندگی صادق آهنگران
۱۵ برگزاری شب خاطره به یاد ۳۰۰۰ شهید استان سمنان
۱۶ شناسایی پیکر شهید پس از  ۳۲ سال
۱۶ اجلاس شهدای دانشجو – سمنان
۱۷ انتشار ۴۰ عنوان کتاب در ارتباط با شهدای فارس
۱۹ برگزاری  نخستین یادواره شهدای مشترک ایران و افغانستان با عنوان «۳۰ سال خون شریکی»
۱۹ عرضه ۸۵۰۰ کتاب دفاع مقدسی در نمایشگاه کتاب
۱۹ شهیدی:پیگیر پرداخت معوقات هستیم
۲۰ اطلس عملیات‌های پدافندی در دفاع‌مقدس» چاپ شد
۲۰ عرضه ۷۰ عنوان کتاب توسط سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش
۲۰ بانک الکترونیکی اشتغال ایثارگران ایجاد می‌شود
۲۱ پایان جمع‌آوری نمونه DNA خانواده‌های شهدای مفقود همدان
۲۱ ۴۷ هزار تن از فرزندان ایثارگران بیکارند
۲۱ برگزاری یادواره شهیدان جانباز
۲۱ نشست علمی-پژوهشی «تاریخ شفاهی ایثار و شهادت»
۲۲ برگزاری یادواره کودکان شهید «۱۸ غنچه نشکفته»
۲۲ چاپ یادداشت‌های ویژه شهید صیاد شیرازی
۲۲ دیدار  مادر شهید با پسر و دامادش پس از ۳۲ سال
۲۳ پرفروش‌ترین آثار دفاع‌مقدس در نمایشگاه کتاب
۲۸ بازگشت پیکرهای ۲۷۰ شهید دفاع مقدس به کشور
۲۸ برگزازی کنگره ملی شهدای «پیشمرگان مسلمان کُرد»
۲۹ نجات جان ۷ بیمار با اهدای اعضای بدن جانباز دفاع مقدس در خراسان
روز خردادماه ۹۴
۱ رونمایی هشت عنوان از تازه‌های نشر موزه دفاع‌مقدس
۲ هشتمین کنگره ملی تجلیل از ایثارگران
۲ برگزاری همایش تجلیل از زنان مقاوم خرمشهر
۲ پیام رئیس بنیاد شهید به مناسبت سوم خرداد
۲ توضیح کمیته جست‌وجوی مفقودین در مورد بازتاب خبر ۱۷۵ شهید غواص
۲ رونمایی یادمان شهدا در بهشت زهرا (س)
۳ کنگره ملی تجلیل از ایثارگران با حضور رییس جمهور
۳ راه‌اندازی دبیرخانه دائمی مجمع بانوان راوی
۳ رونمایی از هشت عنوان کتاب موزه دفاع مقدس تهران
۴ برگزاری همایش فاتحان خرمشهر
۶ ۴ کتاب دفاع مقدس رونمایی شد
۱۶ شناسایی بیش از ۴۵۰۰ شهید روحانی در کشور
۱۶ رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران :وجود ۵۰۵ هزار جانباز در کشور
۱۸ برگزاری یادواره ۲۵۰۰ شهید جامعه فوتبال
۱۹ رونمایی از ترجمه کتاب «دا»
۲۱ گردهمایی آزادگان ۳۰ استان
۲۳ ۷۰۰۰ گلزار شهید ساماندهی می‌شود
۲۳ شفاعت‌نامه ۲۵ رزمنده قبل از عملیات «کربلای۴»
۲۵ وداع با پیکرهای شهدای غواص و خط شکن در دانشگاه تهران
۲۵ موجی که ۱۷۵ غواص شهید آورد
۲۶ دعوت رییس بنیاد شهید برای حضور در مراسم تشییع ۲۷۰ شهید
۲۶ لغو یک کنسرت به احترام تشییع شهدا
۲۶ ادای احترام هنرمندان پیشکسوت به مقام شامخ ۱۷۵ شهید
۲۶ تشییع پیکرهای مطهر ۲۷۰شهید تازه تفحص شده در تهران
۲۷ شهادت بیش از ۱۰۰ جانباز خراسان رضوی در سال جاری
۲۷ نقش دولت در دفاع‌مقدس تدوین می‌شود
۲۸ بیانیه خانواده شهدا علیه مصادره شهدا
۲۹ پایان فیلمبرداری «پری دریایی» با تکریم شهدای غواص
۲۹ قدردانی از حضور باشکوه مردم در تشییع شهیدان
۳۱ افتتاح نمایشگاه و موزه نیروی هوایی ارتش
۳۱ ساخت یادمان آخرین خلبان شهید دفاع مقدس
۳۱ رسیدگی به پرونده‌های شهدا به مناسبت سالروز شهادت‌شان
روز تیرماه ۹۴
۲ اجرای آهنگ «۱۷۵ شهید غواص» در کنار هورالهویزه باغ موزه دفاع مقدس
۲ طرح وقف شهدا در خراسان رضوی
۳ رئیس بنیاد شهید خبر داد؛۴۰۰هزار دیدار با خانواده شهدا در سراسر کشور
۷ شهادت ۱۴۷۰۰ شهید دفاع مقدس در ماه مبارک رمضان
۷ حمایت از آثار مکتوب با موضوع شهدای انقلاب اسلامی در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور
۱۰ جشنواره شهدای غواص در شبکه مستند
۱۰ تشکیل پایگاه پژوهشی «آثار دفاع مقدس» در پژوهشگاه میراث فرهنگی
۱۲ وجود ۶۰ هزار ایثارگر بیکار در کشور
۱۳ برگزاری «همایش بررسی حقوق بشر آمریکایی»
۱۶ سند راهبردی خدمات‌رسانی به رزمندگان تصویب شد
۲۱ تشکیل کارگروه ایثار و شهادت در شورای شهر مشهد
۲۲ نصب المان شهدای زن سیستان و بلوچستان
۲۳ طرح جامع یادمان شهدای شلمچه تهیه شد
۲۳ چاپ کتاب زندگی‌نامه ۱۷۶ شهید جامعه کارگری لرستان
۲۴ شهیدی: پیروزی در عرصه دیپلماسی به مدد خون پاک شهدا حاصل شد
۲۸ برگزاری ۲۵۰ یادواره شهید در لرستان
۲۹ برگزاری یادواره ۲۲۳ شهید تیر و مردادماه قزوین
۲۹ ثبت نام ۱۸۰۰ خادم برای راهیان نور شمال غرب کشور
۳۰ تشییع شهدای غواص و خط شکن در پنج استان ‌
۳۰ افزایش ۱۴ درصدی حقوق و مزایای خانواده‌های شهدا و جانبازان ارتش
۳۰ برگزاری رزمایش «پایداری تا ظهور» در اردوی راهیان نور دانش‌آموزی
۳۰ نمایشگاه گرامیداشت ۱۰۰۰ شهید دانش‌آموخته دانشگاه افسری امام علی (ع)
۳۱ امضاء تفاهم‌نامه همکاری ستاد مرکزی راهیان نور و سازمان میراث‌ فرهنگی
۳۱ بازدید ۵۸ هزار دانش‌آموز از مناطق عملیاتی آذربایجان غربی
۳۱ طرح” آبروی کوچه‌ها و افتخار محله” در راستای ارج نهادن به شهدا و خانواده‌های شهدا
۳۱ تهیه مستند ۸۵ قسمتی و پنج کتاب برای شهدای آماد و پشتیبانی
روز مرداد ماه ۹۴
۱ برگزاری نشست تخصصی «پذیرش قطعنامه ۵۹۸»
۱ تندیس زرین سرآمدی روابط عمومی ایران به بنیاد شهید اعطا شد
۲ برگزاری  نشست تخصصی عملیات دفاع سراسری
۲ سفر ۲۰۰۰ بسیجی اردبیل به مناطق عملیاتی شمال غرب
۳ بازدید ۱۰۰ هزار زائر راهیان نور از یادمان‌های پیرانشهر
۴ دیدار رئیس بنیاد شهید با خانواده‌های شهدا و ایثارگران کردستان
۴ همایش بزرگ حماسه “مرصاد” در کرمانشاه برگزار می‌شود
۴ تذکر۵۴ نماینده مجلس به رئیس جمهور در مورد عدم پرداخت حقوق به جانبازان و آزادگان فاقد شغل و درآمد و رزمندگان نیازمند
۴ همایش مسئولان امور ایثارگران دستگاه‌های اجرایی استان البرز
۵ ورود پیکرهای پاک ۷۶شهید دفاع مقدس به میهن اسلامی
۵ اجرای پروژه زن و دفاع مقدس در استان گلستان
۶ برگزاری یادواره سرداران و ۳۶۴ شهید ایوان
۶ حضور زائران ۳۷ کشور جهان در مناطق دفاع مقدس
۶ درمان زخم بستر جانبازان با استفاده از سلول‌های بنیادین در مشهد
۶ کتاب مردمی ایثار» نقد شد
۵ گام نهایی تصویب آیین‌نامه تسهیلات آموزشی دانشجویان شاهد و ایثارگر
۷ شناسایی ۳۳۳ زن شهیده در ایلام
۷ فعالیت غنی‌ترین کتابخانه تخصصی دفاع مقدس با ۱۶ هزار جلد کتاب در قم
۸ برگزاری یادواره شهدای دانشجوی ایلام
۹ گردهمایی رزمندگان غواص لشکر ۴۱ ثارالله
۱۰ تجلیل از خادمان اردوهای راهیان نور
۱۰ تکمیل موزه دفاع مقدس خوزستان با موضوع “زن و دفاع مقدس”
۱۰ گرامیداشت روز «بسیج و انتقال خون»
۱۲ گردهمایی پژوهشگران حوزه زنان و دفاع مقدس
۱۳ برگزاری یادواره شهدای زن چهارمحال و بختیاری
۱۳ پدر سه شهید و دو جانباز مازندرانی درگذشت
۱۴ یادواره شهدای روحانی چهارمحال و بختیاری
۱۴ آغاز به کار نخستین دوره تخصصی، آموزشی “طرح عقیله” به منظور تربیت مدرس و مبلغ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
۱۴ برگزاری یادواره شهدای زن استان کرمان
۱۴ برگزاری یادواره زنان شهیده خوزستان
۱۷ نصب پنج تندیس از خبرنگاران شهید در تهران
۱۷ نخستین جشنواره رسانه و دفاع مقدس در استان فارس
۱۸ تدوین اطلس رزمندگان و ایثارگران استان گلستان
۱۸ رضایت ۸۰ درصدی جامعه ایثارگری از خدمات درمانی بنیاد
۱۸ برگزاری نشست هم‌اندیشی خبرنگاران فعال حوزه مقاومت و دفاع مقدس
۲۱ برگزاری یادواره ۵۶ شهید طلبه و روحانی
۲۵ برگزاری کنگره ملی تجلیل از آزادگان
۲۶ برگزاری نشست هم‌اندیشی خبرنگاران ایثار و شهادت در محل دبیرخانه شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت
۲۶ توجه ویژه وزارت ارشاد به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در برنامه ششم
۲۷ جمع‌آوری ۵۰۰ هزار سند از شهدای چهارمحال و بختیاری
۲۷ همایش تجلیل از شهدای غریب استان کرمانشاه
۳۰ رونمایی از کتاب وصیت‌نامه شهدای کرمانشاه
۳۰ مشارکت ۵۰۰ هزار ایثارگر در فعالیت‌های قرآنی
۳۰ اهتراز پرچم آستان قدس رضوی در «کهف‌الشهدا»ی تهران
۳۰ پرواز بادبادک‌ها به یاد غواصان شهید در بابلسر
روز شهریور ماه ۹۴
۱ خدمات‌رسانی ۲۳ هزار خادم به زائران راهیان نور
۲ یادواره سرداران و ۵۰۰ شهید ترور اصناف و بازار
۳ مدال قهرمان کشتی جهان به شهید غواص تقدیم شد
۵ برگزاری یادواره ۲۱هزار شهید کارمند کشور و ۴۷۲ شهید شهرستان بروجن
۶ نخستین یادواره ۲۵۰۰ شهید مازندرانی غرب کشور در شهر مریوان
۸ وقف ۵/۵ میلیارد تومانی یک خانواده شهید
۹ بیمه درمانی تمامی ایثارگران تحت پوشش بنیاد شهید قرار گرفت
۹ گویاسازی دو عنوان کتاب دفاع مقدس برای نابینایان
۱۰ اعزام نخستین کاروان جانبازان به سرزمین وحی
۱۰ پیشرفت ۸۵ درصدی ساخت بزرگترین پارک موزه شرق کشور
۱۱ انتقال پیکرهای ۸۰ شهید دفاع مقدس به کشور
۱۱ دیدار رئیس بنیاد شهید با خبرنگار جانباز و مجروح صدا و سیما
۲۱ سومین سمپوزیوم مجسمه‌سازی دفاع مقدس
۲۲ پیش نمایش بازی رایانه‌ای حماسه عقاب‌ها«حمله به اچ۳»
۲۲ نشست “انجمن بین‌المللی زنان مدافع ارزش‌های انسانی جنگ”
۲۵ راه اندازی اولین مجله شنیداری دفاع مقدس در رادیو ایران
۲۵ ایجاد ۱۸ هزار فرصت شغلی برای خانواده‌های شاهد و ایثارگر
۲۵ رونمایی از ۱۶ عنوان کتاب دفاع مقدسی در سمنان
۲۶ همایش تجلیل از دانش‌آموزان شاهد و ایثارگر سرآمد
۲۸ رونمایی از قطعه موسیقی «هم‌عهدی با شهدا» در جوار مزار شهدا
۲۸ رونمایی از اولین تصاویر دفاع مقدس با کیفیت اچ‌دی
۲۷ مراسم تشییع پدر شهید جهان‌آرا
۲۹ دیدار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با جمعی از جانبازان قطع نخاعی و بالای هفتاد درصد
۲۹ تاکید رئیس‌جمهور بر حل بیمه درمانی ایثارگران
۲۹ اکران تصاویر کمتر دیده‌شده جنگ در سطح شهر تهران
۳۰ سخنرانی رییس‌جمهور در مجمع جانبازان دفاع مقدس
۳۱ برپایی نمایشگاه «تصویر پایداری» در هفته دفاع مقدس
۳۱ برپایی نمایشگاه تبیین نقش زنان در دفاع‌مقدس
۳۱ برگزاری همایش «آینه‌های صبور» { تکریم همسران جانبازان قطع نخاع، قطع دو دست و پا، بصیر(نابینا از دو چشم) و شیمیایی }
۳۱ ششمین نشست راهبردی فرهنگ ایثار با عنوان «نقش رسانه‌ها در ترویج فرهنگ ایثار» در دبیرخانه شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت
۳۱ سال ۹۷ پایان تکمیل ساختمان پارک‌های موزه دفاع‌مقدس در تمامی استان‌های کشور
۳۱ تکمیل مستند شهید آوینی پس از ۲۲ سال
روز مهر ماه ۹۴
۱ برگزاری یادواره ۱۰۰ شهید شهرستان البرز
۲ پیام رهبر معظم انقلاب  به مناسبت هفته دفاع مقدس
۳ شهادت یک جانباز ۷۰ درصد در فاجعه منا
۴ نخستین همایش «بانوی انتظار» با حضور همسران آزادگان و رزمندگان مفقو‌دالاثر و رونمایی از دو عنوان کتاب
۵ تجلیل از ایثارگران نهاد کتابخانه‌ها و رونمایی ۲۰ کتاب
۵ نکوداشت حاج صادق آهنگران
۵ رونمایی اطلس جغرافیای دفاع‌مقدس در سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح
۵ همایش “دفاع مقدس؛ از جبهه تا محکمه” در کانون وکلای دادگستری مرکز
۶ نخستین همایش آینه‌های صبور با حضور جمعی از جانبازان شیمیایی و همسرانشان
۶ رونمایی ۱۰۵ جلد کتاب دفاع مقدس در  چهارمحال و بختیاری
۶ همایش ۵۰۰ نفری فرماند‌هان و پیشکسوتان دفاع مقدس مازندران
۶ افتتاح نمایشگاه تبیین اقدامات دولت در دوران دفاع مقدس
۷ افتتاح «نمایشگاه دیپلماسی و دفاع مقدس»
۸ رونمایی تمبر سردار قاسم سلیمانی
۸ درگذشت تنها خلبان ایرانی بازمانده از جنگ جهانی دوم
۹ همایش تجلیل از ایثارگران روحانی در باغ موزه دفاع مقدس
۱۲ برگزاری یادواره ۵۰۰ شهید تکواندوکار کشور
۱۲ ایجاد خانه فرهنگ”ایثار و شهادت” وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
۱۲ نشست ملی پژوهشگران دفاع مقدس
۱۴ برگزاری اولین جلسه شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت با حضور رییس جمهور
۱۴ پنجمین جشنواره سراسری تئاتر ایثار
۱۴ آغاز ساخت باغ موزه دفاع مقدس خراسان رضوی
۱۵ تشییع پیکر یک جانباز شهید «منا»
۱۵ کنگره ملی سرداران و۲۴۰۰ شهید چهارمحال و بختیاری
۱۶ یادواره ۱۰۰ شهید اطلاعات عملیات لشکر۳۲ سپاه انصارالحسین همدان
۱۹ نمایش بیش از ۱۰۰۰ سند از دفاع‌مقدس در نمایشگاه اسوه‌های ماندگار شهرکرد
۲۳ کنگره سرداران و ۴۵۰۰ شهید تدارکات و پشتیبانی سپاه
۲۵ راه‌اندازی سامانه «تایید اطلاعات شغلی» ایثارگران
۲۵ مراسم بزرگداشت شهادت سردار حسین همدانی
روز آبان ماه ۹۴
۵ معرفی شهدای شاخص بسیج دانش‌آموزی
۷ برگزاری «همایش حقوقدانان آزاده»
۹ ثبت ملی یادمان «تپه الله‌اکبر» در استان کردستان
۱۰ گرامیداشت سالگرد شهادت طیب حاج رضایی
۱۱ برگزاری یادواره ۱۷ هزار شهید ترور کشور
۱۱ صدور کارت ایثارگری همسران جانبازان ۷۰ درصد
۱۳ رونمایی از نرم‌افزار چندرسانه‌ای شهید فهمیده
۱۸ معرفی طرح برتر فراخوان سازه‌های تبلیغاتی حوزه ایثار
۲۲ پیگیری پروژه تاریخ شفاهی توسط بنیاد شهید
۲۳ جمع‌آوری وصیتنامه ۵۰۰۰ شهید ورزشکار در کشور
۲۴ برگزاری یادواره ملی شهدای تخریب‌چی
۲۴ تألیف ۱۴ دایره‌المعارف دفاع مقدس
۲۶ برگزاری یادواره «شهدای ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای»
۲۸ برگزاری یادواره  ۶۰۰۰ شهید قم
روز آذر ماه ۹۴
۲ برگزاری نشست بررسی پروژه‌های تحقیقاتی شورای ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت
۳ تصویب سند راه  ترویج ارزش‌های دفاع مقدس در سطح شهر تهران تصویب شد
۵ دومین مرحله طرح تکریم از پیشکسوتان دفاع مقدس اجرا شد
۶ برگزاری نخستین همایش «مادران منتظر، بانوان انتظار»
۷ نرم‌افزار شهدای روحانی تولید شد
۸ برگزاری سالگرد شهید میرزا کوچک جنگلی و ۱۵۰ شهید طلبه و روحانی
۹ آغاز به کار مجمع «نشان و جایزه ایثار و رسانه»
۱۰ تدوین دستورالعمل راهبردی رسانه‌ها در فرهنگ ایثار و شهادت
۱۴ دهمین سالگرد شهدای حادثه c130 برگزار شد
۱۵ اکران فیلم سینمایی «پی ۲۲»
۱۵ سند راهبردی فرهنگ ایثار وشهادت تدوین می‌شود
۲۴ آغاز نظارت ۲۲ دستگاه بر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت
۲۶ شناسایی ۱۱ هزار شهید اهل سنت در کشور
روز دی ماه ۹۴
۲ برگزاری دومین جلسه شورای اطلاع‌رسانی فرهنگ ایثار و شهادت در محل دبیرخانه شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت
۳ بانک اطلاعات رزمندگان بسیجی ایجاد می‌شود
۵ حضور رهبر انقلاب در منزل خانواده شهدای مسیحی در ایام ولادت حضرت عیسی (ع)
۷ برگزاری همایش ملی میراث فرهنگی و دفاع مقدس
۱۲ محکومیت اعدام آیت‌الله شیخ نمر
۱۹ اولین نشست مسوولین ایثارگران نیروهای مسلح در محل دبیرخانه شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت
۲۳ برگزاری کنگره ملی ۲۰۰۰ شهید هنرمند از ۲۳ دی ماه لغایت اول بهمن
۲۴ تجلیل از خانواده‌های شهدای خبرنگار و مدافعین حرم
۲۴ ۷۳ درصد قانون جامع خدمت‌رسانی به ایثارگران اجرایی شده است
۲۵ مراسم تجلیل از شعرا و نویسندگان شهید در قالب همایش «ترنم پرواز»
۲۷ صندوق اشتغال ایثارگران تشکیل می‌‎شود
۲۷ پرونده‌های حقوقی ایثارگران دیجیتالی می‌شوند
۲۷ شوراهای استانی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تشکیل می‌شود
۲۸ انتشار اسناد محرمانه دیپلماسی و دفاع مقدس در سایت باغ موزه دفاع مقدس
۲۸ تقدیر رییس جمهور از خانواده شهدای هسته ای
روز بهمن ماه ۹۴
۱ زمان آغاز اردوهای راهیان نور عمومی
۳ پیام همسر شهید شهریاری به مردم ایران:خون شهدای هسته ای به ثمر نشست
۵ دیدار خانواده های شهیدان مدافع حرم با رهبر معظم انقلاب
۶ برگزاری دومین جلسه شورای هماهنگی و نظارت فرهنگ ایثار و شهادت با حضور نمایندگان تام الاختیار دستگاه‌های اجرائی در محل دبیرخانه شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت
۷ برگزاری اولین یادواره شهدای ادیان توحیدی
کنگره ملی یادواره شهدای ورزشکار کشور
۱۲ تجلیل مجلس از فرماندهان نیروی دریایی سپاه در قبال متجاوزان امریکایی
۱۷ پیشنهاد ایجاد جایزه بین‌المللی ایثار و مقاومت از سوی آیت الله دکتر محسن قمی در محل دبیرخانه شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت
۲۲ حضور پرشور خانواده‌های شهدا و ایثارگران در راهپیمایی ۲۲ بهمن
۲۴ فیلم ایستاده در غبار با موضوع شهید متوسلیان بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر شد
۲۴ جان‌باختگان حج امسال”شهید منا” نام گرفتند
۲۸ افتتاح نخستین جشنواره لباس دفاع مقدس
۳۰ رونمایی سند ثبت ملی ۱۹ یادمان دفاع مقدس

 

روز اسفند ماه ۹۴
۱ ساخت مستند زندگینامه ۱۱۰ شهید روحانی
۲ برگزاری یادواره شهدای جهاد علمی
۲ تشریح برنامه های راهیان نور
۲ برگزاری یادواره سرداران و ۵۰۰ شهید شهرستان بیرجند
۳ بازگشت پیکرهای پاک ۶۸ شهید دفاع مقدس به میهن
۳ ضرورت یکسان‌سازی بخش‌های متفاوت قوانین مربوط به ایثارگران در بنیاد شهید و نیروهای مسلح
۷

۸

حضور پرشور ایثارگران در انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی

انجام امور درمانی بیش از ۱۶۷ ایثارگر توسط پروفسور مهدیان

چهره های تاثیرگذار فرهنگ ایثار و شهادت سال ۹۴ معرفی شدند

۱۶

۱۸

دومین همایش جبهه مجازی

برگزاری پیش‌ کنگره شهدای دانش‌آموز

 

۲۲ سومین کنگره ملی بزرگداشت روز شهید ۲۲
دیدار حجت‌الاسلام شهیدی با مراجع تقلید در قمنخستین اجتماع هم‌عهدان شهدا در بهشت زهرا(س)
فراخوان مقاله توسط شورای عالی فرهنگ ایثارو شهادت
بازگشت پیکر یک شهید بعد از ۳۲ سال
نشست شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان ها
سامانه ملی راهیان نور کشور راه اندازی شد ۲۳
آئین نامه نحوه برگزاری شورای فرهنگ ایثار و شهادت استان تهران مصوب شد ۲۴
کنگره شعر شهدای مدافع حرم ۲۵
جمع‌آوری ۱۰ میلیون سند مکتوب از شهدا و ایثارگران توسط بنیاد شهید ۲۵
مراسم اهدای چهارمین جایزه بین‌المللی باروت خیس ۲۵

تهیه کننده : سارا صالحی

فراخوان مقاله توسط شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت

فراخوان مقاله «فصلنامه مطالعاتی و تخصصی فرهنگ ایثار و شهادت» از سوی شورای عالی فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت اعلام شد.n00155986-t

شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت و مقاومت در راستای ترویج فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت در جامعه و صیانت از مقام شهدا و ایثارگران مبادرت به انتشار «فصلنامه مطالعاتی و تخصصی فرهنگ ایثار و شهادت» با هدف تلاش علمی جهت تحقق منویات و مطالبات رهبری معظم انقلاب در فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت، سازماندهی و توسعه فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی مرتبط با نیازهای تئوریک و کاربردی فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت در نظام جمهوری اسلامی ایران و جهان و پشتیبانی محتوایی، ارتقای سطح علمی و تقویت فعالیت‌های علمی- پژوهشی اساتید، مدرسین و پژوهشگران سراسر کشور کرده است به همین منظور تعامل سازنده با جامعه، ارتقای کیفی محتوای فصلنامه و بهره‌مندی از آرا و اندیشه‌های محققین و صاحبنظران، فراخوان مقاله در محورهای مبانی فقهی، کلامی و فلسفی فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت، ترویج فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت، صیانت از مقام والای شهید، تکریم و ارتقای منزلت اجتماعی ایثارگران اعلام شده است.

صاحبنظران و پژوهشگران می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت به آدرس تهران- خیابان ایرانشهر، خیابان سمیه، پلاک ۹۰ و یا آدرس الکترونیکی g.o.plan.rsrch@gmail.com ارسال کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۸۸۸۳۵۰۹۴ و ۸۸۸۳۳۹۷۸ تماس حاصل کنند.

مقالات ارسالی در ابتدا توسط هیات تحریریه بررسی و در صورت تناسب با موضوع فصلنامه برای ارزیابی به داوران صاحب نظر ارسال می‌شوند. هیأت تحریریه در رد یا قبول و نیز اصلاح مقالات آزاد است.

تحقق حماسه سیاسی در دیدگاه‌ شهیدان

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و زمانی که جنگ هشت ساله بر کشورمان تحمیل شد، مردم ایران با سلایق مختلف و البته با هدف دفاع از کشور وحدت و حضوری مثال‌زدنی را به نمایش گذاشتند و از این امتحان بزرگ سربلند بیرون آمدند. هرچند در این بین جوانان بسیاری در راه دفاع از آرمان‌های اسلام و نظام اسلامی جانشان را تقدیم کردند، اما وصیت‌نامه‌ها و توصیه‌های آنها امروزه چراغ راهی برای حفظ عزت و دستیابی به قله‌های رفیع پیشرفت و خوداتکایی شده است.=?UTF-8?B?MTQ1MzgwNDk1OTQyM18zNDY0MTlfNjY4LnBuZw==?=

شهید «اسماعیل برهانی» در وصیت نامه‌اش یادآور شده است: چشم مردم مستضعف به دست شما است که بتوانید برای آنها قدمی بردارید. انشاءالله هر قدمی را که برمی‌دارید در راه خدا باشد و رضایت خداوند را جلب نمایید و هرگز برای فرد یا شخصی کار نکنید چرا که مسئولیت سنگینی بر دوش شما است و این نهاد با خون هزاران شهید پابرجا شده است که بتواند برای کسانی که سرپناهی ندارند یک خانه‌ای درست کنند تا به زندگی روزمره خود ادامه بدهند و کاری کنید که خدای نکرده امام عزیزمان ناراحت نباشد.

شهید «نوروز علی امیر فخریان» نیز در وصیت‌نامه‌اش توصیه کرده است : از جوان‌های در خط امام پشتیبانی کنید و به آنها اعتماد کنید و کارهای مهم را به آنها واگذارید و در انجام کارهای خدا از یکدیگر سبقت بگیرید و اگر مسئولیتی دارید،با عدالت رفتار کنید. دوست و رفیق را کنار بگذارید و فقط طبق دستورات اسلام رفتار کنید.

شهید «محمود بباریان» هم خاطرنشان کرده است: در صحنه‌ها حضور فعال داشته باشید و دست از دامن روحانیت برندارید چرا که ما هر چه داریم از زحمات روحانیت بوده و هست . خداوندا، ما را یاری کن تا به تکلیف‌مان عمل کنیم و جز تو به هیچ کس دیگر فکر نکنیم و تا آخرین نفس از انقلاب اسلامی دفاع کنیم.

شهید «عباس امیری» در وصیت‌نامه اش تأکید کرده است: تا می‌توانید در صحنه باشید. انقلابی که به پا شده باید به انقلاب مهدی ( عج) متصل شود حتی اگر به قیمت جان همه ما تمام شود. انقلاب جوشان به پیش می‌رود و ناخالصی‌ها را به دور می‌رسزد . برادران عزیز، اختلاف‌ها و نزاع‌ها را به خاطر خدا به کنار بریزید و با یکدیگر دست وحدت را محکم کنید و برای خدا کوشش کنید که اگر غفلت کنید، پشیمانید و همه در پیشگاه خدا مسئولید.

ای عزیزان ، مبادا نغمه‌های منافقان و خائنان در شما اثر کند که سست شوید که اشتباهی بزرگ مرتکب شده‌اید.

شهید «رسول بابایی» در وصیتنامه خود خواسته است: با حضور در صحنه‌های سیاسی همچون علمی و اجتماعی، جمهوری اسلامی را یاری دهید.

شهید «امرالله بندار» به مسولین تذکرداده است: من به عنوان فردی از ملت مسلمان به تمامی ملت خصوصاً مسئولین امر تذکر می‌دهم که همیشه در جهت اسلام و قرآن باشید و هیچ مسئله و روشی شما را، از هدفی که دارید منحرف نکند.

دیگر اینکه سعی کنید در کارهایتان نیت خود را خالص کرده و از هر شرک و ریا و حسادت پا ک کنید تا هم اجر خود را ببرید و هم بتوانید مسئولیت خود را آنچنان که باید، انجام داده باشید و این را فراموش نکنیم که تا خود را نسازیم، نمی‌توانیم جامعه را بسازیم.

تصویر تزئینی است و اظهارات هیچکدام از افراد حاضر در تصویر در این متن موجود نیست.

ایسنا

یادی که از دل ها هرگز نمی میرد

روزهای می گذرد، ماه ها و سال ها در پی هم به سرعت سپری می شوند و خیلی چیزهای خوب و بد از زندگی آدم ها حذف می شود و خیلی ها هم فراموش می شوند اما یاد شهدا تنها و ماندگارترین چیزی است که غبار روزگار یارای پوشاندن آن را ندارد.۸۲۰۰۳۷۷۰-۷۰۵۹۴۱۸۸

شهید و شهادت به دلیل جایگاه و مقامی که با از خود گذشتن و فدا کردن جان برای میهن و آزادی از آن برخوردارند نزد همگان از قداست خاصی برخوردار است.
یاد و خاطره این دلاوران نامی همچون کهکشانی پرنور به قلوب همگان راه یافته و فداکاری و ایثار آنان موجب ابدی شدن و جاودانه بودن یادشان در دل ها شده بی شک این همان وعده الهی است که در قرآن می فرماید: گمان مبرید آنان که در راه خدا کشته می شوند مرده اند، بلکه آنان زنده اند و در نزد پروردگارشان روزی می خورند.
یاد شهدا، بیان خاطرات رشادت ها و مردانگی های آنان شیرین ترین یادها و و ماندنی ترین خاطرات زندگی است، یاد عزیزانی که تن خود را در برابر گلوله دشمن سپر کردند تا من و تو امشب های زندگی مان را با آرامش و امنیت سر بر بالین بگذاریم و بیارامیم.
یاد و خاطرات همه عزیزانی که تن به ذلت ندادند و همچون سردار خود در برابر ظلم ایستادند و جان فدا کردند تا ناموس و کیان و افتخار و عزت انقلاب و سرزمین شان حفظ شود، ماندنی ترن یادها در ذهن پر مشغله بشر امروز است.
نمی دانم چند هزار بچه یتیم شدند و سال های سال بدنبال بابای خود لحظات سخت زندگی را چشم به آسمان دوختند تا پدر شهیدشان را ببینند؟
نمی دانم چند هزار زن جوان همسران خویش را در بهترین سال های زندگی فدای انقلاب و نظام اسلامی کردند و با یاد و خاطره آنان باقی عمر خویش را تا لحظه وصال مجدد در دیار باقی به انتظار نشسته اند؟
نمی دانم چشمان چند هزار مادر نگران برای همیشه به در خانه دوخته شد تا شاید خبری بیاد از عزیز مفقود الاثرشان؟
نمی دانم دل چند هزار مادر می شکند و اشک در نی نی چشمانش حلقه می زند وقتی تازه دامادی را می بیند و برای همیشه آروزی دیدن پسر شهیدش را با لباس دامادی در دل نگه داشته است.
نمی دانم تکیه گاه پدر پیری که تنها عصای دستش در روزهای پیری تنها پسرش بود و اکنون با دستان پینه بسته قاب عکس بر دیوار پسر را لمس می کند، فدای این انقلاب شده است؟
اما به خوبی می دانم که همه من و ما مسئولیم در قبال شهدا، خانواده شهدا و همه کسانی که برای حفظ این انقلاب و عزت کشور و استقلال و آزادی آن از خون عزیزانشان گذشتند.
آری همه ما مسئولیم و مدیون این خون های بر زمین ریخته تا با بدحجابی پایمال نشوند، تا با بی فکری و قدم در بزهکاری به یغما نروند تا با سهل انگاری و زیادخواهی برخی ها این نام ها لکه دار نشود.
هر چند خون شهید و یادش آنقدر قداست و پاکی دارد که هیچ چیز را یارای لکه دار شدنش نیست اما خدایی نکرده با اعمال و رفتارمان کاری نکنیم که حتی فکری و گمان بدی به ذهنی نسل آتی انقلاب برود.
اگر ما مدافع انقلاب و رهرو خون شهداییم پس به ارزش ها و آمال شهدا که چیزی جز سربلندی انقلاب مان بود، فکر نکنیم و برای آبادانی و عمران آن از هیچ تلاشی فرو گذار نباشیم.
یادمان باشد فردا روز در برابر همان دیدگان شهدا باید جواب دهیم از آنچه که آنان با نثار خونشان برای ما باقی گذاشتند و ما با بی همتی آن را به آبادانی نرساندیم؟
پس بار دیگر در این روزهای ابتدای سال با شهدا و همه فداییان انقلاب عهد ببندیم که در هر کسوت و جایگاه و مقامی که هستیم مدافع خون شهداییم و برای حفظ آبادانی و استقلال و عزت کشور از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم ماند.
چه خوب که با حضور در مزار این عزیزان با شهدا عهد و پیمان دوباره ای ببندیم برای تداوم راه پر افتخارشان.

ناهید ابراهیمی

 

مهمترین اخبار حوزه ایثار ، شهادت و دفاع مقدس در سال ۹۴

مهمترین اخبار و اتفاقات حوزه ایثار ، شهادت و دفاع مقدس در سال ۹۴ کدام ها بوده است؟۱۱۱۱

به گزارش خبرگزاری ایثارگران مهمترین برنامه های حوزه ایثار و شهادت در سال ۱۳۹۴ به تفکیک تاریخ به شرح زیر می باشد:

روز  فروردین ماه ۹۴
۱ پیام حجت الاسلام و المسلمین شهیدی به مناسبت سال نو
۱ حضور وزیر اطلاعات در مناطق عملیاتی جنوب
۱ شبکه اجتماعی «راهیان نور» راه‌اندازی شد
۱ روزانه ۳۰۰۰ نفر از مرکز فرهنگی دفاع مقدس در خرمشهر دیدن می‌کنند
۵ سالگرد شهادت ۱۸ بانوی قمی
۵ دیداربا خانواده شهدا در نوروز فاطمی
۷ امضاء توافقنامه‌ای برای ثبت یادمان‌های دفاع مقدس
۸ حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر فقیهی معاون  شورای عالی  فرهنگ ایثار و شهادت شد
۱۰ زائر پاکستانی راهیان نور:فرهنگ ایثار و شهادت حد و مرز نمی‌شناسد
۱۱ وصیت‌نامه فرماندهان شهید پوستر شد
۱۱ ترجمه شناسنامه‌ ۲۲ یادمان دفاع مقدس به زبان‌های مختلف
۱۲ اعزام بیش از ۹۰۰۰ نفر به اردوهای جهادی در ایام نوروز
۱۲ آرزوی جانباز آقا رجب محقق شد؛ دیدار با رهبر انقلاب
۱۵ طلاب غیر ایرانی مناطق عملیاتی جنوب را زیارت کردند
۱۵ افزایش ۴۵ درصدی استقبال بازدیدکنندگان نوروزی از موزه دفاع مقدس
۱۹ طرح مسائل و مشکلات جامعه ایثارگری توسط نمایندگان ایثارگر مجلس با مسئولان بنیاد شهید
۲۰ صحبت‌های مادر ژاپنی‌الاصل شهید بابایی در جمع دانشجویان
۲۰ اداره اغلب حسینیه‌های شهدا توسط مادران شهدا
۲۰ برگزاری یادواره قهرمان ملی ارتش در همدان
۲۰ پیام معاون رئیس جمهور بمناسبت سالروز شهادت شهید صیاد شیرازی
۲۱ ثبت  «روز تبلیغات دفاع مقدس» در تقویم
۲۱ برگزاری مراسم بزرگداشت ۷۲۰۰ شهیده کشور
۲۳ رونمایی از کتاب «ننه علی مادر تمام شهیدان»
۲۳ دونده خوزستانی مدال خود را به مادر شهید تقدیم کرد
۲۳ همایش گردهمایی «اسوه‌های صبر و مقاومت»
۲۳ تهیه ۱۰۰۰ تندیس شهدای پیشمرگ مسلمان کُرد
۲۴ همایش «آیه‌های ایثار» در نیروی هوایی ارتش
۲۴ مراسم یادواره شهید صیاد شیرازی در مشهد
۲۵ رونمایی از کتاب شهدای ارتش ‌
۲۵ نامه ۱۸۳ نماینده مجلس به رییس بنیاد شهید
۲۶ بازگشت پیکر ۶۳ شهید دفاع مقدس به کشور
۲۶ برنامه‌های بنیاد شهید در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت
۲۶ دیدارهای معاون رئیس جمهور با خانواده‌های شهدای گیلان
۲۶ یادواره ۴۴۰۰ شهید شهرستان کرمانشاه
۲۶ راهیان نور در تمام سال فعال می‌شود
۳۰ شهیدی:برنامه‌ریزی برای اقتصاد مقاومتی در بنیاد شهید ضروری است
۳۰ چاپ ۱۵۰ عنوان کتاب توسط کنگره شهدای استان سمنان

 

روز اردیبهشت ماه ۹۴
۳ افتتاح یادمان خلبان شهید علی‌اکبر شیرودی
۵ تجلیل از لیدر بزرگترین عملیات هوایی دنیا
۶ توصیه شهیدی در مورد اموال بنیادشهید
۷ چاپ پنج عنوان کتاب جدید دفاع مقدس توسط ارتش
۸ تالیف ۵۶ جلد کتاب توسط کنگره شهدای سمنان
۸ برگزاری یادواره ۳۰۰ شهید کارگر در قزوین
۸ افزایش ۲۸ درصدی حضور محققان و پژوهشگران خارجی در مناطق عملیاتی
۹ برگزاری کنگره بزرگداشت ۳۰۰۰ شهید استان سمنان
۹ صدور پیام رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در روز جهانی بزرگداشت قربانیان سلاح‌های شیمیایی
۹ برگزاری یادواره ۴۰۰ شهید دانش آموز در خراسان‌شمالی
۹ گرامیداشت ۱۴۰۰۰ هزار شهید کارگر در تبریز
۱۰ تهیه ۳۰ جلد کتاب ویژه شهدای پیشمرگ مسلمان کُرد
۱۲ درگذشت مادر ۹ شهید، جانباز و رزمنده دفاع مقدس در خرم آباد
۱۳ تدوین مستند زندگی صادق آهنگران
۱۵ برگزاری شب خاطره به یاد ۳۰۰۰ شهید استان سمنان
۱۶ شناسایی پیکر شهید پس از  ۳۲ سال
۱۶ اجلاس شهدای دانشجو – سمنان
۱۷ انتشار ۴۰ عنوان کتاب در ارتباط با شهدای فارس
۱۹ برگزاری  نخستین یادواره شهدای مشترک ایران و افغانستان با عنوان «۳۰ سال خون شریکی»
۱۹ عرضه ۸۵۰۰ کتاب دفاع مقدسی در نمایشگاه کتاب
۱۹ شهیدی:پیگیر پرداخت معوقات هستیم
۲۰ اطلس عملیات‌های پدافندی در دفاع‌مقدس» چاپ شد
۲۰ عرضه ۷۰ عنوان کتاب توسط سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش
۲۰ بانک الکترونیکی اشتغال ایثارگران ایجاد می‌شود
۲۱ پایان جمع‌آوری نمونه DNA خانواده‌های شهدای مفقود همدان
۲۱ ۴۷ هزار تن از فرزندان ایثارگران بیکارند
۲۱ برگزاری یادواره شهیدان جانباز
۲۱ نشست علمی-پژوهشی «تاریخ شفاهی ایثار و شهادت»
۲۲ برگزاری یادواره کودکان شهید «۱۸ غنچه نشکفته»
۲۲ چاپ یادداشت‌های ویژه شهید صیاد شیرازی
۲۲ دیدار  مادر شهید با پسر و دامادش پس از ۳۲ سال
۲۳ پرفروش‌ترین آثار دفاع‌مقدس در نمایشگاه کتاب
۲۸ بازگشت پیکرهای ۲۷۰ شهید دفاع مقدس به کشور
۲۸ برگزازی کنگره ملی شهدای «پیشمرگان مسلمان کُرد»
۲۹ نجات جان ۷ بیمار با اهدای اعضای بدن جانباز دفاع مقدس در خراسان

 

روز خردادماه ۹۴
۱ رونمایی هشت عنوان از تازه‌های نشر موزه دفاع‌مقدس
۲ هشتمین کنگره ملی تجلیل از ایثارگران
۲ برگزاری همایش تجلیل از زنان مقاوم خرمشهر
۲ پیام رئیس بنیاد شهید به مناسبت سوم خرداد
۲ توضیح کمیته جست‌وجوی مفقودین در مورد بازتاب خبر ۱۷۵ شهید غواص
۲ رونمایی یادمان شهدا در بهشت زهرا (س)
۳ کنگره ملی تجلیل از ایثارگران با حضور رییس جمهور
۳ راه‌اندازی دبیرخانه دائمی مجمع بانوان راوی
۳ رونمایی از هشت عنوان کتاب موزه دفاع مقدس تهران
۴ برگزاری همایش فاتحان خرمشهر
۶ ۴ کتاب دفاع مقدس رونمایی شد
۱۶ شناسایی بیش از ۴۵۰۰ شهید روحانی در کشور
۱۶ رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران :وجود ۵۰۵ هزار جانباز در کشور
۱۸ برگزاری یادواره ۲۵۰۰ شهید جامعه فوتبال
۱۹ رونمایی از ترجمه کتاب «دا»
۲۱ گردهمایی آزادگان ۳۰ استان
۲۳ ۷۰۰۰ گلزار شهید ساماندهی می‌شود
۲۳ شفاعت‌نامه ۲۵ رزمنده قبل از عملیات «کربلای۴»
۲۵ وداع با پیکرهای شهدای غواص و خط شکن در دانشگاه تهران
۲۵ موجی که ۱۷۵ غواص شهید آورد
۲۶ دعوت رییس بنیاد شهید برای حضور در مراسم تشییع ۲۷۰ شهید
۲۶ لغو یک کنسرت به احترام تشییع شهدا
۲۶ ادای احترام هنرمندان پیشکسوت به مقام شامخ ۱۷۵ شهید
۲۶ تشییع پیکرهای مطهر ۲۷۰شهید تازه تفحص شده در تهران
۲۷ شهادت بیش از ۱۰۰ جانباز خراسان رضوی در سال جاری
۲۷ نقش دولت در دفاع‌مقدس تدوین می‌شود
۲۸ بیانیه خانواده شهدا علیه مصادره شهدا
۲۹ پایان فیلمبرداری «پری دریایی» با تکریم شهدای غواص
۲۹ قدردانی از حضور باشکوه مردم در تشییع شهیدان
۳۱ افتتاح نمایشگاه و موزه نیروی هوایی ارتش
۳۱ ساخت یادمان آخرین خلبان شهید دفاع مقدس
۳۱ رسیدگی به پرونده‌های شهدا به مناسبت سالروز شهادت‌شان

 

روز تیرماه ۹۴
۲ اجرای آهنگ «۱۷۵ شهید غواص» در کنار هورالهویزه باغ موزه دفاع مقدس
۲ طرح وقف شهدا در خراسان رضوی
۳ رئیس بنیاد شهید خبر داد؛۴۰۰هزار دیدار با خانواده شهدا در سراسر کشور
۷ شهادت ۱۴۷۰۰ شهید دفاع مقدس در ماه مبارک رمضان
۷ حمایت از آثار مکتوب با موضوع شهدای انقلاب اسلامی در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور
۱۰ جشنواره شهدای غواص در شبکه مستند
۱۰ تشکیل پایگاه پژوهشی «آثار دفاع مقدس» در پژوهشگاه میراث فرهنگی
۱۲ وجود ۶۰ هزار ایثارگر بیکار در کشور
۱۳ برگزاری «همایش بررسی حقوق بشر آمریکایی»
۱۶ سند راهبردی خدمات‌رسانی به رزمندگان تصویب شد
۲۱ تشکیل کارگروه ایثار و شهادت در شورای شهر مشهد
۲۲ نصب المان شهدای زن سیستان و بلوچستان
۲۳ طرح جامع یادمان شهدای شلمچه تهیه شد
۲۳ چاپ کتاب زندگی‌نامه ۱۷۶ شهید جامعه کارگری لرستان
۲۴ شهیدی: پیروزی در عرصه دیپلماسی به مدد خون پاک شهدا حاصل شد
۲۸ برگزاری ۲۵۰ یادواره شهید در لرستان
۲۹ برگزاری یادواره ۲۲۳ شهید تیر و مردادماه قزوین
۲۹ ثبت نام ۱۸۰۰ خادم برای راهیان نور شمال غرب کشور
۳۰ تشییع شهدای غواص و خط شکن در پنج استان ‌
۳۰ افزایش ۱۴ درصدی حقوق و مزایای خانواده‌های شهدا و جانبازان ارتش
۳۰ برگزاری رزمایش «پایداری تا ظهور» در اردوی راهیان نور دانش‌آموزی
۳۰ نمایشگاه گرامیداشت ۱۰۰۰ شهید دانش‌آموخته دانشگاه افسری امام علی (ع)
۳۱ امضاء تفاهم‌نامه همکاری ستاد مرکزی راهیان نور و سازمان میراث‌ فرهنگی
۳۱ بازدید ۵۸ هزار دانش‌آموز از مناطق عملیاتی آذربایجان غربی
۳۱ طرح” آبروی کوچه‌ها و افتخار محله” در راستای ارج نهادن به شهدا و خانواده‌های شهدا
۳۱ تهیه مستند ۸۵ قسمتی و پنج کتاب برای شهدای آماد و پشتیبانی

 

روز مرداد ماه ۹۴
۱ برگزاری نشست تخصصی «پذیرش قطعنامه ۵۹۸»
۱ تندیس زرین سرآمدی روابط عمومی ایران به بنیاد شهید اعطا شد
۲ برگزاری  نشست تخصصی عملیات دفاع سراسری
۲ سفر ۲۰۰۰ بسیجی اردبیل به مناطق عملیاتی شمال غرب
۳ بازدید ۱۰۰ هزار زائر راهیان نور از یادمان‌های پیرانشهر
۴ دیدار رئیس بنیاد شهید با خانواده‌های شهدا و ایثارگران کردستان
۴ همایش بزرگ حماسه “مرصاد” در کرمانشاه برگزار می‌شود
۴ تذکر۵۴ نماینده مجلس به رئیس جمهور در مورد عدم پرداخت حقوق به جانبازان و آزادگان فاقد شغل و درآمد و رزمندگان نیازمند
۴ همایش مسئولان امور ایثارگران دستگاه‌های اجرایی استان البرز
۵ ورود پیکرهای پاک ۷۶شهید دفاع مقدس به میهن اسلامی
۵ اجرای پروژه زن و دفاع مقدس در استان گلستان
۶ برگزاری یادواره سرداران و ۳۶۴ شهید ایوان
۶ حضور زائران ۳۷ کشور جهان در مناطق دفاع مقدس
۶ درمان زخم بستر جانبازان با استفاده از سلول‌های بنیادین در مشهد
۶ کتاب مردمی ایثار» نقد شد
۵ گام نهایی تصویب آیین‌نامه تسهیلات آموزشی دانشجویان شاهد و ایثارگر
۷ شناسایی ۳۳۳ زن شهیده در ایلام
۷ فعالیت غنی‌ترین کتابخانه تخصصی دفاع مقدس با ۱۶ هزار جلد کتاب در قم
۸ برگزاری یادواره شهدای دانشجوی ایلام
۹ گردهمایی رزمندگان غواص لشکر ۴۱ ثارالله
۱۰ تجلیل از خادمان اردوهای راهیان نور
۱۰ تکمیل موزه دفاع مقدس خوزستان با موضوع “زن و دفاع مقدس”
۱۰ گرامیداشت روز «بسیج و انتقال خون»
۱۲ گردهمایی پژوهشگران حوزه زنان و دفاع مقدس
۱۳ برگزاری یادواره شهدای زن چهارمحال و بختیاری
۱۳ پدر سه شهید و دو جانباز مازندرانی درگذشت
۱۴ یادواره شهدای روحانی چهارمحال و بختیاری
۱۴ آغاز به کار نخستین دوره تخصصی، آموزشی “طرح عقیله” به منظور تربیت مدرس و مبلغ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
۱۴ برگزاری یادواره شهدای زن استان کرمان
۱۴ برگزاری یادواره زنان شهیده خوزستان
۱۷ نصب پنج تندیس از خبرنگاران شهید در تهران
۱۷ نخستین جشنواره رسانه و دفاع مقدس در استان فارس
۱۸ تدوین اطلس رزمندگان و ایثارگران استان گلستان
۱۸ رضایت ۸۰ درصدی جامعه ایثارگری از خدمات درمانی بنیاد
۱۸ برگزاری نشست هم‌اندیشی خبرنگاران فعال حوزه مقاومت و دفاع مقدس
۲۱ برگزاری یادواره ۵۶ شهید طلبه و روحانی
۲۵ برگزاری کنگره ملی تجلیل از آزادگان
۲۶ برگزاری نشست هم‌اندیشی خبرنگاران ایثار و شهادت در محل دبیرخانه شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت
۲۶ توجه ویژه وزارت ارشاد به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در برنامه ششم
۲۷ جمع‌آوری ۵۰۰ هزار سند از شهدای چهارمحال و بختیاری
۲۷ همایش تجلیل از شهدای غریب استان کرمانشاه
۳۰ رونمایی از کتاب وصیت‌نامه شهدای کرمانشاه
۳۰ مشارکت ۵۰۰ هزار ایثارگر در فعالیت‌های قرآنی
۳۰ اهتراز پرچم آستان قدس رضوی در «کهف‌الشهدا»ی تهران
۳۰ پرواز بادبادک‌ها به یاد غواصان شهید در بابلسر

 

روز شهریور ماه ۹۴
۱ خدمات‌رسانی ۲۳ هزار خادم به زائران راهیان نور
۲ یادواره سرداران و ۵۰۰ شهید ترور اصناف و بازار
۳ مدال قهرمان کشتی جهان به شهید غواص تقدیم شد
۵ برگزاری یادواره ۲۱هزار شهید کارمند کشور و ۴۷۲ شهید شهرستان بروجن
۶ نخستین یادواره ۲۵۰۰ شهید مازندرانی غرب کشور در شهر مریوان
۸ وقف ۵/۵ میلیارد تومانی یک خانواده شهید
۹ بیمه درمانی تمامی ایثارگران تحت پوشش بنیاد شهید قرار گرفت
۹ گویاسازی دو عنوان کتاب دفاع مقدس برای نابینایان
۱۰ اعزام نخستین کاروان جانبازان به سرزمین وحی
۱۰ پیشرفت ۸۵ درصدی ساخت بزرگترین پارک موزه شرق کشور
۱۱ انتقال پیکرهای ۸۰ شهید دفاع مقدس به کشور
۱۱ دیدار رئیس بنیاد شهید با خبرنگار جانباز و مجروح صدا و سیما
۲۱ سومین سمپوزیوم مجسمه‌سازی دفاع مقدس
۲۲ پیش نمایش بازی رایانه‌ای حماسه عقاب‌ها«حمله به اچ۳»
۲۲ نشست “انجمن بین‌المللی زنان مدافع ارزش‌های انسانی جنگ”
۲۵ راه اندازی اولین مجله شنیداری دفاع مقدس در رادیو ایران
۲۵ ایجاد ۱۸ هزار فرصت شغلی برای خانواده‌های شاهد و ایثارگر
۲۵ رونمایی از ۱۶ عنوان کتاب دفاع مقدسی در سمنان
۲۶ همایش تجلیل از دانش‌آموزان شاهد و ایثارگر سرآمد
۲۸ رونمایی از قطعه موسیقی «هم‌عهدی با شهدا» در جوار مزار شهدا
۲۸ رونمایی از اولین تصاویر دفاع مقدس با کیفیت اچ‌دی
۲۷ مراسم تشییع پدر شهید جهان‌آرا
۲۹ دیدار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با جمعی از جانبازان قطع نخاعی و بالای هفتاد درصد
۲۹ تاکید رئیس‌جمهور بر حل بیمه درمانی ایثارگران
۲۹ اکران تصاویر کمتر دیده‌شده جنگ در سطح شهر تهران
۳۰ سخنرانی رییس‌جمهور در مجمع جانبازان دفاع مقدس
۳۱ برپایی نمایشگاه «تصویر پایداری» در هفته دفاع مقدس
۳۱ برپایی نمایشگاه تبیین نقش زنان در دفاع‌مقدس
۳۱ برگزاری همایش «آینه‌های صبور» { تکریم همسران جانبازان قطع نخاع، قطع دو دست و پا، بصیر(نابینا از دو چشم) و شیمیایی }
۳۱ ششمین نشست راهبردی فرهنگ ایثار با عنوان «نقش رسانه‌ها در ترویج فرهنگ ایثار» در دبیرخانه شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت
۳۱ سال ۹۷ پایان تکمیل ساختمان پارک‌های موزه دفاع‌مقدس در تمامی استان‌های کشور
۳۱ تکمیل مستند شهید آوینی پس از ۲۲ سال

 

روز مهر ماه ۹۴
۱ برگزاری یادواره ۱۰۰ شهید شهرستان البرز
۲ پیام رهبر معظم انقلاب  به مناسبت هفته دفاع مقدس
۳ شهادت یک جانباز ۷۰ درصد در فاجعه منا
۴ نخستین همایش «بانوی انتظار» با حضور همسران آزادگان و رزمندگان مفقو‌دالاثر و رونمایی از دو عنوان کتاب
۵ تجلیل از ایثارگران نهاد کتابخانه‌ها و رونمایی ۲۰ کتاب
۵ نکوداشت حاج صادق آهنگران
۵ رونمایی اطلس جغرافیای دفاع‌مقدس در سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح
۵ همایش “دفاع مقدس؛ از جبهه تا محکمه” در کانون وکلای دادگستری مرکز
۶ نخستین همایش آینه‌های صبور با حضور جمعی از جانبازان شیمیایی و همسرانشان
۶ رونمایی ۱۰۵ جلد کتاب دفاع مقدس در  چهارمحال و بختیاری
۶ همایش ۵۰۰ نفری فرماند‌هان و پیشکسوتان دفاع مقدس مازندران
۶ افتتاح نمایشگاه تبیین اقدامات دولت در دوران دفاع مقدس
۷ افتتاح «نمایشگاه دیپلماسی و دفاع مقدس»
۸ رونمایی تمبر سردار قاسم سلیمانی
۸ درگذشت تنها خلبان ایرانی بازمانده از جنگ جهانی دوم
۹ همایش تجلیل از ایثارگران روحانی در باغ موزه دفاع مقدس
۱۲ برگزاری یادواره ۵۰۰ شهید تکواندوکار کشور
۱۲ ایجاد خانه فرهنگ”ایثار و شهادت” وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
۱۲ نشست ملی پژوهشگران دفاع مقدس
۱۴ برگزاری اولین جلسه شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت با حضور رییس جمهور
۱۴ پنجمین جشنواره سراسری تئاتر ایثار
۱۴ آغاز ساخت باغ موزه دفاع مقدس خراسان رضوی
۱۵ تشییع پیکر یک جانباز شهید «منا»
۱۵ کنگره ملی سرداران و۲۴۰۰ شهید چهارمحال و بختیاری
۱۶ یادواره ۱۰۰ شهید اطلاعات عملیات لشکر۳۲ سپاه انصارالحسین همدان
۱۹ نمایش بیش از ۱۰۰۰ سند از دفاع‌مقدس در نمایشگاه اسوه‌های ماندگار شهرکرد
۲۳ کنگره سرداران و ۴۵۰۰ شهید تدارکات و پشتیبانی سپاه
۲۵ راه‌اندازی سامانه «تایید اطلاعات شغلی» ایثارگران
۲۵ مراسم بزرگداشت شهادت سردار حسین همدانی

 

روز آبان ماه ۹۴
۵ معرفی شهدای شاخص بسیج دانش‌آموزی
۷ برگزاری «همایش حقوقدانان آزاده»
۹ ثبت ملی یادمان «تپه الله‌اکبر» در استان کردستان
۱۰ گرامیداشت سالگرد شهادت طیب حاج رضایی
۱۱ برگزاری یادواره ۱۷ هزار شهید ترور کشور
۱۱ صدور کارت ایثارگری همسران جانبازان ۷۰ درصد
۱۳ رونمایی از نرم‌افزار چندرسانه‌ای شهید فهمیده
۱۸ معرفی طرح برتر فراخوان سازه‌های تبلیغاتی حوزه ایثار
۲۲ پیگیری پروژه تاریخ شفاهی توسط بنیاد شهید
۲۳ جمع‌آوری وصیتنامه ۵۰۰۰ شهید ورزشکار در کشور
۲۴ برگزاری یادواره ملی شهدای تخریب‌چی
۲۴ تألیف ۱۴ دایره‌المعارف دفاع مقدس
۲۶ برگزاری یادواره «شهدای ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای»
۲۸ برگزاری یادواره  ۶۰۰۰ شهید قم

 

روز آذر ماه ۹۴
۲ برگزاری نشست بررسی پروژه‌های تحقیقاتی شورای ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت
۳ تصویب سند راه  ترویج ارزش‌های دفاع مقدس در سطح شهر تهران تصویب شد
۵ دومین مرحله طرح تکریم از پیشکسوتان دفاع مقدس اجرا شد
۶ برگزاری نخستین همایش «مادران منتظر، بانوان انتظار»
۷ نرم‌افزار شهدای روحانی تولید شد
۸ برگزاری سالگرد شهید میرزا کوچک جنگلی و ۱۵۰ شهید طلبه و روحانی
۹ آغاز به کار مجمع «نشان و جایزه ایثار و رسانه»
۱۰ تدوین دستورالعمل راهبردی رسانه‌ها در فرهنگ ایثار و شهادت
۱۴ دهمین سالگرد شهدای حادثه c130 برگزار شد
۱۵ اکران فیلم سینمایی «پی ۲۲»
۱۵ سند راهبردی فرهنگ ایثار وشهادت تدوین می‌شود
۲۴ آغاز نظارت ۲۲ دستگاه بر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت
۲۶ شناسایی ۱۱ هزار شهید اهل سنت در کشور

 

روز دی ماه ۹۴
۲ برگزاری دومین جلسه شورای اطلاع‌رسانی فرهنگ ایثار و شهادت در محل دبیرخانه شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت
۳ بانک اطلاعات رزمندگان بسیجی ایجاد می‌شود
۵ حضور رهبر انقلاب در منزل خانواده شهدای مسیحی در ایام ولادت حضرت عیسی (ع)
۷ برگزاری همایش ملی میراث فرهنگی و دفاع مقدس
۱۲ محکومیت اعدام آیت‌الله شیخ نمر
۱۹ اولین نشست مسوولین ایثارگران نیروهای مسلح در محل دبیرخانه شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت
۲۳ برگزاری کنگره ملی ۲۰۰۰ شهید هنرمند از ۲۳ دی ماه لغایت اول بهمن
۲۴ تجلیل از خانواده‌های شهدای خبرنگار و مدافعین حرم
۲۴ ۷۳ درصد قانون جامع خدمت‌رسانی به ایثارگران اجرایی شده است
۲۵ مراسم تجلیل از شعرا و نویسندگان شهید در قالب همایش «ترنم پرواز»
۲۷ صندوق اشتغال ایثارگران تشکیل می‌‎شود
۲۷ پرونده‌های حقوقی ایثارگران دیجیتالی می‌شوند
۲۷ شوراهای استانی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تشکیل می‌شود
۲۸ انتشار اسناد محرمانه دیپلماسی و دفاع مقدس در سایت باغ موزه دفاع مقدس
۲۸ تقدیر رییس جمهور از خانواده شهدای هسته ای

 

روز بهمن ماه ۹۴
۱ زمان آغاز اردوهای راهیان نور عمومی
۳ پیام همسر شهید شهریاری به مردم ایران:خون شهدای هسته ای به ثمر نشست
۵ دیدار خانواده های شهیدان مدافع حرم با رهبر معظم انقلاب
۶ برگزاری دومین جلسه شورای هماهنگی و نظارت فرهنگ ایثار و شهادت با حضور نمایندگان تام الاختیار دستگاه‌های اجرائی در محل دبیرخانه شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت
۷ برگزاری اولین یادواره شهدای ادیان توحیدی
کنگره ملی یادواره شهدای ورزشکار کشور
۱۲ تجلیل مجلس از فرماندهان نیروی دریایی سپاه در قبال متجاوزان امریکایی
۱۷ پیشنهاد ایجاد جایزه بین‌المللی ایثار و مقاومت از سوی آیت الله دکتر محسن قمی در محل دبیرخانه شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت
۲۲ حضور پرشور خانواده‌های شهدا و ایثارگران در راهپیمایی ۲۲ بهمن
۲۴ فیلم ایستاده در غبار با موضوع شهید متوسلیان بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر شد
۲۴ جان‌باختگان حج امسال”شهید منا” نام گرفتند
۲۸ افتتاح نخستین جشنواره لباس دفاع مقدس
۳۰ رونمایی سند ثبت ملی ۱۹ یادمان دفاع مقدس

 

روز اسفند ماه ۹۴
۱ ساخت مستند زندگینامه ۱۱۰ شهید روحانی
۲ برگزاری یادواره شهدای جهاد علمی
۲ تشریح برنامه های راهیان نور
۲ برگزاری یادواره سرداران و ۵۰۰ شهید شهرستان بیرجند
۳ بازگشت پیکرهای پاک ۶۸ شهید دفاع مقدس به میهن
۳ ضرورت یکسان‌سازی بخش‌های متفاوت قوانین مربوط به ایثارگران در بنیاد شهید و نیروهای مسلح
۷ حضور پرشور ایثارگران در انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی

انجام امور درمانی بیش از ۱۶۷ ایثارگر توسط پروفسور مهدیان

چهره های تاثیرگذار فرهنگ ایثار و شهادت سال ۹۴ معرفی شدند

۱۶

۱۸

دومین همایش جبهه مجازی

برگزاری پیش‌ کنگره شهدای دانش‌آموز

 

۲۲ سومین کنگره ملی بزرگداشت روز شهید ۲۲
دیدار حجت‌الاسلام شهیدی با مراجع تقلید در قمنخستین اجتماع هم‌عهدان شهدا در بهشت زهرا(س)
فراخوان مقاله توسط شورای عالی فرهنگ ایثارو شهادت
بازگشت پیکر یک شهید بعد از ۳۲ سال
نشست شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان ها
سامانه ملی راهیان نور کشور راه اندازی شد ۲۳
آئین نامه نحوه برگزاری شورای فرهنگ ایثار و شهادت استان تهران مصوب شد ۲۴
کنگره شعر شهدای مدافع حرم ۲۵
جمع‌آوری ۱۰ میلیون سند مکتوب از شهدا و ایثارگران توسط بنیاد شهید ۲۵
مراسم اهدای چهارمین جایزه بین‌المللی باروت خیس ۲۵

تهیه کننده : سارا صالحی