Category: قوانین ایثارگری

ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران

بر اساس آیین‌نامه اجرایی ماده(۱۱) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران وزارتخانه‌های نفت و نیـرو موظفند حسب مـورد هزینـه خدمات مربوط به آبرسانی، برق‌رسانی و گازرسانی از جمله انشعاب موارد یاد شده در کلیه گلزارها و یادمان شهداء را تأمین نمایند.

 

972766_PhotoA

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ، خبرگزاری حیات، بر اساس این آیین نامه، وزارتخانه‌های نفت و نیـرو موظفند حسب مـورد هزینـه خدمات مربوط به آبرسانی، برق‌رسانی و گازرسانی از جمله انشعاب موارد یاد شده در کلیه گلزارها و یادمان شهداء را تأمین نمایند.

متن این آیین‌نامه به شرح زیر است:

آیین‌نامه اجرایی ماده (۱۱) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران

ماده۱ـ در این آیین‌نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

الف ـ قانون: قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران ـ مصوب ۱۳۹۱ـ .

ب ـ بنیاد: بنیاد شهید و امور ایثارگران.

پ ـ مزار شهید: محل دفن پیکر مطهر شهید معلوم الجسد و گمنام و سنگ یادبود شهید مفقودالجسد.

ت ـ گلزار شهدا: محلی که مشتمل بر وجود یک یا تعدادی از مزار شهید می‌باشد.

ث ـ یادمان شهدا: کلیه فضاها، ساختمان‌ها، معماری آثار حجمی و نقوش برجسته مرتبط با شهیدان و مفاهیم ایثار و شهادت که طراحی و در گلزار شهدا و یا در جوار آن اجراء می‌گردد.

ج ـ ساخت و ساماندهی گلزار شهدا: اقداماتی که در ارتباط با فضاسازی، بهسازی و زیباسازی گلزار شهدا طراحی و اجراء می‌شود.

چ ـ نگهداری گلزار و یادمان شهدا: اقداماتی که در ارتباط با حفظ، حراست، نظافت و مرمت مستمر گلزار و یادمان شهدا اجراء می‌شود.

هـ ـ دستگاههای مشمول: وزارتخانه‌های کشور، نیرو، نفت و راه‌و شهرسازی.

ماده۲ـ وزارتخانه‌های نفت و نیـرو موظفند حسب مـورد هزینـه خدمات مربوط به آبرسانی، برق‌رسانی و گازرسانی از جمله انشعاب موارد یاد شده در کلیه گلزارها و یادمان شهداء را تأمین نمایند.

تبصره ـ هزینه‌های آب، برق و گاز مصرفی گلزارها و یادمان شهداء در مکانهایی که تحت پوشش شهرداری‌ها و سازمان‌های اوقاف و امور خیریه و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیستند، رایگان است.

ماده ۳ـ وزارت راه و شهرسازی موظف است نسبت به احداث و بهسازی جاده‌های مواصلاتی مناسب و تأمین هزینه‌های خدمات مربوط و تهیه و نصب تابلوهای راهنمای گلزارها و یادمان شهداء در مناطق مختلف کشور اقدام نماید.

ماده۴ـ وزارت کشور موظف است نسبت به تأمین هزینه‌ و اجرای خدمات مربوط به نگهداری گلزارها و یادمان شهداء از طریق شهرداری‌ها و دهیاری‌های مربوط اقدام نماید.

ماده۵ ـ هرگونه جابجایی قبور و دفن افراد غیرشهید یا تغییر کاربری و اجرای هرگونه طرح ساماندهی در قطعات و حریم گلزار شهداء با موافقت بنیاد امکانپذیر است.

ماده۶ ـ بنیاد موظف است نسبت به ساخت و ساماندهی گلزارها و یادمان شهدا اقدام نماید.

ماده۷ـ دستگاههای مشمول مکلفند اعتبارات موردنیاز برای اجرای این آیین‌نامه را با هماهنگی بنیاد جهت پیش‌بینی در لوایح بودجه سالانه به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور اعلام نمایند و سازمان یاد شده مکلف است اعتبار مربوط را در ردیف اعتباری دستگاههای مشمول منظور و پرداخت نماید.

ماده۸ ـ به منظور پیگیری و ایجاد هماهنگی‌های لازم بین‌ دستگاههای ذی‌ربط جهت اجرای مناسب این آیین‌نامه کارگروه ساماندهی گلزار شهدا در مراکز استانها با ترکیب زیر تشکیل می‌شود:

الف ـ معاون امور عمرانی استاندار (رئیس)

ب ـ مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان (دبیر)

پ ـ رئیس واحد استانی وزارت نیرو

ت ـ رئیس واحد استانی وزارت نفت

ث ـ رئیس واحد استانی وزارت راه و شهرسازی

ج ـ رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان

چ ـ نماینده ستاد کل نیروهای مسلح در استان

ح ـ مدیرکل بنیاد حفظ و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان

تبصره۱ـ دبیرخانه کارگروه در بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مستقر می‌باشد.

تبصره۲ـ جلسات کارگروه هر سه ماه یکبار با دستور جلسه مشخص برای بررسی وضعیت گلزارها و اتخاذ تدابیر لازم در رابطه با مسایل و مشکلات مربوط تشکیل می‌گردد.

تبصره۳ـ در صورت لزوم از سایر سازمانهای دولتی و غیردولتی و همچنین اشخاص صاحب نظر برای شرکت در جلسات مزبور دعوت خواهد شد.

تبصره۴ ـ رئیس کارگروه موظف است گزارش عملکرد کارگروه را به طور سالانه تهیه و به وزارت کشور و بنیاد شهید و امور ایثارگران ارائه نماید.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‎جمهور، این مصوبه را در تاریخ ۱۴/۱۰/۱۳۹۳ برای اجرا به وزارت کشور، وزارت نیرو، وزارت نفت، وزارت راه و شهرسازی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و بنیاد شهید و امور ایثارگران ابلاغ کرد.

 

اعطای مقام شهادت یا جانبازی به عامر امر به معروف

بر اساس صلاحدید دستگاه‌های مربوطه، مقام شهادت یا جانبازی به فردی که در مقام اجرای امر به معروف و نهی از منکر کشته یا مصدوم شود مقام شهادت یا جانبازی اعطا می‌شود.

 

 

83128

 

به گزارش خبرگزاری ایثارگران به نقل از خبرگزاری حیات ، نمایندگان در نشست علنی ((سه‌شنبه ۶ آبان ماه)) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر با ۱۳۹ رأی موافق، ۱۹ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۱ نماینده حاضر با ماده ۱۶ این طرح موافقت کردند.

براساس ماده ۱۶ این طرح، هرگاه به فردی که در مقام اجرای امر به معروف و نهی از منکر موضوع این قانون اقدام می‌کند، آسیب جسمی و یا جانی وارد شود، حسب مورد مشمول قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصوب ۱۳۹۱٫۱۰٫۲ مجمع تشخیص مصلحت نظام و سایر قوانین و مقررات مرتبط می‌باشد.
در تبصره ۱ این طرح آمده است که حکم این ماده به افرادی که پیش از تصویب این قانون مورد آسیب جسمی یا جانی قرار گرفته‌اند نیز تسری پیدا می‌کند.
همچنین در تبصره ۲ آمده است احراز شهادت یا جانبازی توسط کمیته کشوری متشکل از نمایندگان قوه قضاییه، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بنیاد شهید و امور ایثارگران و ستاد امر به معروف و نهی از منکر صورت می‌گیرد.
آیین‌نامه این تبصره ظرف شش ماه از تاریخ تصویب این قانون توسط ستاد امر به معروف و نهی از منکر پیشنهاد می‌شود و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

قانون خدمات جامع ایثارگری ازشهریور اجرایی می شود

ان‌شاءالله قانون خدمات جامع ایثارگری را از همین شهریور ماه و مهر ماه با وجود اینکه کار بسیار دشواری است اجرایی می‌کنیم.
6325_635456259074230006_s
به گزارش خبرگزاری ایثارگران ، حسن روحانی رئیس جمهور در جمع ایثارگران، جانبازان و خانواده‌های شهدای مشهد گفت: قانون خدمات جامع ایثارگری علیرغم اینکه سال‌ها باقی مانده بود را از قفسه بیرون آورده و به اجرا گذاشتیم و برخی از طلب ایثارگران را که سال‌ها مانده بود پرداخت کردیم و مابقی را نیز پرداخت می‌کنیم.
روحانی با تاکید بر اینکه مزد شما خانواده جانبازان و ایثارگران نزد خداوند است، گفت: البته دولت در شرایطی قرار دارد که تحریم‌ها هنوز جاری است و در آتش نابسامانی منطقه می‌سوزد و زمان یک‌سال برای اینکه بتوانیم مشکلات کشور را حل و فصل کنیم کم است اما وظیفه ما ایجاب می‌کند تا از خانواده ایثارگران حمایت کنیم.
وی عنوان کرد: دولت یازدهم خدمت به خانواده ایثارگران را وظیفه خود می‌داند و هیچ‌گاه خدا نیاورد که هیچ مقام دولتی به خاطر اقداماتی که برای خانواده‌های شهدا و ایثارگران انجام می‌دهند منتی داشته باشد.
روحانی خاطرنشان کرد: این جوانان ما بودند که عزت، شرف، شکوه و سربلندی را به ملت ما بازآفریدند و بدانید که قطعاً امروز هم راه ما همان راه و راه ایثار و مقاومت در همه صحنه‌ها است.
وی با بیان اینکه ایثارگری فقط مخصوص جنگ نیست، افزود: البته ایثارگرها در زمان جنگ در عملیات‌ها و فتح شهرها و در سرمای کردستان و گرمای خوزستان ایثارگری کردند و ایستادند و از قدرت‌های شرق و غرب نترسیدند و ما با رهبری امام خمینی(ره) و با شعار یا حسین(ع) و ارادت به خاندان رسالت بر آنها به پیروزی رسیدیم.
ایثارگر با فریاد یا حسین(ع) در دل خود غوغایی از ایستادگی و مقاومت به وجود می‌آورد و ایثارگر نه برای حزب خود بلکه برای ایستادگی و مقاومت و شرافت مردم خود ایثار کرده است و البته اشکالی ندارد که ایثارگران عضو حزبی باشند.

وی عنوان داشت: همه ایثارگران از خاندان رسالت از بیت علوی و بیت رضوی استفاده کرده‌‌اند و ما از این خاندان استفاده می‌کنیم و از آنها بهره خواهیم برد و امام خمینی (ره) به ما آموخت که چگونه برابر قدرت‌های بزرگ بایستیم و کمر خم نکنیم و پرچم دست علمدار کربلا به صورت بالی درآمده که امروز در آسمان در حال پرواز است.

روحانی تأکید کرد: شما ایثارگران مایه افتخار همه ایرانیان هستید و افتخار ما نیز این است که خدمات کوچکی به شما ارائه کنیم و قطعا حضور شما در جبهه برای پول و سرمایه و حقوق نبوده بلکه شما با خدای خود معامله کردید و کسی جز خدا نیز نمی‌تواند جواب این ایثارها و ایستادگی‌ها را بدهد و ایستادگی شما در یک شب در سنگرها با یک سال معاوضه نخواهد شد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: ایثارگر ما ناسیونالیسم نیست گرچه ایثارگر ما بیشترین حمایت را از وطن می‌کند و همچنین ایثارگر ما اومانیسم نیست اما خواستار اخلاق انسانی است.

فارس

لایحه جامع خدمات رسانی به ایثارگران

خبرگزاری ایثارگران:
لایحه جامع خدمات رسانی به ایثارگران
Unknown۱۲فصل اول-کلیات
ماده ۱- تعاریف
الف- ایثارگر در این قانون به کسی اطلاق می گردد که برای استقرار وحفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع از کیان نظام جمهوری اسلامی ایران و استقلال و تمامیت ارضی کشور،مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمنان داخلی و خارجی انجام وظیفه نموده و شهید،مفقودالاثر،جانباز،اسیر،آزاده و رزمنده شناخته شود.
تبصره-احراز مصادیق ایثارگری و تشخیص از کارافتادگی مشمولین این قانون در چهارچوب قوانین نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران براساس آیین نامه ای خواهد بود که توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با همکاری بنیاد و ستاد کل نیروهای مسلح تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد.
ب- شهید و مفقودالاثر: به کسی اطلاق می شود که جان خود را در راه تکوین،شکوفایی،دفاع و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و کیان جمهوری اسلامی ایران،استقلال و تمامیت ارضی کشور،مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار نثار نموده و یا در این رابطه مفقودالاثر شناخته شود.
ج-جانباز:به کسی اطلاق می شود که سلامتی خود را در راه تکوین،شکوفایی،دفاع و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و کیان جمهوری اسلامی ایران،استقلال و تمامیت ارضی کشور،مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار از دست داده و به اختلالات و نقص های جسمی یا روانی دچار شود.
د-اسیر:به کسی اطلاق می شود که در راه تکوین،شکوفایی،دفاع و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و کیان جمهوری اسلامی ایران،استقلال و تمامیت ارضی کشور،مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار در داخل و یا خارج از کشور گرفتار آمده و هویت و وضعیت وی مورد تایید مراجع صلاحیتدار قرار گیرد.
ه-آزاده:به کسی اطلاق می شود که در راه تکوین،شکوفایی ،دفاع و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و کیان جمهوری اسلامی ایران،استقلال و تمامیت ارضی کشور،مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار در داخل و یا خارج از کشور اسیر شده و سپس آزاد شود.همچنین کلیه افرادی که از تاریخ ۲۸/۵/۱۳۳۲ تا ۱۶/۱۱/۱۳۵۷ با الهام از مبارزات و مجاهدات امام خمینی(ره) به دلایل امنیتی،مذهبی یا اتفاقات سیاسی دیگر حداقل به مدت سه ماه در بازداشت یا حبس قطعی بوده اند.
تبصره-استمرار شرایط این بند در طول دوران اسارت و یا زندان باید به تایید مراجع صلاحیتدار برسد.
و-رزمنده:به کسی اطلاق می شود که در راه تکوین،دفاع و حفظ ارزشها و کیان جمهوری اسلامی ایران،استقلال و تمامیت ارضی کشور،مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار با تایید مراجع ذی صلاح به طور فعال حضور یافته باشد.
تبصره-رزمندگان موضوع این بند در استفاده از تسهیلات این قانون که شامل ایثارگران می باشد،مستثنی بوده و دولت موظف است اقدامات قانونی لازم را در جهت رسیدگی به امور آنان به عمل آورد.
ز- خانواده شاهد:خانواده های معظمی که در راه اعتلاء اهداف عالیه انقلاب اسلامی و مبارزه با دشمنان انقلاب اسلامی و مبارزه با دشمنان انقلاب یکی از اعضاء خانواده شان(پدر،مادر،همسر،فرزند) شهید یا مفقودالاثر یا اسیر شده باشد.
ح- خانواده ایثارگران:خانواده های جانبازان و آزادگان که شامل همسر،فرزند و والدین آنها می شود.
ط- درصورت فوت جانبازان و آزادگان مشمول این قانون،خدمات و امتیازات مربوط،به خانواده تحت تکفل آنان تعلق می گیرد.
ی- بنیاد شهید و امور ایثارگران در این قانون به اختصار بنیاد نامیده می شود.
ماده۲- دستگاههای مشمول این قانون عبارتند از:
الف- کلیه وزارتخانه ها،سازمانها و دستاههای اجرائی،موسسات و شرکتهای دولتی و ملی شده تحت پوشش و یا مدیریت دولتی اعم از این که دارای قوانین و مقررات خاص باشند و یا نباشند،قوه قضائیه اعم از کادر قضائی و اداری و سازمانها و موسسات وابسته و تابعه آنها،کانون وکلاء دادگستری،کانونهای کارشناسان رسمی دادگستری،قوه مقننه ،نهاد ریاست جمهوری،سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران(سازمانهای وابسته و تابعه)،نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران(نظامی و انتظامی)نهادها و موسسات عمومی غیردولتی و نهادهای انقلاب اسلامی و شرکتهای تحت پوشش وابسته یا تابعه آنها و کلیه سازمانها و شرکتهایی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی دولت استفاده می کنند و یا قسمتی از بودجه آنه توسط دولت تامین می گردد.
بانکها،موسسات بیمه ای،جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، شهرداریها و شرکتهای تحت پوشش آنان و نیز موسسات و شرکتهایی که شمول قانون ب آنها مستلزم ذکر نام است از قبیل سازمان تامین اجتماعی،شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران،شرکت ملی صنایع پتروشیمی،سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران،سازمان صنایع ملی ایران،شرکتهای هواپیمایی،سازمان انرژی اتمی،اعضای هیات علمی و کادر اداری دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور،مجمع تشخیص مصلحت نظام،شورای نگهبان و دانشگاه آزاد اسلامی.
ب- سایر دستگاهها و سازمانها و شرکتها و مراکز تولیدی و توزیعی و خدماتی که تحت پوشش قانون کار یا مقررات تامین اجتماعی و قوانین خاص هستند.
فصل دوم-مسکن
ماده۳ – خدمات مسکن با استفاده از روشهای ذیل ارائه می گردد:
الف- تامین و واگذاری زمین یا مسکن.
ب- واگذاری منازل اجاره به شرط تملیک
ج- ارائه تسهیلات بانکی بلندمدت با کارمزد حداکثر چهاردرصد(%۴) با بازپرداخت بیست ساله.
د- ودیعه مسکن استیجاری
ه- کمک بلاعوض
و- پرداخت هزینه تعمیر منزل و تبدیل به احسن نمودن مسکن نامناسب
ز- معافیت از هزینه های آماده سازی زمین،خدمات و تسهیلات مهندسی و شهری که حسب مورد به ایثارگران واجد شرایط تعلق می گیرد.
تبصره۱- مشمولین دریافت خدمات مسکن عبارتند از: همسران،فرزندان و والدین شهدا،اسراء و مفقودالاثرها،جانبازان بیست و پنج درصد(۲۵%) و بالاتر و آزادگانی که فاقد مسکن بوده یا دارای مسکن نامناسب می باشند.
تبصره۲- جانبازان و آزادگان متوفای مشمول این فصل که قبل از فوت از خدمات مربوط به مسکن برخوردار نشده اند،خدمات مرتبط به مسکن به همسران آنان که مسئولیت حضانت فرزندان جانباز و آزاده را عهده دار می باشند و یا به قیم قانونی به نام فرزندان آنان اعطا می گردد.ضمنا جانبازان و آزادگان متاهل متوفی که دارای فرزند نباشند واگذاری خدمات مسکن موردنظر به همسر آنان ارائه می گردد.
ماده۴- میزان تسهیلات بانکی این فصل برای هریک از مشمولین به ازاء هر واحد مسکونی،یکصد و بیست میلیون ریال در شهرهای با بیش از یک میلیون نفر جمعیت و در سایر شهرها و روستاها یکصد میلیون ریال
می باشد.افزایش سطح تسهیلات موضوع این ماده در سالهای آتی،براساس نرخ تورم به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
تبصره۱- مشمولین این قانون کخه عضو تعاونیهای مسکن بوده و نیز مالکین املاک مسکونی فاقد سند مالکیت رسمی اعم از شهری و روستایی می توانند با ارائه ضمانت لازم(سفته و تعهدنامه کتبی بنیاد استان مربوط) از تسهیلات بانکی استفاده نمایند.این ضمانت نافی مسئولیت بانک در پیگیری اقدامات قانونی برای وصول مطالبات معوق نخواهد بود.
تبصره۲- رعایت آئین نامه مقاوم سازی در ساخت واحدهای مشمول این تسهیلات که به تایید شهرداری یا بنیاد مسکن رسیده باشد ضروری است.
تبصره۳- محاسبه سود و کارمزد متعلق به تسهیلات بانکی مسکن در چهارچوب ضوابط مورد عمل بانکها در بخش مسکن صورت خواهد گرفت و سود وکارمزد قابل دریافت از ایثارگران مشمول،چهاردرصد(%۴)بوده و پرداخت مابه التفاوت آن نسبت به سود مورد انتظار بانکها در بخش مذکور در قوانین بودجه سنواتی کل کشور پیش بینی خواهد شد تا از آن طریق به بانکها پرداخت شود.
تبصره۴- ایثارگرانی که از تسهیلات و وام خرید مسکن در سقف بالاتر از میزان اشاره شده در این ماده استفاده می نمایند سود تسهیلات و کارمزد وام دریافتی تا سقف پیش بینی شده در این ماده بر اساس چهار درصد(۴%) و مازاد بر آن برابر ظوابط نظام بانکی محاسبه خواهد شد.دریافت این تسهیلات و وام بدون شرایط سپرده گذاری می باشد.
ماده ۵ – به منظور پیشگیری از تخریب و بلا استفاده شدن و مساعدت در تعمیر و نگهداری منازل مسکونی مشمولین این فصل که در عسر و حرج قرار دارندو از مساعدت های مربوط به مسکن هم بهره مند نشده اند، بنیاد بر حسب ظوابط و مقررات مصوب هیات امنا می تواند بخشی از هزینه های تعمیرات منازل را به صورت بلا عوض پرداخت نماید.
ماده ۶ – مشمولین این قانون برای احداث یک واحد مسکونی با زیر بنای مفید تا یکصد و بیست متر مربع تجاری در شهر محل سکونت خود از پرداخت هزینه های عوارض صدور پروانه های ساختمانی، عوارض شهرداری و نوسازی برای یک بار با معرفی بنیاد معاف می باشند.
مفاد این ماده در احداث مجتمع های مسکونی نیز اعمال و مازاد بر تراکم شامل ایثارگران نخواهد بود.
تبصره – مشمولین این قانون از پرداخت هرگونه هزینه انشعاب آب و فاضلاب، برق و گاز و پنجاه درصد (۵۰%) هزینه خدمات انشعاب آنها برای یک بار معاف می باشند.
ماده ۷ – وزارت مسکن و شهرسازی موظف است برای جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر، آزادگان، همسران شهید و یا قیم قانونی فرزندان شهید(به نام فرزندان) نسبت به تامین زمین بر مبنای قیمت منطقه ای سال ۱۳۶۹ و اولین سال قیمت منطقه ای برای زمین هایی که قیمت منطقه ای سال ۱۳۶۹ را ندارند با هماهنگی بنیاد اقدام نماید. در صورتیکه واگذاری زمین به واجدین شرایط این ماده مممکن نباشد دولت مکلف است به ازاء آن جهت هر یک از مشمولین مبلغ پنجاه میلیون ( ۵۰۰۰۰۰۰۰ [۲]) ریال برای سال اول و متناسب با نرخ تورم جهت سال های بعد، اعتبار لازم را اختصاص دهد.
ماده ۸ – وزارت مسکن و شهرسازی موظف است سالانه حداکثر سی درصد(۳۰%) از منازل اجاره به شرط تملیک خود را با نظر داشتن تعداد واجدین شرایط و متناسب با نیاز بنیاد به این امر اختصاص دهد. مابه التفاوت سهم زمین در آپارتمان های اجاره به شرط تملیک به مشمولین واجد شرایط پرداخت می شود.
ماده ۹ – مشمولین این فصل از پرداخت هزینه آماده سازی کلا” معاف و پرداخت این هزینه ها به عهده وزارت مسکن و شهرسازی است این معافیت ها در هنگام انعقاد قرارداد محاسبه وقید می گردد.
ماده ۱۰ – بنیاد موظف است با اعتبارات مصوب در بودجه سالانه نسبت به مناسب سازی اماکن مسکونی و ساماندهی محیط زیست شخصی جانبازان ویژه اقدام نماید.
ماده ۱۱ – وزارت خانه های نیرو، نفت، راه و ترابری و کشور موظفند کلیه هزینه ای خدمات مربوط به آب رسانی، گاز رسانی، برق رسانی و جاده مواصلاتی و ساخت و ساماندهی و نگهداری گلزار های شهدا و یادمان ها را با هماهنگی بنیاد تامین نمایند.
هزینه آب و برق و گاز مصرفی گلزار های شهدا در مکان هایی که تحت پوشش شهرداری ها، اوقاف و سازمان میراث فرهنگی نیستند رایگان می باشد.
آئین نامه اجرایی این ماده توسط وزارت کشور با هماهنگی بنیاد و ستااد کل نیروهای مسلح و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و وزارتخانه های مزیور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
فصل سوم – بهداشت و درمان
ماده ۱۲ – حدود خدمات بیمه بهداشتی، درمانی ( همگانی، مکلف، خاص) قابل ارائه به خانواده شاهد، جانبازان، آزادگان و و افراد تحت تکلف ایشان طبق مفاد قانون بیمه همگانی درمانی کشور و قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی و اصلاحات قئانین یادشده می باشد. آئین نامه اجرائی ذی ربط با پیشنهاد مشترک بنیاد، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و ستاد کل نیروهای مسلح به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده ۱۳ – تامین صد در صد(۱۰۰%) هزینه بهداشتی درمانی به صورت بیمه سلامت، بیمه همگانی، بیمه مکمل و بیمه خاص ( خدماتی که مشمول قوانین بیمه همکانی و تکمیلی نمی گردند) خانواده شاهد، جانبازان، آزادگان و افراد تحت تکلف آنان بر عهده دولت بوده و اعتبارات آن هر ساله در قوانین بودجه سنواتی منظور می گردد.
تبصره ۱ – کلیه دستگاه های اجرایی موظفند از محل اعتبارات مصوب و در قالب تخصیص اعتبار ابلاغی نسبت به تامین و پرداخت کسورات بیمه درمانی همگانی و مکمل سهم کارکنان ایثارگر شاغل در دستگاه مربوطه و خانواده شاهد، جانبازان، آزادگان و افراد تحت تکلف آنان اقدام نمایند.
تبصره ۲ – شرکت های دولتی، نهادها، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت و شرکت هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است، موظفند از محل هزینه عملیات جاری خود نسبت به پرداخت کسورات بیمه درمانی همگانی و مکمل سهم ایثارگران شاغل در موسسات مربوط و افراد تحت تکفل آنان اقدام نمایند.
تبصره ۳ – دولت مکلف است به منظور پرداخت کسورات بیمه درمانی همگانی و مکمل سهم ایثارگران شاغل در بخش غیر دولتی مشمول قوانین کار و تامین اجتماعی اعتبار لازم را هر ساله در لوایح بودجه سنواتی کل کشور پیش بینی نموده ودر اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار دهد.
تبصره ۴ – دولت موظف است ضمن لوایح بودجه سنواتی ساز وکارهای لازم را برای بهره مندی هماهنگ مشمولین این ماده از خدمات درمانی فراهم نماید.
ماده ۱۴ – بنیاد موظف است امکانات بهداشتی، درمانی، تشخیصی،توانبخشی، آموزشی، پیشگیری، دارو و تجهیزات مورد نیاز را برای گروهای ویژه جانبازان شیمیایی، اعصاب و روان، نخاعی و اندام های مصنوعی داخلی و خارجی جانبازان تهیه و تامین نماید. بدین منظور بنیاد می تواند ضمن استفاده از ظرفیت های بخش دولتی و غیر دولتی حسب ضرورت با تایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و تصویب هیات وزیران نسبت یه توسعه یا تاسیس مراکز ویژه مورد نیاز ایثارگران واجد شرایط اقدام نماید.
تبصره ۱ – سازمان بهزیستی کشور موظف است با اولویت نسبت به پذیرش فرزندان معلول ایثارگران در مراکز دولتی و غیردولتی اقدام نموده و خدمات مربوطه را به آنها ارائه نماید. اعتبار مربوط به این خدمات از محل اعتبارات مصوب سازمان مذور تامین و پرداخت می گردد.
تبصره ۲ – بنیاد موظف است داروهای خاص، تجهیزات پزشکی و توانبخشی و آمبولانس مورد نیاز ایثارگران را از محل اعتبارات مصوب خود تامین و وارد نماید
ماده ۱۵ – بنیاد موظف است با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور تامین و ارتقاء سطح بهداشت و درمان و پایش و کنترل وضعیت جسمی و روانی خانواده شاهد، جانبازان، آزادگان و افراد تحت تکلف آنان نسبت یه ایجاد بانک اطلاعات پزشکی و پیرا پزشکی و تشکیل پرونده سلامت برای آنان اقدام نماید.
ماده ۱۶ – وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است با هماهنگی بنیاد نسبت به واکسیناسیون خاص در مورد افراد مشمول ماده (۱۵) به صورت رایگان اقدام نماید.
ماده ۱۷ – بنیاد موظف است نسبت به اعزام به خارج جانبازانی که امکان درمان آنان در داخل کشور وجود ندارد، حسب تشخیص و نظر کمیسیون پزشکی و تایید شورای عالی پزشکی بنیاد و با استفاده از بودجه ارزی و ریالی که در اعتبارات سنواتی بنیاد پیش بینی می گردد، اقدام نماید.
ماده ۱۸ – بنیاد موظف است به منظور تعیین، تدوین و یا اصلاح معیارهای تشخیص درصد از کارافتادگی به عنوان مبنای ارائه خدمات به جانبازان و آزادگان با در نظر گرفتن وضعیت سلامتی، شرایط اجتماعی، اقتصادی و اشتغال این گروه و با استفاده از استاندارد های بین المللی به عنوان معیارهای جدید در ارائه خدمات ( امتیازبندی تلفیقی)و تعیین و اصلاح و به روز کردن درصد از کارافتادگی جانبازان نسبت به تشکیل کمسیون پزشکی در مواردی که مطابق ضوابط،نیاز به رای کمسیون باشد،اقدام نماید.
ماده۱۹- بنیاد موظف است حداکثر ظرف مدت شش ماه پس از تصویب این قانون به منظور حفظ اسناد و مدارک پزشکی و سابقه محجروحیت موجود در بیمارستانها و کلیه مراکز پزشکی،درمانی و ستادهای تخلیه مجروحین و جلوگیری از امحاء،مفقود یا معدوم شدن اسناد با استفاده از خدمات ماشینی و امکانات رایانه ای نسبت به تشکیل و تمرکز بانک اطلاعات و آمار مجروحین دوران دفاع مقدس اقدام نماید.
ماده۲۰- بنیاد موظف است با هماهنگی وزارتخانه های بهداشت،درمان و آموزش پزشکی،رفاه و تامین اجتماعی،آموزش و پرورش،سازمان ملی جوانان و سازمان بهزیستی کشور به منظور ارائه خدمات مشاوره ای و مددکاری،پیشگیری و درمان جهت ارتقاء سطح سلامت و تامین بهداشت روانی ایثارگران و خانواده ایشان “مراکز مشاوره ای و مددکاری ایثارگران” را تاسیس نماید.
تبصره-آئین نامه اجرائی این فصل ظرف مدت ۳ماه پس از تصویب این قانون توسط بنیاد و با همکاری وزارتخانه های رفاه و تامین اجتماعی،بهداشت،درمان و آموزش پزشکی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
فصل چهارم – تسهیلات اداری و استخدامی
ماده۲۱- کلیه دستگاههای موضوع ماده(۲) این قانون مکلفند حداقل بیست و پنج درصد(%۲۵) از نیازهای استخدامی و تامین نیروهای مورد نیاز خود را که وفق ضوابط و مجوزهای مربوط اخذ می نمایند به خانواده های شاهد،جانبازان و آزادگان،همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد(%۲۵)و بالاتر،آزادگان،اسراءو خواهر و برادر شاهد اختصاص دهند.
تبصره۱- آن دسته از فرزندان شاهد،جانبازان از کارافتاده کلی،آزادگان از کارافتاده کلی و فرزندان آنان که علاوه بر سهمیه استخدامی این ماده با کسب حدنصاب قبولی و امتیازات لازم در آزمونهای استخدامی پذیرفته شوند می توانند همانند سایر فرزندان شاهد،جانبازان و آزادگان از شرط معافیت حداقل معدل و حداکثر سن بهره مند گردند.
تبصره۲-کلیه دستگاههای مشمول این قانون موظفند پس از بازنشستگی یکی از ایثارگران از محل سهمیه استخدامی خود با رعایت شرایط عمومی استخدام یکی از فرزندان شهید،جانبازان بیست و پنج درصد(%۲۵) وبالاتر ،آزاده،اسیر و مفقودالاثر را در آن دستگاه استخدام نمایند.
تبصره۳-کسب حداقل هشتاد درصد(%۸۰) حدنصاب آزمون علمی آخرین نفر پذیرفته شده برای مشمولین متقاضی استخدام در ادارات آموزش و پرورش علوم،تحقیقات و فناوری الزامی است.
ماده۲۲- بنیاد حسب مورد به همسر و والدین شاهد،جانبازان و آزادگان،که بنا به تشخیص کمسیون پزشکی بنیاد دارای عائله تحت تکفل قانونی محجور و معلول(ذهنی،جسمی،حرکتی) باشند،علاوه بر پرداختی های موضوع این قانون،درصورتی که نسبت به نگهداری فرد یا افراد یادشده در میان خانواده اقدام نمایند،حداقل به میزان یارانه موضوع قانون جامع حمایت از حقوق معلولان پرداخت می نماید.
ماده۲۳- بنیاد مکلف است به کلیه والدین شاهد به میزان معادل یک و نیم برابر حداقل حقوق کارکنان دولت مستمری پرداخت نماید.
ماده۲۴- همسران شاهد،همسران جانباز ۵۰% و بالاتر،شیمیایی و اعصاب و روان(متوفی یا در قید حیات) و همسران آزادگان با سابقه اسارت پنج سال و بالاتر که قبل از اسارت با آنان ازدواج نموده اند،درصورت شاغل بودن می توانند با پنج سال سنوات ارفاقی از امتیاز بازنشستگی پیش از موعد با دریافت حقوق و مزایای کامل بهره مند گردند.
تبصره۱-همسران شاغل جانبازان زیر ۵۰% و آزادگان با سنوات کمتر از پنج سال بر اساس آئین نامه ای که به پیشنهاد بنیاد به تصویب هیات وزیران می رسد از یک تا پنج سال سنوات ارفاقی بازنشستگی بهره مند می گردند.
تبصره۲-کلیه همسران شاهد شاغل،همانند همسران جانبازان از کاهش ساعات کاری برخوردار می گردند.
تبصره۳-رعایت شرط سنی مقرر در قوانین و مقررات بازنشستگی زودتر از موعد جانبازان الزامی نمی باشد.
ماده۲۵- به همسران شاهد سرپرست خانواده و جانبازان۵۰% وبالاتر و آزادگان متوفی که فرزند یا فرزندانی را از آنان تحت تکفل قانونی داشتهباشند معادل حداقل حقوق کارکنان دولت،حق سرپرستی پرداخت خواهد شد.افراد حضانت کننده از این فرزندان محروم از مادر نیز مشمول این ماده می باشند.
ماده۲۶- دولت موظف است به منظور حمایت از سلامت جانبازان ۵۰% و بالاتر و جانبازان اعصاب و روان و شیمیایی به تشخیص کمسیون پزشکی بنیاد و بر اساس شدت و نوع ضایعات ناشی از مجرئحیت و میزان ساعت کاری که از جانبازان مراقبت می شود،نسبت به برقراری و پرداخت حق پرستاری و حق همیاری بر مبنای حداقل دستمزد ماهانه کارگران اقدام و اعتبار مورد نیاز را در لوایح بودجه سنواتی منظور نماید.
ماده۲۷- مدت خدمت داوطلبانه جانبازان،رزمندگان،آزادگان و شهدا در جبهه قبل از استخدام و اشتغال درصورت تمایل جزو سنوات قابل قبول از لحاظ بیمه و بازنشستگی به ماخذ مشاغل سخت و زیان آور(یک به یک و نیم) محسوب می گردد.
دولت مکلف است مابه التفاوت کسور بیمه و بازنشستگی سهم کارمند و یا کارگر و کارفرما را برای مدت مذکور به ماخذ آخرین وضعیت استخدامی(حقوق و مزایای مشمول کسور بیمه و بازنشستگی) محاسبه و یکجا به صندوقهای مربوط واریز نماید.
ماده۲۸- کلیه دستگاههای مشمول این قانون مکلفند نسبت به اعطاء امتیازات دیپلم به شهدا و مفقودین زیر دیپلم و احتساب مزایای یک مقطع تحصیلی بالاتر به کلیه شهدا و مفقودین دارای مدرک دیپلم و بالاتر همانند جانبازان و آزادگان اقدام و حقوق و مزایای آنان را مطابقت دهند.
فصل پنجم-اشتغال و کارآفرینی
ماده۲۹- خانواده شاهد،جانبازان،همسر و فرزندان جانبازان ۲۵% و بالاتر،آزادگان و همسر و فرزندان آنان مشروط بر آنکه فاقد شغل و درآمد بوده و واجد شرایط شغل موردنظر باشند می توانند از خدمات این فصل برخوردار شوند.
تبصره-رزمندگان و خواهر و برادر شاهد در اولویت بعدی برای استفاده از خدمات موضوع این فصل می باشند.
ماده۳۰- وزارت کار و امور اجتماعی و سایر واحدهای ذیربط اعم از دولتی و غیردولتی موظفند ضمن هماهنگی با بنیاد در راستای جذب نیروی انسانی مورد نیاز کارگاههای تابع قانون کار،مشمولین موضوع ماده(۲۹) این قانون را در اولویت قرار دهند.
ماده۳۱- به منظور تشویق کارفرمایان کارگاهها به جذب مشمولین موضوع ماده (۲۹) این قانون،دولت موظف است کارفرمایانی را که با هماهنگی بنیاد پس از اخذ تعهدات لازم و انعقاد قراردادی که مبین تعهدات طرفین باشد اقدام به جذب نیرو در راستای تامین نیروی انسانی مورد نیاز خود می نماید،مشمول تخفیفات و تسهیلاتی به شرح ذیل قرار دهد:
الف-حق بیمه سهم کارفرما برای جانبازان و آزادگان و فرزندان شاهد به میزان ۱۰۰% و سایر مشمولین موضوع ماده(۲۹) این قانون به میزان ۵۰% حداقل به مدت پنج سال توسط بنیاد پرداخت می گردد.
ب – کاهش مالیات کارفرمایان این گونه کارگاه ها از طریق احتساب یکصد و پنجاه درصد(۱۵۰%) حقوق پرداختی به ایثارگران جدیدالاستخدام به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی به مدت پنج سال.
ج – کارفرمایانی که اقدام به جذب و استخدام افراد موضوع ماده (۲۹) این قانون حداقل به مدت پنج سال می نمایند تا مدت هجده ماه از هفتاد و پنج درصد(۷۵%) یارانه حداقل حقوق و دستمزد، موضوع ماده (۴۱) قانون کار بر حسب نوع شغلی که در اختیار آنان قرار خواهد گرفت بهره مند می شوند.
ماده ۳۲ – بنیاد موظف است نسبت به ایجاد صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران اقدام نموده و اساسنامه آن را تدوین و به تصویب هیات وزیران برساند.منابع مالی این صندوق به شرح زیر تامین می گردد:
الف – بودجه عمومی دولت
ب – وجوه برگشتی از محل اقساط وامهای اشتغال پرداختی به ایثارگران(وجوه اداره شده)..
ج – سایر منابع بنیاد(منابع داخلی بنیاد)
ماده ۳۳ – در صورتیکه در راستای دستیابی فرزندان شاهد، جانبازان بیست و پنج درصد(۲۵%) و بالاتر و آزادگان بیکار به مشاغل مناسب، نیاز به فراگیری دوره های آموزشی و مهارتی باشد، به منظور تامین حداقل معاش آنان در طول دوره آموزش(حداکثر تا هجده ماه) کمک هزینه زندگی معادل هفتاد و پنج درصد(۷۵%) حداقل حقوق کارکنان دولت و برای یک بار توسط بنیاد پرداخت خواهد شد.
ماده ۳۴ – برای بهره مندی افراد واجد شرایط این فصل، ضمن هماهنگی دستگاه ها و مراکز ارائه دهنده امکانات فوق با بنیاد مشروط بر آن که قبلاً از تسهیلات این فصل استفاده نکرده باشند تا سی درصد(۳۰%) از امکانات مربوط به موارد ذیل به این امر اختصاص می یابد:
الف – واگذاری غرفه میادین و بازارچه های خوداشتغالی و دکه از طریق شوراهای اسلامی و با هماهنگی شهرداری ها.
ب – سهمیه پذیرش دوره های کوتاه مدت و بلند مدت آموزشهای مهارتی، تخصصی سازمان آموزش فنی و حرفه ای به همراه تسهیلات رفاهی به ویژه خوابگاه.
ج – اجراء دوره های کارورزی خاص فارغ الاتحصیلان توسط دستگاه های اجرائی ذی ربط.
د – اعزام نیروی کار به خارج از کشور، توسط دستگاه های مشمول این قانون.
ماده ۳۵ – دولت مکلف است ساز و کارهای مناسب را برای ایجاد مشاغل پایدار برای مشمولین این فصل از محل تسهیلات تکلیفی، اعتبارات وجوه اداره شده، خود اشتغالی، برنامه کمک های فنی و اعتباری (ملی و استانی) در لوایح بودجه سالانه پیش بینی و اجرا نماید.
ماده ۳۶ – به منظور ساماندهی موضوع اشتغال مشمولین این قانون در سیاستگذاری های کلان، رئیس بنیاد در شورای عالی اشتغال عضویت خواهد داشت.
فصل ششم – معیشت و رفاه
ماده ۳۷ – کسورات بازنشستگی سهم اسراء، آزادگان و جانبازان شاغل و حالت اشتغال در دستگاه های موضوع ماده (۲) این قانون به شرح تبصره های زیر حسب مورد تامین و پرداخت می گردد.
تبصره ۱ – کلیه دستگاه های اجرائی موظفند از محل اعتبارات مصوب و در قالب تخصیص اعتبار ابلاغی نسبت به تامین و پرداخت کسورات بازنشستگی سهم اسراء، آزادگان و جانبازان در دستگاه مربوط اقدام نمایند.
تبصره ۲ – شرکت های دولتی، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت، نهاد های عمومی غیر دولتی که از بودجه عمومی دولت استفاده می کنند و شرکت هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است، موظفند از محل هزینه عملیات جاری خود نسبت به پرداخت کسورات بازنشستگی سهم اسراء، آزادگان و جانبازان شاغل و حالت اشتغال در موسسات مربوط اقدام نمایند.
تبصره ۳ – دولت مکلف است به منظور پرداخت کسورات بازنشستگی سهم اسراء، آزادگان و جانبازان شاغل در بخش غیردولتی مشمول قانون کار و تامین اجتماعی اعتبار لازم را هر ساله در لوایح بودجه سنواتی کل کشور پیش بینی نموده و رد اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار دهد.
ماده ۳۸ – حقوق و مزایای پرسنل وظیفه و نیروهای داوطلب غیرشاغل در دستگاه های موضوع ماده(۲) این قانون که به صورت بسیج مردمی از سوی مراجع ذی صلاح نظیر نیروی مقاومت بسیج، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش، کمیته امداد امام خمینی(ره)،جهادسازندگی،سازمان تبلیغات اسلامی،حوزه های علمیه و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به جبهه اعزام و به دلیل حضور در جبهه و یا بر اثر ترور، شهید،مفقودالاثر،جانباز ازکارافتاده کلی گردیده اند،طبق مقررات ،همطراز کادر نیروهای مسلح تعیین و توسط بنیاد پرداخت خواهد شد.
تبصره-حقوق وظیفه جانبازان غیر حالت اشتغال مشمول قوانین نیروهای مسلح بر اساس مقررات مربوط در نیروهای مسلح محاسبه و توسط نیروی مربوط پرداخت می گردد.
ماده۳۹- حقوق و مزایای حالت اشتغال مستخدمان شهید،مفقودالاثر،اسرا،آزادگان و جانبازان از کار افتاده کلی دستگاهها،اعم از کشوری و لشکری براساس قوانین و مقررات استخدامی نیروهای مسلح محاسبه می گردد.
تبصره۱-حقوق و مزایای اسرا،آزادگان و جانبازان از کارافتاده کلی توسط دستگاه مربوط و حقوق و مزایای شهدا و مفقودالاثرها توسط بنیاد پرداخت می گردد.
تبصزه۲-حقوق حالت اشتغال جانبازان و آزادگان از کارافتاده کلی موضوع مواد(۳۸) و (۳۹) این قانون در صورت اشتغال در دستگاههای موضوع بند (الف) ماده(۲) این قانون قطع می گردد.

 

ماده۴۰-حقوق بازنشستگی شهدا،جانبازان و آزادگان مشمول قانون حالت اشتغال،معادل آخرین حقوق و مزایای دریافتی تعیین و هرساله متناسب با افزایش ضریب حقوق شاغلین اضافه و به شکل تبصره های زیر عمل می شود.

تبصره۱-حقوق بازنشستگی مشمولین قانون حالت اشتغال،اعم از اینکه در اجرای قانون مذکور و یا سایر قوانین و مقررات مربوط بازنشسته شده باشند مشابه کارکنان همطراز(بازنشسته در سال تصویب این قانون) تطبیق و اعمال می گردد.
تبصره۲-حقوق بازنشستگی و وظیفه شهدا،جانبازان و آزادگان غیرمستخدم دولت توسط بنیاد و حقوق بازنشستگی و وظیفه جانبازان و آزادگان مستخدم دولت توسط صندوق بازنشستگی دستگاه ذیربط پرداخت می گردد.
تبصره۳-مشمولین قانون حالت اشتغال هنگام نیل به بازنشستگی از کلیه امتیازات منظورشده برای شاغلین همطراز(مانند پاداش پایان خدمت و غیره) برخوردار می گردند.دستگاه مجری حکم حقوق بازنشستگی مکلف به تامین و پرداخت حقوق و امتیازات مذکور خواهد بود.
ماده۴۱- جانبازان ۲۵% و بالاتر،آزادگان و خانواده های شاهد و خانواده جانبازان۷۰% درصورت مسافرت داخلی از طریق هریک از شرکتهای دولتی یا خصوصی هواپیمایی،راه آهن و کشتیرانی با ارائه کارت ایثارگری و یا معرفی نامه بنیاد از پرداخت ۵۰% هزینه بلیط مسافرت معاف می باشد.
تبصزه۱-کلیه مشمولین این ماده از پرداخت هزینه بلیط اتوبوس و مترو(داخل شهری) معاف می باشند.
تبصره۲-مشمولین این این ماده در پروازهای خارجی با معرفی نامه بنیاد برای یک بار در سال از۵۰% تخفیف مستقیم بهای روز فروش بهره مند می باشند.
تبصره۳-تخفیف موضوع این ماده در بخش های دولتی و خصوصی توسط بنیاد تامین و پرداخت می شود.
ماده ۴۲ – معافیت ایثارگران و فرزندان ذکور آنان و برادران شهداء از انجام خدمت وظیفه عمومی طبق قانون نظام وظیفه عمومی و اصلاحات آن و تدابیر فرمانده کل نیروهای مسلح خواهد بود.
ماده ۴۳ – سازمان حج و زیارت موظف است هر ساله ژنج درصد(۵٪) تا ده درصد(۱۰٪) از سهمیه حج تمتع را به جانبازان و آزادگان و همسران آنان،همسر و والدین شاهد که توسط بنیاد معرفی و برای اولین بار مشرف می شوند اختصاص دهد.
ماده۴۴ – وزارت کشور ضمن هماهنگی های لازم نسبت به ارائه خدمات ترددی از جمله آرم و کارت تردد و مجوز ورود به محدوده طرح ترافیک و مناطق مربوط را برای جانبازان بیست و پنج درصد(۲۵%) و بالاتر، بر اساس معرفی نامه بنیاد به صورت رایگان فراهم نماید.
ماده ۴۵ – دولت مکلف است سالیانه اعتبار و تسهیلات لازم را برای تهیه خودروی مناسب برای کلیه جانبازان پنجاه درصد(۵۰%) و بالاتر و آن تعداد از جانبازان بیست و پنج درصد(۲۵%) الی چهل و نه درصد(۴۹%) که به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد از نظر جسمی محدودیت حرکتی دارند، پیش بینی نماید.
تبصره ۱ – آن تعداد از همسر و فرزندان شاهد آزادگانی که به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد معلول شناخته می شوند می توانند از تسهیلات موضوع این ماده استفاده نمایند.
تبصره ۲ – آئین نامه چگونگی واگذاری، میزان تسهیلات، کارمزد و میزان کمک بلا عوض توسط بنیاد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده ۴۶ – دولت مکلف است نسبت به تامین و پرداخت پنجاه درصد(۵۰%) هزینه بیمه عمر خانواده های شاهد، جانبازان و آزادگان که توسط هیچ یک از دستگاه های دولتی تحت پوشش یبمه مذکور نمی باشند، افدام نماید.
ماده ۴۷ – دولت مکلف است همه ساله مبلغی را به منظور کمک به صندوق ذخیره ایثارگران که توسط بنیاد شهید تشکیل خواهد شد در بودجه سالانه بنیاد پیش بینی نماید.
ماده ۴۸ – دولت مکلف است پس از فوت هر یک از ایثارگران غیرمستخدم دولت، کمک هزینه فوت همانند مشمولین قانون پرداخت پاداش پایان خدمت و بخشی از هزینه های ضروری به کارکنان – مصوب ۱۳۷۵- و اصلاحیه های بعدی آن، به خانواده آنان مشروط بر این که به موجب قوانین و مقررات دیگری دریافت ننموده باشند، پرداخت نمایند.
تبصره – دستگاه های اجرائی کشوری و لشگری برای ایثارگران مستخدم خود، طبق قوانین و مقررات مربوط اقدام می نمایند.
ماده ۴۹ – دستگاه های اجرائی مشمول این قانون موظفند برای مساعدت در امر ازدواج خانواده شاهد، آزادگان، جانبازان و فرزندان آنان برای یک نوبت هدیه ازدواج موضوع مفا قانون پرداخت پاداش پایان خدمت و بخشی از هزینه های ضروری به کارکنان دولت مصوب ۱۳۷۵ و اصلاحیه بعد آن را به میزان دو برابر پرداخت نمایند.
تبصره – پرداخت هزینه های ازدواج به مشمولین این ماده که تحت پوشش دستگاه های اجرائی نیستند به عهده بنیاد است.
ماده ۵۰ – تسهیلات بانکی(وام) بابت مساعدت در امر ازدواج خانواده شاهد، آزادگان، جانبازان و فرزندان آنان برای یک نوبت به میزان دوبرابر ظوابط بانکی از سوی شورای پول و اعتبار به صورت قرض الحسنه تعیین می گردد.
ماده ۵۱ – کلیه دستگاه های اجرائی مشمول این قانون موظفند به شهداء و جانبازان بیست و پنجاه درصد(۲۵%) و بالاتر و آزادگان شاغل مبلغی معادل بیست و پنج درصد(۲۵%) حداقل حقوق کارکنان دولت را که هر ساله توسط دولت تعیین می شود، به عنوان فوق العاده ایثارگری به طور ماهانه پرداخت نمایند.
تبصره ۱ – به افراد موضوع ماده مذکور که در استخدام دولت نیستند مبلغ یادشده توسط بنیاد تامین و پرداخت می گردد.
تبصره۲ – این فوق العاده ایثارگری به جانبازان و آزادگان از کارافتاده کلی که از حقوق حالت اشتغال مطابق مواد(۳۸) و (۳۹) این قانون برخوردار گردیده اند تعلق نخواهد گرفت.
ماده ۵۲ – بیمه درمانی فرزندان ذکور شهداء پس از فراغت از تحصیل تا زمان اشتغال حداکثر به مدت سه سال توسط بنیاد محاسبه و پرداخت می گردد.
ماده۵۳ – کلیه دستگاه های اجرائی مشمول این قانون موظفند مرخصی استحقاقی و عملیاتی استفاده نشده شهداء و مفقودین را به ازاء هر ماه طلب مرخصی آنان معادل یک ماه آخرین حقوق و مزایای دریافتی آنان محاسبه و از سوی دستگاه های ذی ربط پرداخت نمایند.
ماده۵۴ – کارکنان شهید و جانباز و آزاده از کار افتاده کلی همانند سایر کارکنان شاغل دستگاه ها، از کلیه تسهیلات اجتماعی، رفاهی،آموزشی و خدمات قابل ارائه به کارکنان دستگاه ها، نظیر دفترچه اتکا، علاوه بر تسهیلات بنیاد برخوردار خواهند شد.
ماده ۵۵ – جانبازان و آزادگان از کار افتاده کلی مشمول این قانون چنانچه قبل از سن بازنشستگی فوت نمایند، عائله تحت تکفل آنان از حقوق و مزایای حالت اشتغال تا سن بازنشستگی برخوردار خواهند شد.
ماده ۵۶ – صد در صد (۱۰۰%) حقوق و فوق العاده شغل و سایر فوق العاده ها اعم از مستمر و غیر مستمر شاهد، جانبازان و آزادگان از پرداخت مالیات معاف می باشد.
ماده ۵۷ – مرخصی های استحقاقی آزادگان شاغل در طول ایام اسارت که بر اساس ماده(۱۳) قانون حمایت از آزادگان ( اسراء آزاد شده) پس از ورود به کشور مصوب ۱۳/۹/۱۳۶۸ سنوات خدمتی آنان دو برابر محاسبه و ذخیره شده است، بر اساس اخرین حقوق و مزایای فرد پرداخت خواهد بود.
همچنین آزادگانی که بعد از اسارت شاغل شده اند از این مزایا برای مدت اسارت بهره مند خواهند شد.
ماده ۵۸ – وزارت دادگستری با همکاری قوه قضائیه نسبت به ارائه خدمات قضائی از خانواده شاهد، جانبازان بیست و پنج درصد(۲۵%) و بالاتر و آزادگان در مراجع قضائی جهت دفاع و استیفاء حقوق آنان اقدام نماید.
تبصره ۱- هزینه ارائه خدمات حمایت قضائی از محل اعتبارات مصوب بنیاد تامین و پرداخت می گردد.
تبصره ۲ – شکایات مربوط به ایثارگرن مشمول این ماده در خصوص عدم اجراء این قانون در کمیسیون ماده(۱۶) قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان انقلاب اسلامی قابل طرح می باشد.
ماده ۵۹ – قوه قضائیه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و کانون وکلای دادگستری موظفند بیست وپنج درصد(۲۵%) سهمیه صدور پروانه سردفتری و وکالت و مجوز کارشناسان رسمی دادگستری را به خانواده شاهد، جانبازان بیست و پنج درصد(۲۵%) و بالاتر و آزادگان با شش ماه سایقه اسارت و رزمندگان با شش ماه سابقه حضور در جبهه و در صورت واجد شرایط بودن اختصاص دهند.
ماده ۶۰ – دستگاه های موضوع ماده(۲) این قانون مکلفند حسب درخواست جانبازان و آزادگانی که قبل از تصویب این قانون در خدمت دستگاه بوده و قطع همکاری نموده اند صرفا برای یک بار نسبت به اعاده به خدمت آنان اقدام نمایند.
تبصره – افرادی که به موجب رای صادره از مراجع قضائی یا هیات های رسیدگی به تخلفات اداری و یا سایر مراجع قانونی مربوط به دلیل محکومیت از کار برکنار شده اند مشمول این ماده نخواهند بود.
ماده۶۱- آئین نامه اجرائی این فصل از سوی بنیاد،وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران،ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد.
فصل هفتم – اموور فرهنگی،آموزشی، ورزشی و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت
ماده۶۲- دانشگاهها و موسسات آموزش عالی دولتی،دانشگاه آزاد اسلامی و مراکز آموزش عالی غیر انتفاعی موظفند با رعایت مقطع تحصیلی و نوع موسسه،نسبت به انتقال دانشجویان و پذیرفته شدگان،آزادگان،اسرا،جانبازان ۲۵% و بالاتر و همسر و فرزندان آنان و دانشجویان شاهد به دانشگاه یا موسسات آموزش عالی محل سکونت خانواده آنان و یا نزدیکترین محل و همچنین تغییر رشته همطراز در گروه آزمایشی مربوط برای یکبار اقدام نمایند.
ماده۶۳- با هدف توسعه،ترویج و نهادینه نمودن فرهنگ جهاد،ایثار و شهادت و زنده نگهداشتن یاد شهیدان و حفظ و تقویت شان و جایگاه الگوهای عینی عرصه جهاد،ایثار و شهادت،شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت با شرح وظایف و ترکیب زیر تشکیل می شود.
الف-شرح وظایف:
۱-سیاستگذاری در زمینه احیاء،حفظ،ترویج و نهادینه نمودن فرهنگ جهاد،ایثار و شهادت
۲-ساماندهی و هماهنگی در برنامه ریزی های کلان دستگاهها و نهادهای متولی دولتی و غیر دولتی
۳-بکارگیری ظرفیت های جامعه و کشور برای تحقق اهداف شهیدان،جانبازان و آزادگان
۴-ساماندهی نحوه تجلیل و تقدیر از ایثارگران و استفاده از توان و ظرفیت آنان در توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت
ب-ترکیب:
۱-رئیس جمهور به عنوان رئیس شورا
۲-وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
۳-وزیر علوم،تحقیقات و فناوری
۴-وزیر آموزش و پرورش
۵-وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی
۶-وزیر کشور
۷-رئیس ستاد کل نیروهای مسلح
۸-رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران
۹-نماینده ولی فقیه در بنیاد
۱۰-رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس
۱۱-رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
۱۲-رئیس سازمان تبلیغات اسلامی
۱۳-رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور
۱۴-یکی از مجتهدین به انتخاب شورای عالی حوزه علمیه قم
۱۵-رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد
۱۶-رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور
۱۷-دو نفر از نمایندگان عضو کمیسیون اجتماعی با معرفی کمیسیون و انتخاب مجلس شورای اسلامی
تبصره۱-دبیرخانه شورا در بنیاد مستقر می باشد و مسئولیت پشتیبانی علمی،پژوهشی و خدماتی متناسب با وظایف و مسئولیت شورا را بر عهده خواهد داشت.
تبصره۲-دستگاههای اجرائی ذیربط موظفند به منظور توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از تشکلها و سازمانهای غیر دولتی فرهنگی،هنری،پژوهشی و ورزشی که در حوزه ایثارگران فعالیت می نمایند حمایتهای مادی و معنوی به عمل آورند.
تبصره۳-دستورالعملهای داخلی شورا به پیشنهاد دبیرخانه به تصویب شورا خواهد رسید.
تبصره۴-مصوبات این شورا با تایید رئیس جمهور لازم الاجرا خواهد بود.
ماده۶۴- با توجه به ضرورت حفظ،جمع آوری و تمرکز کلیه اسناد و آثار شهدا و ایثارگران،دولت موظف است اقدامات لازم را در جهت حفظ و نگهداری اصل آثار و اسناد فرهنگی،هنری،تاریخی و علمی مکتوب و غیر مکتوب شهدا و ایثارگران دفاع مقدس و انقلاب اسلامی با رعایت اصول طبقه بندی به عمل آورد.
تبصره۱-در صورت انتشار این آثار رعایت حقوق مادی و معنوی صاحبان آن الزامی است.
تبصره۲-آئین نامه اجرائی این ماده حداکثر ظرف مدت سه ماه توسط بنیاد با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،سازمان میراث فرهنگی و گردشگری،مرکز اسناد ملی،ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده۶۵- به منظور تجلیل از همسر،فرزند،والدین شهدا،مفقودین،اسرا و همچنین جانبازان،آزادگان و همسر و فرزندان جانبازان ۲۵% و بالاتر و رزمندگان،به آنان نشان ویژه اعطاء خواهد شد.اعطاء نشان ویژه به کلیه ایثارگران،تابع آیین نامه اجرائی خواهد بود که در کارگروهی متشکل از نمایندگان بنیاد،سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور،ستاد کل نیروهای مسلح با مسئولیت معاونت حقوقی و امور مجلس ریاست جمهوری حداکثر ظرف مدت شش ماه تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.این نشان غیر از نشانهای دولتی است که تحت آئین نامه مربوط اعطاء می شوند.
ماده ۶۶- جهت تامین نظر شورای نگهبان حذف شد.
ماده۶۷- بنیادموظف است نسبت به تامین و پرداخت صد در صد هزینه شهریه کلیه دانشجویان شاهد(همسر و فرزندان شهدا)،جانبازان ۲۵% و بالاتر و همسر و فرزندان آنها و آزادگان و همسر و فرزندان آنان را که در موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی غیر دولتی،پیام نور،شبانه دولتی،دانشگاه آزاد اسلامی و هر موسسه و دانشگاه آموزش عالی شهریه بگیر مورد تایید وزارت علوم،تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی مشغول تحصیل می باشند،اقدام نمایند.
تبصره-تعیین رشته های تحصیلی مورد نیاز،نوع،میزان و شرایط پرداخت هزینه شهریه دانشجویی به موجب ائین نامه ای خواهد بود که توسط بنیاد و با همکاری وزارتخانه های علوم،تحقیقات و فناوری و بهداشت،درمان و آموزش پزشکی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده۶۸- بنیاد موظف است نسبت به تامین و پرداخت هزینه های خدمات آموزشی طرح شاهد در برنامه های آموزش عمومی و سایر برنامه های آموزش عالی از محل اعتباراتی که به همین منظور در قوانین بودجه سنواتی پیش بینی می شود اقدام نماید.
تبصره۱-بنیاد موظف است نسبت به پرداخت کمک هزینه تحصیلی بعه دانش آموزان و دانشجویان شامل همسر و فرزندان شاهد،جانبازان ۲۵% و بالاتر،آزادگان و خانواده های آنان اقدام نماید.
تبصره۲-آیین نامه اجرائی این ماده از سوی بنیاد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده۶۹- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و دیگر دستگاههای اجرائی متولی امور فرهنگی کشور مشمول این قانون موظفند نسبت به تولید برنامه های رادیویی و تلویزیونی و هنری مرتبط با ایثار و شهادت اقدام و از هنرمندانی که در این زمینه فعالیت می کنند بخصوص هنرمندان ایثارگر حمایت کنند.
تبصره-آئین نامه اجرائی و تعیین میزان تولیدات برنامه های مورد نظر توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما با همکاری بنیاد حداکثر ظرف مدت شش ماه تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده۷۰- به منظور تشویق و حمایت از نخبگان و سرآمدان علمی،فرهنگی،ورزشی و هنری خانواده شاهد و ایثارگران برای حضور موثر در عرصه های ملی و بین المللی،بنیاد موظف است با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ظرف مدت شش ماه آئین نامه ای را در این خصوص تهیه و جهت تصویب به هیات وزیران ارائه نماید.
ماده۷۱- وزارتخانه های علوم،تحقیقات و فناوری و بهداشت،درمان وآموزش پزشکی و کلیه دانشگاههای دولتی و غیر دولتی و دستگاههای اجرایی مشمول ماده ۲ این قانون موظفند در اعطاء سهمیه های ورود به دانشگاهها و موسسات آموزش عالی،بورسهای تحصیلی داخل و خارج از کشور،فرصتهای مطالعاتی و دوره های دکترای تخصصی ۲۰% از سهمیه را به همسر و فرزندان شاهد،جانبازان،آزادگان و همسر و فرزندان آزادگان و همسر و فرزندان جانبازان بالای ۲۵% اختصاص دهند.
تبصره-کسب حداقل ۷۰% حدنصاب شرایط علمی و امتیاز پذیرفته شدگان برای رشته ها و مقاطع تحصیلی الزامی می باشد.این میزان درخصوص رشته های پزشکی ۸۰% حدنصاب شرایط علمی می باشد.
ماده۷۲- دانشگاههای دولتی و غیر دولتی و مراکز آموزشی و پژوهشی وابسته به دستگاهها و قوای سه گانه موظفند ۲۰% از سهمیه هیات علمی خود را براساس آئین نامه ای که توسط شورای عالی طرح و برنامه شاهد تهیه و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد رسید به ایثارگران اختصاص دهند.
ماده۷۳- با توجه به ضرورت حفظ نشاط و شادابی ایثارگران و خانواده های آنان،کلیه دستگاههای اجرائی موضوع ماده(۲) این قانون که دارای امکانات تفریحی،فرهنگی،هنری و ورزشی می باشند با درنظر داشتن اصل عزتمندی،برای استفاده ایثارگران و خانواده آنان ۵۰% تخفیف در بهره مندی از این تسهیلات درنظر گیرند.
فصل هشتم – منابع مالی و نظارت
ماده۷۴- منابع مالی مورد نیاز با حفظ سهم سایر منابع بنیادفدر قالب مفاد لوایح بودجه سنواتی پیش بینی خواهد شد.
تبصره۱-سایر منابع بنیاد به عنوان درآمد اختصاصی بنیاد هرساله در لوایح بودجه سنواتی پیش بینی می گردد.
تبصره۲-به منظور شفاف سازی منابع مالی اختصاص یافته برای خدمات رسانی به ایثارگرانفسازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مکلف است نسبت به ایجاد فصل رفاه و تامین اجتماعی ایثارگران و برنامه های ذیل آن متناسب با عناوین فصول این قانون در لوایح بودجه سنواتی اقدام نماید.
ماده۷۵- به منظور نظارت برحسن اجراء این قانون وآئین نامه اجرائی آن ،رئیس بنیاد موظف است گزارش عملکرد هرسال را که براساس شاخصهای هر برنامه و فعالیت تنظیم شده است حداکثر تا پایان آذرماه سال بعد به مقام معظم رهبری،رئیس جمهور و مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.
تبصره۱-کلیه دستگاههای مشمول این قانون مکلفند هرساله گزارش عملکرد مربوط به نحوه و میزان ارائه خدمات و تسهیلات به ایثارگران مشمول این قانون را به بنیاد ارائه نمایند.
تبصره۲-ارائه گزارش از سوی دستگاههایی که مستقیما زیرنظر مقام معظم رهبری هستند با اذن معظم له خواهد بود.
ماده۷۶- نوع،میزان و تعیین اولویت ارائه خدمات هرفصل طبق آئین نامه هایی خواهد بود که توسط بنیاد با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور،ستاد کل نیروهای مسلح،وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و دستگاههای ذیربط(حسب مورد) تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده۷۷- کلیه قوانین و مقررات مغایر با این قانون ملغی الاثر می باشد.
ماده۷۸- این قانون از تاریخ تصویب لازم الاجراء می باشد.
ماده۷۹- بار مالی ناشی از اجراء این قانون در سال ۱۳۸۶ از محل اعتبارات ردیف ۱۳۱۶۰۰ قانون بودجه سال ۱۳۸۶ کل کشور مربوط به بنیاد شهید و امور ایثارگران و در سالهای آتی از محل صرفه جویی منابع داخلی آن بنیاد تامین خواهد شد.
اصلاحات فوق مشتمل بر هفتاد و هشت ماده و شصت تبصره در جلسه مورخ سوم تیرماه یکهزار و سیصد و هشتاد و شش کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی طبق اصل هشتاد و پنجم(۸۵) قانون اساسی به تصویب رسید و مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ ۵/۶/۱۳۸۵ با اجراء آزمایشی آن به مدت چهارسال موافقت نموده است.
غلامعلی حداد عادل
رئیس مجلس شورای اسلامى

حقوق آزادگان

حقوق آزادگان

عثمان مزین

وکیل دادگستری

آزادگان هشت سال جنگ تحمیلی سوالاتی دارند که پاسخ به آنها از منظر حقوقی قابل تامل است. سؤال این است که سابقه اسارت افرادی را که در مراکز اداری شاغل نیستند یا دارای شغل آزاد هستند چگونه و با چه معیاری صورت گرفته یا محاسبه خواهد شد؟

آیا سابقه یا طول مدت اسارت آنان دارای ارزش و اعتبار نیست؟

طبق قانون، هر مستخدم دولتی حق دارد ماهانه ۳۰ روز را به‌عنوان مرخصی استحقاقی استفاده کند که با توجه باینکه اسرا از هیچ مرخصی استفاده نکرده اند لایحه بودجه سنوات اخیر مقرر کرد آن مرخصی دوران اسارت (یعنی به ازای هر سال اسارت ۲ ماه) به‌عنوان طلب مرخصی برای آزادگان منظور و بر اساس آخرین حقوق دریافتی هر آزاده ای پرداخت شود. اما این نص قانونی موجب تبعیض شدید بین آزادگان شده زیرا آزادگانی که در سال‌های گذشته بازنشسته شده یا از دنیا رفته اند مبلغ ناچیزی بابت طلب مرخصی ایام اسارت خود دریافت می‌کنند. اما در کنار آنان آزادگانی که در چند سال اخیر بازنشسته می‌شوند مبالغ بیشتری دریافت می‌کنند و موارد بسیاری وجود داشته که آزاده ای با سابقه اسارت کمتر و طبعا دارای طلب مرخصی کمتر مبلغ بیشتری از آزاده ای با چند برابر سابقه اسارت بعنوان طلب مرخصی دوران اسارت دریافت نموده و به هیچ‌وجه عادلانه نیست .

آزاده ای که در سال ۷۹ بازنشست شده اما ۱۰ سال بعد و در سال ۸۸ طلب مرخصی خود را دریافت می‌کند.

طلب وی بر اساس حقوق دریافتی مربوط به ۱۰ سال قبل که نسبت به اکنون بسیار ناچیز بوده محاسبه و پرداخت شود. ضمنا بیشتر سازمان‌های دولتی هم از پرداخت این مبلغ ناچیز امتناع نموده و آزادگان بعد از چندین سال پیگیری موفق به وصول این حقوق ناچیز می‌شوند.

در شرایط فعلی تعیین مبلغ ناچیز ۵۰۰ هزار تومان حقوق به ازای هر ماه اسارت هر آزاده قطعا بدون بررسی اصل موضوع و صرفا برای مردود ساختن بسیاری از انتظارات بحق و درست آنان صورت گرفته؛ چون این مبلغ به هیچ وجه نمی‌تواند حتی گوشه ای از شرایط دوران اسارت را جبران کند و ضربات روحی و روانی و جسمانی و امراض مختلفی که آنان در طول ایام اسارت به آن دچار شده و صدمات فراوانی که به اعضای خانواده اشان وارد شده نیازمند بررسی دقیق و کارشناسانه است که در این راستا باید از نظرات آزادگان هم استفاده شود. زیرا تصویب هر قانونی برای این قشر صبور که اسطوره مقاومت بوده و هستند بدون در نظرگرفتن شرایط و نظر آنان قطعا به معنای تصویب و تدوین قوانین نا مناسب خواهد بود.

بازنشستگی ایثارگران در برنامه پنجم

بازنشستگی ایثارگران در برنامه پنجم
در بخشی از برنامه پنجم توسعه که باید تا سال ۹۴ اجرایی شود در خصوص حقوق ایثارگران آمده است: در صورتی که دریافتی ایثارگران مشمول صندوق تأمین‌اجتماعی و صندوق بازنشستگی دیگری گردد، بازنشستگی در هر صندوق به طور مستقل انجام می‌گردد و با تحقق شرایط بازنشستگی ایثارگر در هر صندوق، از مستمری بازنشستگی آن صندوق بهره‌مند می‌شود. حسب قانون الحاق یک تبصره به قانون استخدام جانبازان، اسرا و افراد خانواده‌های شهدا، فقط جانبازان، مستمری‌بگیران شهدا، مفقودین و اسرا و آزادگان چنانچه از بابت جانبازی، شهادت، مفقودالاثر‌بودن یا اسارت دارای دریافتی باشند، این دریافتی مانع دریافت حقوق از بابت استخدام رسمی یا غیررسمی نمی‌شود و این دریافتی‌ها مشمول هیچ یک از مقررات مربوط به دریافت دو حقوق از صندوق دولت و صندوق‌های بازنشستگی نمی‌گردد.

با بند(و) ماده۲۸ قانون توسعه، دو دریافتی و دو صندوق بازنشستگی به عموم ایثارگران تسری یافته و همه آنان با شرایط مندرج در بند(و) می‌توانند از دو دریافتی برخوردار شوند. مضافا این بند تأکید دیگری بر قانون الحاق یک تبصره، موضوع دو پرداختی به ایثارگران با دو منشأ ایثارگری و استخدامی است.

آشنایی با قوانین حوزه ایثارگری

آشنایی با قوانین حوزه ایثارگری
به استناد قانون و آیین‌نامه اجرایی آن جانبازان بالای ۲۵ درصد از کار افتاده کلی، با تایید کمیسیون پزشکی بر اساس نظام هماهنگ پرداخت حقوق کارکنان دولت برابر با یک فرد شاغل در دستگاه‌های دولتی از حقوق و مزایای مربوطه بر خوردار می‌گردند.

قانون حق پرستاری

به استناد تبصره ۴ قانون بودجه سال‌های ۷۸ ، ۷۹ و۸۰ و همچنین قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، حق پرستاری مشمول آن دسته از جانبازان ۵۰ درصد به بالا و اعصاب و روان و شیمیایی حاد می‌گردد که برابر تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد لازم است از آنان پرستاری و مراقبت به عمل آید. میزان حق پرستاری با توجه به میزان نیاز به مراقبت بر مبنای حداقل حقوق و مزایای کارگری (قانون کار) و ضرایب تعیین شده توسط سازمان امور جانبازان پرداخت می‌گردد.

قانون واگذاری خودرو

بنا به مصوبه هیات محترم وزیران در تاریخ ۱۵ /۱۲ /۷۸ و آیین‌نامه اجرایی قانون واگذاری خودرو به جانبازان بالای ۵۰ درصد برای یک‌بار یک‌دستگاه خودرو واگذارمی‌گردد. بر اساس این قانون شرکت ایران خودرو موظف گردیده سالانه ۴۰۰۰ دستگاه خودرو، سهمیه جهت جانبازان در نظرگرفته و تحویل نماید. مطابق اصلاحیه قانون، ۴۰ درصد تخفیف از قیمت کل و۶۰ درصد تسهیلات (وام) از منابع بودجه کشوری به جانبازان تحویل می‌گردد. هر چند این قانون برای سال ۷۸ بوده و در آن از خودروی پیکان نام برده شده است ولی همچنان این قانون در سایت بنیاد شهید برای اطلاع عموم در دسترس است.

قانون مسکن جانبازان

ماده ۱۳۹ بندج از قانون برنامه سوم توسعه در خصوص جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر اعطای تسهیلات بانکی جهت خرید یا ساخت مسکن با حداقل کارمزد و اقساط بلند‌مدت خواهد بود.ماده ۱۴۱ به‌منظور حمایت از ایثارگران و جانبازان دولت مکلف است مشکل مسکن آنان را تا پایان برنامه پنج ساله سوم به طور کامل حل‌نماید.

قانون کمک معیشت

به استناد قانون بودجه سال‌های ۱۳۸۱ – ۱۳۸۰به آن دسته از جانبازان بالای ۵۰‌درصد از کار افتادگی کلی مبلغی به عنوان کمک به هزینه‌های زندگی و مایحتاج ضروری پرداخت‌می‌گردد.

قانون معافیت از خدمت نظام وظیفه

به مشمولان نظام وظیفه دارای شرایط خاص بر اساس مقررات اعطای امتیازات ویژه مصوب سال ۷۵ و متعاقباً با پیشنهاد ستاد کل نیروهای مسلح و تایید مقام معظم رهبری امتیازات زیر به مشمولان جانباز اعطا می‌گردد: یکی از فرزندان جانباز ۴۰‌درصد و بالاتر و تمامی مشمولان جانباز بالای ۱۵ درصد.

قانون آمـوزش

بند (ب و ج) از ماده ۱۵۲ قانون برنامه سوم توسعه اذعان می‌دارد: جانبازان بالای۲۵‌درصد به طور کامل از پرداخت کامل شهریه در دوره‌های شبانه و دوره‌های خاص معاف بوده و همچنیـن فرزنـدان جانبازان ۲۵ درصد به بالا که عدم تمکـن مالـی آنها حسب مورد به تایید دستگاه‌های ذیربط می‌رسد از پـرداخت شهریه معاف می‌باشند.

حق پرستاری جانبازان

محمد قبادی

حق پرستاری براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی ازسال ۱۳۷۸ به جانبازان واجد شرایط، برطبق توافق نامه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور پرداخت می‏گردد. هر چند قانون‌گذار در تدوین قانون صرفاً کمک رساندن به جانبازان را از بُعد ریالى و معیشتى و کمک به همسران جانباز در نظر گرفته است ولى در جهت کمک رسانى و رفع مشکل جانباز بر نیامده است. صرف‌نظر از اینکه در بعضى موارد از جانبازان مشاهده شده است که نسبت به پرداخت حق پرستارى با همسرانشان اختلاف به‌وجود آمده است، ولى در مجموع با توجه به اینکه مقدار تعیین شده حق پرستارى، حداقل حقوق یک کارگر ساده در نظر گرفته شده است بدون حق بیمه و غیره…لذا استخدام پرستار عملاً براى جانبازان غیر‌ممکن گردیده است .

جانباز قطع نخاع از گردن که به تنهایى زندگى می‌کند، قاعدتاً نمی‌تواند با ۲٫۵k حق پرستارى، با در نظر گرفتن سه شیفت کارى و ایام تعطیل، براى خود پرستار استخدام نماید. هر چند لازم است پرستاران با توجه به نیاز جانبازان از تخصص لازم برخوردار باشند و توانایى هاى لازم را داشته باشند. بارها شاهد بوده‌ایم جانباز به جهت اینکه از پرستار مجرب استفاده نکرده است با مشکلات عدیده اى مواجه شده است. لازم به ذکر است قانون‌گذار حداقل حقوق کارگر را براى استخدام پرستار براى جانبازان در نظر گرفته است که این خود یکى از اشکالات تدوین شده در قانون می‌باشد که یکى از موارد بسیار مهم که سبب نقصان در تثبیت قانون گردیده است، قانون‌گذار هیچ‌گونه اشاره اى به حق پرستارى قبل از زمان ثبت قانون و زمان قبل از اجراى آن نکرده است.

در اجرای قانون حق پرستارى نیز مشاهده شده است که بسیارى از جانبازان که شامل جدول تعیین شده از سوی بنیاد هستند یا اصلاً حق پرستارى دریافت نمی‌کنند یا از میزان کمترى در مقایسه با جدول تعیین شده حق پرستارى دریافت می‌کنند.

همچنین جانبازان ۵۰ درصد به بالا بدون هیچ‌گونه شرایطی مشمول دریافت حق پرستاری می‌باشند و برای جانبازان زیر ۵۰ درصد معاونت بهداشت و درمان استان لیست جانبازان واجد شرایط را درقالب فرم مخصوص حق پرستاری به کمیسیون پزشکی ارسال می‌نماید. کمیسیون پزشکی پس از بررسی فرم‌های ارسالی، موارد تایید شده را به اداره کل درمان و توانبخشی منعکس می‌کند. اداره کل درمان وتوانبخشی با هماهنگی معاونت طرح، برنامه و بودجه، مبلغ حق پرستاری مشخص شده برای هر جانباز را در فیش حقوقی جانباز درج و ماهانه به حساب جانباز واریز می‌نماید.

مزایای حق پرستاری شامل ارج نهادن به خدمات خانواده جانباز در زمینه نگهداری از جانبازان معظم، ایجاد انگیزه و تشویق برای خانواده جهت تقویت زمینه‌های مناسب نگهداری بیشتر از جانبازان درخانواده، فراهم نمودن زمینه‌های حضور هرچه بیشتر جانبازان در محیط خانواده و اجتماع، بهبود وضعیت اقتصادی ومعیشتی جانباز و تایید منظم آن در بهبود جسمی و روانی و بهره مندی مادی همسر یا مراقب جانباز در قبال پرستاری از جانبازان است.

بیمه عمر و حوادث ایثارگران

بیمه عمر و حوادث ایثارگران
یوسف مجتهد

تهران امروز

هیات وزیران در مصوبه شماره ۱۵۴۶۷ / ت ۲۸۹۱۶ ه‍ مورخ ۸۵/۲/۱۸ کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسات دولتی و سازمان‌هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است، نهادهای انقلاب اسلامی، اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی، بانک‌ها، نیروهای مسلح و سایر موسسات وابسته به دولت که به نحوی از بودجه عمومی یا کمک دولت استفاده می‌کنند را موظف کرد تمامی بازنشستگان و مستخدمان خود را اعم از لشکری و کشوری مشروط بر آنکه قانونا در قبال حوادث، تحت پوشش بیمه دیگری نباشند، به شرط مشارکت بیمه‌شده در سود حاصل از قرارداد بیمه حادثه و فوت به هر علت بیمه کنند.

تا قبل از مصوبه هیات وزیران مبنی بر بیمه عمر و حوادث کارکنان دولت، فقط جانبازان ۲۵درصد و بالاتر برابر مصوبات سال‌های ۷۸ و ۸۰ هیات وزیران مشمول این بیمه می‌شدند و به بازماندگان جانبازان ۲۵ تا ۴۹درصد مبلغ ۳۰میلیون ریال و به بازماندگان جانبازان۵۰درصد و بالاتر ۵۰میلیون ریال بیمه عمر پرداخت می‌شد. ۵۰درصد حق بیمه سرانه از مستمری جانبازان کسر و ۵۰درصد دیگر به عنوان سهم دولت تامین و پرداخت می‌شد. در سال ۸۶ هیات وزیران تمامی جانبازان، آزادگان، والدین و همسران شهدا را مشمول بیمه عمر و حوادث کرد. برابر این مصوبه جانبازان با هر درصدی مشروط بر آنکه از محل دیگری بیمه نشده باشند، مشمول این مصوبه شدند و از این تاریخ سهم جانباز و دولت در پرداخت سرانه ماهانه حق بیمه در اعتبارات بنیاد شهید و امور ایثارگران پیش‌بینی شد. مضافا شرط سنی که در مقررات قبلی پیش‌بینی‌شده بود، حذف شد.هیات وزیران در مصوبه ۴۵۵۲۳ / ت ۳۶۴۸۳ ه‍ مورخ ۹۱/۳/۸ مصوبه بیمه عمر و حوادث ایثارگران را اصلاح کرد.

براساس این مصوبه تمامی جانبازان و آزادگان شاغل و غیرشاغل، همسران جانبازان، همسران آزادگان متوفی و والدین، همسران و فرزندان شهدا مشمول بیمه عمر و حوادث شدند. سرمایه بیمه‌ عمر و حادثه برای هر یک از جانبازان ۲۵درصد و بالاتر ۱۰۰میلیون ریال، همسران شهدا ۷۰‌میلیون ریال، والدین شهدا، جانبازان زیر ۲۵درصد و آزادگان فاقد درصد جانبازی و همسران جانبازان و همسران آزادگان متوفی ۵۰میلیون ریال تعیین شد. شورای عالی اداری در یکصد و پنجاه و چهارمین جلسه مورخ ۹۰/۱۰/۵ به‌منظور تسهیل در ارائه خدمات به ایثارگران، وزارت کشور (سازمان ثبت احوال کشور) و بنیاد شهید و امور ایثارگران را موظف کرد تا پایان خردادماه سال ۹۱ نسبت به طراحی، تولید و توزیع کارت‌های ملی ایثارگران در استان قم و تا پایان سال ۹۱ در سراسر کشور در قالب کارت‌های هوشمند اقدام کنند. در این مصوبه بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف شده‌است نسبت به راه‌‌اندازی سامانه‌های ارائه خدمات الکترونیک تا پایان خرداد۹۱ در استان قم و تا پایان سال۹۱ در سراسر کشور اقدام کند. ضمنا دستگاه‌های اجرایی مکلف شده‌اند به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که زیرساخت‌های لازم برای شناسایی و ارائه خدمات به ایثارگران از طریق کارت‌های هوشمند ملی تا پایان شهریور۹۱ فراهم شود. اما اخبار واصله حاکی از آن است که این اقدام در موعد مقرر قابل انجام نیست.