Category: کتاب

۳۰۰ اثر رسانه‌ای در نخستین رزمواره مدافعان حرم ارزیابی شد

۳۰۰ اثر رسانه‌ای در نخستین رزمواره مدافعان حرم ارزیابی شد

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی از ارزیابی بیش از ۳۰۰ اثر ارسالی به بخش «مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری» نخستین رزمواره مدافعان حرم خبر داد.

به گزارش ایثارخبر، سید محمدرضا دربندی که در نشست خبری مراسم اختتامیه نخستین رزمواره مدافعان حرم سخن می‌گفت، با اشاره به اینکه مطبوعات و رسانه‌های مجازی در سال‌های اخیر در حوزه تولید محتوای مرتبط با مدافعان حرم حضور چشمگیری داشته‌اند، گفت: بیشترین اثر ارسالی، در بخش مصاحبه خبری و گفت‌وگو بوده که ۱۰۵ اثر در این بخش ارزیابی شد. همچنین در بخش گزارش خبری ۷۵ اثر و در بخش عکس و گزارش تصویری نیز ۵۶ اثر داوری شده است.

وی اضافه کرد: در بخش مقاله ۳۶ اثر، در بخش تیتر نیز ۲۶ اثر و در گروه تولیدات چندرسانه ای نیز ۱۷ اثر راه یافته به رزمواره، مورد ارزیابی و داوری قرار گرفت.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی با اشاره به حجم بالای تولیدات حرفه‌ای در حوزه مقاومت و موضوع مدافعان حرم گفت: مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاههای خبری در سال های گذشته ضمن حفظ و رعایت مصالح و منافع ملی به خوبی به موضوعاتی چون «مقاومت» و «دفاع از حرم اهل بیت(ع)» در عراق و سوریه پرداخته‌اند و نخستین رزمواره مدافعان حرم فرصتی بود تا رسانه‌های کشور محتواهای تولید شده خود را در بخش‌های مختلف در معرض داوری قرار دهند.

دربندی توجه به مساله مقاومت و مدافعان حرم را نقطه مثبت فعالیت رسانه‌ها در سراسر کشور دانست و افزود: این آثار که پس از فراخوان رزمواره، به دبیرخانه و معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسید، صرفا متعلق به رسانه‌های سراسری و آنهایی که در تهران منتشر می‌شوند، نبود بلکه بخش عمده مطالب دریافتی از استان‌های مختلف و مطالبی بود که در نشریات محلی و استانی منتشر شده بود.

مراسم اختتامیه نخستین رزمواره مدافعان حرم، ساعت ۱۷ روز ۲۴ اردیبهشت ماه در باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار می‌شود.

آثار پرفروش‌ دفاع‌مقدس نمایشگاه کتاب تهران

ششمین روز از سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران آغاز شده است.حدود ۲۵ غرفه که به طور تخصصی به دفاع مقدس اختصاص دارند از آثار پر فروش خود گفتند.

به گزارش ایثارخبر،  نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «نه به کتاب نخواندن»  پس از دو سال که در شهر آفتاب برگزار شد دوباره به مصلای امام خمینی (ره)  برگشته و از ۱۲ تا ۲۲ اردیبهشت‌ماه از ساعت ۱۰ تا ۲۰ میزبان علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی است.

به طور کلی ۱۳۰ هزار مترمربع فضا در اختیار ناشران قرار گرفته است که  ۷۵ درصد آن‌ها در فضای مسقف جانمایی شده‌اند. ناشران عمومی با ۱۱۴۷ ناشر و ۸۶ هزار عنوان کتاب در شبستان مصلا،  ناشران آموزشی با ۱۱۳ ناشر و ۵۳۶ هزار عنوان کتاب در رواق شرقی، ناشران کودک در رواق غربی و بخشی از آن‌ها در سازه‌های موقت که تعداد آن‌ها ۲۸۸ ناشر با ۳۳ هزار عنوان کتاب است و ناشران دانشگاهی به طور کامل در چادر و در شرق نمایشگاه جانمایی شده‌اند.

همچنین سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بخشی از غرفه و فضاهای خود را به آثار مرتبط با فرهنگ ایثار و شهادت و دوران دفاع مقدس اختصاص داده است. با ورود به فضای اصلی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نخستین غرفه‌ای که به چشم می‌خورد می‌توان به غرفه «آتشبار» که وابسته به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش است، اشاره کرد. راهرو شماره یک، غرفه یک محل جانمایی آتشبار است. سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در این غرفه حدود ۳۲ عنوان کتاب عرضه کرده است که از جمله آن‌ها می‌توان به کتابچه‌هایی مربوط به معرفی یادمان‌های راهیان نور اشاره کرد.

غرفه ایثارگران نزاجا نیز در راهرو ۵، غرفه ۳۱ جانمایی شده است. همان طور که از اسم آن پیداست این غرفه با کتاب‌هایی پیرامون ایثارگران نیروی زمینی ارتش در دوران دفاع مقدس میزبان بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب است. در این دوره از نمایشگاه مانند دوره‌های گذشته ستاد کنگره شهدای استان‌ها آثاری که به چاپ رسانده‌اند را به نمایشگاه کتاب آورده‌اند. راهرو ۵، غرفه شماره ۱ یکی از محل‌هایی است که انتشارات «۳۱ عاشورا» با ۷۰ عنوان کتاب که ۱۳ عنوان آن تازه به چاپ رسیده است فعالیت دارد.«خورشید که غرق نمی‌شود»، «تولدی در هور»، «امام خمینی در بیان رزمندگان اسلام» جزو آثار پرفروش این غرفه هستند.

همچنین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در راهرو شماره ۶، غرفه ۱۵ جانمایی شده است. این غرفه برخی از آثار فاخر ۳۰ استان کشور را پیرامون دفاع مقدس عرضه می‌کند. مجموعه کتاب‌هایی که به نمایشگاه آورده است نیز حدود ۳۰۰ عنوان کتاب هستند. «غواص‌ها بوی نعنا می‌دهند» از پرفروش‌ترین آثار این غرفه در چند روزی که فعالیت داشته‌اند، است.

در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران آزادگان سرافراز نیز سهم بسزایی داشته‌اند. به گونه‌ای که انتشارات«پیام آزادگان» که در راهرو شماره ۱۰، غرفه ۲ جانمایی شده است با ۳۵ عنوان کتاب به نمایشگاه آمده است. از این میان هفت اثر جدید هستند. یکی از ویژگی‌های انتشارات آثار پیام آزادگان این است که نویسندگان اغلب کتاب‌ها خود آزادگان هستند. در این غرفه «سرباز کوچک امام» که توسط مقام معظم رهبری تقریظ شده است به چاپ بیستم رسیده است. این اثر نیز جزو کتاب‌های پرفروش غرفه پیام آزادگان است.

در راهرو ۱۱.۱، غرفه ۱۳ انتشارات «روایت فتح» به چشم می‌خورد. این انتشارات برای سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ۲۵۰ عنوان کتاب آورده است که ۱۵ اثر جدید در میان آن‌ها وجود دارد. آثاری همچون «روزی که شهید شدم»، «قصه دلبری»، «اسم تو مصطفی است» و «قرار بی‌قرار» از پرفروش‌های روایت فتح هستند.

«سوره سبز» ناشر برگزیده فرهنگ و ادب ایرانی نیز در این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در راهرو ۱۸، غرفه ۲۷ میزبان مخاطبان به آثاری هستند که در رابطه با رشادت رزمندگان ارتشی می‌خواهند مطالبی فرابگیرند. «هفت» و «من زنده‌ام» دو اثری هستند که در این روزها جزو کتاب‌های پرفروش سوره سبز به شمار می‌آیند.

انتشارات «ستارگان درخشان» در راهرو ۱۸، غرفه ۲۲ میزبان علاقه‌مندان به آثار فرهنگ ایثار و شهادت و سبک زندگی شهدا است. «بی‌بی جان»، «ما زنده‌ایم»، «جانی؛ دوست خوب همه» سه اثر پرفروش این ناشر محسوب می‌شوند.

«سوره‌های عشق» از دیگر انتشاراتی است که پیرامون دفاع مقدس فعالیت دارند. این انتشارات در راهرو ۱۸، غرفه ۲۳ جانمایی شده است. ۶۳ عنوان کتاب را برای نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران آورده است که حدود ۱۶ کتاب جزو آثار جدید آن محسوب می‌شود. از ویژگی‌های این ناشر می‌توان به ارائه کتابی با عنوان «امیرعلی و کلاه آهنی» اشاره کرد. این کتاب برای کودکان نوشته شده است.

ستاد کنگره شهدای کشور نیز در راهرو ۱۸، غرفه شماره ۲ مستقر شده است. «زنان قالب شکن»، «الگوی سوم»، «گفتمان زن از نظر امام خمینی و مقام معظم رهبری» آثاری هستند که پیرامون سبک زندگی زنان ایرانی به نگارش درآمده‌اند.درباره شهدای اطلاعات و امنیت نیز آثاری به چاپ رسیده است که انجمن پیشکسوتان سپاس در راهرو ۱۸، غرفه ۲.۱ این آثار را عرضه می‌کند. «جاده گیلی‌گادر» و «سراب آزادی» دو اثر پرفروش انجمن پیشکسوتان سپاس است. این انجمن ۲۵ عنوان کتاب را به نمایشگاه آورده است. همچنین مجموعه «راه ستاره‌ها» را غرفه شهدای نیروی زمینی سپاه در راهرو ۱۹،‌غرفه ۳۳ ارائه می‌کند.

«نشر صریر» هم در راهرو ۲۰، غرفه ۲۸ میزبان علاقه‌مندان به تاریخ شفاهی، رمان و سایر گونه‌های ادبی حوزه دفاع مقدس است. «نشر فاتحان» در راهرو ۲۱، غرفه ۱ جانمایی شده است. این ناشر ۱۲۵ عنوان کتاب به نمایشگاه آورده است که ۱۹ کتاب آن جدید هستند. آثاری همچون «عباس دست طلا»، «دختری کنار شط»، «بار دیگر نادر» از جمله آثار پرفروش فاتحان محسوب می‌شود.

نشر گرا نیز در راهرو ۲۳،‌غرفه ۱۲ مستقر شده است. «نبرد کرخه کور» و «عکس‌های آفتابی» از جمله آثاری هستند که از سوی مخاطبان ادبیات دفاع مقدس مورد استقبال قرار گرفته است. این ناشر حدود ۱۷ عنوان کتاب را برای نمایشگاه آورده است. مرکز نشر آثار شهید باقری نیز در راهرو ۲۴، غرفه ۲۱ به چشم می‌خورد. «زندگی‌نامه شهید غلامرضا کیان‌پور»، «از راست نفر سوم»، «شاپرک‌های عاشق نمی‌میرند» و «روایت زندگی حسن باقری» از جمله آثار جدید این مرکز نشر محسوب می‌شود.

در صورتی که علاقه‌مندان به دفاع مقدس می‌خواهند در رابطه با جنگ‌های هوایی خلبانان ارتش اطلاعاتی کسب کنند می‌توانند به راهرو ۲۴، غرفه ۲۰، ‌مرکز انتشارات راهبردی نهاجا مراجعه کنند. مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس نیز کتاب‌های خود را که در قالب تاریخ شفاهی، ترجمه و تحلیل‌هایی پیرامون هشت سال دفاع مقدس است در راهرو ۲۵، غرفه ۱۰ جانمایی شده است. قرار است این مرکز روز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه ۳۰ عوان کتاب رونماییی کند.

نشر «روایت ۲۷ بعثت» هم در راهرو ۲۵ غرفه ۳۲ آماده پذیرایی از مخاطبان آثار دفاع مقدس است. همچنین غرفه«موزه دفاع مقدس تهران» در راهرو ۲۶ غرفه ۲۶ جانمایی شده است. «شبیخون غیور اصلی »و «ژاژیله» از جمله آثار پرفروش این غرفه هستند. همچنین نشر «مبشر» در راهرو ۲۸، غرفه ۴۰ جانمایی شده است. این ناشر به صورت تخصصی در رابطه با شهدای استان کرمان فعالیت دارد و حدود ۶۰ عنوان کتاب را به نمایشگاه آورده است که ۱۴ اثر آن به تازگی چاپ شده‌اند. «ظهور» که شامل زندگی‌نامه شهید زنگی‌آبادی است از پرفروش‌ترین آثار این غرفه محسوب می‌شود.

علاوه بر این غرفه نشر شاهد در مصلا تهران، شبستان، راهروی ۲۶، غرفه ۴۲ سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، پذیرای علاقه‌مندان به فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی است.

انتشارات «نیلوفران» هم در راهرو ۲۹، غرفه ۳۹ جانمایی شده است. این ناشر در رابطه با شهدای شهر دزفول آثار متنوعی را به نگارش درآورده است. کتاب‌هایی همچون «الف دزفول»، «دزفول دژ استوار»، «گردان شهر آفتاب»، «عصمت» از پرفروش‌ترین آثار این ناشر محسوب می‌شود. ۱۰ اثر جدید از سوی این ناشر در نمایشگاه عرضه شده است.

ایسنا

کتاب «شراره‌های خورشید» رونمایی می‌شود

با محوریت شخصیت شهید همت و کارنامه عملیاتی لشگر ۲۷ محمد رسول الله (ص)؛۵۷۵۵۳۵۶۸

کتاب شراره‌های خورشید» نوشته مشترک گلعلی بابایی و حسین بهزاد، با محوریت شخصیت شهید همت و کارنامه عملیاتی لشگر ۲۷ محمد رسول الله روز سه شنبه ۲۸ شهریور رونمایی می شود.

به گزارشایثارخبر،«شراره‌های خورشید» مجموعه رویدادهای متنوعی از کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ محمدرسول‌الله(ص)، طی چهارماهه‌ پایانی سال ۱۳۶۲ را در بر می‌گیرد. در این اثر، حوادث و ماجراهای شگفت‌انگیزی از تاریخچه‌ لشکر ۲۷ محمدرسول‌الله‌(ص) و واپسین ماه‌های حیات دنیوی فرمانده پرآوازه‌ آن، شهید محمد ابراهیم همت درج شده که عمده‌ آنها از جمله مهم‌ترین ناگفته‌های دوران دفاع مقدس بوده و برای اولین بار چاپ می‌شود.

مراسم رونمایی این کتاب هفتمین برنامه رونمایی از کتاب‌های نشر ۲۷ بعثت خواهد بود که برای برگزاری آن از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سرداران یزدی، ریوندی، ذوالقدر، کاظمینی، احسان حسنی، نادرطالب زاده، فرزندان وبرادر شهیدهمت، برادر جاوید الاثر احمد متوسلیان، فرزندان شهید حسین همدانی و سردارخضرایی مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس دعوت شده است.

بازه‌ زمانی وقایع مندرج در این کتاب، از فردای خاتمه‌ عملیات والفجر۴ در جبهه‌ مریوان‌ – پنجوین شروع می‌شود و در سی امین روز اسفند سال ۱۳۶۲ و آخرین روزهای عملیات آبی – خاکی خیبر پایان پیدا می کند.

مراسم رونمایی از این کتاب روز سه شنبه ۲۸ شهریور از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در تالار سوره حوزه هنری واقع در تقاطع خیابان سمیه و حافظ برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

«شاهد یاران» ویژه «شهدای منا و مسجدالحرام» منتشر شد

یک‌صد و چهل و چهارمین شماره ماهنامه شاهد یاران، ویژه «شهدای منا و مسجدالحرام» منتشر شد.۵۷۵۴۸۷۱۷

به گزارشایثارخبر با فرا رسیدن مناسک حج، شماره جدید ماهنامه شاهد یاران ویژه شهدای منا و مسجدالحرام با مروری بر پیام‌ها و مواضع حکیمانه رهبر معظم انقلاب درباره فاجعه منا آغاز و با گفتارهایی از حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین قاضی عسگر، سردار محسن انصاری، مهندس سعید اوحدی، دکتر حسین امیر عبداللهیان و همسران شهدای منا محمدرحیم آقایی پور، غضنفررکن‌آبادی، حاتمی، فولادگر و حاج هادی یونسیان جانباز ۷۰ درصد منتشرشده است.
یادمان «مهاجران الی الله» در هفت پرونده اختصاصی با عناوین: کاروان جانبازان، دیپلمات‌های شهید، شهدای علمی و فرهنگی ،شهدای قرآنی و مداح، شهدای رسانه، شهدای پاسدار و بسیجی و یک‌فصل ویژه شاهدان عینی فاجعه منا برنامه‌ریزی و با اخذ گفت‌وشنودهای مشروح با جمعی از خانواده معظم شهدای منا و مسجدالحرام، متناسب با هر پرونده تهیه و تولید شده و بخش پایانی نیز به فهرست اسامی و تصاویر شهدا مزین است.
علاقه‌مندان برای تهیه این شماره شاهد یاران و عضویت در سامانه اشتراک مجلات شاهد می‌توانند با پایگاه فرهنگی نوید شاهد www.navideshahed.com و شماره های ۸۸۸۳۵۱۰۸ و ۸۸۸۲۳۵۸۴ تماس بگیرند.

منبع:ایسنا

زندگی‌نامه سرداران شهید شاخص استان فارس کتاب می‌شود

معاون هنری و ادبیات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس گفت: به مناسبت هفته دفاع مقدس ۲۰ عنوان کتاب در قالب‌های مختلف ادبی رونمایی خواهد شد.۵۷۵۴۰۳۴۷

به گزارش “ایثارخبر” عبدالرضا قیصری  با اعلام این خبر توضیح داد: این کتاب‌ها مراحل پایانی چاپ را طی می‌کند و اکنون به دنبال پشت سر گذاشتن فرآیندهای اداری برای مجوز نشر آنها هستیم. بخشی از این آثار در هفته دفاع مقدس و هفته بسیج رونمایی خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: این ۲۰ عنوان کتاب در قالب تاریخ شفاهی، شعر و پژوهش ادبی هستند که در میان آنها کتاب‌هایی پیرامون زندگی‌نامه سرداران شهید همچون ولی نوری، مجید رشیدی و خان میرزا استواری  به چشم می‌خورد. شهید نوری فرمانده گردان ثارالله(ع) لشکر ۱۹ فجر بود. پیکر این سردار شهید پس از ۳۰ سال احراز هویت شد. او به حدی در میان رزمندگان محبوبیت داشت که به «بابا ولی» جبهه‌ها شهرت یافته بود. همچنین شهید مجید رشیدی نیز معاون گردان امام حسن(ع) لشکر۱۹ فجر را عهده دار بود. این سردار در جریان عملیات قدس ۳ در منطقه عملیاتی میمک به شهادت رسید.

قیصری یادآور شد: سردار شهید خانمیرزا استواری معاون تیپ فاطمه الزهرا (س)، فرمانده گردان امام رضا(ع) لشکر ۱۹ فجر، معلم، ورزشکار  و قهرمان دوومیدانی  فوتبال و رئیس اداره تربیت بدنی بود. اوسال ۱۳۶۶ به شهادت رسید.

وی در بخش دیگر سخنانش بیان کرد: مدتی است که فراخوان جشنواره خاطره نویسی دفاع مقدس استان فارس اعلام شده است. علاقه‌مندان به حضور در این جشنواره می‌توانند تا هفته دفاع مقدس آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس ارسال کنند.

منبع : ایسنا

«شب بخیر فرمانده» این بار برای کودکان

ادبیات دفاع مقدس در زمینه شناخت و جذب مخاطب کارهای زیادی انجام نداده است؛ در حالی که بخش قابل ملاحضه مخاطبان را این گروه سنی تشکیل داده‌اند. این حجم از مخاطبان قابلیت بالایی برای حفظ و نشر آرمان‌های دفاع مقدس دارند که برای انتقال آن به نسل آتی باید تربیت شوند.

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ، «شب بخیر فرمانده» تازه‎‌ترین اثر «احمد اکبرپور است که در حوزه دفاع مقدس نوشته شده است، یکی از این اقدامات اساسی است که فقط نگاه تاریخی به جنگ تحمیلی ندارد؛ بلکه پشتوانه‌ای تحلیلی نیز دارد.۱۰۱۲۹۹_۱۷۹

«شب بخیر فرمانده» از جمله آثار موفق اکبرپور است که به زبان انگلیسی ترجمه و از سوی ناشری در کانادا منتشر شده است. این اثر جزو فهرست کتاب‌های برجسته نوجوانان با نیازهای ویژه، برنده مسابقه داستانی کودکان با نیازهای ویژه و دیپلم نمایشگاه تصویرگری کتاب کودک بولونیا در سال ۲۰۱۵ و از آثار برگزیده شورای کتاب کودک شده است.

این کتاب با تصویرگری نرگس محمدی توسط نشر افق منتشر شده است و یکی از کتاب‌های تصویری نشر افق محسوب می‌شود که در آن‌ها نویسنده و تصویرگر با همراهی هم کودکان را به دنیای داستان می‌برند و بزرگ‌ترها را هم به دنیای کودکی می‌برند.

این کتاب درباره پسربچه‌ای است که مادرش را در جنگ از دست داده و در اتاقش مشغول بازی است. او با خود یک بازی جنگی می‌کند و سعی دارد، سربازهای دشمن را بکشد؛ چون قصد دارد، انتقام مادرش را از آن‌ها بگیرد. این بچه یک پا ندارد و از پای مصنوعی استفاده می‌کند.

کتاب «شب بخیر فرمانده» در ۲۴ صفحه مصور رنگی و سه هزار نسخه منتشر شده است.

«دنیای گوشه و کنار دفترم»، «امپراطور کلمات»، «رویاهای جنوبی»، «قطار آن شب»، «من نوکر بابا نیستم»، «سه سوت جادویی»، «اگر من خلبان بودم»، «غول و دوچرخه»، «دختری ساکت با پرنده‌های شلوغ»، «ردپای نویسنده عقده‌ای» و «روباه و کلاغ» از آثار دیگر احمد اکبرپور در حوزه کودک و نوجوان هستند.

«شب بخیر فرمانده» نوشته «احمد اکبرپور» در ۲۴ صفحه مصورو سه هزار نسخه از سوی «نشر افق» منتشر شده است.

کتاب «زینبیه» رونمائی شد

همزمان با ایام دهه فجر،طی مراسمی در ورامین از کتاب زینبیه رونمائی شد.۵۷۴۳۴۹۲۴

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ،کتاب زینبیه (خاطرات زنان زینبیه ورامین در پشتیبانی دفاع مقدس) در حسینیه ثارالله حرم شهدای گمنام شهرستان ورامین با حضور امام جمعه،فرماندار،دیگر مسئولین و خانواده‌های معظم شهدا،رونمایی شد.

کتاب زینبیه نوشته اشرف سرلک چشمه سلطانی است که به فعالیت‌های سیاسی عده‌ای از بانوان ورامینی قبل از پیروزی انقلاب و همچنین فعالیت‌های پشتیبانی آنان در زمینه دفاع مقدس اشاره می‌کند.

این کتاب توسط اداره کل حفظ آثار و نشرارزشهای دفاع مقدس استان تهران  و انتشارات صریر وابسته به این اداره کل چاپ شده است.

گزارش رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری بر چهار کتاب دفاع مقدس در همدان

معاون دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری گفت: رونمایی از تقریظ رهبری با هدف ترویج فرهنگ دفاع مقدس و رفع دغدغه‌ها و مطالبات مقام معظم رهبری برگزار شده است.

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ؛ ایمان عطارزاده چهارشنبه ۲۰ بهمن در آئین ششمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت همراه با رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری بر چهار کتاب «دختر شینا»، «گلستان یازدهم»، «وقتی مهتاب گم شد» و «آب هرگز نمی‌میرد» در همدان، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دارالمومنین همدان همچون آیت‌الله مدنی، شهید مفتح، شهید ابراهیمی، شهید چیت‌سازیان و شهدای مدافع حرم، اظهار کرد: مؤسسه حفظ و نشر آثار دفتر رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب‌های دفاع مقدس در ایران را جزو برنامه‌های خود قرار داده است.۵۷۴۳۵۲۷۷

وی افزود: این برنامه‌ها در قالب ویژه‌برنامه‌های پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت با حضور فعالان و علاقه‌مندان حوزه ادبیات جهاد و شهادت تدوین شده است.

وی با بیان اینکه برگزاری این برنامه در راستای وظایف مؤسسه نشر اندیشه رهبر معظم انقلاب در معرفی آثار فاخر در این حوزه به جامعه و معرفی و تقدیر از نویسندگان و راویان این حوزه است، عنوان کرد: رونمایی از تقریظ رهبری با هدف ترویج فرهنگ دفاع مقدس و رفع دغدغه‌ها و مطالبات مقام معظم رهبری برگزار شده است.

****

علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز در این مراسم گفت: رهبر معظم انقلاب مقام شهدا را بالاتر از هر مقام و مسئولیتی می‌دانند و افتخار خانواده شهید بودن را با مقام عالی شدن قابل مقایسه نمی‌دانند.

وی با اشاره به پیشینه‌ دیدارهای رهبر معظم انقلاب با مردم استان همدان و تحلیل محتوای آن پرداخت و اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب از سال ۶۲ تا ۸۹ تعداد ۲۲ برنامه دیدار با مردم و مسئولان همدان داشته‌اند که در یک مقاله در این زمینه اینگونه بیان شده است «۱۴ مورد از این دیدارها مربوط به دیدارهای دو سفر رهبری به همدان است که نکاتی در این سفرها تدوین و تنظیم شده است.»

 

وی با بیان اینکه شاخصه‌هایی نظیر ظرفیت و استعداد انقلابی از سوی مقام معظم رهبری به مردم همدان نسبت داده شده است، ادامه داد: مردم همدان مردمی باصفا، صبور، با انتظارات کم اما ایثارگر هستند که عنوان شهر علم، عرفان، معنویت، دارالعلم، دارالعباده و دارالجهاد نیز به آنها داده شده است.

مختارپور با بیان اینکه طی دو سال اخیر مقام معظم رهبری بر تعبیر «مومن انقلابی» تأکید داشته‌اند، اظهار کرد: مقام معظم رهبری شخصیت‌های بسیار زیادی را از همدان نام می‌برند و بارها اعلام کرده‌اند که ذکر تمام اسامی یک ساعت زمان می‌برد بنابراین تبیین نقش همدان در استکبارستیزی، مبارزه با تهاجم فرهنگی، توصیه برای خواندن مطالب استاد مطهری، زندگی کردن با فکر و اراده از جمله نکاتی است که رهبر معظم انقلاب درباره مردم همدان گفته و توصیه کرده‌اند.

معاون نشر مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب مقام شهدا را بالاتر از هر مقام و مسئولیتی می‌دانند و افتخار خانواده شهید بودن را با مقام عالی شدن قابل مقایسه نمی‌دانند، عنوان کرد: نباید کسی تصور کند رفتار مقام معظم رهبری با خانواده شهدا بر مبنای احساسات است بلکه ایشان می‌گویند اگر از شهدا صحبت می‌کنم به این علت است که خانواده شهدا با صبر و بردباری راه را می‌پیمایند و باید مورد تشویق قرار گیرند تا برای آینده کشور ما این پرچم سرپا بماند.

همسر شهید چیت‌سازیان در آئین رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «گلستان یازدهم» با تقدیم این تقریظ به همسران شهدا تأکید کرد: پس از گذشت ۳۰ سال از شهادت شهید چیت‌سازیان سعی کردم امانت ایشان را به قلم خانم ضرابی‌زاده به رشته تحریر درآورم و امیدوارم همگی امانت‌دار خوبی برای شهدا باشیم.

بهناز ضرابی‌زاده نویسنده کتاب «گلستان یازدهم» نیز با قرائت بخش‌هایی از اثر خود بیان کرد: این آثار مورد توجه نویسندگان و مسئولان و آحاد مردم واقع شده بنابراین پاسداشت و حفظ فرهنگ ایثار و شهادت از وظایف خطیری است که اگر به آن نپردازیم ناتمام خواهند ماند.

متن تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «گلستان یازدهم» به شرح ذیل است:

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

این روایتی شورانگیز است از زندگی سراسر جهاد و اخلاصِ مردی که در عنفوان جوانی به مقام مردان الهی بزرگ نائل آمد و هم در زمین و هم در ملأ اعلیٰ به عزّت رسید … هنیئاً له.

راوی -شریک زندگی کوتاه او- نیز صدق و صفا و اخلاص را در روایت معصومانه‌ی خود بروشنی نشان داده است.

در این میان، قلم هنرمند و نگارش آکنده از ذوق و لطف نویسنده است که به این همه، جان داده است. آفرین بر هر دو بانو؛ راوی و نویسنده‌ی کتاب.

****

علی خوش‌لفظ  نیز در آئین رونمایی با اشاره به دیدار خود با مقام معظم رهبری و با ابلاغ پیام سلام ایشان گفت: به نمایندگی از فرماندهان و همرزمان سردار شهیدهمدانی خود به دیدار مقام معظم رهبری رفتم و ایشان مرا به عنوان نماینده خود مأمور ابلاغ سلام و تقدیر از فرماندهان و همرزمان همدان کردند.

***

حمید حسام نویسنده کتاب «وقتی مهتاب گم شد» که تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب وی  نیز در این مراسم رونمایی شد، با بیان اینکه نوشتن درباره گمنامی و مظلومیت شهدا منوط به این است که خودشان بخواهند و ما همزبان آنان شویم، گفت: این‌ها همگی عصاره همه علی‌ها هستند و حرف از یکی از آنها، حرف از همه است و نباید نگران این باشیم که کسی از قلم افتاده است.

 

حسام ادامه داد: جنگ را از صدای تپش قلب مادران و همسران شهدا می‌توان شنید و نبض غیرت و حماسه همچنان در خون بچه‌های رزمنده جاری است و این دو تابلوی زیبا در کنار کتاب باید دیده شود.

متن تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «وقتی مهتاب گم شد» به شرح ذیل است:

بسم‌لله‌الرّحمن‌الرّحیم

بچّه‌های همدان؛ بچّه‌های صفا و عشق و اخلاص؛ مردان بزرگ و بی‌ادّعا؛ یاران حسین (علیه‌السّلام)؛ یاوران دین خدا … و آنگاه مادران؛ مردآفرینان شجاع و صبور … و آنگاه فضای معنویّت و معرفت؛ دلهای روشن، همّتها و عزمهای راسخ؛ بصیرتها و دیدهای ماورائی … اینها و بسی جویبارهای شیرین و خوشگوار دیگر از سرچشمه‌ی این روایت صادقانه و نگارش استادانه، کام دل مشتاق را غرق لذّت میکند و آتش شوق را در آن سرکش‌تر می‌سازد.

راوی، خود یک شهید زنده است. تنِ بشدّت آزرده‌ی او نتوانسته از سرزندگی و بیداری دل او بکاهد، و الحمدلله ربّ العالمین. نویسنده نیز خود از خیل همین دلدادگان و تجربه‌دیدگان است. بر او و بر همه‌ی آنان گوارا باد فیض رضای الهی؛ ان‌شاء‌الله.

درباره‌ نگارش این کتاب، آنچه نوشتم کم است؛ لطف این نگارش بیش از اینها است. مقدّمه‌ی کتاب یک غزل به تمام معنی است.

۹۵/۱۰/۱۸

***

از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» نیز اثر حمید حسام با حضور میرزامحمد سلگی جانباز دفاع مقدس، جمعی از مدیران و مسئولان ارشد استان رونمایی رونمایی شد.

سلگی از جانبازان دفاع مقدس در این آیین گفت: گذشته پر افتخاری با رشادت‌ها و شهامت‌ها داریم که سبب عظمت و اقتدار ایران اسلامی شده و از طرفی آینده پیش‌روی ماست.

وی افزود: بین گذشته و آینده زمان حال وجود دارد که باید با توجه به منویات مقام معظم رهبری، دشمن‌شناسی به موقع، آگاهی و شناخت به مسائل روز، از زندگی‌نامه و سیره شهدا بهره برده و برای پیشرفت ایران اسلامی استفاده کنیم.

متن تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» به شرح ذیل است:

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

سلام بر یاران حسین (علیه‌السّلام) و سلام بر لشگر انصارالحسین همدان؛ و سلام بر شهیدان، دلاوران، فدائیان، شیران روز و عابدان شب؛ و سلام بر شهید زنده میرزا محمد سُلگی و بر همسر باایمان و صبور او؛ و سلام بر حمید حسام که دردانه‌هایی چون سُلگی و خوش‌لفظ را به ما شناساند. ساعت‌های خوش و باصفائی را با این کتاب گذراندم و بارها با دریغ و حسرت گفتم:

درنگی کرده بودم کاش در بزم جنون من هم / لبی تر کرده زان صهبای جام پرفسون من هم

هزاران کام در راه است و دل مشتاق و من حیران / که ره چون می‌توانم یافتن سوی درون من هم …

در میان کتاب‌های خاطرات جنگ، این، یکی از بهترین‌ها است. نگارش درست و قوی، ذوق سرشار، سلیقه و حوصله، همّت بلند، همه با هم دست به کار تولید این اثر شده‌اند. کتاب خانم ضرّابی در شرح حال شهید عالی‌مقام علی چیت‌سازیان نیز دارای همین برجستگی‌ها است. این دو نفر از ستارگان اقبال همدانند.

 

پس از رونمایی از تقریظ مقام رهبری بر کتاب دختر شینا، معصومه ستارابراهیمی، فرزند این شهید در سخنان خود درباره مردم همدان گفت: مردم انقلابی همدان ثابت کردند که انقلابی هستند و انقلابی می‌مانند. برای نگاه بصیر رهبر معظم انقلاب و نگارش تقریظ بر این کتاب خدا را شاکرم به طوری که ایشان حق پدری را برای بنده به جای آوردند و نشان دادند که چه بخوانم و چگونه بخوانم.

فرزند شهید ستارابراهیمی افزود: بهناز ضرابی‌زاده نیز با اهدای دو کتاب دختر شینا و گلستان یازدهم دین خود را به ادبیات جهاد و مقاومت ادا کرده و حق شهدا و پدر و مادران شهدا را به‌جا آورده است.

ایسنا

تعمیق و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از اهداف مراسم رونمایی از تقریظ رهبری

معاون هماهنگی مؤسسه حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب گفت: تعمیق و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از جمله اهداف مراسم رونمایی از تقریظ رهبری است.

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ؛ محمد عطارزاده در حاشیه مراسم رونمایی از ۴ تقریظ مقام معظم رهبری در همدان اظهار کرد: ششمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت و رونمایی از چهار تقریظ رهبر معظم انقلاب در کتاب‌های «دختر شینا»، « وقتی مهتاب گم شد»، «گلستان یازدهم» و «آب هرگز نمی‌میر» چهارشنبه ۲۰ بهمن در حسینیه امام خمینی(ره) در همدان برگزار شد.۵۰۹۴۹۹۴_۳۲۶

وی خاطرنشان کرد: این نخستین برنامه‌ای است که ۴ تقریظ در حوزه دفاع مقدس از رهبر معظم انقلاب در رابطه با نویسندگان و یا کتاب‌های مرتبط با یک استان رونمایی می‌شود.

عطارزاده بیان کرد: ویژگی خاص این پاسداشت این است که منحصرا مختص نویسندگان و راویان همدانی بوده و روایت‌ها روایات داستان حماسه و ایثار رزمندگان استان همدان است.

وی هدف از برگزاری این برنامه‌ها را پاسداشت فرهنگ ایثار و شهادت و زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا برشمرد و عنوان کرد: آنچه در دفاع مقدس رمز پیروزی ما بوده‌است یعنی فرهنگ جهاد، ایثار و مقاومت همچنان برای رسیدن به افق‌های پیش‌رو و تقرب به چشم‌اندازی که رهبر معظم انقلاب ترسیم می‌کنند، لازم و ضروری است و باید تلاش کنیم این فرهنگ در بین عموم افراد جامعه ترویج و تعمیق یابد و اساس برگزاری چنین برنامه‌هایی ترویج و تعمیق همین روحیه است.

ایسنا

دلتنگی‌های یک مادر نویسنده برای فرزندش

در زیر نور مهتاب روی سکو نشستم و حضرت زینب(س) را واسطه قرار دادم و با گریه و راز و نیاز از خدا خواستم که حداقل قبل از سفر من و پدر مرحومش ایشان را ملاقات کنیم که ناگهان کفش مردانه‌ای در پشت در حیاط نگاهم را دزدید.۵۷۳۸۷۹۱۲

فاطمه رحیم اربابی مادر شهید مفقود اثر علیرضا سبطی است. این مادر نویسنده درباره پیان یکی از دلتنگی‌هایش روایت می‌کند:من متولد بهمن ۱۳۲۴ در شهر گرگان هستم. در سن ۱۸ سالگی با همسرم حاج محمد سبطی که در آن زمان معلم بودند ازدواج کردم و ثمره این ازدواج دو فرزند پسر به نام‌های علیرضا و محمدرضا شد. علیرضا  فرزند ارشدم بود که در حال حاضر مفقودالاثر است و فرزند دیگرم مهندس محمدرضا سبطی به عنوان استاد در دانشگاه در حال تدریس و عضو شورای شهر گرگان نقش به سزایی را ایفا می‌کند.

علیرضا متولد سال ۱۳۴۶ در مشهد خیابان راه آهن به دنیا آمد. در ۹ ماهگی به حرف افتاد و بسیار تیز هوش بود. ایشان از دو سالگی به خواست خودش همراه پدر به نماز می‌ایستاد. در مدرسه از بچه‌های دیگر بسیار درس خوان‌تر و باهوش‌تر بود. علیرضا همیشه تلاش می‌کرد تا از نظر معنوی احترام پدر و مادر خود را بیشتر از سایرین حفظ کند. در کمک به خانواده وهمه افراد پیش قدم بود. همیشه اوقات فراغت خود را کار می‌کرد تا از پدرش پول توجیبی دریافت نکند و با پولی که حاصل دست رنج خودش بود به افراد نیازمند کمک می‌کرد.

او در رشته مهندسی الکترونیک در دانشگاه شهید مفتح همدان قبول و مشغول تحصیل شد و در سال سوم دانشگاه بود که با آغاز جنگ به صورت داوطلبانه از بسیج عازم جبهه‌های نبرد شد. در همان زمان بود که درگیر عمل چشم همسرم بودم و باید برای انجام عملیات پزشکی به خارج از کشور مسافرت می‌کردیم.

مدت زمان بسیار طولانی بود که علیرضا را ندیده بودم نیمه‌های شب در زیر نور مهتاب روی سکو نشستم و حضرت زینب(س) را واسطه قرار دادم و با گریه و راز و نیاز از خدا خواستم که حداقل قبل از سفر من و پدر مرحومش ایشان را ملاقات کنیم که ناگهان کفش مردانه‌ای در پشت در حیاط نگاهم را دزدید. خوش بختانه فرزندم به همراه یکی از همرزمانش به مرخصی آمده بود و در تاریخ ۱۷ اسفند ۶۶ بود که ما علیرضا را دیدیم.

آن شب خواب به چشمانم نبود و تا صبح بیدار ماندم تا صبحانه مفصلی را برای علیرضا و دوستش مهیا کنم و آن روز هرچه خواستم نرود ولی گفت:در نیروی هوایی ثبت‌نام کردم و منتظر پذیرش هستم تا به عنوان خلبان به جنگ بروم. فرزندم انگار از شهادتش خبر داشت. رفتارش به گونه‌ای شده بود که نگاه از چهره‌ام برنمی‌داشت و از من و پدر مرحومش خواست که اگر جسدم پیدا نشد به دنبال آن نشد و اینگونه شد که در ۲۸ فروردین ماه سال  ۶۷ در حمله فاو مفقودالاثر شد ما دیگر علیرضا را تا به امروز ندیدیم.

از سن نوجوانی علاقه زیادی به نوشتن و نقاشی داشتم که از سوی دبیران و مدرسه تشویق می‌شدم و این سبب شد در سن ۱۸ سالگی اولین کتاب خود را با نام در«تارو پود وجو» در سال ۴۲ به چاپ برسانم و در حال حاضر نیز چندین کتاب دیگر به نام «پلی از جنس نیاز» در سال ۸۸ ، «ایثار» در سال ۹۰ ،«در سرزمینی که لاله‌ها می‌جوشد» در سال ۹۳ به چاپ رسیدند و آخرین کتابم با نام «پا جای پای پدر» در مرحله چاپ است. بنده همچنین عضو موسس انجمن خیریه یاوران امام علی (ع) هستم و بعنوان مادر نمونه در جشنواره بین‌المللی بنیاد فرهنگی مادر انتخاب شده‌ام.

ایسنا