Category: آخرین اخبار

دولت از حقوق ملت در همه زمینه‌ها دفاع کند

در این شرایط دولت تلاش می‌کند که هر چه سریع‌تر به موضوع تحریم‌های ظالمانه پایان دهد. دولت می‌خواهد از حقوق ملت ایران در همه زمینه‌ها دفاع کند و غنی سازی تنها یکی از صدها و هزاران حق این ملت است.

 

download

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ، حسن روحانی رئیس‌جمهور با بیان اینکه سیاست‌های دولت در حوزه پولی و ارزی، انقباضی و انبساطی نبوده است، گفت: شرایط بازارهای پولی و ارزی در سال‌های گذشته نامناسب بود و بی‌ثباتی و ناامنی فعالان اقتصادی کشور را نسبت به آینده ناامید می‌کرد، اما دولت با تأکید بر اتخاذ رویکرد و سیاست انضباطی در این بازارها ثبات اقتصادی ایجاد کرد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه طی ۱۶ ماهی که از فعالیت دولت یازدهم می‌گذرد اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده، گفت: از روز اول نسبت به افزایش پایه پولی، حجم نقدینگی و نحوه استفاده و بهره‌برداری از منابع پولی، بانک مرکزی حساس بودم و امروز نیز بر دستاورد دولت در اجرای انضباط و ایجاد ثبات تأکید می‌کنم.

وی با قدردانی از همکاری و هماهنگی بانک مرکزی در این عرصه اظهارداشت: نوسازی بانک مرکزی و نقشه راهی که برای ادامه حرکت این بانک تدوین شده است، می‌تواند ما را در فردایی که می‌خواهیم با دنیا ارتباط بیشتری داشته باشیم، کمک کند.

رییس شورای عالی اقتصاد با بیان اینکه نظام بانکی بدون ارتباط با دنیا مفهومی ندارد، به مسأله تحریم‌ بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: باید شرایط را به گونه‌ای فراهم کنیم که دست بانک مرکزی برای استفاده از اعتبارات خود در بازارهای داخلی و خارجی بیش از پیش باز شود.

رییس جمهوری با ابراز تأسف از اینکه در روابط بین‌الملل مناسبات کشورها بر مبنای اخلاق انسانی، اصول حقوقی و عدالت و انصاف پایه‌گذاری نشده است، گفت: در این شرایط دولت تلاش می‌کند که هر چه سریع‌تر به موضوع تحریم‌های ظالمانه پایان دهد. دولت می‌خواهد از حقوق ملت ایران در همه زمینه‌ها دفاع کند و غنی سازی تنها یکی از صدها و هزاران حق این ملت است.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کاهش نرخ تورم به انضباط در پرداخت سود به سپرده‌گذاران بانکی تأکید کرد و گفت: کمتر سابقه داشته است که سود بانکی بر نرخ تورم پیشی بگیرد. چنانچه در آغاز دولت یازدهم نرخ تورم بالای ۴۰ درصد و بسیار بیشتر از سود بانکی بود. یعنی سپرده‌گذاران پول خود را در اختیار بانک می‌گذاشتند و ضرر نیز پرداخت می‌کردند اما امروز باید شاهد پرداخت سود متعادل به آنها باشیم.

رییس جمهوری در ابتدای سخنانش با ابراز خرسندی از تشکیل اولین جلسه مجمع عمومی بانک مرکزی در دولت جدید و تشکر از گزارش رییس کل بانک مرکزی، اعضای ستاد اقتصادی دولت و نماینده ناظر بانک مرکزی گفت: کار در شرایط دشوار و خدمت‌رسانی مردم در شرایط سخت و عبور از پیچ و خم‌ها نزد مردم و خدا محاسبه می‌شود و بی‌اجر و ثواب نمی‌ماند.

ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی نیز با تشریح آماری دستاوردهای دولت در حوزه پولی و ارزی نظیر انتشار به موقع آمار و اطلاعات، کنترل پایه پولی، کاهش رشد نقدینگی، مهار تورم، توقف رشد منفی اقتصادی، مهار نوسانات نرخ ارز، مهار انتظارات تورمی، هدایت ارز به بخش تولید و بهبود وضعیت تأمین مالی تولیدکنندگان، گفت: توقف رکود اقتصادی پس از چند فصل متوالی، ثبات در بازارهای مالی و اعتماد میان فعالان اقتصادی از علایم خروج از رکود محسوب می‌شود و بانک مرکزی بر این اصول بیش از پیش متمرکز خواهد شد.

سیف همچنین به بدهی دولت، مؤسسات و سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و نیز بانک‌ها به بانک مرکزی اشاره کرد و خواستار افزایش سرمایه بانک مرکزی، تسریع در پرداخت بدهی‌ها و تعدیل سقف تسهیلات تکلیفی ابلاغی به بانک مرکزی شد.

محمد باقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری نیز با اشاره به گزارش شفاف و دقیق رییس کل بانک مرکزی گفت: این گزارش نشان می‌دهد که جهت‌گیری اقتصادی دولت و سیاست‌گذاری‌های سنجیده موجب شده تا تورم تا حد زیادی مهار و قدرت خرید خانوارها حفظ شود.

وی با تأکید بر اینکه برای دولت یازدهم حفظ موفقیت‌های ماه های گذشته در خصوص کنترل نرخ تورم و ثبات بر بازار ارز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: تیم اقتصادی دولت تمام مساعی خود را در این زمینه بکار خواهد بست و بانک مرکزی باید از تمام ابزارهایش در این خصوص استفاده کند.

حسین کثیری رییس هیأت نظارت بانک مرکزی نیز عملکرد سال ۹۲ این بانک را ارایه کرد.

 

 

پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری

فرماندار نیر: در گذشته راه را به خطا رفتیم بدون اینکه انتخابی برای سرمایه‌گذار قائل شویم

ما در گذشته راه را به خطا رفتیم و بدون اینکه حسن و انتخابی برای سرمایه‌گذار قائل شویم و زیرساختی برای آن فراهم آوریم، سعی در برخی اقدامات بی‌سرانجام کردیم که این فعالیت‌ها سبب شده تا سرمایه‌گذار از این شهرستان و سایر مناطق فراری باشد.

 

13930906000068_PhotoA

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ، اکبر صمدی فرماندار نیر در جمع خبرنگاران با انتقاد از بی‌توجهی‌ها در سال‌های گذشته به مناطق نمونه گردشگری در تهیه نکردن طرح‌های جامع، اظهار داشت: به عنوان نمونه برای سرمایه‌گذار آفتاب شهر نیر که از سرمایه‌گذاران موفق کشور است، بدون اینکه زمین و زیرساخت‌ها را تأمین کنیم، خواستار حضور و مشارکت او در امر سرمایه‌گذاری بودیم که صحیح به نظر نمی‌رسد.

اکبر صمدی با حمایت قاطع از سرمایه‌گذاران و ایجاد برخی از موانع و مشکلات بر سر راه آنها در تأمین نکردن زیرساخت‌های لازم،بیان کرد: تا زمانی که در شهرک تخصصی آب، ناحیه صنعتی و مناطق نمونه گردشگری زیرساختی فراهم نکرده و نظام بروکراسی پیچیده خود را اصلاح نکنیم امکان جذب سرمایه‌گذار بعید به نظر می‌رسد.

فرماندار نیر بر ضرورت تکمیل کمربندی نیر، ساختمان اداری نیمه‌تمام، چهاربانده کردن نیر – سراب و بستان‌آباد و تکمیل راه کریق – آرموداغ در اتصال به میانه تأکید کرد و ادامه داد: تلاش تمودیم تا تکمیل راه ارتباطی کورائیم -‌ خلفه‌لو،‌ بهسازی و آسفالت راه‌های اصلی و روستایی، راه محوری دورسون خواجه،‌ شهرک تخصصی آب سبلان، تکمیل آبرسانی شهر کورائیم، تکمیل فاضلاب شهر نیر و راه‌اندازی مجدد کارخانه آسفالت نیر را شاهد و ناظر باشیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر تمامی مناطق نمونه همچون سبلان، سقزچی و بولاغلار صاحب طرح جامع شده و ما تلاشمان بر این است تا با عملیاتی شدن آن زمینه فعالیت‌های مثبت بیشتر فراهم آید.

او ابراز داشت: با توجه به وجود آب‌های معدنی، آب‌های گرم و شهرک تخصصی آب در نیر اسم آب شهر ایران را برای نیر انتخاب کردیم تا زمینه معرفی بیشتر این منطقه فراهم آید.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل: موقوفات با نیت نشر معارف اسلامی است

موقوفات با نیت عزاداری سیدالشهدا، احسان و اطعام، ازدواج، نشر معارف اسلامی، تبلیغ و ترویج فرهنگ ارزشی و موارد دینی و قرآنی بوده است که با ساماندهی آنها سعی داریم به نیت واقفان عمل کنیم.

 

13920307000533_PhotoA

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ، حجت‌الاسلام اکبر قیامی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل در نشست خبری و همایش وقف و رسانه با بیان اینکه بیشترین موقوفات در شهر اردبیل و کمترین موقوفات نیز در کوثر و گرمی به ثبت رسیده است اظهارداشت: بیشترین درآمد این موقوفات و وقف انجام شده مربوط به عزاداری سیدالشهدا، احسان و اطعام است.

حجت‌الاسلام اکبر قیامی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در تبدیل امامزاده‌ها به قطب فرهنگی گفت: این قطب‌های فرهنگی باید تنوع برنامه داشته باشند به طوری که ضرورت دارد با تبدیل امامزاده به قطب فرهنگی برنامه‌های مختلفی در آن اجرایی و عملیاتی شود.

وی از احیاء و بهره‌برداری موقوفات بیدستان قزوین خبر داد و گفت: با توجه به مدارک و مستنداتی که ارائه کردیم و بهره‌برداری که از این موقوفات داریم به طور قطع یقین این موقوفات متعلق به اردبیل است و ما از قبل این موقوفات درآمدزایی مناسب را نیز شاهد هستیم.

 

او درقسمتی از سخنان خود عمل به نیت واقفان را امری ضروری و حیاتی مطرح کرد و ابرازداشت: سعی و کوشش ما بر این است تا در این زمینه بتوانیم عملکرد مناسب و مطلوبی را شاهد و ناظر باشیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در تبدیل امامزاده‌ها به قطب فرهنگی گفت: این قطب‌های فرهنگی باید تنوع برنامه داشته باشند به طوری که ضرورت دارد با تبدیل امامزاده به قطب فرهنگی برنامه‌های مختلفی در آن اجرایی و عملیاتی شود.

سامانه ثبت خاطرات زنان دفاع مقدس راه‌اندازی می‌شود

رئیس سازمان نشر آثار مشارکت زنان در دفاع مقدس گفت: بر اساس فرمایشات رهبری، زنان، نقش‌آفرینانی حماسه ساز در جایگاه همسری و مادری شهدا بودند.

 

 

81887

به گزارش خبرگزاری ایثارگران به نقل از خبرگزاری حیات ، مجتهد زاده رئیس سازمان نشر آثار و ارزش های مشارکت زنان در دفاع مقدس گفت: این زنان بودند که روحیه ارزشی دفاع مقدس را در اذهان مردانشان پروراندند و نوای دفاع از اسلام و میهن را در گوش همسران و فرزندان و برادران خود نواختند.

وی در رابطه با نقش سمن ها در ثبت و نشر خاطرات زنان دفاع مقدس این نکته را یاد آور شد که: سازمان های مردم نهاد به دلیل ارتباط گسترده با مردم ، نقش موثر و ریشه ای را می توانند در این زمینه ایفا کنند و ما با تمام توان و قدرت به همکاری آنان می شتابیم تا بتوانیم گوشه ای از این وظیفه خطیر را به عهده بگیریم.
این مقام مسئول با تاکید بر اهمیت مشارکت سازمان های مردم نهاد به تعامل دو جانبه، اهداف این سلسله نشست ها را مرور و خلاصه ای از مباحث پیشین را ارائه کردند.
در این نشست همچنین الهه راستگو عضو شورای شهر تهران و رییس ستاد ساماندهی سمن های تهران، به عنوان میزبان جلسه گفت: ستاد ساماندهی سازمان های مردم نهاد دارای کار گروه های مختلفی از جمله کار گروه دفاع مقدس است که با توجه به این کار گروه می تواند سهم بسزایی در نشر آثار و ارزش های زنان دفاع مقدس داشته باشد و از هیچ کمکی فروگذار نخواهد کرد.
در پایان هریک از میهمانان به ارائه گزارشات خود بر مبنای مصوبات جلسه پیشین پرداختند و نظرات خود رامطرح نمودند که اهم نظرات به شرح ذیل می باشد:
تاکید اعضا بر ضروت توجه این شورا به بیانات مقام معظم رهبری که در سومین جلسه علمی زنان فرهیخته مطرح شد.
اعلام آمادگی همه جانبه جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر مبنی بر مشارکت جدی در تامین هزینه های مراحل ثبت و نشر آثار مشارکت زنان در دفاع مقدس و تاکید ایشان بر ضرورت تلاش سازمان در نشر گسترده آثار.
راه اندازی سامانه ثبت خاطرات و تخصیص بخشی از آن به خاطرات زنان دفاع مقدس.
استفاده از نرم افزار ایران مجازی که توسط جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر راه اندازی شده و اختصاص بخشی از آن به آمار و اطلاعات زنان دفاع مقدس.

عبورازمشکلات با همیاری مردم و دعای خانواده شهدا امکان‌پذیر است

رییس جمهور همزمان با اربعین حسینی با مادر شهید حاج حسین خرازی از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس دیدار کرد.

images

به گزارش خبرگزاری ایثارگران به نقل از خبرگزاری حیات ، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین دکتر حسن روحانی، رییس جمهور در دیدار با مادر شهید حاج حسین خرازی با تأکید بر اینکه کشور و انقلاب با ایثار خانواده معظم شهدا حفظ شده است، از شهید خرازی به‌عنوان «فرماندهی بسیار توانمند» و «شجاع» یاد کرد و گفت: در هر محور عملیاتی که لشکر امام حسین (ع) و شهید خرازی حضور داشت ما به پیروزی در آن عملیات مطمئن بودیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی در این دیدار که همزمان با اربعین حضرت اباعبدالله الحسین (ع) انجام شد، اظهار داشت: شهید خرازی فرمانده‌ای بسیار توانمند بود و آشنایی‌ام با این شهید بزرگوار از همان اوایل جنگ بود و در عملیات‌های فتح آبادان، طریق‌القدس، فتح المبین و بیت‌المقدس در کنار هم بودیم.
رییس جمهوری افزود: این شهید بزرگوار در محور طلاییه جانباز شد اما با همان روحیه و قدرت معنوی بالا لشکر را هدایت می‌کرد تا اینکه در عملیات والفجر ۸ به درجه والای شهادت نائل آمدند.
دکتر روحانی خطاب به خانم «طیبه تابش» مادر شهید خرازی که از ایشان می‌خواست تا بیش‌ازپیش مشکلات مردم را برطرف کند، گفت: عبور از مشکلات و موانع تنها با همیاری و همکاری مردم و دعای خیر خانواده معظم شهدا و حمایت‌ها و پشتیبانی‌ها آنان امکان‌پذیر است و دولت در این مسیر تمام تلاش خود را بکار گرفته است و ما را دعا کنید تا خادم این ملت باشیم.
رییس جمهوری افزود: ما به همه رزمندگان و شهدا افتخار می‌کنیم و تلاش داریم تا نیازهای جامعه را برطرف کنیم.
در این دیدار مادر شهید خرازی، یک جلد قران کریم و کتاب خاطرات این شهید بزرگوار را به رییس جمهوری هدیه داد.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی: هنر مدیران استانی بهره‌برداری از تمام ظرفیت‌های استان است

هنر مدیران استانی در این مقطع سخت که کشورمان با آن روبه‌رو است بهره‌برداری از تمام ظرفیت‌های استان است.

 

 

download

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ، کمال‌الدین پیرموذن پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: نا به رایزنی‌های انجام گرفته و پیگیری‌های استاندار اردبیل سه معدن استان اردبیل با جذب سرمایه‌گذار فعال خواهند شد.

کمال‌الدین پیرموذن بیان کرد: دولت در نظر دارد که اختیارات استان و استانداری را افزایش دهد و در این رابطه نیز بودجه‌ای نیز برای افزایش کیفیت نان برای استانداری‌های هر استان اختصاص خواهد یافت.

دبیر و سخنگوی مجمع نمایندگان استان اردبیل گفت: بنده به عنوان عضو کمیسیون صنایع اعلام می‌کنم که سیاست نظام افزایش شرکت‌های خودروسازی داخلی نیست و در استان اردبیل نیز قرار نخواهد بود هیچ شرکت سرمایه‌گذاری در این زمینه ورود پیدا کند.

او درقسمتی از سخنان خود گفت: استانی شدن انتخابات مجلس دارای معایب و محاسنی است که از جمله محاسن آن این است که بر غنای مجلس تاثیرگذار خواهد بود و بنده شخصا موافق استانی شدن انتخابات هستم.

پیرموذن ادامه داد: دغدغه استانی شدن انتخابات مجلس این است که امکان دارد افرادی بر سر کار بیایند که در حوزه انتخابیه خود تسلط ندارند و در کل نظر مجلس به این امر مثبت است ولی نظر حاکمیت کشور در این مورد منفی است.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در رابطه با تاخیر پروژه راه‌آهن اردبیل بیان کرد: علت تاخیر پروژه راه‌آهن اردبیل است که تصمیم بر آن شده که عملیات تکمیل این پروژه به یک شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری واگذار شود که این امر تحقق یافته و این شرکت سرمایه‌گذاری ظرف ۱۵ روز آینده عملیات خود را آغاز خواهد کرد.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان استان اردبیل: همه بدانند جامعه بشری امروز نیاز اساسی به فرهنگ عاشورایی و حسینی دارد

در قالب سوگواره سعی‌ می‌کنیم تا فرهنگ عاشورایی و حسینی را درجامعه ترویج و ارزش‌های متعالی آن را تبیین و تشریح کنیم تا همه بدانند که جامعه بشری امروز نیاز اساسی و مبرم به این فرهنگ و غنای بی‌نظیر دارد.

 

13930705000347_PhotoA

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ، دشتی رئیس سازمان بسیج هنرمندان استان اردبیل در جلسه هماهنگی برگزاری سوگواره فرهنگ عاشورایی و حسینی اظهار کرد: آثار ارایه شده به دومین سوگواره عکس و داستان نویسی عاشورایی حدیث عشق د رمرحله داوری است که برترین های این سوگواره ۲۵ آذرماه در مشگین شهر معرفی می شوند

وی در ادامه افزود : دومین سوگواره عکس و داستان‌نویسی عاشورایی «حدیث عشق» گرامیداشت شهدای عرصه تئاتر کشور با اهداف تبیین مکتب حسینی با زبان داستان و هنرهای تجسمی، به تصویر‌ کشاندن ابعاد مختلف فلسفه قیام حضرت سیدالشهدا (ع)به صورت آثار داستانی و تجسمی، ظهورجلوه‌های جدید از عاشورا در قالب آثار داستانی وعکس وهمچنین ارج نهادن به ارزش‌های الهی و انسان‌ساز نهضت عظیم حماسه حسینی برگزار می‌شود.

دشتی تصریح کرد:ما در قالب این سوگواره سعی‌ می‌کنیم تا فرهنگ عاشورایی و حسینی را درجامعه ترویج و ارزش‌های متعالی آن را تبیین و تشریح کنیم تا همه بدانند که جامعه بشری امروز نیاز اساسی و مبرم به این فرهنگ و غنای بی‌نظیر دارد.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان استان گفت:سوگواره استانی داستان‌نویسی و تجسمی عاشورایی دردو رده سنی زیر ۲۹ سال و بالای ۳۰سال و با محورهای موضوعی محرم و عزاداری، عاشوراو نماز، عاشورا و سبک زندگی اسلامی، ایرانی، ‌فرهنگ عاشورا و دفاع مقدس، فرهنگ عاشورا و انقلاب اسلامی برگزار شده بود

رئیس ستادبرگزاری دومین سوگواره استانی عکس و داستان نویسی عاشورایی حدیث عشق در ادامه سخنان خود افزود: خوشبختانه این سوگواره با استقبال خوب   هنرمندان استان مواجه شده بود بطوریکه تعداد ۶۳هنرمند رشته داستان نویسی با ۷۳ اثرو تعداد ۷۸ هنرمند رشته عکاسی با ۷۶۰ اثر در این سوگواره شرکت کرده بودند که داوری رشته عکاسی توسط داوران برجسته کشوری و داوری داستان نویسی توسط داوران خبره استان انجام خواهد شد

این مقام مسئول بیان کرد:آثار پوسترو تصویرسازی همزمان با داوری حشنواره دو سالانه هنرهای تجسمی انجام خواهد شد که نفرات برتر این بخش نیز در آینده نزدیک در شهرستان اردبیل تجلیل خواهند شد

دشتی بااشاره به بر گزاری موفقیت آمیز کنگره ملی۴۵۰ شهید هنرمند رشته تئاتر در اردبیل گفت : مردم اردبیل با استقبال کم نظیر از کنگره ملی ۴۵۰ شهید هنرمند تئاتر کشور حماسه ای دیگر درعرصه ایثار وجهاد وشهادت خلق کردند که شایسته تقدیر وتشکرند ومن از تمامی عزیزانی مخصوصاً اصحاب رسانه , مطبوعات ,خبرگزاریها و پایگاههای خبری که درخلق این حماسه ماندگار نقش ایفا کردند صمیمانه تقدیر وتشکر می کنم

 

 

سیمرغ

مرد سخت‌کوش از خدا می‌خواست که ادامه دهنده راه شهدا باشد

شهید کاظم ملکی مرد سخت‌کوش همیشه از خدا می‌خواست که ادامه دهنده راه شهدا باشد.

 

index

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ، شهید کاظم ملکی یکی از رهروان همان قافله پر رمز و راز شهیدانی است که کار در میدان‌های مین را منبع کسب رزق حلال برای خانواده خویش کرده بود. مرد سخت‌کوش و جهادگری که با وجود داشتن زن و فرزند، کمر به خنثی‌سازی مین‌هایی بسته بود که یادگار روزهای خونین دفاع مقدس و دشمنان بعثی است.

شهید کاظم ملکی با همه علاقه‌ای که به زندگی و خانواده‌اش داشت عاقبت در صبح روز ۲۷ تیرماه ۱۳۹۰ از منطقه مرزی آبزیادی در مهران، بال در بال ملائک گشود و آسمانی شد. متن پیش‌رو حاصل گفت‌وگو خبرگزاری با همسر این شهید والامقام است:

تولد مرد میدان‌های مین

در اول مهر ۱۳۵۴ در مهران به دنیا آمد و اصالتا هم اهل مهران بود. با همه مشکلاتی که جنگ و دوران دفاع مقدس برای اهالی این مناطق مرزی درست کرده بود؛ خانواده‌اش در همینجا ماندند. از همان دوران کودکی بسیار انسان سخت‌کوش و پرتلاشی بود و در هر کاری که می‌خواست انجام دهد رضای خداوند را مدنظر قرار می‌داد. با اینکه در خانواده پرجمعیتی بود اما تمامی بچه‌ها یاد گرفته ‌بودند که روی پای خودشان بایستند و کاظم از این بابت روحیه بالا و مقاومی داشت. در خانواده‌ای که اکثریت آنها افراد بسیار سخت‌کوش و جهادگری هستند.

نزدیک دوسال بود که با هم ازدواج کرده بودیم و عقدمان در سال ۸۷ با هم بسته شد. از همان اول هم دوست‌ داشت که در خدمت نظام و انقلاب باشد. همیشه می‌گفت که می‌خواهم در این مسیر شهید بشوم و این که برای این انقلاب کاری کرده باشم؛ اعتقاد داشت چون در زمان جنگ آنچنان که باید مانند باقی شهدا در این مسیر قدم برنداشته است و فرصت خدمت‌رسانی نداشته است باید بیشتر در خدمت مردم این مناطق باشد.

جهادگر عرصه‌های خطر

مدت تقریبا زیادی را در سپاه به صورت قراردادی کار کرد و به عنوان راننده به کار گرفته شد اما علاقه‌ بیشترش به میدان‌های مین او را به این وادی کشاند.از همان موقع هم تصمیمش را گرفت. با آموزش‌هایی که از قبل دیده بود وارد این عرصه شد و در همین راه نیز ماند. از سپاه استعفا داد و وارد میدان‌های مین شد. این آغاز روزهایی بود که عاقبت در ۲۷ تیرماه ۹۰ به شهادت رسید.

ابتدای وارد شدنش به این کار بسیار سخت بود برایم که با این موضوع کنار بیایم و بعدها که علاقه‌اش را دیدم خودم هم رضایت دادم. از آنجایی که با اشتیاق وارد این میدان شده بود و در این کار قرار داشت من هم عاقبت دل به رضایت او دادم و در کنارش ماندم. همیشه می‌گفتم با بچه‌ای که داریم بسیار سخت است که بتوان تحمل کرد اما این شور و اشتیاق را که می‌دیدم نارضایتی را کنار می‌گذاشتم.

نزدیک ۵ سال در شرکت‌های مختلف مین‌زدایی کار کرد و در تمام این مدت آنچه را که می‌توانست انجام داد. سه سال قبل از زندگی‌ مشترکمان را در این شرکت‌ها سر کرده بود و از آنجایی که به شغل ثابتش تبدیل شده بود؛ در دوسال آخر زندگی‌مان نیز همان کار را دنبال کرد.

بسیار مرد مهربانى بود و زندگی را بسیار دوست داشت. محبتش به من و فرزندم در بهترین سطح بود. در راه آسایش ما از هیچ کوششی دریغ نمی‌کرد و هیچ‌گاه نشد که از او دلگیر شوم و یا در زندگی مشترکمان روی همدیگر بایستیم. خدا را شاکرم به آن چیزی که می‌خواست رسید و شهادت نصیبش شد و به لقا معبود پیوست. همیشه از خدا می‌خواست که ادامه دهنده راه شهدا باشد.

راهی که باید رفت

همان شب قبل از شهادتش یک قطعه عکسی را به منزل آورد و در حالی که آن را به من نشان می‌داد گفت که می‌خواهم این عکس را برای اعلامیه چاپ کنید. با ناراحتی زیاد گفتم که این حرف را نزن. خدا نکند که اتفاقی برای تو بیافتد. گفت که من آگاه شده‌ام و به من الهام شده است که این راه برگشتی ندارد و می‌دانم که همین امروز فردا اتفاقی برای من می‌افتد.

عکس را از دستش گرفتم و در ویترین خانه قرار دادم. وسایل شخصی‌اش مانند حلقه ازدواج و یا ساعتش را که همیشه با خودش می‌برد؛ در منزل جا گذاشت. طوری که انگار خودش می‌دانست اتفاقی که برای او خواهد افتاد یقینی و صددرصد است.

فردا صبح خبر دادند که مجروح شده است و متاسفانه حال وخیمی دارد. آماده‌ شدیم تا به بیمارستان مهران برویم. با صحبت‌هایی که دیشب با من کرده بود و عکسی را که به من داده بود؛ در طی راه به درستی فهمیده بودم که دیگر امیدی با بازگشتش نیست.

به بیمارستان که رسیدیم دیدیم که تمام دوستان و رفقایش جمع بودند. هنوز صبح زود بود و دوستانش در منطقه مشغول به کار نشده بودند. کاظم گفته بود که تا بساط صبحانه را پهن کنند من نگاهی به منطقه می‌اندازم و میآیم. همینکه وارد منطقه شده بود با اینکه تجربه بسیار بالایی در ورود به میدان‌های مین داشت، پایش به روی یک مین ضدنفر رفته و این حادثه افتاده بود.

شدت انفجار به حدی بود که کاظم در دم به شهادت رسیده بود. این حادثه باعث شد که کاظم به همه آن آرزویی که همان قرار گرفتن در مسیر شهادت بود برسد و خدا را شاکریم که در این راه ثابت‌قدم ماند و به خواسته‌اش رسید؛ هرچند که با رفتن کاظم غم غریبی هنوز بر دلهایمان سنگینی می‌کند.

دفاع مقدس

همبستگی و پیوستگی مردم سرمایه بزرگ برای دولت است

دولت خادم مردم است ؛ همبستگی و پیوستگی مردم سرمایه بزرگی برای دولت است.
روحانی

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در ابتدای جلسه هیات دولت، با اشاره به اجتماع بزرگ شیعیان در سرزمین مقدس کربلا، از تمام دستگاههای دولتی و مرزی خواست تا شرایط و امکانات را به گونه ای فراهم آورند که عاشقان خاندان عصمت و طهارت حداکثر بهره را از این سفر ببرند و به سلامت به وطن بازگردند.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به کاهش بهای جهانی نفت اشاره کرد و گفت: کاهش قیمت نفت خام صرفا یک موضوع اقتصادی نیست بلکه ناشی از توطئه و برنامه ریزی سیاسی برخی از کشورها بوده است.

رییس جمهوری افزود: کاهش قیمت نفت توطئه ای علیه مردم منطقه و مسلمانان بوده که نفع آن صرفاً برای برخی دیگر از کشورها می باشد.

روحانی با بیان اینکه مردم منطقه این گونه توطئه ها و به تعبیری خیانت ها علیه جهان اسلام را از یاد نخواهند برد، اظهار داشت: مسلما مردم به این توطئه عکس العمل نشان خواهند داد و کشورهایی که پشت این توطئه هستند باید بدانند که نفرت را در جهان اسلام نسبت به خود افزایش می دهند.

رییس جمهوری تاکید کرد: مردم مطمئن باشند دولت توانایی اداره کشور را به خوبی و با همین قیمت نفت دارد و این کاهش ، عدم اتکای بودجه کشور به نفت را افزایش می دهد.

روحانی با بیان اینکه بودجه ۹۴ کمترین اتکا را به درآمدهای نفتی دارد ، گفت: این امر نسبت به سالهای گذشته بی سابقه بوده و این کاهش قیمت نفت فرصتی است تا وابستگی بودجه را از درآمدهای نفتی جدا کنیم.

رییس جمهوری تاکید کرد که دولت به اجرای همه بندهای اقتصاد مقاومتی پایبند است و از دستگاههای اجرایی می خواهم که همه بندهای اقتصاد مقاومتی را مورد توجه قرار داده و عملیاتی کنند.

روحانی ادامه داد: اقتصاد کشور با توجه به منابع طبیعی سرشار و نیروی انسانی، مسئولان دلسوز و با تجربه و همچنین وجود پربرکت مقام معظم رهبری باید به گونه ای ساخته شود که با توفان‌هایی فراتر از کاهش بهای نفت نیز آسیبی نبیند و به راحتی از این مسیر عبور کنیم.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه باید طرحهای نیمه تمام عمرانی را به بخش خصوصی واگذار کنیم، گفت: همه دستگاههای اجرایی باید تلاش کنند تا این پروژه ها تکمیل شوند که این امر باعث افزایش امید در میان مردم و رونق اقتصادی می شود.

روحانی به اهمیت تسریع در تصویب لایحه خروج از رکود در مجلس اشاره کرد و گفت: در این لایحه موضوع مشوق ها برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در نظر گرفته شده است که این در راستای اقتصاد مقاومتی و خنثی کردن توطئه قیمت نفت است.

رییس جمهوری با اشاره به موقعیت ژئوپلتیکی کشور و توان بالا در زمینه صادرات محصولات غیرنفتی، گفت: در کشور امکانات بسیار زیادی در بخش ترانزیت جاده ای ، ریلی و هوایی وجود دارد که باید از آن ها به خوبی بهره گرفت.

روحانی ادامه داد: باید کاری کنیم که اتکا بودجه به درآمدهای نفتی به حداقل برسد تا به صادرات نفت خام متکی نباشیم و تا پایان امسال رقم درآمدهای صادرات غیرنفتی کشور به ۵۰ میلیارد دلار می رسد.

رییس جمهوری به ضرورت کاهش هزینه های جاری در کشور اشاره کرد و گفت: با تحقق این امر می توانیم کاهش درآمدهای نفتی را جبران کنیم و دولت اجازه نخواهد داد که دستاوردهای اقتصادی که تاکنون بدست آمده ، از بین برود.

روحانی با بیان اینکه دولت خادم مردم است، گفت: همبستگی و پیوستگی مردم سرمایه بزرگی برای دولت است.

به گزارش فارس ، در جلسه امروز هیأت دولت، وزارت نفت گزارشی در خصوص «بررسی و تحلیل بازار نفت و چشم انداز آینده آن» به هیات وزیران ارایه داد.

همچنین گزارش کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلانشهرها در خصوص «اصلاح آیین‌نامه اجرایی نحوه انجام معاینه و صدور برگ معاینه فنی خودرو» از سوی هیات وزیران مورد بررسی قرار گرفت.

با توجه به نقش معاینه فنی در کاهش آلودگی هوا ناشی از تردد وسایل نقلیه موتوری و همچنین سنجش سلامت فنی و ارتقای ایمنی خودرو و به منظور ایجاد وحدت رویه، جلوگیری از تخلفات و بهبود نظارت مستمر بر امور معاینه فنی وسایل نقلیه سبک و سنگین، اصلاحاتی در آیین نامه مذکور به تصویب رسید.

بر اساس این اصلاحات، رانندگی با وسیله نقلیه فاقد گواهی معاینه فنی ممنوع خواهد بود. دوره معاینه فنی برای انواع وسایل نقلیه عمومی با عمر ۱۰ سال یا کمتر، شش ماه و برای وسایل نقلیه عمومی با عمر بیشتر از ۱۰ سال، سه ماه و برای انواع وسایل نقلیه سبک شخصی و دولتی یک سال تعیین شد.

همچنین وزارت کشور موظف است سامانه ملی یکپارچه معاینه فنی را راه اندازی نماید.

در جلسه امروز همچنین تعدادی از پیشنهادهای دستگاه های اجرایی به تصویب هیات وزیران رسید.

آیین نامه اجرایی قانون حمایت از احیاء ، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری در این جلسه هیات دولت از تصویب اعضا گذشت.

با توجه به اینکه بیش از ۷۰ هزار هکتار بافت فرسوده در کشور وجود دارد و میلیون ها نفر از شهرنشینان ایران در مناطقی زندگی می کنند که هدف برنامه های بهسازی و نوسازی است و همچنین به دلیل پایین بودن کیفیت زندگی در این محله های عمدتا نامطلوب و سطح خدمات عمومی پایین تر از متوسط شهری ، آیین نامه مذکور به تصویب هیات وزیران رسید.

هدف از تصویب این آیین نامه فراهم آوردن امکان جذب منابع مالی نقدی و غیر نقدی، جذب مشارکت سرمایه گذاران خارجی در پروژه های واقع در محدوده مصوب بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری و تسهیل در استفاده حداکثری ظرفیت های داخل کشور برای احیا، بهسازی و نوسازی این بافت ها با استفاده از ابزارها و نهادهای مالی مربوط از جمله شهرداری های سراسر کشور و شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران، صندوق سرمایه گذاری و صندوق پس انداز مسکن و احکام تضمین کننده اجرای آنها در قالب بسته اجرایی جامع است.

همچنین با تصویب دولت، مبلغ ۵ میلیارد ریال اعتبار برای جبران خسارت های وارده به واحدهای دامداری گاو شیری شهرستان های آمل و ساری ناشی از بیماریهای دامی و تب برفکی اختصاص یافت.

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

ما مأمور نشده‌ایم که نیت‌خوانی کنیم

ما مأمور نشده‌ایم که نیت‌خوانی کنیم، بلکه ما که با حق‌الناس سر و کار داریم باید دقت عمل بیشتری در رفتارمان داشته باشیم تا حقی از کسی ضایع نشود.
139210041634291221803313

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ، حجت‌الاسلام و‌المسلمین دکترسیدمحمود علوی وزیر اطلاعات امروز در نشست شورای اداری خراسان شمالی در بجنورد اظهار کرد: اکنون با همدلی و وحدت بین مسئولان، مردم نیز به آینده امیدوارتر شده‌اند و عرصه بر عوامل ناسازگار و ماجراجو نیز تنگ شده است.

علوی اضافه کرد: وقتی در جامعه نشاط، شادی و احساس امنیت وجود داشته باشد، امید و پویایی نیز ایجاد می‌شود و چرخه اقتصاد، صنعت و علم نیز به تحرک واداشته می‌شود.

وزیر اطلاعات اظهار کرد: وجود رونق اقتصادی در جامعه باعث می‌شود تا تحریم دشمنان نیز هر چند سخت، کارساز نباشد و جامعه به ثبات اقتصادی و علمی برسد.

‌علوی افزود: مردم محور اصلی امنیت در جامعه هستند و وزارت اطلاعات به دنبال ایجاد امنیت و احساس امنیت جامع در جامعه، با تکیه بر مشارکت مردم است.

وی اضافه کرد: فرهنگ اطلاعاتی ما بر مبنای مفاهیم شرعی و دینی استوار است و از بدنه این وزارتخانه و نیروهای اطلاعاتی ما جز خدمت تراوش نمی‌کند.

وزیر اطلاعات گفت: امروز سربازان گمنام امام زمان (عج) تکیه‌گاهی برای امنیت مردم هستند و ما افتخار می‌کنیم که خدمتگزار این مردم هستیم.

‌علوی اضافه کرد: امروز در پرتو وحدت و امنیت، فضای رشد و بالندگی در کشور ایجاد شده و تمام مردم و اقشار مختلف می‌توانند به راحتی ابراز عقیده کنند و احزاب و گروه‌های سیاسی نیز بدون هیچ مشکلی فعالیت و رقابت سالم خود را دارند.

علوی گفت: احزاب و گروه‌های سیاسی در کشور تا زمانی که در چارچوب قانون فعالیت داشته باشند و حاشیه‌های امنیتی در اجتماعات آنها وجود نداشته باشد، مشکلی برای فعالیت نخواهند داشت.

وزیر اطلاعات ‌افزود: احزاب سیاسی نیز باید فعالیت خود را در چارچوب یک رقابت سیاسی سالم تعریف کنند که در صورت شکل‌گیری چنین رقابتی، نیازی به دعوا و نزاع‌های سیاسی نیست.

‌علوی گفت: وزارت اطلاعات و سربازان گمنام امام زمان (عج) گرایش به هیچ یک از گروه‌های سیاسی ندارند و کار خود را بر اساس قانون انجام می‌دهند.

علوی افزود: لازمه جامعه پویا و بانشاط تعدد احزاب و گروه‌های سیاسی است و از نظر ما تمام گروه‌ها و احزاب سیاسی که دارای مجوز قانونی‌اند، فرزندان یک خانواده محسوب می‌شوند و در یک خانواده نیز حضور چند سلیقه به معنای دعوا و نزاع نیست.

وی گفت: این امنیت و احساس امنیت برای دانشجو و استاد دانشگاه و حوزه ما نیز وجود دارد و آنها نیز می‌توانند در سایه همین امنیت بدون هیچ گونه مسئله‌ای نظرات خود را اظهار کنند.

‌علوی اضافه کرد: دولت به دنبال به حاشیه راندن هیچ جریان سیاسی نیست و وزارت اطلاعات و سربازان گمنام امام زمان (عج) نیز برای ارتقا و یا حذف هیچ جریان سیاسی تلاش نخواهند کرد.

وی افزود: از نگاه دولت تدبیر و امید هر فردی که برای توسعه کشور و استان تأثیرگذار باشد، فضای کار برای خدمت به مردم برایش فراهم خواهد بود.

وزیر اطلاعات اظهار کرد: تمام گروه‌ها و احزاب سیاسی در کشور باید در جهت هم‌افزایی تلاش کنند، چرا که ما در جمهوری اسلامی ایران زیر لوای ولی فقیه و رهبری و به تعبیر رئیس جمهوری زیر یک پرچم برافراشته و آن هم رهبر معظم انقلاب خدمت می‌کنیم.

‌علوی افزود: جمهوری اسلامی از نظر منطق چنان دست پری دارد که جواب مخالفان سیاسی خود را با منطق و استدلال می‌دهد و در این مسیر نیازی به قهر و غضب نیست.

وی گفت: نیروهای اطلاعاتی ما تمام توان خود را بر این امر متمرکز کرده‌اند که نابه‌جا آبرویی کسی را از بین نبرند و این دقت نظر حتی در پاسخگویی به استعلاماتی که برای افراد از این وزارتخانه انجام می‌شود نیز رعایت می‌شود.

وزیر اطلاعات افزود: اگر در بررسی استعلام فردی نیروهای ما به این نتیجه برسند که ابهاماتی در پرونده وی وجود دارد با دعوت از فرد مربوطه و سئوال از وی و بررسی میدانی، این ابهامات را از بین می‌برند تا حقی از کسی ضایع نشود.

‌علوی اضافه کرد: رعایت حق‌الناس برای نیروهای اطلاعاتی، قضایی و انتظامی ما بسیار مهم است و ما که بیشتر با مردم سر و کار داریم، باید رعایت حق‌الناس را در دستور کار خود قرار دهیم.

وی گفت: این وزارتخانه وارد زندگی شخصی افراد نمی‌شود چون این را شرع مقدس حرام دانسته و ما نباید برای کسی اضطراب و ترس ایجاد کنیم.

وزیر اطلاعات افزود: ما مأمور نشده‌ایم که نیت‌خوانی کنیم، بلکه ما که با حق‌الناس سر و کار داریم باید دقت عمل بیشتری در رفتارمان داشته باشیم تا حقی از کسی ضایع نشود.

علوی با اشاره به نامگذاری سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان «فرهنگ، اقتصاد و مدیریت جهادی» گفت: تحقق این خواست رهبری در جامعه نیازمند برقراری امنیت و نشاط است و باید این احساس امنیت در همه جا نمایان باشد.
روابط عمومی وزارت اطلاعات