Category: آخرین اخبار

رئیس جهاددانشگاهی واحد استان اردبیل: فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی بانوان به صورت مطلوب در جامعه ضروری است

رئیس، معاونین و مدیران جهاددانشگاهی واحد استان اردبیل از نمایشگاه توانمندی‌های بانوان استان اردبیل بازدید کردند.

 

n t z194

 

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ، در حاشیه این بازدید بر معرفی توانمندی‌های بانوان تاکید کرد و گفت: متاسفانه فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی بانوان به صورت مطلوب در جامعه نشان داده نشده لذا لازم است برای تحقق این امر اقدامات عملی انجام گیرد.

دکتر رامز نصیری صالح برگزاری نمایشگاه، تشکیل شرکت‌های تعاونی، برپایی بازارچه و مراکز فروش محصولات تولید شده توسط بانوان را از راه‌های معرفی توانمندی‌های بانوان اعلام و تصریح کرد: بی‌شک رشد اقتصادی و توسعه همه‌جانبه بدون در نظر گرفتن نقش بانوان که بیش از نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، امری محال و غیرممکن است.

وی افزود:  بانوان کارآفرین مشکلات زیادی پیش ‌روی فعالیت‌های خود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به عدم باور زنان به عنوان نیروی فعال در عرصه اقتصادی و زمان‌بر بودن اخذ مجوز‌های لازم برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی اشاره کرد.

گفتنی است در نمایشگاه توانمندی‌های بانوان استان اردبیل که در راستای معرفی فعالیت‌های زنان و برای نشان دادن ظرفیت و پتانسیل کاری بانوان استان، فعالیت خود را از ۲۷ فروردین آغاز کرده جهاددانشگاهی واحد استان اردبیل نیز فعالیت‌ها و قابلیت‌های بانوان جهادگر دانشگاهی را به معرض دید عموم گذاشته است.

انجام مشاوره‌های رایگان درمان ناباروری و ژنتیک ، معرفی فعالیت‌های مرکز درمان ناباروری قفقاز و معرفی خدمات بانک خون بند ناف و … از جمله فعالیت های غرفه جهاددانشگاهی در این نمایشگاه می باشد.

 

روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان اردبیل

شناسایی شهید «احمد شمسی‌پور» پس از ۳۳ سال

مراسم استقبال از خانواده و مادر شهید شمسی‌پور پس از ۳۳ سال، فردا ساعت ۱۷ در گلزار شهدای شهر محمدیه برگزار می‌شود.

 

download

به گزارش خبرگزاری ایثارگران به نقل از خبرگزاری حیات ، مهدی طاهرخانی بیان داشت: یکی از شهدای گمنام شهر محمدیه قزوین که سال ۱۳۸۹ در این شهر تدفین شده بود، شناسایی شد.

وی افزود: از عموم مردم استان قزوین دعوت می‌کنیم تا در مراسم وصال مادر و فرزند شهیدش شرکت کنند تا از خانواده شهید شمسی‌پور بخواهند اجازه دهند که فرزندشان در همان شهر محمدیه بماند.

طاهرخانی گفت: این شهید «احمد شمسی‌پور» نام دارد که فرزند علی‌اکبر و متولد شهریار کرج است و در سالروز شهادت حضرت زهرا(س) در اردیبهشت سال ۱۳۸۹ در شهر محمدیه قزوین بعد از مراسم تشییع با شکوه توسط مردم شهید پرور شهر محمدیه در بوستان شهدای گمنام این شهر تدفین شده بود که بر اساس آزمایش DNA شناسایی شده است.

وی اضافه کرد: شهید شمسی‌پور در تاریخ هفتم شهریور ماه ۱۳۴۱ در شهر شهریار متولد شده و با عضویت بسیجی در سال ۱۳۶۱ از لشکر ۱۰ سید الشهداء به جبهه‌های حق علیه باطل اعزام شده بود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قزوین خاطرنشان کرد: شهید احمد شمسی‌پور در دوازدهم مهر سال ۱۳۶۱ در منطقه عملیاتی سومار و در عملیات مسلم ابن عقیل به شهادت رسیده است.

مادر شهید “عباس گلچین‌راد”: پرسیدم عباسم شکلات پیچ آمده

پرسیدم عباسم آمده؟ دامادم زد زیر گریه  و گفت: بله. گفتم: شکلات پیچ آمده. همه گریه کردند

 

۶۷۱۵۱_orig

 

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ، طیبه کرانی: در کوچه پس کوچه‌های نازی آباد تهران به دنبال خانه‌ی شهید گلچین‌راد می‌گردم. به میدان دوم بازار که می‌رسم نشانی خیابان شهید عراقی را می‌پرسم. چند قدمی از ابتدای خیابان فاصله نگرفته‌ام که تابلوی کوچه شهید گلچین‌راد به چشمم می‌خورد. مقصدم اینجاست. خانه‌ای در این کوچه که مادر شهیدی سال‌هاست به قاب عکس فرزندش روی دیوار خیره می‌شود و دلخوشی‌اش بعد از ظهر پنجشنبه، نشستن در کنار قبر فرزندش است. مادری که برای شهادت فرزشندش تاکنون در جمع گریه نکرده و در خلوت‌های خود با او سخن گفته است.

درب منزل شهید را می‌زنم. مادری که دلش پاک و زلال است در را به رویم باز می‌کند. به قدری صمیمانه سخن می‌گوید که لطافت کلامش رگه‌های مهربانی و خلوص درونیش را بیشتر نشان می‌دهد. او مادر شهید عباس گلچین راد است. فرزندی که در ۱۴ سالگی پیمانه کمالش پر شده بود و فقط دو بال برای پرواز می‌خواست چرا که در دامن پاک چنین مادر و پدری پرورش یافته بود که اخلاص و مردانگی پدرش زبانزد تمام دوستان و همسایگان بود.

پدری که شغلش قصابی بود و در سازمان گوشت نماینده بود و با اینکه در سال ۱۳۴۰ هجده سال بیشتر نداشت و تازه ازدواج کرده بود شب‌های جمعه پای پیاده به زیارت حضرت شاه عبدالعظیم می‌رفت و دعای بندگی خود را در آنجا زمزمه می‌کرد.

مادر شهید به خوبی به یاد دارد که در همان دوران ابتدایی زندگی، همسرش بسیار به حلال و حرامی حقوقش و نانی که وارد منزل می‌کرد اهمیت می‌داد. با اینکه دارای هشت فرزند بود هرگز راحتی را انتخاب نکرد.

اگر دیدی رنگ مستاجر پریده هیچ وقت آن ماه اجاره نگیر

همسرم همیشه در ماموریت بود. نان حلال برکت داشت و ما توانستیم منزلی بخریم و مستاجری نیز اختیار کردیم. همسرم همیشه به من می‌گفت که هروقت خواستی اجاره بگیری، اگر دیدی رنگ مستاجر پریده است هیچ وقت آن ماه اجاره نگیر، بدان که سختش است و همینگونه هم بود.

خصوصیات اخلاقی خاصی داشت. در دوران طاغوت ما نه تلویزیون داشتیم و نه رادیو. یک روز عمه‌ی ایشان از اهواز به منزل ما آمده و برای ما رادیو هدیه آورده بودند. شب هنگام و قبل از خواب همسرم به من گفت تا بعد از ظهر که من برمیگردم رادیو را از خانه بیرون ببر. من هم نمی‌توانستم به عمه‌اش بگویم. صبح زود، صدای آقایی که فریاد می‌زد مس می‌خریم به گوشم رسید. فوری رفتم درب منزل، رادیو را به او فروختم و به جایش یک چراغ آشپزی خریدم. وقتی حاج آقا به منزل برگشت از این کار خوشحال شد.

سه ماه رجب، شعبان و رمضان را روزه میگرفت

مرتب به کشورهای خارجی به عنوان نماینده سازمان گوشت ایران مسافرت می‌کرد. ولی من هرگز حتی ثانیه‌ای نگران نمی‌شدم چون همسرم یک مرد مومن و اهل حلال و حرام بود. سه ماه رجب، شعبان و رمضان را روزه میگرفت حتی از ما سحری و افطار هم نمی‌خواست و به ما هم نمی‌گفت که روزه است که مبادا ما به زحمت بیافتیم. دو سال قبل از اینکه از این دنیا بروند، در ماه‌های رجب و شعبان دو روز در میان روزه می‌گرفتند.

همسرم در سازمان حج و زیارت هم به عنوان مسئول ذبح شرعی عازم مکه می‌شد و با آقای ری شهری رابطه‌ی بسیار خوب و نزدیکی داشتند. بعد از فوت ایشان حاج آقا ری شهری به منزل ما آمدند و گفتند: ما در اوایل گوسفندها را که ذبح می‌کردیم، در عربستان خاک می‌کردیم اما همسر شما مصر بود و می‌گفت باید در اینجا یک سردخانه درست کنیم و این گوشت‌ها را به مستضعفین بدهیم و همین‌گونه شد.

بیست سال خادم سید الکریم بود و ما نمی‌دانستیم

همسرم بیست سال خادم سیدالکریم بود و ما نمی‌دانستیم. پنج شنبه‌ها می‌رفت و آخرشب برمی‌گشت و صبح جمعه قبل از نماز دوباره به شاه عبدالعظیم می‌رفتند. وقتی ایشان فوت کردند ما فهمیدیم. ۲۲ ماه در جبهه حضور فعال داشت و در یکی از عملیات‌ها جانباز شد اما هرگز کارت جانبازی نگرفت.

در سازمان به قدری به ایشان اعتماد داشتند که بارها و بارها او را به ماموریت‌های پاکسازی میفرستادند که اگر کسی در سازمان خلافی می‌کند او را شناسایی و تنبیه کند.

او عاشق امام حسین(ع) بود اما هرگز به کربلا نرفت، می‌گفتم چرا نمی‌رویم، می‌گفت: دوست ندارم تا وقتی که صدام بر آن کشور حکومت می کند به زیارت بروم و بعد نیز از دنیا رفت.

همسرم به خانواده‌های نیازمند کمک می‌کرد اما ما هرگز نفهمیدیم، تا این که در سال هشتاد و پنج که ایشان فوت کردند ما متوجه این موضوع شدیم.

آخرین نماز شب پسرم قبل از اعزام شدن به جبهه را دیدیم

شب آخری که پسرم عازم جبهه می‌شد من را صدا کرد و گفت: “حاج خانم عباس رو ببین داره نماز شب می‌خونه اینبار بره دیگه برنمیگرده. گفتم راضیم به رضای خدا.” ۹ خرداد بود هنوز نماز صبح نخوانده بودم یکی از دوستانم زنگ زد و گفت حاج خانوم ما می‌خوایم با همسایه بریم بیرون توت بخوریم، شما هم بیایید. دوستانم می‌دانستند فرزندم شهید شده است و می‌خواستند من را به بیرون از خانه ببرند.

شاید عباسم بیاید

گفتم: شاید عباس بیاید. گفتند اگر بیاید کلید دارد. من را راضی کردند و ما رفتیم. تازه نماز صبح را خوانده بودیم که داماد بزرگم آمد. به سمتش دویدم و پرسیدم عباسم آمده؟ دامادم زد زیر گریه  و گفت: بله. گفتم: شکلات پیچ آمده. همه گریه کردند، همسرم نزدیک من شد و گفت: “حاج خانوم دو رکعت نماز شکر بخون که شهادت قسمت هر کسی نمی‌شود.”

از دست دادن فرزندم، پاره تنم خیلی سخت بود. خیلی شکستم اما هرگز در حضور دیگران گریه نکردم چرا که فرزندم از من خواسته بود که اگر شهید شدم هیچ وقت در جمع دیگران گریه نکن و من از ۹ خرداد سال ۶۲ هرگز در جمع گریه نکردم.

 

 

دفاع پرس

تصاویر/ ارتش اولین مقاوم در جنوب کشور

گرامیداشت ارتش جمهوری اسلامی
تصاویر/ارتش اولین مقاوم در جنوب کشور

با آغاز جنگ تحمیلی زمانی که ارتش بعث به کشورمان حمله کرد این ارتشی ها بودند که اولین مقاومت را در جنوب کشور آغاز کردند.

 ۱

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ، با آغاز جنگ تحمیلی زمانی که ارتش بعث به کشورمان حمله کرد این ارتشی ها بودند که اولین مقاومت را در جنوب کشور آغاز کردند.

ارتشی که بن مایه اش را طاغوت بسته بود اما به سرعت با پیروزی انقلاب اسلامی آنها نیز انقلابی شدند زیرا نمی توانستند در مقابل ملت و برادران خود اسلحه بکشند آن هم برای حفاظت از یک تخت و تاج پادشاهی که فساد از سر و رویش می ریخت.

جمهوری اسلامی نیز در واقعا زمینه ای ایجاد کرده بود برای بروز رشادت و شجاعت ارتشی هایی که تا کنون روحیه نظامی شان در حبس خواسته های پهلوی بود. حالا با آغاز جنگ افرادی چون شهید صیاد شیرازی، شهدای هوانیروز ارتش مانند کشوری و شیرودی و یاسینی و… شجاعانه دست به کار شده بودند تا در کنار برادران سپاهی و بسیجی خود طومار دشمن را برای همیشه در هم بپیچند. ارتش جمهوری اسلامی امروز بعد از سالها نه تنها از لحاظ نظامی پیشرفت چشمگیری داشته بلکه خون شهدایش نیز باعث ارتقای ایمانی و معنوی آن شده است.

تصاویری که مشاهده خواهید کرد مربوط است به حضور ارتش در جنگ تحمیلی.

 

 

 


در تصویر شهید سپهبد علی صیاد شیرازی نیز دیده می شود

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فارس

ریشه‌کنی تروریسم با محترم شمردن حقوق ملت‌ها

نهال تروریسم در بستر تبعیض، بی‌عدالتی و پایمال کردن حقوق ملت‌ها می‌روید و با فرهنگ خشونت رشد می‌کند پس برای ریشه‌کن کردن آن باید عدالت، صلح و دوستی و محترم شمردن حقوق ملت‌ها را توسعه داد.

۱۳۹۱۱۲۰۲۰۰۰۳۸۸_PhotoA

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ، امیر احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش در دیدار با وابستگان نظامی خارجی مقیم کشورمان که امشب به مناسبت بزرگداشت روز ارتش برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: منطقه غرب آسیا یکی از حساس‌ترین و مهمترین مناطق جهان است که متأسفانه در حال حاضر بخش‌های قابل توجهی از آن درگیر جنگ‌های نیابتی، فرقه‌ای و افراطی‌گری شده است.

وی افزود: هم‌اکنون در سرزمین‌های شرق و غرب جمهوری اسلامی ایران و در حوزه خلیج فارس با توطئه بیگانگان، افراطی‌گری و اقدامات وحشیانه تروریستی و جنگ‌های نیابتی در حال طرح‌ریزی و اجراست و مجموعه‌‌ای از تروریست‌ها اعم از عناصر افراطی القاعده‌، داعش، جبهه النصره و سایر گروهک‌های تروریستی با تحریک و پشتیبانی بعضی از کشورها و حمایت و هدایت کشورهای به ظاهر طرفدار حقوق بشر برابر سناریوهای ابلاغی از سوی اربابانشان در حال جنایت علیه بشریت هستند.

پوردستان تأکید کرد: تروریسم و افراطی‌گری پدیده‌ای منطقه‌ای نیست که فقط ملت‌ها و دولت‌های منطقه با آن مواجه باشند. امروزه افراطی‌گری و تروریسم یک پدیده و مشکل جهانی است که بسیاری از کشورهای مدعی حقوق بشر در پیدایش و به کارگیری آن نقش کلیدی داشته و بعضی از کشورهای منطقه نیز به همان اندازه در تقویت و پشتیبانی از آنها متهم هستند.

فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: نهال تروریسم در بستر تبعیض، بی‌عدالتی و پایمال کردن حقوق ملت‌ها می‌روید و با فرهنگ خشونت رشد می‌کند پس برای ریشه‌کن کردن آن باید عدالت، صلح و دوستی و محترم شمردن حقوق ملت‌ها را توسعه داد و به معنای واقعی حقوق همه انسان‌ها، جوامع و ادیان و مذاهب و فرهنگ‌های بشری را رعایت و از تحریف ادیان الهی برای توجیه دیدگاه‌های خود جلوگیری کرد.

وی ادامه داد: غرب‌ستیزی رایج در جهان امروز محصول افراطی‌گری و واکنش به برده‌داری و نژادپرستی دیروز است. همه آنانی که در ایجاد تروریسم و تقویت گروهک‌های تکفیری در عراق، سوریه، لبنان، یمن، افغانستان، پاکستان و سایر کشورهای اسلامی نقش دارند باید بدانند همین تروریست‌های دست‌پروده آنان روزی گریبانشان را خواهند گرفت.

پوردستان اظهار داشت: این واقعیت را گروهک‌های طالبان و القاعده یک دهه قبل در افغانستان به روشنی به همه جهانیان ثابت کردند. تروریست‌هایی که روزی با حلیه و نیرنگ آمریکایی‌ها و با هدف خارج کردن نیروهای شوروی سابق از افغانستان به وجود آمده بودند در اندک زمانی و پس از انجام اولین مأموریت واگذاری از سوی اربابانشان تغییر جهت داده و منافع و پایگاه‌های آمریکا و هم پیمانانش را در سطح منطقه مورد حمله قرار دادند.

وی تأکید کرد: بدیهی است که این داستان در مورد گروهک‌های تروریستی داعش جبهه النصره، بوکوحرام، تروریست‌های وابسته به القاعده و سایر گروهک‌های تروریستی و تکفیری که امروز در سوریه، عراق، یمن،‌ لبنان و سایر کشورهای اسلامی در حال جنایت علیه بشریت هستند نیز صحت خواهد داشت.

فرمانده نیروی زمین ارتش در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: امروز کشور مستقل یمن به جرم استقلال‌طلبی، صلح‌خواهی و آزاداندیشی مردم آن کشور توسط تروریست‌های القاعده، عناصر وابسته به رئیس‌جمهور فراری و حامیان دولت مستعفی یمن و به نمایندگی از دشمنان ملت یمن این کشور را مورد حمله قرار داده و تلفات و خسارات فراوانی به آن وارد کرده‌اند.

پوردستان تأکید کرد: در این راستا جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که راهبردهای غلط و زیاده‌خواهی برخی کشورهایی که خود نماینده جامعه جهانی می‌دانند نه تنها کمکی به برقراری صلح و ثبات جهانی و منطقه‌ای نمی‌کند بلکه سیاست‌های اشتباه آنان هر روز آتش جنگی جدید را در منطقه برافروخته خواهد کرد و بحران یمن به جز مصالحه و مذاکره داخلی راهکار دیگری نخواهد داشت.

وی ادامه داد: مقامات ایران بارها اعلام کرده‌اند با تمام مساعی و ظرفیت‌های خود حاضر به همکاری سازنده و تعامل مبتنی بر احترام متقابل با همه کشورها در جهت حل ریشه‌ای مناشقات منطقه‌ای و بین‌المللی بوده و آمادگی دارند در مسیر تحکیم و تثبیت صلح و دوستی واقعی در منطقه و جهان تلاش کنند اما ظاهراً برخی از کشورهای مدعی حقوق بشر به دلایل نامشخص به تحقق این مهم تمایل چندانی ندارند.

فرمانده نیروی زمین ارتش تأکید کرد: ملت بزرگ ایران بارها متذکر شده برابر باورهای دینی و اعتقادی نشأت گرفته از آموزه‌های دین مبنی اسلام و بر اساس فتوای مرجع عالیقدر و رهبر معظم انقلاب اسلامی با استفاده از سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی مخالف بوده و به کارگیری آنها را نه تنها برای ایران بلکه برای تمامی کشورهای جهان حرام و مغایر با اصول شرافت انسانی دانسته و خواهان جهان و منطقه‌ای عاری از سلاح‌های کشتار جمعی و هسته‌ای است.

پوردستان گفت: قدرت ملی ایران علاوه بر اتکاء به نیروهای مسلح مقتدر خود بر پایه قدرت نرم یعنی فرهنگ کهن و غنی ایرانی اسلامی و تکیه بر دانش و فناوری برگرفته از تلاش دانشمندان و نخبگان کشور استوار است و به هیچ وجه به سلاح‌های نامتعارف نیاز ندارد.

وی ادامه داد: نیروهای مسلح ایران نیز بر این باورند که با قدرت ایمان و نیز سلاح‌های متعارف جدید و بومی خود قادر به حفاظت از منافع ملی و دفع مقتدرانه هرگونه تجاوز علیه کشور و تنبیه سخت متجاوزین هستند. این موضوع طی ۸ سال جنگ تحمیلی صدام علیه کشورمان و نیز در زمین گیر کردن و سرکوب گروهک‌های تکفیری و تروریستی به روشنی به اثبات رسیده است.

پوردستان در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: مرحله‌ای دیگر از مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه کشورهای ۱+۵ در حالی سپری شد که استقبال ایران از مذاکرات و پایبندی به مفاد توافق‌نامه‌های هسته‌ای از موضع قدرت و عزت بوده و روی‌آوری ایران به مذاکرات در زمانی صورت گرفته که ایران به چرخه کامل فناوری هسته‌ای دست یافته و این اقدام صرفاً جهت شفاف‌سازی فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای و همکاری با جامعه جهانی بوده. انتظار داریم طرف مقابل نیز بر اساس بیانیه صادر شده عمل کرده و به تحریم‌های ظالمانه و نا عادلانه خود علیه ملت ایران پایان دهد.

فرمانده نیروی زمینی ارتش ادامه داد: پایبندی ایران به مفاد مذاکرات هسته‌ای ژنو متعاقباً بیانیه مشترک لوزان اولاً در راستای وفای به عهد به عنوان یک وظیفه دینی، ملی و انسانی و ثانیاً در راستای اثبات پایبندی و باور خود به ایده جهان عاری از خوشنت و سلاح هسته‌ای است.

وی تصریح کرد: امروزه هیچ دولت و ملتی به تنهایی قادر به تأمین کامل منافع و امنیت خود و هم‌پیمانانش نیست و امنیت، رفاه و سعادت کشورها در پرتو همکاری‌های گروهی، منطقه‌ای و بین‌المللی میسر و محقق می‌شود.

فرمانده نیروی زمینی ارتش در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: نیروهای مسلح قدرتمند ایران آمادگی دارند در راستای راهبردهای کلان دفاعی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران جهت گسترش امنیت و ثبات با نیروهای مسلح کشورهای دوست و هم پیمان همکاری کرده و در جهت دستیابی به صلح و دوستی پایدار تلاش کنند.

ارتش مظهراسلامی ، دینی و ملی‌ است

رتش مظهر مدنیت، سلامت اداری، سلامت اقتصادی، فراجناحی‌ بودن، فراحزبی بودن، اسلامی بودن، دینی بودن و ملی‌ بودن است.

 

۴

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ، حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در مراسم روز ارتش که در جوار حرم مطهر امام راحل برگزار شد طی سخنانی اظهارداشت: این روز بزرگ را به نیروهای سه‌گانه ارتش، قرارگاه پدافند هوایی تبریک عرض می‌کنم.

وی در ادامه افزود: روز ارتش جمهوری اسلامی ایران را به ملت بزرگ ایران، فرماندهی کل قوا، مقام معظم رهبری و به همه خانواده شهدا، جانبازان، آزادگان و ایثارگران ارتش جمهوری اسلامی ایرانی و همچنین سپاه پاسداران و نیروی انتظامی و بسیج قهرمان تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران از آستانه روزهای پیروزی انقلاب اسلامی تا امروز در همه این صحنه‌های مهم پیوند خود را با ملت و فداکاری خود را در برابر ارزش‌ها برای اسلامیت، ایرانیت و جمهوریت به خوبی نشان داده است.

روحانی تاکید کرد: آن روز که در آستانه پیروزی نهضت اسلامی بودیم اگر ارتش به ندای امام راحل پاسخ مثبت نمی‌داد انقلاب به این سادگی و سهولت به پیروزی نمی‌رسید.

وی ادامه داد: ارتش در میان دو راهی خاص یک رژیم نامشروع به ظاهر حاکم در این کشور و همچنین استعمارگران به ویژه آمریکا از یک طرف و از طرف دیگر خواست یک ملت و خواست امام و رهبر، دومی را انتخاب کرد و برگزید و مورد تجلیل امام راحل قرار گرفت.

رئیس قوه مجریه افزود: ارتش در روزهای بعد از پیروزی انقلاب همواره برای دفاع از نظام و کشور در صحنه مقاومت و ایستادگی کرد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: یادمان نخواهد رفت در آن روزهای غربت جمهوری اسلامی ایران و توطئه‌ گروهک‌ها در منطقه غرب کشور پایگاه هوایی و قهرمانانی همچون کشوری و شیرودی و پایگاه هوایی تبریز و فرماندهی شهید فکوری در صف اول ایستادگی کردن، آنها نگذاشتند امام و ملت تنها بمانند.

روحانی افزود: نه آن روزهای بعد از پیروزی انقلاب و تحرک‌ گروهک‌ها آنگاه که توطئه منطقه‌ای و بلکه جهانی علیه این ملت طراحی شد و تجاوز آغاز شد این نیروهای سه‌گانه ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و بسیج بودند که در برابر تهاجم بیگانگان ایستادگی کردند.

روحانی  تصریح‌کرد: ملت بزرگ ایران عملیات مهم ثامن‌الائمه که دل امام و ملت بزرگ را خشنود کرد و موجب شکست دشمنان شد را از یاد نمی‌برند.

روحانی با بیان اینکه در عملیات مهم بستان، عملیات بزرگ فتح‌المبین، عملیات بیت‌المقدس و آزادی خرمشهر ارتش جمهوری اسلامی ایران در کنار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی و بسیج توانستند قهرمانی‌های بزرگی را از خود خلق کنند، گفت: ما به همه آن جوانمردی‌ها و دلاوری‌ها درود می‌فرستیم، به همه آنهایی که در صحنه جنگ و در مسیر دفاع از استقلال این کشور ایستادگی کردند.

وی افزود: از همه از صیاد شیرازی‌ها، فلاحی‌‌ها، نامجوها، ستاری‌ها، بابایی‌ها و همه شهیدان، همه سرداران میدان نبرد، دلاوران و خانواده‌های آنان و همه عزیزانی که در راه مقدس فداکاری کردند و تلاش و ایثار آنان را ارج می‌نهیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: هر جا امام و رهبر معظم انقلاب دستور و فرمانی دادند و مسیری را برگزیدند ارتش جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم اطاعت بود آنگاه که امام فرمود و در وصیت‌نامه خود تاکید کرد که نیروهای مسلح در احزاب، گروه‌ها، جناح‌ها و در بازی‌های سیاسی وارد نشوند، ارتش امتحان بسیار خوبی را از تاریخ انقلاب از خود نشان داد.

روحانی با بیان اینکه ارتش تنها مظهر اقتدار ملی نیست بلکه مظهر، نظم و انضباط است، اظهار داشت: ارتش مظهر مدنیت، سلامت اداری، سلامت اقتصادی، فراجناحی‌ بودن، فراحزبی بودن، اسلامی بودن، دینی بودن و ملی‌ بودن است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: هر مقدار نیروهای مسلح ما از گروه، حزب، جناح فاصله بگیرند در قلب مردم بهتر جای می‌گیرند و اعتماد ملی به نیروهای مسلح و اعتماد ملت و نیروهای مسلح بیشتر و بیشتر خواهد شد.

روحانی ادامه داد: امروز ارتش مایه آرامش ملت و والاتر از آن مایه آرامش ملت‌های منطقه است، امروز دلاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از خلیج فارس تا خلیج عدن، از دریای عمان تا دریای مدیترانه، آب‌های آزاد، اقیانوس‌ها، پرچم به اهتزاز درآمده جمهوری اسلامی ایران را دلاورانه با حضور خود را در دریاها ثبت می‌کنند و این حضور برای امنیت‌ کشورهای ساحلی و کشتی‌‌رانی و امنیت راه‌ها و آب‌راه‌های دریایی است.

وی با بیان اینکه هیچ کس نگران حضور ارتش جمهوری اسلامی ایران در آب‌های بین‌المللی نیست خاطرنشان کرد: هیچ یک از ملت‌های منطقه نگران حضور ارتش و سایر نیروهای مسلح در مرزهای جمهوری اسلامی ایران نیستند و رزمایش ارتش و سپاه مایه آرامش مردم منطقه است.

روحانی با بیان اینکه دکترین ما دکترین نظامی و جنگ نیست بلکه دکترین نظامی و دفاعی است، خاطرنشان کرد: استراتژی ما همواره استراتژی بازدارندگی فعال است؛ این بازدارندگی برای استقرار صلح و امنیت در کشور و کشورهای منطقه است که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در سایه خودباوری، خوداتکایی و نوآوری بزرگ‌ترین نیروی مقتدر، مسلح در منطقه هستند.

رئیس‌جمهور در عین حال تأکید کرد: اما این قدرت بزرگ نظامی هدفش صلح و امنیت است نه تجاوز، حمله به مظلومان، کودکان و این نیروهای مسلح همواره در پی دفاع از مظلومین هستند.

وی خاطرنشان کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران یک نمونه ارتش مقتدر و نیروی مسلح مقتدر و صلح‌خواه در منطقه است که از ارتش ایران دیگران بیاموزند که به دنبال فتنه در این منطقه نباشند و به کودکان مظلوم،‌ پیرمردان و پیرزنان در کشور یمن حمله نکنند.

روحانی با بیان اینکه حمله به مظلومان برای کسی افتخار نمی‌آورد خاطرنشان کرد: حمله به مردم مظلوم ننگ دو جهان را برای متجاوزین به وجود خواهد آورد، چرا از این فرصت استفاده نمی‌کنند. فرصتی که ملت ما به وجود آورده است. فرصتی که نیروهای مسلح ما به وجود آورده است و چرا دست دوستی و آشتی به سوی ملت‌های دیگر دراز نمی‌کنند.

وی افزود:‌ کمک مالی و تسلیحاتی به تروریست‌ها در سوریه، عراق و لبنان به چه معناست و بمباران مظلوم بی‌گناه یمن به چه معناست به دنبال چه هدفی هستید، آیا کشتن کودکان برای شما قدرت‌آفرینی می‌کند یا اقتدار می‌آورد و شما بذر کینه را در دل مردم منطقه نشاندید و پاسخ آن را دیر یا زود خواهید دید.

رئیس‌جمهور گفت: ارتش جمهوری اسلامی ایران نیروهای مسلح این سرزمین علی‌رغم قدرت و اقتدارشان هدفشان صلح و امنیت در سراسر این منطقه است، ارتش استوار و سپاه پایدار و بسیج قهرمان همه در خط رهبری معظم فرمانده کل قوا در پی ایجاد آرامش برای مردم خود و مردم منطقه هستند، ما علی‌رغم قدرت تابع قانون هستیم.

روحانی ادامه داد: اینکه شما می‌بینید در فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای ما راه مذاکره انتخاب کرده‌ایم، خواستیم به دنیا و منطقه نشان دهیم که هیچ مشکلی در این منطقه و جهان نیست که پای میز منطق و مذاکره حل نشود و خواستیم به دنیا بگوییم یک ملت مقتدر اجرای قانون را افتخار خود می‌داند.

وی افزود: ما همه مقررات بین‌المللی برای صلح‌آمیز بودن و برای اعتماد جهانی در فناوری صلح‌آمیز را انجام خواهیم داد اما ملت بزرگ ما اهل تجاوز نیست و هیچ گاه تجاوزی را نخواهد پذیرفت.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ملت راه توسعه را ادامه خواهد داد، خاطرنشان کرد: امسال سال همدلی، همزبانی، همکاری و هماهنگی در کنار یکدیگر است و همواره نیروهای مسلح در کنار مردم همدل با مردم و دولت بوده‌اند که امسال این ظهور و بروز بیشتری خواهد داشت و همه با وحدت و انسجام بیشتر از منافع ملی دفاع می‌کنیم.

روحانی در پایان خاطرنشان کرد: هدف دلاوران، امیران، سرداران نظامی و دفاعی ما با سرداران دیپلماسی ما یک چیز است و آن صلح و امنیت و اقتدار مشروع، دفاع از منافع و حقوق ملی و کمک به مظلومان منطقه و مظلومان عالم است.

فارس

ارتش حرکت‌ها راتوسط کارشناسان اطلاعاتی رصدمی کند

ارتش جمهوری اسلامی ایران با دراختیار داشتن کارکنانی متخصص و متدین، تمامی حرکت‌ها در مرزها را رصد می‌کند و توسط کارشناسان اطلاعاتی، تحلیل و ظرفیت و تصمیم‌گیری‌ها اتخاذ می‌شود.

images (1)

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ، امیر سرتیپ احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سخنان پیش از خطبه‌های نماز عبادی سیاسی امروز جمعه تهران به برخی از فعالیت‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز ارتش پرداخت و اظهارداشت: ارتش جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون بخش وسیعی از مرزهای کشورمان را برعهده دارد و سربازان ملت ایران در این مرزها از عزت و اقتدار نظام دفاع می‌کنند.

وی پاکسازی میدان مین را از دیگر فعالیت‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران عنوان و اضافه کرد: تاکنون در همین زمینه ۱۸۰ شهید به نظام جمهوری اسلامی ایران از سوی ارتش هدیه شده است.

امیر پوردستان با تأکید بر اینکه ارتش جمهوری اسلامی ایران پشیبانی بالگردی از تمامی بالگردها را صورت می‌دهد، گفت: ارتش جمهوری اسلامی ایران در پشیبانی بالگردی از تمامی بالگردها عملکرد شایسته‌ای داشته و در مقابله با گروهک‌های تروریستی نیز با شجاعت وارد عمل شده است.

فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: قرارگاه پدافند حضرت خاتم‌الانبیاء(ص) از جمله قرارگاه‌هایی است که پروازهای داخلی و خارجی را کنترل می‌کند و هر پرنده‌ای که خارج از فضای حرکت وارد شود، این آمادگی را دارد که جنگنده‌های خود را به سمت آن پرنده بفرستد.

وی با بیان اینکه نیروی دریایی ارتش تلاش‌های بسیار وسیع و گسترده‌ای را انجام داده است، گفت: مقابله با تروریسم دریایی که بسیاری از کشورها را به چالش کشیده، توسط نیروی دریایی ارتش به شایستگی هدایت و صورت می‌گیرد و در همین راستا امنیت کشتیرانی و اقتصاد دریایی حاصل شده است.

پوردستان با اشاره به ۲۹ فروردین‌ماه روز ارتش جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: ۲۹ فروردین یک روز بزرگ و سرنوشت‌ساز در تاریخ انقلاب اسلامی است، در ۲۹ فروردین، حضرت امام(ره) با تصمیمی شجاعانه ارتشی را که تا مرز انحلال پیش رفته بود را به اقیانوس ملت پیوند زد.

فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: بسیاری از انقلابیون با ابقاء ارتش موافقت نداشتند، اما با تصمیم‌سازی امام خامنه‌ای و تصمیم‌گیری امام(ره) بود که ارتش در جغرافیای انقلاب ماند.

«ارتش تبدیل به یک ارتش مردمی در خدمت قرآن، نظام و اسلام شد و با این تصمیم امام(ره) ارتش، جانی دوباره گرفت و به عنوان تنها بازوی مسلح نظام سعی کرد در مقاطع مختلف به مأموریت خود بپردازد».

وی با بیان اینکه استکبار جهانی از غرس نهالی به نام جمهوری اسلامی ایران ناخرسند بود، گفت: استکبار جهانی به خوبی می‌دانست انقلاب اسلامی در مرزها نمی‌ماند و جغرافیایی گسترده‌تر دارد، بنابراین، دشمن از این مسئله بسیار ناراحت بود.

به گفته امیر پوردستان اولین حرکت استکبار و دشمن برای جلوگیری از وسعت انقلاب اسلامی، خلع سلاح نظام اسلامی ایران بود و در همین راستا، انحلال ارتش را مطرح کردند که این یک شعار آمریکایی بود.

فرمانده زمینی ارتش ادامه داد: حضرت امام(ره) با درایت، این توطئه را تشخیص دادند و دشمن از این مسئله ناخرسند بود و به همین دلیل عوامل‌شان را فراخواندند و ناامنی‌های وسیعی در استان‌های مرزی با محوریت شمال غرب آغاز شد.

وی تصریح کرد: اولین گردانی که در مقابل این توطئه دشمن سازماندهی شد و سلاح به دست گرفت و در مقابل ضدانقلاب سینه به سینه جنگید، ارتش جمهوری اسلامی ایران بود.

امیرپوردستان خاطرنشان کرد: نیروی زمینی در مقطع ۱۸ ماهه قبل از شروع جنگ تحمیلی بیش از ۲ هزار شهید تقدیم انقلاب کرد و این حضور مؤمنانه ارتش و نیروی زمینی است. اولین یگان‌هایی که به صورت مسلح در مقابل عراق صف‌آرایی کردند یگان‌های زمینی ارتش بودند.

وی با بیان اینکه ارتش تلاش کرده که پاسخگویی شایسته برای اعتماد حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری داشته باشد، گفت: ارتش جمهوری اسلامی ایران با دراختیار داشتن کارکنانی متخصص و متدین، تمامی حرکت‌ها در مرزها را رصد می‌کند و توسط کارشناسان اطلاعاتی، تحلیل و ظرفیت و تصمیم‌گیری‌ها اتخاذ می‌شود.

امیرپوردستان خطاب به نمازگزاران تهرانی گفت: مطمئن باشید نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در قبال حرکت‌های دشمنان‌شان غافلگیر نخواهند شد و اگر دشمن خیال شوم خود را عملی کند، آنها را از کرده خود پشیمان می‌کنیم.

فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران معتقد است که امروز ایران و منطقه خاورمیانه با تهدیدهای دیگری با عنوان جنگ‌های مشارکتی و نیابتی روبه‌روست.

وی ادامه داد: ما به عنوان بازوی مسلح نظام وظیفه داریم متناسب با تهدید، ظرفیت دفاعی را در خود ایجاد کنیم، تمامی نیروها از آمادگی خوبی برخوردار هستند.

امیر پوردستان در ادامه سخنان خود به بازخوانی چگونگی قدرت و تغییرات آن به خصوص تغییرات دوقطبی به سمت یک قطبی پرداخت و گفت: بعد از فروپاشی شوروی، آمریکا به عنوان تنها ابرقدرت معرفی و جهان دوقطبی به یک قطبی تغییر وضعیت داد.

فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد:‌ آمریکایی‌ها برای اثبات خود اقدامات گسترده‌ای همچون مطرح کردن دهکده جهانی و پروژه جنگ ستارگان را تعریف کردند که البته این پروژه (جنگ ستارگان) پروژه‌ای موهوم بود، اما هالیود آنقدر از آن فیلم ساخت که دنیا هم کم‌کم باورش شد.

وی با بیان اینکه یک پژوهشکده آمریکایی امکان شکل‌گیری قدرت دوم در مقابل قدرت آمریکا را مطرح و پیش‌بینی کرده بود، گفت: این پژوهشکده آمریکایی، قدرت دوم را قدرت جهان اسلام دانسته و آمریکایی‌ها برای جلوگیری از شکل‌گیری این قطب قدرت، به این نتیجه رسیده بودند که باید خودشان وارد منطقه شوند، به همین دلیل، حادثه یازده سپتامبر را طراحی کردند.

امیر پوردستان سه هدف حضور آمریکایی‌ها در منطقه خاورمیانه را آشکار، پنهان و به کل پنهان تقسیم‌بندی و تصریح کرد: هدف آشکار که البته آنها می‌گفتند، مقابله با تروریسم یک دروغ بزرگ بود، در هدف پنهانشان تسلط بر منابع انرژی را درنظر داشتند و در هدف به کل پنهان، جلوگیری از بیداری اسلامی و وحدت بین شیعه و اهل تسنن بود.

فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران اعتقاد دارد که اردوکشی مسلحانه آمریکایی‌ها به افغانستان با ۲۰۰ هزار نیرو تنها مقابله با افغانستان نبود، چرا که افغانستان ارتشی نداشت که بخواهند با آن مقابله کنند.

به گفته وی، غرض آمریکایی‌ها از اردوکشی به افغانستان، حمله نظامی به جمهوری اسلامی ایران بود، اما مؤلفه‌های قدرت سبب شد تا آنان نتوانند کار خود را عملیاتی کنند.

امیر پوردستان به ذکر برخی از مؤلفه‌ها در جمهوری اسلامی ایران پرداخت که مانع از انجام عملیات نظامی توسط آمریکایی‌ها به ایران شده بود. این مؤلفه‌ها عبارتند از رهبری هوشیار، ملت وفادار به رهبری و نیروهای مسلح پا در رکاب.

فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی در اوج اقتدار و آمادگی قرار دارند، گفت: آمریکایی‌ها امروز برای مقابله با ایران «عملیات بدون تماس» را راهبردی کرده‌اند، یعنی بدون ارتباط با طرف مقابل، شرق و غرب ما را اشغال کنند، آنگاه فکر کنند با این حرکت جمهوری اسلامی ایران دستش را بالا و سلاحش را پایین می‌گذارد.

وی مذهب علیه مذهب را دیگر راهبرد آمریکایی‌ها (مستکبران) برای جلوگیری از شکل‌گیری قطب قدرت جهان اسلام عنوان و خاطرنشان کرد: داعش، بوکوحرام و النصره در راستای همین استراتژی (مذهب علیه مذهب) ایجاد شده است.

امیرپوردستان معتقد است که غرض آمریکایی‌ها از متولد کردن داعش، بوکوحرام و النصره مخدوش کردن چهره رحمانی اسلام است.

فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: گرایش زیاد آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به اسلام و حفظ امنیت رژیم صهیونیستی سبب شده است تا آمریکایی‌ها گروه‌های تروریستی (داعش، بوکوحرام و النصره) را ایجاد کنند.

وی تأکید کرد: مطمئن باشید برادران و فرزندان شما در پادگان‌ها و جای جای کشور اسلامی ایران از این آمادگی برخوردار هستند که با هر تهدیدی برخورد و آن را در نطفه خفه کنند.

امیر پوردستان در پایان اظهار داشت: ما امروز با تهدیدهای مختلفی مواجه هستیم که برای مقابله با آن، تنها نیروهای مسلح کافی نیست، بنابراین تنها حلقه‌ای که این مقاومت و قدرت و اقتدار را تکمیل می‌کند، همدلی و هم‌زبانی بین ملت و دولت است.

فارس

کارآفرینان بدانند رشد اقتصادی ادامه دارد

کارآفرینان بدانند امسال در کشور نرخ تورم افزایش نمی‌یابد و رشد اقتصادی ادامه دارد.

۲

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ، حجت‌الاسلام حسن روحانی عصر امروز در نشست توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور اظهار کرد: با تلاش‌هایی که در زمینه توسعه اقتصادی کشور انجام گرفت، توانستیم نرخ تورم در کشور را ۱۵ درصد پایین بیاوریم.

وی با بیان اینکه رشد اقتصادی در سال جدید بالاتر می‌رود، افزود: کارآفرینان بدانند امسال در کشور نرخ تورم افزایش نمی‌یابد و رشد اقتصادی ادامه دارد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در کنار رشد اقتصادی باید رشد فرهنگی و اجتماعی نیز وجود داشته باشد، اضافه کرد: هنوز بسیاری از کارها بر زمین مانده و دیگر نهادها باید در تعامل سازنده ما را یاری کنند.

دولت به دنبال برداشتن مقررات زائد و بروکراسی و کاغذبازی در کشور است / سود بانکی مانع تولید کشور

روحانی متذکر شد: ابتدا باید تعامل سازنده در داخل داشته باشیم و سپس با خارج تعامل برقرار کنیم و دولت امسال به طور مصمم به دنبال برداشتن مقررات زائد و کاغذبازی در کشور است.

وی یادآور شد: در بسیاری از کشورهای دنیا تصمیم برای سرمایه‌گذاری تا اجرای آن ۲۴ تا ۴۸ ساعت است و ما باید شرایط را برای سرمایه‌گذاران تسهیل کنیم.

رئیس جمهور، سود بانکی را یکی از موانع تولید برای داخل کشور دانست و اضافه کرد: بانک‌های ما گویا خود را به کوچه علی‌چپ زدند، چراکه در کشوری که تورم از ۴۰ درصد به ۱۵ درصد رسیده، سود بانکی هنوز براساس همان ۴۰ درصد محاسبه می‌شود.

روحانی تأکید کرد: شورای پول و اعتبار و ستاد اقتصادی دولت این مسئله را دنبال می‌کند و امسال دولت سود در بخش ریالی را پایین آورده و درصدد پایین آوردن سود در بخش ارزی است.

وی عنوان داشت: امسال صندوق توسعه سود تسهیلات را با نرخ ۱۴ تا ۱۶ درصد در اختیار سرمایه‌گذاران می‌گذارد و در این بخش دولت به قول خود عمل کرده و اکنون نوبت بانک‌ها است که به قول خود عمل کنند.

* دولت توان سرمایه‌گذاری ندارد / واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام کشور به بخش‌خصوصی

رئیس جمهور با بیان اینکه اکنون از رکود عبور کردیم و باید به رونق برسیم، متذکر شد: این فکر درست نیست که همه کارها را دولت باید انجام دهد، دولت توان سرمایه‌گذاری بزرگ را ندارد.

روحانی بیان داشت: سال گذشته ۳۲ هزار میلیارد تومان صرف طرح‌های عمرانی شد و امسال باید امکاناتی در نظر بگیریم تا پروژه‌های نیمه‌تمام را به بخش‌ خصوصی واگذار کنیم تا به کشور سود برسد، چراکه زمان و عمر پروژه‌ها می‌گذرد و تجهیزات فرسوده و غیرقابل استفاده می‌شود.

وی تبیین کرد: امسال با بانک‌ها و وزرا صحبت کردیم که برای تکمیل طرح‌ها، پروژه‌ها و سرمایه در گردش مبلغی اختصاص دهند که بر این اساس تا ۳ هزار میلیارد تومان توافق شده است.

رئیس جمهور، کار اصلی را بر عهده کارآفرینان دانست و تصریح کرد: اگر در آغاز کار با سختی و مشکل مواجه شدند پا پس نکشند و گیلان برای بخش کشاورزی، صنعت و آبزیان طرح‌های خوبی دارد.

روحانی توضیح داد: در برخی صنایع مانند صنعت کاغذ وقتی در گیلان صحبت می‌شود عده‌ای فکر می‌کنند که می‌خواهیم درختان را قطع کنیم، در حالی که هدف استفاده از بندر برای واردات چوب است.

وی، محیط زیست را یکی از مشکلات سرمایه‌گذاری در استان‌های ساحلی عنوان کرد و گفت: برای سرمایه‌گذاری در استان‌های ساحلی ابتدا باید در بخش فاضلاب و زباله سرمایه‌گذاری کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه بخش خصوصی و جذب سرمایه باید هر دو باهم پیش رود، متذکر شد: کار اقتصادی دولت باید گام به گام با بخش‌خصوصی واگذار شود.

روحانی در پایان سرمایه‌گذاران را نیازمند تسهیلات و تضمین دانست و یادآور شد: بخش خصوصی متکی به بانک‌هاست و امکان‌پذیر نیست که بخش‌خصوصی بدون بانک‌ها سرمایه‌گذاری کند.

فارس

فرمانده ارتش آجای منطقه اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری: ارتش جمهوری اسلامی ایران چتر امنیت را بر کشور گسترانیده است

ارتش جمهوری اسلامی ایران، به پشتوانه ملت و رهبری، چتر امنیت و امید را بر سیطره کشور گسترانیده است.

۶

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ، امیررضا جهادی‌ارسی پیش از ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه استان ضمن تبریک روز ۲۹ فروردین و هفته ارتش اظهار کرد: روز ۲۹ فروردین روز تولد ارتش جمهوی اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه روز ۲۹ فروردین روز چشم امید ملت است، گفت: ارتش جمهوری اسلامی ایران متعلق به اسلام و انقلاب است و بزرگ‌ترین افتخار آن فرماندهی رهبر معظم انقلاب بر آن است.

فرمانده ارتش آجای منطقه اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: ایران و چه بسا ارتش ایران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، ابزاری در دست سلطه‌جویان به منظور تامین منافعشان بود و امروز به برکت وجود اسلام و انقلاب اسلامی خار چشم دشمنان و مستکبران است.

*انقلاب و نظام استقلال و اقتدار را به ارتش بخشیدند

وی افزود: امام راحل پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با صدور آن فرمان تاریخی خود در ۲۹ فروردین سال ۵۸ استقلال و اقتدار را به ارتش ایران هدیه کردند که امروز شاهد تبلور آن اعتماد هستیم.

جهادی ارسی با اشاره به پیام بی‌بدیل امام راحل به ارتش جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: امام راحل با صدور پیام‌ها سعی در یارگیری ارتش برای نظام و انقلاب بود و تمام سعی خود را با دادن انگیزه و روحیه به پرسنل ارتش برای پیوند ارتشیان به ملت و همراه شدن با انقلاب کردند و این عامل مهمی برای به ثمر نشستن انقلاب اسلامی شد.

وی خاطر نشان کرد: هنر امام راحل آن بود که ارتش دست نشانده و ابزار دست آمریکا و پهلوی را برای نظام و انقلاب حفظ کرد و استقلال و اقتدار را به آن بخشید.

* ۲۹ فروردین روز شادی ملت و خشم دشمنان انقلاب و اسلام است

فرمانده ارتش آجای منطقه اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه به تعبیر امام راحل روز ۲۹ فروردین روز شادی ملت عظیم ایران و خشم دشمنان انقلاب و اسلام است، گفت: در حال حاضر ارتش جمهوری اسلامی ایران مورد تایید ملت، مراجع تقلید، مسئولان دولتی و اقشار مختلف جامعه و به ویژه امام خامنه‌ای (مدظله العالی) است.

وی اذعان کرد: بر اساس رشادت‌ها و جان‌فشانی‌های دلاورمردهای ارتش، ارتش جمهوری اسلامی ایران در بالاترین نقطه اقتدار و صلابت در مقابل تهدیدات کوچک و بزرگ دشمنان و سلطه‌جویان قرار دارد.

*گروهک‌های تروریستی کوچک‌ترین تهدیدی برای ایران نیستند

جهادی ارسی تاکید کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران، تامین امنیت منافع ملی در داخل مرزها و چه بسا فرامرزهای کشور را وظیفه خطیر خود می‌داند و در این راستا به پشتوانه فرمانده کل قوا و ملت ایران چتر امنیت را بر گستره ایران قرار داده است.

وی تصریح کرد: با توجه به درایت و هوشیاری نیروهای مسلح ایران و به ویژه آمادگی همه جانبه ارتش جمهوری اسلامی ایران، گروهک‌های تروریستی کوچک‌ترین تهدید برای نظام و انقلاب محسوب نمی‌شوند و قطعا در اقدامی مناسب و متقابل این گروهک‌ها خود بلای جان حامیان خود می‌شوند.

فرمانده ارتش آجای منطقه اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: ارتش از منظر نیروی انسانی دارای نیرویی کارآمد و متخصص است و پیوند معنویت، مهارت و تخصص در ارتش جمهوری اسلامی ایران از افتخارات بزرگ است.

* همه گزینه‌های نظامی در بعد دفاعی ایران علیه دشمنان انقلاب روی میز است

وی تاکید کرد: پیام بدنه ارتش جمهوری اسلامی ایران در آستانه روز ۲۹ فروردین، به فرمانده کل قوا، آمادگی همه‌جانبه برای شهادت به منظور تامین امنیت انقلاب و نظام است.

جهادی ارسی عنوان کرد: امروز با صدایی رسا به همه دنیا اعلام می‌کنیم که همه گزینه‌های نظامی در بعد دفاعی جمهوری اسلامی ایران علیه دشمنان با اهداف خصمانه روی میز است و ارتش ایران کوچک‌ترین غفلتی در تامین امنیت منافع ملت و نظام ایران نمی‌کند.

شهداء و ایثارگران ، الگوی راستین جوانان و نوجوانان

فرهنگ متعالی ایثار و شهادت با اندیشه‌ها، الگوهای اخلاقی و رفتاری منبعث از قرآن، روایات و احادیث، نیاز به یک شرایط و فضای مناسبی دارد تا مورد تأمل و شناخت صحیح تمامی اقشار مردم در سطوح مختلف جامعه قرار گیرد و با اقبال حداکثری روبرو شود.

 

download (1)

 

خبرگزاری ایثارگران به نقل از خبرگزاری حیات  ، بنابراین کار بست راهکارها و پیشنهاداتی که به عمده‌ترین آنها در ذیل اشاره می‌شود گام بلندی در ایجاد فضای مطلوب و اشاعه‌ی این فرهنگ ناب در سطح جامعه خواهد شد.

-۱ فرهنگ‌سازی و ارتقاء سطح آگاهی‌ها و باورهای دینی مردم در طول سال از طریق رسانه‌ها، به ویژه صدا و سیما، سازمان‌های مسئول و متولی امور دینی، مذهبی و فرهنگی، خانواده‌ها و نهادهای آموزشی چرا که اطلاع و آگاهی از هر موضوعی زمینه‌ساز کشش به سمت آن بوده و بدیهی است هنگامی که در مورد پدیده‌ای فاقد آگاهی باشیم نسبت به آن نیز هیچ انگیزه و گرایشی نخواهیم داشت لذا این آگاهی بخشی نیز برای تقویت رفتار مشارکتی مردم در این موضوع هم برای اطلاع از حقوق فردی و اجتماعی نسبت به آشنایی با تهدیدات دشمنان در حوزه مربوطه به طور قطع کارساز و مؤثر است.

-۲ ایجاد ارتباط و تعامل متقابل از سوی سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران با جوانان به ویژه جوانان دانشگاهی و دانش آموزان و همچنین برگزاری نشست‌های مشترک و تخصصی دوره‌ای و حمایت از طریق پژوهش‌های علمی و عملیاتی آنان و همچنین ایجاد تعامل سازنده با دیگر نهادهای آموزشی و پژوهشی و استفاده از ایده‌های متخصصان و صاحب نظران در حوزه‌ی دینی .

۳- معرفی شهداء و ایثارگران می‌تواند به عنوان الگوهای راستین برای جوانان و نوجوانان باشد و چنانچه بخواهیم درباره‌ی مصادیق ایثار رزمندگان و جانبازان برای جوانان توضیح دهیم و ایثارگری‌های آنان را به جوانان بشناسانیم باید با ساز و کارهای مناسب از جمله تبلیغات رسانه‌ای، اختصاص بخشی از خطبه‌های نماز جمعه به معرفی آنان، استفاده از چهره‌های علمی و فرهنگی مقبول و نافذ در گفتار و عمل برای معرفی آنان، اختصاص بخشی از محتوای متون درسی به این موارد و غیره که
آنان را در معرض نسل جوان قرار داده و با ایجاد یک محیط مناسب برای تماس و معاشرت متقابل می توانیم شاهد شکل گیری زنجیره‌ای همگون از گروه‌های مرجع تأثیرگذار و تأثیرپذیر در تعامل با یکدیگر در جهت تعمیق پیوندهای عمیق بین امت و الگوهای راستین و همچنین گسترش فرهنگ اصیل ایثار و شهادت باشیم.

-۴ برگزاری همایش‌ها، کنفرانس‌ها و مسابقات علمی – پژوهشی در قالب فراخوان آثار در ابعاد مختلف فرهنگ ایثار و شهادت با همکاری بنیاد شهید، نهادهای فرهنگی و مذهبی، دانشگاه‌ها، مدارس و صدا و سیما که علاوه بر جنبه‌ی اطلاعاتی و آموزشی داشتن، می‌تواند با تجمع آثار و افکار مشوق طیف وسیعی در جهت اشاعه و زنده نگه داشتن دستاوردهای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی، شهداء و ایثارگران باشد.

– ۵ رسانه‌های جمعی به خصوص صدا و سیما به عنوان مهم‌ترین کانال‌های فرهنگ ساز، که هدایتگری روند کلی فرهنگ جامعه را بر عهده دارند می‌توانند در احیاء، رونق، پیرایه‌زدایی و زمینه سازی هر چه بهتر این فرهنگ متعالی نقش تعیین کننده‌ای ایفا کنند، تردیدی نیست که رسانه جمعی در کنار سایر عوامل همچون خانواده، محیط‌‌های آموزشی، کانون‌های مذهبی و سایر بخش‌های جامعه، نقش برجسته‌ای در انتقال فرهنگ، جامعه‌پذیری و تعلیم و تربیت اجتماعی ایفا می‌کنند و علاوه بر بازتاب دادن فرهنگ جامعه، قدرت چشمگیری در راستای شکل دهی به عقاید و باورها، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی بر عهده دارند،از این رو در جامعه‌ی اسلامی یکی از رسالت های اصلی رسانه‌ها، باید نشر فرهنگ ایثار و شهادت و پاسداری از آن باشد.

در این باره مام خمینی(ره) با تشریح نقش رسانه‌های جمعی مانند رادیو، تلویزیون، مطبوعات، سینما ، تئاتر و غیره به عنوان دانشگاه عمومی یاد کرده است که باید در تمام سطح کشور گسترش یابد و مردم را متفکر و مبارز و دینی بار بیاورد چرا که همه‌ی رسانه‌ها به تناسب ماهیت، میزان نفوذ، ظرفیت امکانات، نوع پیام و مخاطب می‌توانند نقش خویش را متناسب با انتظارات ایفا کنند و گام‌های مؤثری در توسعه فرهنگ و ارزش‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بردارند.

راهکارهایی که برای اشاعه‌ی فرهنگ ایثار و شهادت با در نظر گرفتن نقش همه‌ی این رسانه‌ها می‌توان ارائه داد به شرح ذیل است:

الف) فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی: این رسانه به دلیل فراگیر بودنش می‌تواند از مؤثرترین عوامل گسترش فرهنگ ایثار و شهادت باشد که این امر مستلزم زمینه‌های فرهنگی و هنری بالایی است که علاوه بر جنبه‌های ظاهری باید در آنها به مفاهیم عمیقی همچون ایثار، شهادت، دلاوری، وطن دوستی، ایمان قوی شهداء و رزمندگان توجه کرد و از هر گونه برخورد سلیقه‌ای و حزبی اجتناب نمود. همچنین تأمین بودجه، به کارگیری بازیگران مطرح و متعهد و ایجاد یک مرکز جهت ساخت فیلم‌های سینمایی مرتبط با این موضوع می‌تواند راهگشا باشد.

ب) تئاتر: به عنوان نمایشی زنده و اجرای آن در مدارس، دانشگاه‌ها، ادارات، کارخانجات، سایر سازمان‌های خصوصی، مراکز نظامی و حتی در خود تلویزیون، با هدف نمایش و شناساندن مجاهدت های ایثارگران و شهداء به شکل عینی و ملموس.

ج) نشریات و کتب : در این زمینه باید خاطرات ، تجارب و اندیشه ها و وصایا ی شهداء و ایثارگران و رزمندگان با یک حرکت علمی – فرهنگی و با حمایت های معنوی و مالی از آنان در آثار مکتوب درج گردد . البته با یک تعامل سازنده بین نویسندگان این عرصه با خود ایثارگران که دارای تأثیر مطلوبی در این زمینه است . از جمله چاپ و انتشار این آثار گران بها در کتب و نشریات عمومی ، روزنامه ها ، مجلات ، کتب دانشگاهی و مدرسه ای و تولید سایر محصولات فرهنگی مناسب.

د) ایجاد یک بانک اطلاعاتی قوی دراین زمینه : برای دسترسی پژوهشگران عرصه ها ی مختلف دفاع مقدس به اطلاعات مورد نیاز از طریق ارائه کلیه ی اطلاعات در آن از قبیل : نام و رمز عملیات ها ، سوابق علمی و پژوهشی شهداء و ایثارگران ، وصایا ، خاطرات ، تاریخ و محل شهادت ، زندگی نامه و سایر آمار مربوط به دفاع مقدس که می تواند بعنوان یک مرکز مهم نشر ارزشها و دستاوردهای شهدا و ایثارگران کاملاً مؤثر باشد.

و) و سایر قالب های رایج رسانه ای با محوریت و اولویت اشاعه ی فرهنگ ایثار و شهادت از قبیل : پخش اخبار ، سخنرانی ، میز گرد های کارشناسی ، مصاحبه ، برنامه های مستند ، گزارش های تحلیلی ، کارتون ، زیر نویس های تبلیغاتی و ویدئو کلیپ ها، چاپ و نشر مقالات ، کاریکاتورها، تهیه ی پوستر و موسیقی ، سرودها، نوحه ها ، اشعار و غیره . اما نکته ای که در موفقیت عملی رسانه ها در ترویج این فرهنگ باید به آن توجه داشت ، رعایت عوامل ذیل می باشد ؛ مسئولیت پذیری، گستردگی پوشش و ایجاد ارتباط با گروه های مختلف مردم، درک وضعیت فرهنگی – اجتماعی جامعه ، توجه به نیازهای مخاطبان و برنامه ریزی دقیق در این راستا ، هماهنگی رسانه ها در عمل، تنوع در اشکال پیام و مداومت در القای آن، حذف پارازیت‌ها و غیره.

۶- اقدامات اجتماعی: به شکل گسترش نمادها و سمبل‌های دفاع مقدس در قالب
الف ) توسعه‌ی نمادها از طریق ساخت یادمان‌های شهداء در مراکز مهم و اصلی شهرها و حتی مراکز آموزشی، بازنگری در تهیه پوسترها، کتیبه‌ها و فضاسازی فرهنگی و تبلیغی(دیوار نویسی) در سطح شهرها باهمکاری شهرداری‌ها و حتی در روستاهای پرجمعیت با تکیه بر جنبه‌های آگاه‌سازی دینی و معرفتی از شهداء، حفظ بخشی از آثار به جا مانده از دفاع مقدس، نامگذاری خیابان‌ها، میادین، مدارس و دانشگاه‌ها بنام شهداء و ایثارگران البته با در نظر گرفتن جامعه شناسی و روانشناسی تبلیغات.

ب) ایجاد نمایشگاه و موزه‌ی دفاع مقدس برای تجمع و ارائه آثار مادی و معنوی بازگو کننده‌ی صحنه های مختلف از دفاع مقدس که به لحاظ عینی و ملموس بودن می‌تواند بسیار آموزنده و نتیجه بخش باشد.
از قبیل ارائه‌ی تجهیزات نظامی رزمندگان، هنرهای دستی آنان، پیشانی‌بندها، عکس و پوستر، دست نوشته‌ها، کتب و اشعار، ساخت ماکت از صحنه‌های نبرد، نقشه‌ی عملیات‌ها و بسیاری موارد دیگر.

۷- فراهم نمودن زمینه اعزام قشرهای مختلفی از مردم خصوصاً جوانان برای بازدید از مناطق عملیاتی کشور در دوران دفاع مقدس در قالب کاروان‌های راهیان نور و همچنین برنامه‌ریزی برای دیدار با خانواده ی شهداء و ایثارگران برای انتقال تجارب و تحکیم پیوندهای دو سویه با همکاری بنیاد شهید، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، مدارس، دانشگاه‌ها و صدا سیما.

۸- در عرصه ی ورزشی هم می‌توان با اقداماتی همچون برگزاری جام‌ها و مسابقات ورزشی مهم، تأسیس باشگاه و ورزشگاه با نام شهداء، ایثارگران و جانبازان و همینطور حمایت‌های مالی و معنوی از تیم‌های مختلف ورزشی جانبازان و ایثارگران جهت تداوم بخشی به یاد، نام و ارزش‌های دفاع مقدس و رزمندگان آن عرصه‌ها در میادین ورزشی اشاره نمود.

۹- تلاش‌های دیپلماتیک وسیاسی: در راستای نمایاندن مظلومیت ملت ایران و شهداء در جنگ تحمیلی هشت ساله به جهانیان با نقش آفرینی وزارت امور خارجه در این زمینه و یا اتخاذ تدابیری که هر ایرانی در خارج از کشور مبلغ و مروج فرهنگ دفاع مقدس و دلاوری‌های شهداء و ایثارگران باشد و یا ایجاد بستر مناسب برای حضور خارجیان و مشاهده‌ی آثار به جا مانده از دفاع مقدس، مناطق جنگی و دیدار با ایثارگران در جهت توسعه ارزش‌های دفاع مقدس در خارج از مرزها با همت رایزنان فرهنگی کشور در خارج با ارائه تسهیلات و دعوت از اشخاص حقیقی و حقوقی مطرح شود.

۱۰ ۱۰- با توجه به اهداف جنگ‌ها و این که برخی از آنها حق طلبانه و در جهت و تأمین شرف و حیثیت افراد بشری هستند پس با این نگرش نمی‌توان همه‌ی آن‌ها را نکوهش کرد که جنگ ایران با عراق نیز برای حفظ این آرمان‌ها و کرامات انسانی بوده است حال با تبیین صحیح اهداف این جنگ که به وسیله ایثار و جان فشانی رزمندگان ایران در دفاع مقدس حاصل شده است، زمینه مناسبی برای ترویج این نوع فرهنگ که حافظ آرمان‌های یک ملت است در بین مردم فراهم می‌شود.