Category: اخبار مهم روز

«پیشینه‌ها و روند تشدید تعارض جنگ ایران و عراق» به چاپ رسید

کتاب «پیشینه‌ها و روند تشدید تعارض جنگ ایران و عراق» نوشته جروم داناون به‌تازگی توسط انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشرشد.

کتاب «پیشینه‌ها و روند تشدید تعارض جنگ ایران و عراق» نوشته جروم داناون به‌تازگی توسط انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشرشده و قرار است روز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه از آن رونمایی شود. حمیدرضا جاوید زاده استاد دانشگاه و محقق که مترجم این کتاب است که در حدود ۴ سال به‌عنوان پژوهشگر با مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در تدوین و ترجمه اسناد سازمان ملل متحد در مورد جنگ ایران و عراق همکاری و فعالیت داشته است.

حمیدرضا جاوید زاده با اشاره به انتشار کتاب «پیشینه‌ها و روند تشدید تعارض جنگ ایران و عراق» در خصوص محتوای این کتاب توضیح داد: این کتاب یک اثر علمی و تحلیلی دانشگاهی و محور اصلی آن، علل وقوع جنگ ایران و عراق است. نویسنده در این کتاب تلاش کرده مجموعه عوامل، شرایط و بسترهایی که تنش، مناقشه و اختلافات میان دو کشور را به جنگ تمام‌عیار سوق داده است، تحلیل کند. بنابراین، کتاب بیان صرف تاریخ و توصیف نیست بلکه محتوای تحلیلی دارد. چنین برمی‌آید که نویسنده به‌عنوان پژوهشگر در مقام ارائه یک تحلیل علمی مبتنی بر واقعیت‌هاست و پیش‌داوری در این پژوهش نداشته است.

مترجم کتاب «پیشینه‌ها و روند تشدید تعارض جنگ ایران و عراق» با تأکید بر اینکه در ترجمه این کتاب هدف این بوده که اصالت متن اصلی کاملا رعایت شود، درعین‌حال بیان کرد: در موارد بسیار اندکی اگر ضرورت ایجاب نموده که توضیحی برای رفع ابهام داده شود با قید مترجم اقدام شده و بنابراین ضمن امانت‌داری، عبارات و نوشته‌های نویسنده عینا منعکس‌شده است. رویکرد و نوع تحلیل در این کتاب تازگی دارد. چون این اثر، علمی و دارای معیارهای دانشگاهی و مبتنی بر پرسش پژوهشی و فرضیه است، از این دیدگاه نوآورانه تلقی می‌شود.

جاوید زاده در خصوص نقاط قوت و احتمالا ضعف کتاب «پیشینه‌ها و روند تشدید تعارض جنگ ایران و عراق» عنوان کرد: به باور من کتاب ازلحاظ علمی و نوع تحلیل غنی است و نگاه همه‌جانبه به همه عوامل و لحاظ آن‌ها در رویکرد تحلیلی، از نقاط قوت آن به‌حساب می‌آید. درعین‌حال به نظر می‌رسد عدم استفاده از منابع عربی و فارسی و تحلیل‌ها و استدلالات دو طرف جنگ یک نارسایی تلقی خواهد شد.

اعلام برنامه‌های بزرگداشت سوم خرداددر استان تهران

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان تهران،برنامه‌های پیش‌بینی شده در خصوص بزرگداشت سی و ششمین سالروز آزادسازی خرمشهر در سطح استان تهران را اعلام کرد.

سردار «علی اصغر محسن شیخی» اظهار کرد:بعد از برگزاری ده‌ها جلسه ستاد هماهنگی بزرگداشت سوم خرداد در سطح استان تهران،برنامه‌هایی توسط ادارات و نهادها برای بزرگداشت این حماسه ملی – میهنی پیش بینی شد.

وی انجام تبلیغات محیطی در سطح استان، برپائی نمایشگاه‌های دفاع مقدس،خاطره گوئی رزمندگان و پیشکسوتان دفاع مقدس پیش از خطبه‌های نماز جمعه چهارم خردادماه،خاطره گویی رزمندگان در سطح مساجد و مدارس استان،دیدار با خانواده‌های  شهدای عملیات بیت‌المقدس،گلباران مزار مطهر شهدا در روز پنج شنبه سوم خرداد،برگزاری صبحگاه مشترک نیروهای نظامی و انتظامی،اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و مذهبی در جوار یادمان‌های شهدای گمنام را از مهمترین برنامه‌های قابل اجرا در سطح استان دانست.

وی با اشاره به برنامه‌های ویژه پیش بینی شده در خصوص این مناسبت،برگزاری همایش«شکوه ایثار» و تجلیل از افتخارآفرینان عملیات بیت‌المقدس «فتح خرمشهر» درروز دوم خرداد،همایش بزرگداشت روز مقاومت دزفول درروز چهارم خرداد در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس،افتتاح هفت کتابخانه تخصصی دفاع مقدس،رونمایی از کتاب «آموزگاران شهادت» در ورامین،برگزاری مسابقات ورزشی در سطح استان با نام گذاری جام آزادسازی خرمشهر با حضور ۱۷۰۰ تیم ورزشی،برگزاری جشن حماسه و معنویت به مدت سه شب در پنج بوستان شهر «قدس» و شهرستان «پردیس»همراه با ضیافت افطاری،برپائی ایستگاه ویزیت رایگان سلامت در شهرستان‌های «پردیس»،«دماوند»و «فیروزکوه» در روز چهارم خردادماه در مصلاهای نماز جمعه توسط شبکه بهداشت،تجمع رزمندگان دفاع مقدس  در ناحیه مقاومت بسیج شهرستان «بهارستان»،برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای زن ویژه خواهران در شهرستان «شهریار»،توزیع ۵۰۰۰ حلقه لوح فشرده بازی‌های رایانه‌ای با موضوعیت دفاع مقدس،چاپ و توزیع ۲۰۰۰ برگ پوستر دفاع مقدس،تحلیل عملیات بیت‌المقدس توسط اساتید درس آشنائی با دفاع مقدس در سطح دانشگاه‌های استان را از اعم برنامه‌های پیش بینی شده در سطح استان تهران برشمرد.

تنها ۴۵۰۰ نفر از والدین شهدای گیلان در قید حیات هستند

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان،گفت:رویکرد بنیاد شهید و امور ایثارگران استان در سال جاری بهره‌مندی از ظرفیت تشکل‌های ایثارگری در برنامه‌های مناسبتی است تا برنامه‌ها را از حیث محتوا و فراگیری ارتقا ببخشیم.

عبدالله پاکاری ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای اسلام و انقلاب، با بیان اینکه ۳۲ هزار نفر از خانواده های شاهد و ایثارگر، ۲۲ هزار جانباز و ۲۶۰۰ آزاده جامعه ایثارگری استان را تشکیل می‌دهند، تصریح کرد:در مجموع ۱۲۰ هزار نفر در گیلان تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قرار دارند.

وی با بیان اینکه پزشکان ایثارگر علاوه بر خدمت رسانی به همه اقشار جامعه نسبت به جامعه ایثارگری تعلق خاطر و مسئولیت مضاعف تری دارند، گفت:اگر می‌خواهیم رضایتمندی جامعه هدف را داشته باشیم،ابتدا باید مشکلاتشان را به درستی بشناسیم و لذا چاره‌ای نداریم جز اینکه در متن خانواده های شاهد و ایثارگر باشیم .

این مقام مسئول،با اشاره به ظرفیت‌های قانونی برنامه ششم در حوزه خدمت‌رسانی به ایثارگران، عنوان کرد:برگزاری چنین جلساتی به ما کمک می‌کند تا ظرفیت‌ها و نیازهای روز جامعه هدف را بهتر و بیشتر بشناسیم، زیرا وضعیت ایثارگران ما نسبت به دو دهه قبل بسیار متفاوت شده است.

پاکاری،از فعالیت حدود ۳۰۰ نخبه و بیش از ۵ هزار و ۸۰۰ نفر دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی در جامعه ایثارگری استان خبر داد و خاطرنشان کرد:همچنین بیش از۳۰۰۰ نفر فعال قرآنی داریم و سال گذشته توانستیم برای نخستین بار جزو سه استان برتر در مسابقات کشوری قرآن و عترت شاهد و ایثارگر باشیم.

وی با بیان اینکه امروز جایگاه ایثارگران ما در عرصه های مختلف علمی،فرهنگی،آموزشی و… ارتقا پیدا کرده است، متذکر شد:در این راستا تشکل‌های مختلف ایثارگری را تشکیل دادیم تا از این ظرفیت های بالقوه در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به نحو احسن استفاده،همچنین بخشی از مشکلات جامعه هدف را رفع کنیم .

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان، با اشاره به افزایش میانگین سنی والدین شهدا به ۸۲ سال و جانبازان و همسران شهدا به ۶۲ سال،گفت:در حوزه بهداشت و درمان وضعیت خاصی داریم و لذا ایجاب می کند، اقدامات خاصی نیز صورت گیرد. در این راستا طرح «پایش سلامت والدین شهدا» را در دستور کار داریم. این طرح بسیار خوب و مترقی است، اما در اجرای آن با مشکلاتی مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۰ درصد از والدین شهدا تحت پوشش طرح مذکور قرار نگرفته‌اند، اظهار کرد: ۴۵۰۰ نفر از والدین شهدا در قید حیات هستند و لذا فرصت ما برای خدمت رسانی به این بزرگواران بسیار کم است.

پاکاری،با تاکید بر لزوم ارتقای خدمات حوزه سلامت، بهداشت و درمان در جامعه ایثارگری،یادآور شد:خدمت به خانواده‌های شاهد و ایثارگر خدمت به بهترین اقشار جامعه است،زیرا این عزیزان حق بزرگی بر گردن تک تک ما دارند و اگر می‌خواهیم از مقام آنان تکریم و تجلیل کنیم،باید در صدد رفع مشکلاتشان برآییم.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان، پزشکان ایثارگر را قشر نخبه جامعه دانست و گفت:طی سال‌های گذشته فعالیت‌های فرهنگی خوبی در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در استان گیلان صورت گرفته که از جمله آن می‌توان به اجرای مدرسه خلاقیت و ایده پردازی، برگزاری نخستین جشنواره فرهنگی و هنری ایثار با محوریت ایثار اجتماعی و تولید کلیپ و نرم افزار و تالیف کتاب در حوزه ایثار و شهادت اشاره کرد.

وی از برگزاری ۹۴۰ یادواره شهدای گیلان در سال گذشته خبر داد و خاطرنشان کرد:رویکرد بنیاد شهید و امور ایثارگران استان در سال جاری بهره‌مندی از ظرفیت تشکل‌های ایثارگری در برنامه‌های مناسبتی است تا برنامه‌ها را از حیث محتوا و فراگیری ارتقا ببخشیم.

برپایی غرفه خانه فرهنگ ایثار در نمایشگاه قرآن

مشاور وزیر در امور ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برپایی غرفه خانه فرهنگ ایثار در بیست و ششمین نمایشگاه قرآن خبر داد و اظهار کرد: این غرفه در شبستان اصلی، بخش سازمان‌ها و نهادها واقع شده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین انصاری با بیان این که  مصادیق ایثار» بسیار گسترده و متنوع است به تنوع و گستردگی آن اشاره داشت و عنوان کرد که گاهی این مصادیق از چشم‌ها پنهان می‌ماند.

وی قرآن کریم را نقطه عطفی در آموزه‌های دینی و معرفتی نامید و مفاهیم قرآن و عترت را عجین شده با فرهنگ و ایثار و فداکاری دانست.

انصاری در اهمیت ایثار به آیه شریفه ۲۰۹ سوره بقره اشاره کرد که در این آیه خداوند به مردم با ایمان و فداکاری اشاره دارد که جان خود را به خاطر خشنودی خداوند اهدا می‌کنند لذا باید تلاش کرد تا این نوع مصادیق ایثار به عنوان مظاهر بروز و ظهور ایثار در سطح جامعه خود را بیش از پیش نشان دهند.

انصاری با تأکید بر مهم بودن نوشتن و تکریم اهل قلم و نویسندگی، به اهمیت قلم در قرآن اشاره کرد و گفت: تمامی پیشرفت‌های تمدنی، از ابتدا تا کنون که نصیب بشر شده است بر محور قلم استوار بوده و قسم یاد کردن قرآن به قلم نشان از اهمیت ویژه نزد خداوند دارد.

وی با اشاره به برنامه‌های خانه فرهنگ ایثار در نمایشگاه قرآن، گفت: طرح «کتابخانه مهربانی»، با هدف جمع‌آوری قرآن کریم و کتاب های مردمی و ارسال آن‌ها به مناطق کم برخوردار ایده‌ای است که خانه فرهنگ ایثار تلاش می‌کند تا با اجرای این طرح هم در ترویج فرهنگ ایثار به معنای ایثار معنوی و هم در بسط فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی پیشرو باشد.

انصاری گفت: «ایثار نوشت» نام برنامه دیگری است که در آن بازدیدکنندگان مصادیق ایثار و فداکاری را با قلم خود در دفتر ایثار ثبت می‌کنند که پس از پایان نمایشگاه این دست‌نوشته‌ها در فضای مجازی باز نشر داده خواهد شد.

انصاری در توضیح طرح «ایثار نوشت»، به ابعاد اثر بخشی آن در جامعه اشاره کرد و افزود: نگارش متن و خاطره با موضوع ایثار و فداکاری، توسط مردم با عث اشتراک فکر و احساس و تقویت یک مفهوم ملی و دینی در جامعه خواهد شد و این دست نوشته‌ها، نگارش خاطره و مصادیق ایثار و فداکاری ابعاد فرهنگی،‌اجتماعی، سیاسی برجسته‌ای دارد که تلاش می‌کنیم به اهداف تعیین شده در طرح دست یابیم.

در این برنامه علاوه بر ارتقای سطح کیفی فعالیت‌های مرتبط با فرهنگ ایثار و نزدیک‌تر شدن بیشتر مردم با مفاهیم و دستورات قرآنی بر آن هستیم تا با استفاده از همین ظرفیت مخاطبان نمایشگاه را در معرض مفاهیم عینی قرآنی قرار دهیم.

انصاری همچنین با اشاره به تقارن روز (سوم خرداد)،‌ سالروز آزاد سازی خرمشهر با ایام نمایشگاه قرآن، عنوان کرد برنامه‌هایی جهت گرامیداشت این روز در نظر گرفته شده که با بررسی و برنامه‌ریزی سعی داریم مراسمی مناسب  و در شأن ایثارگران عزیز دوران دفاع مقدس داشته باشیم.

سلسله نشست‌های ایثار و قرآن، میز گفتمان ایثار و شریعت، جذب خبرنگاران افتخاری ایثار از دیگر فعالیت ها و برنامه های خانه فرهنگ ایثار در بیست و ششمین نمایشگاه قرآن است.

تجلیل و قدردانی از رشادت و ایثارگری جانبازان سرافراز

در سالروز ولادت باسعادت قمر بنی هاشم حضرت اباالفضل‌العباس علیه‌السلام و روز جانباز، صبح امروز چهار هیأت از طرف حضرت آیت الله خامنه‌ای با حضور در منازل تعدادی از جانبازان از رشادت، صبر و استقامت ایثارگران تجلیل کردند.

حجج اسلام شهیدی محلاتی، ابوترابی‌فرد، قمی و حاج‌علی‌اکبری به نمایندگی از رهبر انقلاب اسلامی، با حضور در منازل تعدادی از جانبازان ضمن گفت‌وگو با آنان و کسب اطلاع از شرایط زندگی و درمان، از ایثارگری و فداکاری جانبازان سرافراز دفاع مقدس قدردانی کردند.
همچنین نمایندگان ولی فقیه در مراکز استان‌ها و ائمه جمعه سراسر کشور نیز به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور در منازل تعدادی از جانبازان سراسر کشور از این یادگاران گران‌قدر دفاع مقدس تجلیل کردند.

پای درددل یک جانباز دهه شصتی

جوانانی که در قمار عشق از جان خود دریغ نکردند تنها مختص به انقلاب و دفاع مقدس نیستند، نسل سوم انقلاب که حالا مدافع حرم شده‌اند نیز باخدا عشق‌بازی می‌کنند، در این گزارش بخشی از عاشقانه‌های یکی از این جوانان آمده است.

بعد از یک ماه و نیم دوری از پدر حالا روز موعود فرارسیده بود، «نازنین فاطمه» حرف‌هایی که در شب‌های دل‌تنگی با خودش زمزمه می‌کرد را آماده کرده که با دیدن پدر بگوید، اما انگار کسی از آمدن پدرش خوشحال نیست، این را از گریه‌های شبانه مادرش فهمید.

۲۸ صفر بود که برای پختن آش نذری به خانه مادربزرگ پدرش رفته و همه در حال تدارک نذری بودند که تلفن عمویش زنگ خورد، خبر بازگشت پدرش را وقتی به عمویش داده بودند مادر گریه کرده و بی‌هوش شده بود، نگرانی و ناراحتی که برای نازنین فاطمه قابل‌درک نبود.

برای استقبال از پدر به تهران می‌روند، نازنین فاطمه لحظه دیدار پدر را برای خودش تجسم می‌کند «به فرودگاه که رسید حتماً با دسته‌گل به استقبال پدر برود و یکدل سیر بغلش کند»، اما انگار راه را اشتباه آمده‌اند اینجا شبیه فرودگاه نیست بیشتر شبیه بیمارستان است با کلی دکتر آمپول به دست!

نازنین فاطمه عروسکی که عمویش به او هدیه داده است را در دست گرفته و هاج و واج به گریه‌های مادرش نگاه می‌کند و نمی‌فهمد که چه شده، مادرش به اتاقی اشاره می‌کند که پدر آنجاست، پدر با پاهای زخمی روی تخت بیمارستان؛ صحنه‌ای دور از انتظار نازنین فاطمه، پدرش رفته بود برای دفاع از حرم، حالا چه بر سرش آمده بود، نمی‌توانست بپذیرد و می‌گفت دیگر اجازه نمی‌دهم بروی و اگر دوباره بروی دیگر دوستت نخواهم داشت.

گلایه‌های کودکانه‌اش ادامه داشت تا این‌که او را با یاد حضرت رقیه آرام می‌کنند و می‌گویند پدرت جانباز شده است، کلمه‌ای آشنا برای کودکان دهه شصت و کلمه‌ای غریب برای نسل جوان، حالا که دیگر نه موشکی خواب مردم را به هم می‌ریزد و نه هرروز جوان رشیدی روی دوش مردم شهر تشییع می‌شود، جانبازی را چگونه می‌توان به نسل جدید فهماند.
مسعود خمس جانش را داده است!

«مسعود عادل پور»، پدر نازنین فاطمه، جوان دهه شصتی و جانباز مدافع حرم است، او برای دفاع از حرم حضرت زینب (س) به سوریه رفته بود , حال با پاهای زخمی و به قول خودش سلاخی شده به شهرش برگشته است، اما از این زخم تن، ناراحت نیست چراکه معتقد است خمس جانش را داده است!

مسعود از سال ۱۳۸۵ وارد سپاه شد، زمانی که سایه داعشیان بر سر سوریه سنگین می‌شود احساس وظیفه می‌کند و برای کمک به مسلمانان و برای حفظ ناموس و کشورش در لیست مدافعان حرم ثبت‌نام می‌کند، ثبت‌نامی که بعد از سه  بار قرعه‌کشی بالاخره آبان ماه سال ۹۴ قسمتش می‌شود که به «عملیات جعفر طیار» برود.

حالا باید خانواده را راضی کند مادر دل‌نگران است و پدر ناراضی، آن‌ها می‌گویند مسعود زن و بچه دارد، باید کنار همان‌ها بماند و همین‌جا به کشورش خدمت کند، اما دل مسعود پای ماندن ندارد و آماده سفر است؛ هر طور که شده مادر و  پدر را راضی می‌کند و ساک سفر می‌بندد، سفری که بازگشتش با خودش نیست.

مسعود از مدت‌ها پیش همسرش را آماده کرده بود که اجازه بدهد برود، پروازها و زمان رفتن نامشخص بود؛ گفته بودند که بدون شک شبانه راهی می‌شوند، ساعت حرکت ۴ صبح است، همسرش، نازنین فاطمه ۴ ساله را در خانه می‌گذارد و می‌آید تا مسعود را راهی کند، می‌آید تا بگوید مسعود با خیال راحت برو و من در همه امور هم‌قدمت هستم، شیرینی هم‌قدمی که دل مسعود را قرص می‌کند.

مسعود ساعت ۴ صبح به سمت تهران راهی می‌شود، از تهران به سمت حلب به‌صورت مستقیم به عملیات می‌روند خستگی‌ناپذیر بدون هیچ استراحتی بعد از پرواز مستقیم به جنگ با دشمن می‌روند، عملیاتی که در آن باید خط را تحویل می‌گرفتند.

سال ۹۴ اوج درگیری داعش و گروه تکفیری بود، در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران جوانان زیادی جان خود را در راه حفظ کشور هدیه کردند اما آنجا مرز و دشمنشان مشخص بود، در سوریه جنگ نامنظم و شهری بود، در هر خانه و گوشه و کنار، دشمنان کمین زده و محیط را کاملاً احاطه کرده بودند.

مسعود به همراه شهیدان «حمید سیاهکالی مرادی»، «زکریا شیری» و «الیاس چگینی» در عملیاتی شرکت می‌کند مأموریتی که دوستانش شهید می‌شوند و اما او به قرارگاه برمی‌گردد، یک ماه و نیم از حضورش در سوریه می‌گذرد، ۱۹ آذرماه ۹۴ در مأموریتی در استان حلب شمال سوریه شرکت می‌کند، مأموریتی که در آن باید خمس جانش را بدهد.

این مأموریت‌ها برای او با عشق و لذت همراه بود، آرپی‌چی‌هایی که عمل نکرد؛ معجزه ماندن را به او نشان می‌داد، سقوط به داخل چاله‌ای بزرگ با آرپی‌چی آماده شلیک باعث می‌شود تصویری از همه زندگی‌ جلوی چشمانش رژه برود؛ یاد «حمید محمدرضایی شهید مفقودالاثر»، خانواده و دوستان را دوره می‌کند، اما این بار هم سلاح شلیک نشده و او به سلامت به مقصد می‌رسد، یک بار دیگر نیز به خاطر نمناکی، سلاح شلیک نمی‌شود در حالی که قناصه‌زن‌ها رو به رویش بودند با استرس برای دومین بار به عقب برمی‌گردد تا سلاح را که به حالت نظامی گرفته بود کنترل کند اما ناگهان سلاح در صورتش رها می‌شود سلاحی که تا ۱۵ متری را آتش می‌زند به مسعود خراشی نمی‌رساند.

مسعود بین دو تصویر مانده بود، منظره‌ای زیبا در روبه‌رو که اورا فرامی‌خواند و در تصویر دیگر نازنین فاطمه ۴ ساله که وابستگی زیادی به پدر داشت، بالاخره آن روز دل می‌بُرّد و می‌رود.

مسعود به‌عنوان آرپی‌چی‌زن در حالت نشسته در حال مسلح کردن سلاح بود، از نواحی پای چپ، پای راست و زیر شکم دچار موج انفجار می‌شود، موج انفجاری که گوشت پاهایش را از بین می‌برد، دوستانش او را به عقب می‌برند و نمی‌داند که چه اتفاقی افتاده است، لباس‌های خونی را که درمی‌آورند گوشت پاهایش می‌ریزد و استخوان نمایان می‌شود، بافت پوستی بدن و از بین رفتن چندلایه گوشت، اعصاب پا را از بین برده بود، ضربه‌ای سخت که بعد از برگشت بیش از ۶ عمل سختی را پشت سر گذاشت.

مسعود که در خانواده کارگری به دنیا آمده است، زندگی مرفهی ندارد و برای مراقبت‌های ویژه، پدرش سختی‌های زیادی را تحمل می‌کند، سختی‌هایی که برایشان شیرین است و مسعود این سختی‌ها را یادگاری از شهدا می‌داند که تا همیشه همراهش خواهد بود.

مسعود جانش را بر کف می‌گیرد و می‌رود و برای دفاع از ناموسش بخشی از جسمش را جا می‌گذارد و برمی‌گردد، اما حرف‌ها و گوشه‌کنایه‌های اطرافیان دل‌آزرده‌اش کرده است همان‌ها که بحث هزینه‌های کلان را مطرح می‌کنند، همه آن‌ها که می‌گفتند این‌ها پول زیادی می‌گیرند، این حرف‌ها در حالی بود که مسعود صرفاً حقوق خودش را در این مدت دریافت می‌کرد، همان حقوقی که پیش از آن داشت.

مسعود می گوید: جوانان مختلفی برای دفاع از حرم به سوریه می‌روند که برخی از آن‌ها شغل آزاد دارند و این‌طور نیست که همه نیروی نظامی باشند، به آن‌ها نیز پول کلانی نمی‌دهند، صرفاً حقوق یک یا دو ماه حضور را می‌دهند.

این روزها دید مردم نسبت به مدافعان حرم بهتر شده است، هدف دشمن همواره این بوده که اختلاف ایجاد کند، اما به لطف خدا این هدف محقق نشده و جوانان امروز دیدگاهشان عوض‌شده است اگرچه هنوز این نگاه وجود دارد اما نسبت به گذشته کمتر شده است.

مسعود مثل همه جوانان دهه شصت جنگ را از نزدیک لمس نکرده بود و نوجوانی‌اش را در هیئت و مساجد می‌گذراند، دوران دبیرستان را با شیطنت‌هایش پشت سر گذاشته بود و در ورزش والیبال رتبه اول را کسب کرد، اما ناگهان راه را پیدا می‌کند، راهی که به قول خودش ۵۰ درصد آن را با کمک شهدا رفته بود، راهی که از آن پشیمان نیست و رهروان این راه تا برقراری عدالت ادامه‌دارند.

آرزو یارکه سلخوری خبرنگار ایسنا منطقه قزوین.

صدور و ارسال کارت‌های شناسایی جدید ایثارگری آغاز شد

مدیرکل پذیرش و امور اداری بنیاد شهید و امور ایثارگران با اعلام خبر آغاز صدور و ارسال کارت‌های شناسایی جدید ایثارگری گفت: توصیه ما به ایثارگرانی که هنوز برای دریافت این کارت‌ها در سامانه ثبت‌نام نکرده‌اند این است که هرچه سریع‌تر نسبت به این کار اقدام کنند.

 حجت‌الله فرهادی با بیان اینکه تاکنون ۳۰ هزار کارت شناسایی جدید ایثارگری صادر و از طریق پست برای ایثارگران ارسال شده است افزود: در حال حاضر در ابتدای کار فرایند چاپ و ارسال کارت‌ها قرار داریم و پیش‌بینی می‌کنیم سرعت این کار افزوده شود و به‌طور متوسط روزانه ۸ هزار کارت شناسایی جدید چاپ و ارسال شود.
وی افزود: تاکنون ۲۵۰ هزار نفر از ایثارگران برای دریافت این کارت ثبت‌نام کرده‌اند و توصیه ما به ایثارگرانی که هنوز برای دریافت این کارت‌ها در سامانه ثبت‌نام نکرده‌اند این است که هرچه سریع‌تر نسبت به این کار اقدام کنند تا صدور کارت‌ها به‌صورت مستمر ادامه پیدا کند و این عزیزان در کوتاه‌ترین زمان ممکن کارت‌های خود را دریافت کنند.
مدیرکل پذیرش و امور اداری بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص نحوه ثبت‌نام ایثارگران برای دریافت این کارت‌ها گفت: ایثارگران معززی که تاکنون در سامانه ثبت‌نام نکرده‌اند باید یک‌بار به یکی از ادارات ارتباطات و مراجعات (هاتف) بنیاد شهید و امور ایثارگران مراجعه و پس از ثبت‌نام و دریافت نام کاربری و رمز عبور در سامانه خدمات الکترونیک، درخواست دریافت کارت ایثارگری را ثبت کنند.
وی تأکید کرد: ایثارگران گرامی در صورت تغییر آدرس محل سکونت باید حتماً نسبت به اعلام آدرس جدید به بنیاد شهید و امور ایثارگران اقدام کنند تا برای دریافت کارت دچار مشکل نشوند. همچنین درصورتی‌که عکس‌های پرونده این عزیزان نیز قدیمی بوده و نیاز به تغییر داشته باشد باید به بنیاد مراجعه کنند و عکس جدید خود را در پرونده ثبت کنند.

نشست واکاوی عملیات الی بیت‌المقدس برگزار شد

نشست واکاوی عملیات الی بیت‌المقدس برگزار شد و سرلشکر صفوی در آن گفت: مردم از عوامل قدرت ملی ما هستند.

سرلشکر سیدیحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا که در نشست واکاوی عملیات الی بیت‌المقدس در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سخن می‌گفت، اظهار کرد: هدف اساسی هر حکومتی حفظ بقای ملی، استقلال، سرزمین، ارزش، منافع و امنیت ملی است بنابراین هرگاه جنگی شکل می‌گیرد این هدف‌ها را مورد تهاجم قرار می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: حمله صدام برای سقوط نظام جمهوری اسلامی ایران بود و تصمیم داشت که نظام سیاسی ایران را ساقط کند اما امام (ره) و ملت ایران و فرماندهان با تمام توان خود با صدام مقابله کردند.

این فرمانده دوران دفاع مقدس با اشاره به آماری مربوط به ذخایر مالی ایران و عراق در دوران جنگ تحمیلی توضیح داد: عراق در سال ۱۹۷۲، ۷۵ میلیون دلار درآمد نفتی داشت. این درآمد در سال ۱۹۷۵ به هشت میلیارد دلار رسید و هنگامی که به ایران حمله کرد ۳۵ میلیارد دلار ذخیره ارزی داشت. در نهایت ۶۵ میلیارد دلار هزینه جنگ کرد. ما در آن زمان ۱۲ درصد از درآمد ناخالصی خود را به جنگ اختصاص داده بودیم و عراق نیز ۵۷ درصد از درآمد ناخالص خود را در طول هشت سال جنگ به این موضوع اختصاص داده بود.

وی ادامه داد: همچنین کشورهای خارجی به عراق در این جنگ از نظر نیروی انسانی کمک می‌کردند و این کشور ۸۵ تا ۹۵ میلیارد دلار وام یا کمک بلاعوض دریافت کرد.

سرلشکر صفوی یادآور شد: صدام کسی بود که در دوره حکومت پهلوی خودش از نخستین پیشقدمان برای امضای قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر بود. اما شاهدیم که در فروردین سال ۵۹ با برآوردهایی که از ایران داشتند ابتدا شهید صدر و خواهرش بنت‌الهدی را به شهادت رساندند و پس از آن کودتای نوژه شکل گرفت. در ادامه پنجم اردیبهشت ۵۹ حمله نظامی آمریکا به طبس روی داد.همچنین شاپور بختیار و غلامعلی اویسی اطلاعات سیاسی و نظامی ما را در اختیار این کشور قرار دادند.

سرلشکر صفوی بیان کرد:بیشتر تجهیزات نظامی عراق از روسیه تامین می‌شد و تقریبا از اواخر سال ۶۳ بود که تجهیزات غربی نیز در اختیار عراق قرار گرفت. اما بزرگترین اشتباهی که حکومت صدام انجام داد این بود که قدرت امام (ره)، ملت ایران و ارتش ما را دست‌کم گرفته بود برای همین شکست خورد. تقریبا ۲۰۰۰ میلیارد دلار هزینه و خسارت جنگ عراق علیه ایران شد و سه میلیون نفر نیز آواره شدند. صدام یک آدم جنایتکار بود.

وی افزود: تفکر ما در دورانی که جنگ آغاز شد تا زمان اجرای عملیات الی بیت‌المقدس این بود که با انجام حملات پی در پی فرصت به عراق ندهیم و نیروهای نظامی‌اش را به مرزهای بین‌المللی بازگردانیم. پس از آن آموزش نیروها و توسعه سازمان رزم کار اصلی ما شد. عملیات‌های ما کاملا با اصول نظامی و عقلانیت همراه بود و در این جنگ از برتری فکری برخوردار بودیم. اگرچه آنها تجهیزات بیشتری داشتند. وحدت ارتش و سپاه و عامل ایمان نیز از دیگر مولفه‌های پیروزی ما بود.

این فرمانده دوران دفاع مقدس یادآور شد:ما برای اجرای عملیات الی بیت‌المقدس دو تاکتیک و یک هدف داشتیم. تاکتیک نخست ما این بود که از شمال به جنوب در منطقه حمله کنیم و طرح دوم نیز این بود که با عبور از کارون به قلب دشمن حمله ببریم که باید در یک شب انجام می‌شد. هدف نهایی ما نیز آزادسازی خرمشهر بود چرا که در آن زمان برای عبور از مرزهای بین‌المللی نیاز به مجوز از امام (ره) و فرمانده کل قوا داشتیم بنابراین هدف ما بصره نبود.

دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه تهدیدها علیه ایران در آینده چگونه خواهد بود، توضیح داد: هم‌اکنون تهدید علیه جمهوری اسلامی ایران فرامنطقه‌ای است. هیچ کشور همسایه‌ای ما را نمی‌تواند به تنهایی تهدید کند و این قدرت‌های بزرگ همچون آمریکا است که می‌خواهد ما را تهدید کند. تحولات آینده نشان می‌دهد تهدیدها هواپایه یا دریاپایه خواهند بود. آمریکا می‌داند اگر روی زمین بجنگد بسیجی‌ها آنها را تکه پاره می‌کنند بنابراین ماهیت جنگ‌ها در آینده دورایستا، نابرابر، کوتاه‌مدت و پرشدت خواهد بود.

سرلشکر صفوی در بخش دیگر سخنان خود یادآور شد: عوامل و قدرت ملی ما و اقتدار ملت ایران در ابعاد مختلف به سطحی رسیده است که به عنوان یک عامل بازدارنده مطرح می‌شود. ما از نظر ژئوپلتیک افزایش وزن داشته‌ایم. اگر مردم در صحنه بیایند در تمامی ابعاد حتی اقتصاد مقاومت حماسه ایجاد خواهیم کرد. نظام سیاسی و انقلاب ما با مشارکت مردم و دخالت دادن آنها پیشرفت و اقتدار داشته است.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگر این نشست امیر سرتیپ عبدالحسین مفید از افسران اطلاعات عملیات ارتش در سخنانی بیان کرد:عراق تا زمانی از ما شکست خورد که روش جنگیدن ما را نمی‌دانست. شیوه جنگیدن ما به این صورت بود که شب اول و در تاریکی خودمان را به یکی از مواضع اصلی دشمن می‌رساندیم و با این روش دشمن غافل‌گیر می‌شد.عملیات بیت‌المقدس نیز ویژگی خاص خودش را داشت چرا که توانستیم پس از اجرای موفق سه عملیات این عملیات را به پیروزی برسانیم. یکی از مهمترین عوامل پیروزی‌های ما، وحدت، انسجام و یکدلی بین سپاه و ارتش بود. اکنون هم نیروهای تاثیرگذار نیز این اصل را دارند.

این فرمانده ارتشی یادآور شد: از تیرماه سال ۶۱ شرایط در جبهه تغییر کرد به این صورت که پشتیبانی‌ها از عراق آغاز شد. همچنین اجماع جهانی بر این بود که عراق نباید شکست بخورد و همانطور که گفتم عراق شیوه جنگیدن‌مان را متوجه شده بود.

وی گفت: ما توانستیم با طرح‌ریزی دقیق اطلاعاتی و عملیاتی در شب به جاده اهواز و خرمشهر برسیم و همین زمان را از عراق گرفت و ما توانستیم دشمن را غافلگیر کنیم.

برگزاری نشست مشترک حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی و اعضای فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی

دیدار نماینده ولی‌فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اعضای فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی دوشنبه ۱۷ اردیبهشت با حضور جمعی از اعضای این فراکسیون و معاونان بنیاد شهید و امور ایثارگران در محل هتل هویزه برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمد علی شهیدی در این دیدار یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد توجه در بنیاد شهید و امور ایثارگران را حوزه اشتغال ایثارگران دانست و گفت: خوشبختانه حوزه‌های اقتصادی بنیاد در مسیر ایجاد اشتغال برای ایثارگران همکاری خوبی داشته‌اند و این مسیر باید امتداد یابد. در زمینه پرداخت وام برای ایجاد اشتغال ایثارگران نیز در سال گذشته ۱۶۵ میلیارد تومان تسهیلات در اختیار این عزیزان قرار گرفته است و برنامه داریم این رقم را در سال جاری به حدود ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش دهیم.
وی افزود: ۲۵ درصد سهمیه استخدام‌های دولتی مربوط به ایثارگران است که این سهمیه در طول ۵ سال گذشته به‌صورت کامل اجرایی شده است، اما به‌طورکلی مجوزهای استخدامی برای دستگاه‌ها بسیار کاهش یافته است بااین‌حال تا پایان سال ۱۳۹۶ بیش از ۴۲ هزار نفر از ایثارگران در دستگاه‌های دولتی و ۹ هزار و ۵۰۰ نفر نیز در دستگاه‌های غیردولتی و در مجموع ۵۲ هزار نفر استخدام شده اند و همچنین در این مدت حدود ۴۰ هزار نفر نیز از طریق ارائه تسهیلات خوداشتغالی دارای شغل شده‌اند.
نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: در حال حاضر نرخ بیکاری در کشور ۱۲ درصد است، اما این نرخ در جامعه ایثارگری در برخی استان‌ها ۲ و ۲ دهم درصد و در برخی استان‌ها تا ۴ درصد است که نشان‌دهنده میزان پایین بیکاری در بین این عزیزان است، اما برای ایجاد اشتغال همین تعداد نیز باید تلاش‌های لازم به کار گرفته شود. در حال حاضر حدود ۶۷ هزار ایثارگر جویای شغل در کشور هستند که حدود ۸ هزار نفر از این تعداد مربوط به فرزندان شهدا و بقیه فرزندان و همسران ایثارگران هستند.
معاون رییس جمهور در خصوص ساماندهی گلزارهای شهدا نیز گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰ هزار گلزار مطهر شهدا در سراسر کشور وجود دارند که شامل بیش از ۲۲۳ هزار مزار منور شهید است. از این تعداد ۱۴ هزار گلزار شامل حدود ۱۵۰ هزار مزار منور شهید ساماندهی شده‌اند و ۶ هزار گلزار باقی‌مانده نیز عموماً مربوط به گلزارهای زیر ۱۰ مزار هستند که تکمیل بالغ بر ۲ هزار گلزار تک و چند مزاری در دست پیگیری است. اعتبارات مربوط به ساماندهی گلزارها به‌صورت استانی است و بنیاد تنها متولی این امر نیست، بلکه بر اساس قانون وزارتخانه‌های نیرو، راه و شهرسازی و کشور وظیفه دارند با هماهنگی بنیاد نسبت به این کار اقدام کنند. یکی از اقداماتی که در این مسیر انجام می‌شود اخذ رضایت‌نامه کتبی از خانواده‌های محترم برای بازسازی مزارهاست.
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص حوزه مسکن ایثارگران نیز گفت: یکی از اهداف بنیاد در جهت تأمین معیشت و رفاه ایثارگران کمک به تأمین مسکن مناسب برای این عزیزان است که از سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۳۹۶ بیش از ۱۹۰ هزار نفر از ایثارگران از تسهیلات مسکن شامل وام بانکی ساخت و خرید مسکن و بیش از ۲۰ هزار مورد از واگذاری زمین یا پرداخت سهم ریالی زمین استفاده کرده‌اند. همچنین از محل منابع خود نیز بیش از ۱۴ هزار نفر از ایثارگران کمک‌های بلاعوض تأمین مسکن دریافت کرده‌اند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی با اشاره به موضوع بیمه ایثارگران گفت: بر اساس قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران بیمه تکمیلی ایثارگران بر عهده دستگاه‌هایی است که ایثارگر در آن‌ها مشغول به کار است، اما در حال حاضر این مسئولیت به‌صورت کامل به بنیاد واگذار شده است که مشکلاتی را در زمینه بودجه در پی داشته است. در حال حاضر نیز شرکت بیمه دی در مناقصه بیمه تکمیلی ایثارگران به عنوان شرکت برنده عهده‌دار بیمه تکمیلی این عزیزان است و هم اکنون برای ارائه امور درمانی با ۱۰ هزار مرکز درمانی قرارداد امضا کرده است.
در این جلسه موارد و مسائل جامعه ایثارگری از سوی نمایندگان مطرح شد و حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی  و معاونین به تشریح موضوعات ارائه شده پرداختند.

پنجمین نشست تخصصی چهل شاهد برگزار شد

پنجمین نشست تخصصی چهل شاهد با موضوع بررسی ۴۰ سال گرافیک انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و با حضور محمد خزایی ، احمد رضا دالوند و محسن سلیمانی دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

احمد رضا دالوند از پیشکسوتان گرافیک در این نشست که اولین نشست تخصصی گرافیک انقلاب بود با اشاره به پیچیدگی موضوع جنگ نرم گفت:امروز وقتی از هنر صحبت می‌کنیم از جنگ نرم حرف می‌زنیم از فکر و ذهن و تحلیل سخن می گوییم و امروز جنگ نرم به عنوان یکی از ابزار نفوذ در اذهان استفاده می‌کنند.

او افزود: برای ورود موثر به جنگ نرم که ابعاد آنن بسیار وسیع است باید با پشتوانه عمل کرد چرا که حضور فضای مجازی تجربه جدیدی است و با ابزار،کلمه ؟، رنگ و تصویر جذابیت می‌سازند که چشم مخاطب را اشباع می‌کند و ما باید بروز باشیم تا در جنگ نرم موفق باشیم .هنر مند ابتدای انقلاب خود را در کشاکش انقلاب مصور می‌کرد ولی امروز نیاز مند تبدیل ذهنیت به فراورده هنری مناسب هستیم و نباید انفعالی برخورد کنیم. امروز رویش‌های هنری خوبی توسط نسل‌های جدید بوجود آمده است اما مانند نسل‌های پیشین شناخته شده نیستند در حالیکه به حد نام آوری رسیده‌اند.

او در عین حال گفت: متاسفانه برای مقابله با جنگ نرم به حد کافی برنامه‌ریزی نشده است و برای مدیران و والدین مدیریت کردن ابزار رسانه‌ای  سخت است.

این هنرمند گفت: امروز پوستر دیگر روی دیوار نصب نمی‌شود و باید تعاملی بوده تا بتواند در فضای مجازی خود را بنمایاند. در ایران جوانترها شیوه استفاده در فضای مجازی را به خوبی آموخته‌اند و وظایف استادان آموزش چیدمان و طراحی چوستر در فضای مجازی است.

او بحث ترکیب معنا و قالب‌های هنری را بحث پیچیده‌ای دانست و اظهار کرد:امروز شاهد محتواهایی است که با ایمان هنر خود را با استفاده از ابزار جدید ترکیب کرده و شگفتی آفریده است اما تبدیل به جریان نشده است؛ در پوستر جدید اتفاقاتی افتاده است که جای شگفتی دارد ولی متاسفانه برخی ذهنیت‌های آنالوگ مانع جریان سازی آن شده است.در هنر گرافیک امروز ایران نسل جدید در استفاده از فضای مجازی از استاد پیشرو تر است و این برهه حساسی است که باید به خوبی مدیریت شود.هنر گرافیک ابتدای انقلاب خود جوش بود و در ذات هنرمند قرار داشت و این حرکت خود جوش تبدیل به موج خروشانی شد اما امروز باید تشکیلاتی عمل کرد چرا که از دنیا عقب خواهیم ماند.

دفاع مقدس در غنای گرافیک ایران تاثیر بزرگی داشت

در ادامه این نشست، محمد خزایی از استادان دانشگاه با اشاره به تاریخ گرافیک در جهان گفت: هنر گرافیک هنر جدیدی است که سابقه‌ای ۱۵۰ ساله دارد که توانست در هشتاد سال اخیر امپراطوری عظیمی را به وجود آورد و در ایران در دهه‌های بیست و سی همزمان با مدرن گرایی این جریان وارد کشور شد و در دهه چهل رشته گرافیک در دانشگاه تهران تاسیس شد و همراه انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی هنرمندان از ظرفیت پوستر برای بیان ارزشها و مفاهیم مهم انقلاب و دفاع مقدس بهره جستند و این حضور به خوبی نمایان است.بیشتر هنرمندان در جوانی خود آثار مهمی تولید کردند و یک هویت و ویژگی خاص در دهه اول انقلاب برای هنر گرافیک بوجود آوردند. بعد معنوی دفاع مقدس به غنای این آثار کمک شایانی کرد و لطافت ، معنویت ، عرفان و حماسه را در آثار گرافیک ایران به نمایش گذاشت و آثار را به وجود آورد که بدون نوشتار پیامی قابل درک را به مخاطب منتقل می‌کرد.

خزایی زیبایی،شاد بودن،معنای عرفانی و ارزشهای دفاع مقدس را از مهمترین ویژگی‌های گرافیک دوران دفاع مقدس برشمرد و گفت:در دهه اول انقلاب در پوستر به جایگاه مهمی رسیدیم و جریانی بزرگ و تاثیرگذار به راه افتاد که امروز ادامه آن را فقط در جشنواره‌ها می‌بینیم .

دیوارنگاری های تهران بخشی از تاریخ هنر انقلاب است

در پایان این نشست  محسن سلیمانی با اشاره به دیوار نگاره‌های تهران گفت: وقتی از هنر انقلاب صحبت می‌شود نمی‌توان دیوار نگاری‌های تهران را نادیه گرفت .تصاویر دیوارنگاری‌های تهران تاثیر و نقش بسزایی در هنر گرافیک انقلاب داشته است .

این استاد دانشگاه دیوار نگاری تهران را به چهار دوره تقسیم کرد و افزود: دوره اول از سال ۵۷ با شروع انقلاب آغاز می‌شود و تا ۶۷ و پایان جنگ تحمیلی ادامه دارد . از ویژگی‌های این دوره حضور کلمات و شعار نویسی است و طراحی در آثار به طرف نوشتار می‌رود ؛ آن چه که امروز به آن گرافیتی می‌گوییم. اتفاقی خود جوش که توسط جوانان آن دوران که امروز اساتید بزرگی هستند رخ می‌دهد. این دیوار نگاره‌ها در پایان دوره اول تبدیل به نقاشی‌های رئالیستی می‌شود.

سلیمانی دوره دوم را که از سال ۶۷ و پایان جنگ تحمیلی  شروع می‌شود و تا سال ۷۵ ادامه دارد دوره حضور عناصر تزئینی و مفهومی در دیوارنگاره‌ها دانست و اظهار کرد:در این دوره چهره‌های دیوار نگاره‌ها که هنوز نقاشی‌های بزرگی بودند که بر دیوارها کشیده می‌شدند و با دیوارنگاری فاصله داشتند ترکیبی از دوره اول به همراه عناصر مفهومی بودند.

او بیان داشت: در دوره سوم از سال ۷۵ تا ۹۱ عناصر مفهمومی و تزئینی رویکرد مناسب‌تری در آثار دارند و در این دوره حضور سازمان‌ها و نهادها پررنگ می‌شود و آثار به سمت دیوارنگاری با مفهوم اصلی خود سوق می‌یابند.

سلیمانی اظهار کرد: در دوره چهارم که از سال ۹۰ تا به امروز است  نقاشی‌های دیواری دیگر یک اثر نقاشی بزرگ نیستند و فاصله دیدن، زمان دیدن، محل اجرا،تکنیک اجرا و ماندگاری آثار مد نظر قرار گرفت و با تکنیک‌های متعدد ماندگاری آثار ایجاد شد و موضوعات متنوع تری با مفاهیم انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به اجرا در آمد .

او آثار دیوارنگاری‌های دوره‌های گذشته تهران را بخشی از هویت فرهنگی ایران دانست و افزود: باید برای مرمت این آثار دست به کار شد چرا که بخشی از هویت فرهنگی و هنری این مرزو بوم است .