Category: شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت

هرگونه اهانت به خانواده‌های شهدا پیگیری می‌شود

نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران ضمن محکوم کردن هرگونه اهانت به ساحت خانواده‌های شهدا و ایثارگران تأکید کرد که هر اهانتی به این عزیزان که ولی نعمتان جامعه اسلامی هستند را پیگیری می‌کند.

حجت‌الاسلام و المسلمین شهیدی روز سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه در نشست دبیرخانه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت با تبریک فرا رسیدن میلاد منجی عالم بشریت حضرت مهدی قائم(عج) و گرامیداشت روز معلم و روز کارگر بر گسترش برنامه‌های ترویجی برای تقویت فرهنگ ایثار و شهادت تأکید کرد و گفت: پاسداشت و دفاع از جایگاه ایثارگران در جامعه اسلامی به عنوان الگو و اسوه‌های رفتاری، واجب و ضروری است و باید یادآوری کرد ایثارگران به عنوان سرمایه‌های اجتماعی در ۴ دهه از عمر با برکت جمهوری اسلامی حضوری فعال و ارزشمند داشته‌اند.
نماینده ولی فقیه در بنیاد با اشاره به بحران‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در کشور گفت: خانواده معظم شهدا همواره یار و یاور مسئولان و در کنار آنها بوده‌اند و با استقامت و پایداری مثال‌زدنی خود نهال انقلاب را بارور ساختند و خوشبختانه آحاد مردم و مسئولان قدردان زحمات آنها بوده و حریم آنها را پاس می‌دارند.
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: تعظیم و تکریم خانواده‌های شهدا که تمام هستی خود را خالصانه تقدیم ایران اسلامی کردند از سوی همه جریان‌های سیاسی ضروری و مورد تأکید همه مسئولان است ضمن اینکه احترام کامل به این عزیزان به عنوان یکی از ارزش‌های انقلاب اسلامی از مطالبات آحاد ملت ایران بوده است.
وی با اشاره به فعالیت‌های بنیاد در تکریم ایثارگران تصریح کرد: بنیاد شهید و امور ایثارگران بر اساس وظایف ذاتی خود در سال‌های اخیر گام‌های اساسی برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و تکریم و سپاسگزاری از خانواده معظم شهدا و ایثارگران برداشته و برنامه‌ریزی و انجام ده‌ها هزار دیدار با این عزیزان گواهی بر این مدعا بوده است ضمن اینکه تأکیدات مقام معظم رهبری بر سپاسگزاری از خانواده‌های معظم شهدا و دیدارهای منظم رییس جمهور با این عزیزان در همین راستا انجام شده است.
حجت الاسلام و المسلمین شهیدی در پایان خاطرنشان کرد: بنیاد شهید و امور ایثارگران ضمن اجرای وظایف خود در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و خدمت‌رسانی به جامعه شاهد و ایثارگر حفظ حرمت و تکریم این عزیزان را واجب شمرده و هرگونه شائبه توهین و هتک حرمت این عزیزان را مجدانه بررسی و پیگیری می‌کند.

دبیرخانه شورای عالی ترویج وتوسعه فرهنگ ایثار و شهادت طی یادداشتی عنوان کرد؛ برای تحقق گفتمان ایثار ، همه ایثارگر باشیم

درتفسیرومفهوم بعضی از آیات قرآن کریم و بسیاری از روایات و بخشی از فقه اهل بیت علیهم السلام در خصوص ایثار و رفتارهای ایثارگرانه اگر به درستی بررسی شود مصادیق بسیار زیادی قابل احصاء است.

bty

bty

علاوه براین درتاریخ وادبیات کهن ایرانیان از دیرهنگام تاکنون ، خصوصا دربخش های فرهنگ وادب واشعار  به جای مانده ، مفهوم ایثاروایثارگری فراوان وجود دارد .
سیره عملی حضرات معصومین علیهم السلام که تمام شریف وبابرکت مملو از نگاه ورفتار های عملی ایثارگرانه باهدف رضایت خداوند وخدمت به امت اسلامی وبلکه بشریت است ، یکی از مصادیق ونمونه اعلای آن لیله المبیت است که ابوالائمه علیه السلام جان شریف را نثار رسول خدا می کند وسبب نزول آیه « ومن الناس من یشری نفسه ابتغاء مرضاه الله»  ویا موضوع اطعام که سبب نزول « سوره هل اتی » است. آنجا که تا سه روز همه طعام خود واهل خانه را به یتیم واسیر ومسکین می دهند
بنابراین ودراین راستا بخش عمده ای از رفتار، آداب، سبک زندگی و عملکردها به صورت فردی، خانوادگی، اجتماعی  انجام می پذیرد که به نوعی ایثار است.
به عنوان نمونه به چند مورد به اختصاراشاره می شود که هر یک به نوعی رفتاروفرهنگ ایثارگرانه است،
یکی از برترین تعالیم دین مبین اسلام احسان ودستگیری از نیازمندان است که درقالب فداکاری ویا رفتارهای ایثارگرانه قابل تعریف و این روز ها از آن به نام جشن عاطفه ها نام می برند ؛ جشنی که در سدد احیای سنت حسنه وفرهنگ انفاق ونیکوکاری است. یعنی اقدامی برگرفته از وظایف شرعی واجتماعی وتاثیرگذار در تربیت نسل های بعدی .فرهنگی که ریشه در باورها وارزش های دینی ما دارد وبه تعبیری بهتر برگرفته از سبک زندگی وسیره عملی ائمه اطهار علیهم السلام است ، تاجایی که بخشی از عمر بارکتشان دراین راه صرف شده است. به واقع می توان گفت جشن عاطفه ها ونحوه داده کمک ها وهدایا توسط فرزندان خورد سال جهت اهداء به همنوعان خود ، آن هم بدون مواجهه حضوری به نوعی ترویج فرهنگ این سنت  حسنه ورفتاری  پسندیده است از نوع ایثارگرانه  که  چه بسا در عین نیاز هرچه داشت تقسیم نموده واجازه نداد از کنار این ضرورت دینی واجتماعی بی تفاوت وغیر مسؤلانه بگذرد .این روحیه وفرهنگ باید احیا وپاسداشت وتجلیل شود
طبق آمارهای اعلام شده تاکنون قریب سه میلیون زن بی سرپرست خانواده در کشور ایران است که با تمام وجود برای اداره زندگی پاک و سالم خود و فرزندان تلاش می کنند وبا مسؤلیت اداره خانواده را به تنهایی به عهده دارند .
آمار اهدای عضو که به طور غالب بدون  مطالبه هر گونه هزینه ای است که تاکنون  بیش از دو میلیون دارنده کارت عضویت در کشور وجود دارد.اگرچه طبق اعلام نظر انجمن ذیربط بیش از۲۵۰۰۰ بیمار واحد شرایط دریافت عضودرکشور است وسالانه از۲۵۰۰تا۴۰۰۰مورد مرگ مغزی است که فقط ۸۰۰ نفرشان به اهدای عضو می رسند ولی این فرهنگ ورویکرد اهداء عضو اقدامی ایثارگرانه ومبارک است، اقدامی که اهداء کننده آن پیام آور حیات است.
اهدای خون نه صرفا بانیت سلامت فرد اهداء کننده، بلکه با هدف تأمین نیاز مردم و خدمت به مردم، اگر چه با هدف سلامت اهداء کننده هم باشد ، باز در خصوص ایجاد رفتارایثارگرانه بی تأثیر نیست.
کار و فعالیت پرسابقه وگسترده خیرین در حوزه های مختلف اعم از مدرسه و مسجد وپل سازی تا خانه سازی برای محرومان و تهیه جهیزیه و هزینه عروسی و مخارج بیمارستان و … که با طیب خاطر وعشق وعلاقه  وامید به رضایت خدای متعال انجام می گیرد، نمونه دیگری از ایثارگری وتوجه به این فرهنگ وتفکراست .
موضوع مهم وارزشمندی مثل بخشش و عفو در حوزه  قضایی در خصوص حق دیه و قصاص و گذشت هایی که بدون دریافت هزینه انجام می شود.
تلاش بی وقفه پدر یا مادر ی برای نگهداری و مراقبت از فرزند معلول و بیمار صعب العلاج و یا ناعلاج با عشق، به نحوی که سالها در کنار هم بدون هیچ گونه مشکلی ویانارضایتی وگلایه ای زندگی می کنند.
صبر، حوصله و مهربانی والدین و یا همسران جانبازانی که سال ها در بدترین شرایط جسمی و روحی زندگی می کنند و پروانه وار گرد وجودشان با عشق و علاقه می گردند و کمترین شکوه و یا نارضایتی و ناسپاسی یا منت گذاری ندارند.
زوجی که با وجود نهایت فقر و نداری و یا ورشکستگی اقتصادی ، زندگی مشترک را رها نکرده و دست به دامان طلاق نشده اند ، اما باهمه مشکلات وسختی ها  (ولی سالم و پاک) برای اداره زندگی و نگهداشت حرمت خانواده وپاسداشت عشقشان به هم وآینده بچه هایشان تلاش می کنند.
تلاش صبورانه، پر زحمت و طاقت فرسای شبانه روزی پرستاران با وجود تعدد بیماران با انواع مریضی ها و مشکلات ناشی از آن، همواره با تحمل همه نارسایی ها و خستگی ها، با لبخند بیمار خود را مراقبت نموده و بدون کمترین اعتراض از آنان حتی بهتر از بعضی بستگان خود ، مراقبت می نمایند تا بهبودی حاصل شود.
   وجود تعداد زیادی از مدیران و کارکنان و کارگران جامعه اسلامی ایران با گمنامی ولی بانهایت پشتکار ودلگرمی ، در خدمتگزاری بی منت، بدون کم فروشی در انجام کار و ارایه خدمات بدون معطل کردن مردم و یا سخت گیری، که با نهایت صداقت و انسانیت و رعایت اخلاق حسنه و انسانی به امر مقدس خدمت کردن  مردم مشغول و از کار پاک وبانشاط خود لذت می برند.
    وجود آتش نشانان و یا محیط بانان پرتلاش در شرایط سخت و خطرناک کاری، که با عشق و علاقه در کمک رسانی به همنوعان نهایت سعی و تلاش خود را به کار می برند.
    تلاش شبانه روزی خبرنگاران در سطوح مختلف جامعه، و در هر حادثه و اتفاق و حتی در میادین مبارزه و درگیری ها و انواع جنجال ها و … با وجود همه سختی ها ونامهربانی وبعضا اهانت هایی از سوی  مخاطبان به حرفه شریف خبرنگاری، نگارش خبر و اطلاع رسانی درست، به موقع، بدون جهت گیری خاص و یا پنهان کاری، و با نیت پاک و آگاهی بخش ، صادقانه مشغول خدمت به مردم هستند.
    و از این جنس است، زحمات طاقت فرسای بخشی از مبلغان و معلمان در سخت ترین شرایط و مکان ها ی سخت ودور دست ، با هدف آگاهی بخشی و اطلاع رسانی با وجود همه موانع و نداری ها وحداقل امکانات، اما رسالت خود را عالمانه و آگاهانه با کمترین هزینه انجام می دهند.
    وجود آحاد مردم جامعه از واقفین گرانقدر برای وقف تمام یا بخشی از اموال خود در زمان حیات برای امور دینی و معنوی و گاه هزینه برای تربیت فرزندان جامعه و یا خدمات عام المنفعه و … که انجام می دهند.
    تلاش جهادگران در روستاها در زمینه های پزشکی، ساخت و ساز، تعلیم، آگاهی بخشی دینی و … که چند مدتی است راه افتاده و خدمات رایگان ارایه می دهند.
    همه این ها و ده ها مورد مشابه دیگر هر یک به نوعی و در رتبه ای از مصادیق ایثار اجتماعی است که به صورت فردی و یا گروهی در حال انجام است.
    کسی که در همه این عرصه ها یا یکی از آنها توفیق حضور داشته باشد به طور قطع تمرین می کند برای ایجاد آمادگی در خود جهت حضور در عرصه مبارزه علیه دشمنان دین و وطن. چنین افرادی امروز در بالاترین رتبه و درجه ایثار قرار دارند، چرا که این ایثار وقت و مال و علم و … نسبت، که ایثار جان است.
    بالاتر از این همه ایثارگری ها، برای شهدای گرانقدر است که دیگر بالاتر از شهادت نیست و لذا فرمود: «فوق کل ذی بربر حتی قتل فی سبیل ا.. فاذا قتل فی سبیل ا.. فلیس فوقه بر»
    اما یک ایثار دیگر هم است که از شهادت بالاتر است، ایثاری که در عاشورا تحقق یافت ، وآن علاوه بر ایثار وقت و علم و مال و جسم و جان، ایثار آبرو است. ایثاری که بعد از عاشورا تا کوفه و شام و مدینه ادامه یافت.
    امروز کشور ما از وجود چنین قهرمانان بزرگ و ارزشمند یعنی افراد آماده میادین مختلف نبرد،  ایثارگران و در رأس آن میدان شهادت کم ندارد. در عرصه ایثار جان هر جای کشور (مثل گلزارهای شهدا) و هر روز آن (مثل مدافعان حرم و …) نمونه ها را مردم می شنوند و می بینند و برای تحقق چنین اندیشه ای ایثار اجتماعی را توسعه می دهند چرا که پله اول ایثار است.
    اما با وجود این همه مصادیق و رویکردها، چرا فرهنگ و روحیه ایثار و ایثارگری وجه غالب گفتمان مردم نیست؟
    چرا رفتار آحاد (مردم) به این سمت و سو به صورت فراگیر گرایش پیدا نمی کنند؟
    چرا ایثارگری جزء دغدغه های اصلی اقشار مختلف ( هر یک به سهم خود و در جای خود) قرار نمی گیرد؟
     اشکال اساسی کجا است؟ چرا؟
شاید بتوان بخشی از علت و یا علل آن را اینگونه برشمرد و گفت به دلیل این که به طور آشکار، رسمی و شفاف ایثار و ایثا رگری   :
۱-    جزء مطالبات عمومی و خصوصاً اصحاب رسانه قرار نگرفت.
۲-    جزء مطالبات و عمل خطباء ، مداحان، مجریان برنامه های رسانه های شنیداری ، دیداری وخبرنگاران نمی باشد.
۳-    جزء مطالبات ، عمل و رفتار مسئولان کمتر قرار می گیرد.
۴-    رمان نویسان، داستان سرایان، فیلم و فیلم نامه نویسان، بازیگران و جامعه ارزشمند هنرمند، تولید کنندگان برنامه های هنری از قبیل: کارتون و انیمیشن و … به این مقوله یا توجه نکرده و یا راحت از کنار آن می گذرند.
۵-    همه این اقدامات اگر به صورت جزئی و یا کامل انجام پذیرد ولی چاشنی آن روح ایثار و ایثارگری و ترویج آن نباشد و ایثار در این گونه مسائل مورد تأئید قرار نگرفته یا کم رنگ شود، در واقع وظیفه خود را انجام نداده ایم.
۶-    روایت مصادیق ایثارگری و رفتارهای ایثارگرانه جزء زندگی قرار نگرفت.
۷-    ایثار و ایثارگری دغدغه اصلی و محوری هر صنف و گروه و هر فرد از آحاد جامعه و مسئولان و … نمی باشد.
۸-    تشکل های صنفی در حوزه : مهندسین، پزشکان، معلمان، کاسبان، مداحان، مجریان، سخنوران، پرستاران، روحانیون و .. یک بخش تا یک روز زندگی را تمرین کار ایثارگرانه نکردند، چه فردی و چه جمعی!؟ مثلاً همه یک روز تصمیم بگیرند کار خیر انجام دهند و هزینه نگیرند و یا این که پیاده و یا با وسائل نقلیه عمومی بروند محل کار و صدها مورد دیگر … .
۹-    از همه بهتر در برنامه های مهم و محوری صدا و سیما مخصوصاً پر مخاطب های آن در سطح ملی و استانی توجه کافی و شایسته به مقوله ایثار بمعنای عام و خاص آن و گفتمان رایج ایثار نشده است و جای آن به جدّ خالی است.
البته ممکن است به صورت فراگیر و در بین همه گروه های مورد اشاره عمل ایثارگرانه باشد ولی به درستی و برای همه تفهیم نمی شود،
حال که متوجه شدیم هریک  از خوانندگان محترم ممکن است  مشمول یکی ویا بخشی از علت و یا علل برشمرده باشد پس پس بیایید عهد ببندیم ، همه با هم ایثارگر شویم و مروج فرهنگ ایثار و ایثارگری باشیم.

bty

bty

بیانیه دبیرخانه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت بمناسبت هفته دفاع مقدس

دبیرخانه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در بیانیه ای عنوان کرد:خالقان و حماسه آفرینان دفاع مقدس با صلابت و اراده پولادین و نور ایمان ، رهنورد راه مقدسی شدند که پاداش آن جاودانگی و بقاء بود و نشان داد که سرنوشت هر ملتی بدست خود اوست .

متن بیانیه دبیرخانه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت بمناسبت هفته دفاع مقدس شهریور ۱۳۹۶ بدین شرح است:۲D67FA7C-4EA2-43FB-A9C7-341F34A08338
دفاع مقدس زیباترین و نام آشناترین واژه در قاموس حماسه های عزت آفرین در اسلام ، نمودار مجموعه ای از برجسته ترین افتخارات این ملت در دفاع از اسلام نبوی و مرزهای جغرافیایی ایران اسلامی است . دفاعی که پایمردی ، دلیری، رشادت ، حماسه آفرینی ، عزت و افتخار فرزندان این ملت در قالب آن برای همیشه تاریخ به ثبت رسیده است . وقتی از دفاع مقدس نام برده می شود ، اوج شکوفایی، بالندگی ، شهادت پروری ، وحدت و یکپارچگی کشور ، پیروی و اطاعت از ولی فقیه و تحقق همه آرمان های اسلام نبوی(ص) و نهضت حسینی(ع) در آن مشعشع و در برترین جلوه های زیبایی قرار دارد .
خالقان و حماسه آفرینان دفاع مقدس با صلابت و اراده پولادین و نور ایمان ، رهنورد راه مقدسی شدند که پاداش آن جاودانگی و بقاء بود و نشان داد که سرنوشت هر ملتی بدست خود اوست .
دفاعی که دست آوردهایی عظیم تر از آنچه فکر می کردیم درخود دارد ، دست آوردهایی که امام راحل و عظیم الشأن ما فرمود « در دفاع مقدس اسلام و انقلاب را به جهان صادر کردیم» ، صدوری که یکی از ثمره های عملی آن را می توان ، آزادی و استقلال طلبی مردم شریف عراق ، یمن ، سوریه و در آینده دیگر ملت های مظلوم نام برد .
از دیگر ثمرات دفاع مقدس فرهنگ سازی است . فرهنگی که امروز از جوان و نوجوان تا پیر و کهنسال این ملت برای خدا جویی ، خدا خواهی ، خدا باوری و خدا محوری در قول و عمل به آن تمسک می جویند ، ثمره ای که شهدای آن امروز الگوی عملی و اسوه جوانان این ملت و دیگر ملت ها هستند. شهدایی که ملجاء برای انس و ارتباط و حاجت طلبی اقشار مختلف مردم و مزار مقدس آنها زیارت گاه معنوی و مقدس همه ارادتمندان است .
دبیرخانه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت،ضمن آرزوی علودرجات برای امام راحل «قدس سره» وشهدای انقلاب، دفاع مقدس ومدافعان حرم ؛ صمیمانه سالروز دفاع مقدس را که باعث مجد وعظمت واقتدار ایران اسلامی گردید؛ به همه پدران و مادران ، همسران و فرزندان شهدا و جانبازان ، آزادگان ، رزمندگان ، و همه ارادتمندان و ملت اسلامی ایران و مستضعفان جهان عموماً و به ولی فقیه و رهبر عظیم الشأن انقلاب (مدظله العالی ) خصوصاً تبریک و تهنیت عرض نموده و همگان را به درس آموزی از عزت آفرینی و افتخارات و دست آوردهای این حماسه عظیم فراهم می خواند . /
« دبیرخانه شورای عالی ترویج وتوسعه فرهنگ ایثاروشهادت »

مقام شهدا باید با محوریت مردم و در تمام روزهای سال گرامی داشته شود

معاون رییس جمهور و دبیر شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در جلسه شورای هماهنگی و نظارت با اشاره به نامگذاری ۲۲ اسفندماه از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی با عنوان روز بزرگداشت شهدا تاکید کرد: بزرگداشت مقام شهدا باید با محوریت مردم و فارغ از نگاه اداری، در تمام روزهای سال انجام شود.n00191265-b

به گزارش ایثار خبر (خبرگزاری ایثارگران) ؛ پنجمین نشست شورای هماهنگی و نظارت فرهنگ ایثار و شهادت روز سه‌شنبه ۲۶ بهمن‌ماه با حضور حجت‌الاسلام‌ والمسلمین شهیدی معاون رییس جمهور و دبیر شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت ، حجت‌الاسلام‌ کاویانی راد معاون دبیر شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت و معاونین و نمایندگان تام‌الاختیار وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در محل دبیرخانه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین شهیدی در این جلسه با اشاره به تاریخچه تأسیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: بنیاد در ۲۲ اسفندماه سال ۱۳۵۸ و بر اساس فرمان امام خمینی (ره) تأسیس شد و در سال ۱۳۸۳، بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی این روز به‌عنوان «روز بزرگداشت شهدا» نام‌گذاری شد.

وی افزود: از همان زمان فعالیت‌های انجام‌شده به مناسبت روز شهید، آن‌طور که شایسته مقام و منزلت شهدا بود، انجام نشد و زمانی که در سال ۱۳۹۲ در خصوص شناخت این روز از بین مردم نظرسنجی صورت گرفت، تنها در حدود ۱/۶ درصد مردم با روز شهید آشنایی داشتند. بر اساس فعالیت‌های انجام‌شده در سال ۱۳۹۲ برای برگزاری مراسم ویژه این روز، این آشنایی به ۱۷ درصد و در سال ۱۳۹۳ به ۳۴ و ۶ دهم درصد افزایش یافت و در نهایت پس از برگزاری مراسم بزرگداشت روز شهدا در سال ۱۳۹۴، میزان آشنایی مردم با روز بزرگداشت شهدا به ۴۴ و ۶ دهم درصد رسید.
رییس شورای هماهنگی و نظارت فرهنگ ایثار و شهادت ، شهید را دارای جایگاهی بسیار بلندمرتبه دانست و گفت: مقام شهید را نمی‌توان به‌سادگی و در قالب کلمات توصیف کرد. پیامبر اسلام (ص) در روایتی فرموده‌اند که در روز قیامت ۳ گروه از افراد می‌توانند در محضر خداوند شفاعت دیگر مؤمنان را کنند؛ پیامبران، علما و شهدا. از این روایت و بسیاری از روایات و احادیث از سایر بزرگان می‌توان جایگاه شهید را درک کرد.

معاون رییس جمهور ،  فرهنگ ایثار و شهادت را ضامن پایداری و موفقیت‌های جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: این فرهنگ برآمده از دین اسلام و مکتب شیعه و برگرفته از نهضت امام حسین (ع) است. امام حسین (ع) با مقاومت، ایثار و فداکاری دین اسلام را زنده نگه داشت و این فرهنگ امروز نیز باعث پایداری انقلاب اسلامی است.

دبیر شورای عالی توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در ادامه تأکید کرد: بزرگداشت مقام شهید نباید تنها منحصر به روز شهید باشد، بلکه همه مردم و مسئولان کشور ما وظیفه دارند همواره در راستای اعتلای مقام شهید و شهادت و فراگیری فرهنگ ایثارگری بکوشند.

حجت‌الاسلام‌ شهیدی خطاب به نمایندگان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های حاضر در جلسه گفت: باید تلاش کرد تا جایگاه روز شهید به‌صورت کامل برای مردم تبیین و در این مسیر از دولتی و اداری شدن امور و فعالیت‌ها پرهیز شود و به سمت مردمی شدن کارها پیش رود. همچنین سعی کنید در روز بزرگداشت شهدا، به همراه مسئولان سازمان خود از خانواده‌های شهدای سازمانی دیدار داشته باشید.

وی در ادامه به ارائه پیشنهادات اجرایی در زمینه برگزاری مراسم ویژه بزرگداشت روز شهید در وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی پرداخت.

ترویج فرهنگ ایثارگری در گرو فعالیت‌های هدفمند است

معاون دبیر شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت تحقق توسعه فرهنگ ایثار و شهادت را در گرو انجام فعالیت‌های هدفمند، تلاش در زمینه هم‌افزایی فعالیت‌ها و اقدامات، انجام فعالیت‌های بنیادین، بسیج امکانات و استفاده از ظرفیت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری موجود عنوان کرد.IMG_2981

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدحسن کاویانی راد در  دیدار مدیران دبیرخانه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت با رییس بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس به بیان عملکرد اجمالی دبیرخانه شورای عالی پرداخت و ضمن قدردانی از همکاری دستگاه‌های عضو در این شورا، تحقق اهداف عالی نظام جمهوری اسلامی را در جهت ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت و تحقق رهنمودهای مقام معظم رهبری در زمینه ترویج این فرهنگ متعالی را در گرو انجام فعالیت‌های هدفمند، تلاش در زمینه هم‌افزایی فعالیت‌ها و اقدامات، انجام فعالیت‌های بنیادین، بسیج امکانات و استفاده از ظرفیت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری موجود عنوان کرد.
وی در ادامه در خصوص دستاوردهای اساسی دبیرخانه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت گفت: تدوین سند راهبردی فرهنگ ایثار و شهادت، تعیین راهبردهای دبیرخانه، دستورالعمل تشکیل شوراهای استانی، برگزاری ۴ جلسه شورای هماهنگی، برگزاری جلسه با ۴ تن از مراجع معزز تقلید در معیت نماینده محترم ولی‌فقیه، معاون رییس‌جمهوری، رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و دبیر شورای عالی ترویج و توسعه، تقویت تعامل دبیرخانه با دستگاه‌های عضو، برگزاری همایش دبیران استانی و برگزاری بیش از ۷۰ جلسه استانی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در مراکز استان‌ها از جمله مهم‌ترین این دستاوردها هستند.
رییس بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس نیز در این دیدار با تبیین جایگاه تأثیرگذار شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت گفت: دبیرخانه شورای عالی باید تلاش کند در جلسات این شورا مشکلات عمده و فرادستگاهی ایثارگران را جهت بررسی و حل‌وفصل ارائه کند.
سردار بهمن کارگر جلسات شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با حضور ریاست جمهوری و روسای دستگاه‌ها را فرصتی مغتنم دانست و گفت: مصوبات شورای عالی می‌تواند کمک مؤثری در جهت رفع مشکلات جامعه هدف بنیاد شهید و امور ایثارگران باشد و رضایتمندی ایثارگران را نیز افزایش دهد.
وی همچنین فرصت حضور اعضای شورای عالی و مدیران ذی‌ربط در بخش‌های مختلف این شورا را توفیق الهی و فرصتی ارزشمند جهت خدمت دانست و از خدمات دبیر شورای عالی به‌ویژه در زمینه پرداخت معوقات ایثارگران تقدیر کرد.

بیانیه دبیرخانه شورای عالی ترویج ایثار و شهادت در مورد آتش نشانان ایثارگر

در کتاب افتخارات تاریخی ملت ایران فراوان است فرازهای تابناکی که، هر یک به قیمت فدارکاری ایثارگرانی خلق شده است که به سرانگشت غیرت، خون نگاره شرف را به رسم امانت برای نسل های پس از خود به یادگارنهاده اند.۴۶۱۳۴۱_۱۸۶

اینک که زبانه های سرکش آتش با زلال باران نوعدوستی و جانفشانی قهرمانان آتش نشان فرو نشست، بار دیگر ثابت گشت در زمانه ای که خود خواهی عزت، و منفعت طلبی در فرهنگ و عادات برخی از مدعیان نوع دوستی  تلقی می شود، هنوز هم گره گشای اصلی در موقعیت های دشوار نظیر آنچه در حادثه اخیر رخ داد، تأسی از آموزه های دین مبین اسلام عینیت بخشی به دگرخواهی و ایثاراست .

افتخار و آفرین بر همّت بلند فرزندان غیور وطن، پر رهرو باد راه و رسم دیرینه فتوت و مردانگی ملت شریف ایران، گل افشان باد دامان پاک مادران غیور مردان آتش نشان که چنین قهرمانانی را پروراندند .

 دبیرخانه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت، ضمن عرض تسلیت خدمت مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و مردم فهیم و سوگوار ایران اسلامی و اقصی نقاط جهان، بمناسبت حادثه دردناک و غم انگیز آتش سوزی و تخریب ساختمان پلاسکو و همدردی عمیق با آسیب دیدگان این حادثه ناگوار؛  برای همه آتش نشانان ایثارگر جان باخته، همنشینی با شهداء را مسئلت می نماید.

شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان تهران برگزار شد

به گزارش «ایثار خبر»، نادر نصیری صبح امروز چهارشنبه ۲۹ دی ماه ۹۵، در چهارمین نشست شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان تهران که با بیان اینکه اجرای متفاوت طرح سپاس بنیاد شهرستان های تهران الگویی برای سایر نهادهای خدمتگزار است گفت: از مجموع این دیدارها ۱۰ هزار و ۴۵۴ دیدار در قالب طرح های سپاس شهرستانی و ۹ هزار و ۲۸۴ دیدار هم در قالب های مناسبتی و موردی انجام شد.n00192709-b
وی با بیان اینکه ۱۵ شهرستان استان تهران از جمله شهریار، ری، قرچک، ورامین، رباط کریم، اسلامشهر، دماوند، بهارستان، شهرقدس، فیروزکوه و پردیس این طرح را به نحو مطلوب و شایسته ای که مورد انتظار بود اجرا کردند ادامه داد: طرح سپاس با رویکرد خادم به مخدوم تکلیف حکومتی، وظیفه شرعی و ملی همه ملت ایران و مسئولان است چرا که همه باید همواره خود را مدیون شهدا و نگهبانی از یاد آنان را یک وظیفه بدانیم.
نصیری همچنین با اشاره به اینکه این طرح در دوره جدید مدیریتی اداره کل شهرستان های استان تهران متفاوت با ادوار گذشته و متمایز با سایر استانها اجرا شده است افزود: این طرح در بازه زمانی یکساله از آذرماه ۹۴ تا آذرماه ۹۵ اجرا شد.
مدیرکل بنیاد شهرستان های تهران هدف از اجرای این طرح را که با ایجاد روش های نوین ارتباطی بین منابع انسانی بنیاد، معتمدین معین و سایر دستگاهها به صورت برنامه ریزی شده اجرا شد ایجاد شرایط و زمینه های مدیریت بهبود کیفیت خدمات، ارتباط موثر و پاسخگو و شناسائی ملموس نیازها و ارزیابی خدمات، در جهت افزایش رضایتمندی بود.
وی اجرای طرح سپاس با مشارکت مدیران استانی و شهرستانی را از ویژگی های این طرح ذکر کرد و افزود: مشارکت و اثرگذاری ائمه جمعه، فرمانداران و روسای ادارات شهرستانی در دیدار و سپاسگزاری از خانواده های شاهد و ایثارگر باعث پویایی این طرح شد.
نصیری گفت: تاکید بر حفظ عزت، کرامت و منزلت خانواده های شهدا و ایثارگران، تاکید بر اثربخشی، تقویت و ارتقاء کیفیت و پرهیز از گرایش صرف به توسعه کمی دیدارها و بهره گیری از منابع انسانی و امکانات تمامی حوزه های بنیاد با ظرفیت شبکه های اجتماعی و امکانات سایر دستگاه ها از جمله سیاست های اصلی اداره کل در اجرای مطلوب این طرح بود.
وی در ادامه افزود: در اجرای این طرح علاوه بر اینکه به دنبال تحقق منویات مقام معظم رهبری و تلاش در جهت حفظ تعالی و منزلت اجتماعی ایثارگران بودیم دقت داشتیم تا از بروز مشکلات و آسیب های روانی و اجتماعی جلوگیری کرده و زمینه برای ارتقاء سطح بهداشت و سلامت جامعه شاهد و ایثارگری را فراهم کنیم.
در ادامه این نشست، سید حسین هاشمی در این نشست ضمن قدردانی از اجرای طرح سپاس آن را الگویی برای سایر ادارات بنیاد دانست و گفت: اجرای چنین طرح هایی یکی از راه های مناسب برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است و این طرح می تواند از سوی سایر ادارات از جمله بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ نیز اجرا شده و از ظرفیت های آن برای تکریم و تجلیل خانواده شهدا بهره برداری کرد.
هاشمی گفت: وظیفه همه مسئولان و آحاد ملت است که قدرشناس ایثارگری و مجاهدت شهدا، ایثارگران و خانواده های آنان باشند و در این مسیر نباید کوتاهی کرد.
در پایان این نشست همچنین لوح قدردانی توسط استاندار تهران به مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان های استان تهران به پاس اجرای شایسته و الهام بخش طرح سپاس اعطا شد.
در این لوح از تلاش های نادر نصیری در مسیر رسیدگی به مشکلات خانواده های مکرم شهدا و ایثارگران و اقدامات شایسته وی برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت قدردانی و تشکر شده است.

گزارش تصویری همایش مدیران استانی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ، نخستین همایش دبیران شورای استانی «ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت» دوشنبه (۱۴ دی ماه) با حضور حجت الاسلام «سید محمد علی شهیدی» معاون رییس جمهور و دبیر شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت،  «سید رضا صالحی امیری» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران دبیرخانه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت ، معاونان بنیاد شهید و امور ایثارگران و مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ساختمان شهید رسول زاده بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.

نیاز جامعه به فرهنگ ایثار و شهادت به مثابه نیاز به اکسیژن است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی راه نجات کشور را بازگشت به فرهنگ ایثار و شهادت دانست و گفت: گفتمان‌سازی به معنی دولتی کردن برنامه‌های فرهنگی نیست؛ بلکه منظور مردمی کردن فرهنگ ایثار و شهادت است. جامعه باید احساس نیاز برای تنفس در فضای ایثار کند.n00191283-b

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ، نخستین همایش دبیران شورای استانی «ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت» صبح امروز دوشنبه (۱۴ دی ماه) با حضور حجت الاسلام «سید محمد علی شهیدی» معاون رییس جمهور و دبیر شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت،  «سید رضا صالحی امیری» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران دبیرخانه  شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت ، معاونان بنیاد شهید و امور ایثارگران و مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ساختمان شهید رسول زاده بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.

صالحی امیری در ابتدای این جلسه با اشاره به تحلیل وضعیت فرهنگی کشور اظهار داشت: متاسفانه امروز در شرایط مثبتی قرار نداریم. در حوزه اجتماعی در دهه اول انقلاب همزمان با صدارت رهبری و دوران جنگ در بهترین وضعیت فرهنگی و اجتماعی قرار داشتیم.

وی افزود: با ورود به دهه دوم، کشور دستخوش تغییرات شد که شاهد ظهور اینترنت در دهه ۷۰ و ظهور آسیب‌های اجتماعی از مجرای اینترنت بودیم. جوانان با ارزش‌های جدید آشنا شده و  این امر باعث ایجاد شکافی بین والدین و فرزندان شد و به سبب آن شاهد تغییر ارزش‌ها و هنجارها هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: خلل موجود در خانواده و اجتماع با شبکه‌های اجتماعی پر می‌شود که فاقد هر گونه نظم، منطق و پالایش فرهنگی هستند.

صالحی امیری با اشاره به اینکه در دهه اول نیازهای اولیه شامل معرفت، معنویت، همگرایی و همدردی در اولویت قرار می‌گیرد و نیازهای مادی اولویت ثانویه کشور می‌شوند، بیان داشت: در دهه دوم پدیده اعتیاد، طلاق، مهاجرت، فساد و خشونت در جامعه ظهور جدی پیدا می‌کند و در دهه سوم شرایط خانواده دستخوش حوادث جدی می‌شود.

وی با ارائه آماری از وضعیت طلاق در کشور گفت: در اولین سرشماری در دهه ۴۰ آمار طلاق یک درصد بود. در دهه ۵۰ به سه درصد، دهه ۷۰ به هفت درصد، دهه ۸۰ به ۱۳ درصد، دهه ۹۰ به ۱۷ درصد و امروز این آمار به ۲۷ درصد رسیده است. این امر نشان می‌دهد خانواده دچار تزلزل و روابط اجتماعی دستخوش تغییر شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: تعاملات جدید مثل ازدواج سفید، در جامعه رواج یافته و ادبیات جدیدی در جامعه شکل پیدا کرده است. ظهور شبکه‌های اجتماعی با ۱۲ آسیب همراه می‌شود که در شورای فضای مجازی به دنبال ایجاد ساز و کاری برای سالم سازی و صیانت از فضای مجازی هستیم.

به دنبال انسداد فضای مجازی نیستم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی راه نجات کشور را بازگشت به فرهنگ ایثار و شهادت دانست و گفت: گفتمان‌سازی به معنی دولتی کردن برنامه‌های فرهنگی نیست؛ بلکه منظور مردمی کردن فرهنگ ایثار و شهادت است. جامعه باید احساس نیاز برای تنفس در فضای ایثار کند. نیاز به فرهنگ ایثار و شهادت به مثابه نیاز به اکسیژن است.

صالحی امیری با بیان اینکه دولت قصد انسداد فضای مجازی را ندارد، عنوان کرد: همانطور که در تغذیه نیازمند استانداردها هستیم در مصرف فرهنگی جامعه، الگوی سلامت و صیانت را باید اجرا کنیم. در دهه سوم نسل جدید با روابط جدید شکل گرفت. ادبیات عرفی در سطح اجتماعی دستخوش تغییر و نقد قدرت در عرصه اجتماعی، تبدیل به فرهنگ عمومی شد.

وی بیان کرد: در دهه چهارم که امروز در آن هستیم زندگی دیجیتالی شکل گرفته، شکاف ارزشی و هنجاری گسترش پیدا کرد. نسل جدید با عبور از خانواده به سوی ارتباط با همسالان سوق پیدا می کند.

راه حل برون رفت از مشکلات، بازخوانی گفتمان ایثار و شهادت است
وزیر فرهنگ و ارشاد و اسلامی با بیان اینکه در گذشته مسئولیت آموزش و تربیت در درون خانواده تولید و بازتولید می‌شد و سپس با ظهور مدرسه و نظام آموزشی این رسالت از خانواده گرفته شد، اظهار کرد: امروز در فرهنگ اجتماعی دچار چالش جدی شدیم و همسالان به عنوان محور اصلی تغییرات، مطرح شده اند. امروزه شبکه‌های اجتماعی به عنوان محور اصلی تغییرات محسوب می شوند. همچنین مقوله‌هایی همچون مباحث جنسیتی و محیط زیست مورد توجه قرار می گیرد.
وی با اشاره به پیچیده بودن و پیش‌بینی ناپذیری جامعه ایران، دلیل وضعیت امروز را فاصله گرفتن از فرهنگ ایثار، شهادت و فرهنگ دفاع مقدس دانست و افزود: فعالیت امروز حاصل عملکرد دیروز است و فردا را عملکرد امروز می سازد. تغییرات اجتماعی در یک دهه اتفاق می‌افتد، یعنی آنچه امروز می‌کاریم، ۱۰ سال دیگر به ثمر می‌رسد. امروز نیازمند عمل به فرهنگ ایثار، شهادت، بازسازی و بازنمایی دهه اول فرهنگ انقلاب و گفتمان ایثار، شهادت، از خودگذشتگی، همنوایی و همدردی هستیم.  دهه اول انقلاب اسلامی طلای ۲۴ عیار انقلاب است که دیگر دوره‌ها با آن سنجیده می‌شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه باید از شعار به سمت گفتمان حرکت کنیم، تصریح کرد: متاسفانه در سطح شعار متوقف شده‌ایم. نیاز امروز کشور گفتمان‌سازی است نه شعار سازی. شعار فاقد عمق است و احساسات را تحریک می‌کند؛ ولی گفتمان درونی است و بر باورهای جامعه تکیه می‌کند.
صالحی امیری با اشاره به چهار مفهوم کلیدی گفتمان فرهنگی، بیان کرد: هویت بخشی دینی، اجتماعی، خانوادگی و جمعی اولین محصول فرهنگ و هویت ما است. جوهر جامعه ایران، دین است.
وی افزود: جامعه ایران همواره در فرآیند تحولات تاریخی به اسلام و اهل بیت (ع) تمسک داشته است. هویت بعدی ما جنگ، جهاد و هویت سوم اخلاق و اخلاق مداری است.
صالحی امیری عنوان داشت: میوه دوم فرهنگ، انسجام بخشی است. اینکه اعضای متفرق جامعه در کنار هم قرار گیرند و باور داشته باشند منافع جمعی مقدم بر منافع فردی است و جمع را مقدم بر فرد بدانند. اگر ایثارگری بر روی ویلچر در مقابل ما قرار میگیرد شرافت و احساس درونی ما دچار تغییر شود و خود را مدیون آنها بدانیم. در چنین حالتی همه خانواده شهدا مورد تکریم جامعه قرار می گیرند و همه جا پر از گفتمان شهادت و ایثار می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی محصول بعدی فرهنگ را شخصیت آفرینی دانست و بیان داشت: شهدا به ملت ما شخصیت و ایثارگران به همه ابعاد کشور قدرت دادند.
وی برنامه ریزی بلند مدت و میان مدت استراتژیک را راه رسیدن به هدف دانست و گفت: باید از دولتی شدن امور پرهیز کنیم. دولت بستر گفتمان‌سازی را ایجاد می کند ولی گفتمان در جامعه و خانواده شکل می‌گیرد. امروز همه رسالت مشترک داریم تا فرهنگ ایثار و شهادت را در جامعه تولید، بازتولید و از شبکه های اجتماعی با تولید انبوه محصولات فرهنگی برای افزایش سرانه فرهنگی استفاده کنیم. در غیر این صورت دیگران از این فضا برای تخریب فرزندان ما استفاده خواهند کرد.
صالحی امیری با اشاره به اینکه امروز جامعه به گسترس باورها نیاز دارد، تصریح کرد: باید ابزار هنر برای توسعه فرهنگ ایثار همچون فیلم، سینما، موسیقی، تئاتر و رمان در خدمت این فرهنگ قرار گیرند.
امروز به اسوره‌هایی همچون شهید خرازی و چمران نیاز داریم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی راه حل فاصله گرفتن از مشکلات امروز را بازگشت به فرهنگ ایثار و شهادت دانست و بیان کرد: امروز به اسطوره هایی همچون خرازی و چمران بیش از هر زمان دیگر احتیاج داریم. باید همه کتاب ها در مدرسه، دانشگاه و همه قلم‌ها در مسیری حرکت کنند که در دهه ۱۴۰۴ جامعه ای با اخلاق، آینده نگر، دشمن شناس و مقاوم در برابر تهاجم بیگانگان داشته باشیم.
وی با بیان این نکته که نخبگان کشور نظاره گر عملکرد بنیاد شهید هستند و هیچ کس نباید خود را فارغ از مسئولیت پذیری در امور شهدا بداند، ادامه داد: همه ما در قبال جامعه رسالت اخلاقی قانونی و شرعی داریم. باید از تنش و منازعه و درگیری در جامعه عبور کنیم؛ چرا که جامعه بیش از هر زمان دیگر به ثبات و آرامش نیاز دارد. عده ای در تلاش برای تخریب هستند. در گوشه ای نشسته و تنها شعار می دهند و احساس دردی نسبت به درد مردم ندارد.
صالحی امیری در پایان خاطرنشان کرد: دلیل اینکه امروز دشمن با ما نمی جنگد برای این این است که در هشت سال جنگ ما را آزمود. دولت و ملت باید مسیر حرکت خود به سمت قله های معنویت را دنبال کند.

حمایت از دستگاه‌ها و رسانه‌های متولی ترویج فرهنگ «ایثار و شهادت»

دبیر شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت با اعلام خبر حمایت از دستگاه های متولی توسعه فرهنگ «ایثار و شهادت» گفت: در این راستا تلاش می‌کنیم با رسانه‌های استانی تعاملات بیشتری داشته باشیم.n00191265-b

به گزارش خبرگزاری ایثارگران، حجت الاسلام «سید محمدعلی شهیدی» معاون رییس جمهور و دبیر شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در نخستین همایش دبیران شورای استانی «ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت» با اشاره به اهمیت فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه اظهار داشت: فرهنگ ایثار و شهادت راهی بود که امام حسین (ع) برای عزت، شرف و ازادگی ملت ها ترسیم کرد.

وی در ادامه بیان داشت: اگر می خواهیم جامعه را از آسیب ها نجات دهیم همه سفیران فرهنگ ایثار و شهادت باید به دنبال بازگشت به فرهنگ ایثار و شهادت باشند.

وی با اعلام خبر حمایت از دستگاه های متولی توسعه فرهنگ ایثار و شهادت بیان کرد: تلاش می کنیم با رسانه های استانی تعاملات بیشتری داشته باشیم، بسیاری از افراد شاغل در رسانه ها از جامعه ایثارگری هستند و خود را مدیون شهدا می دانند.

حجت الاسلام شهیدی با اشاره به اینکه امروز کشور ما برای کشورهای اسلامی الگو شده است، گفت: مقاومت مردم در عراق و سوریه و آزادی شهر حلب نتیجه فرهنگ ایثار و شهادت است.

معاون رییس جمهور و دبیر شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت وظیفه دبیران شورای استانی را ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دانست و افزود: فرهنگ ایثار و شهادت به ما عزت بخشید و کشور را بیمه کرد و توانست ما را در مقابل دشمن تا بن دندان مسلح، به پیروزی برساند.

وی خاطرنشان کرد: تداوم فرهنگ ایثار و شهادت، رسالت ما است. از مدارس، دبیرستان، دانشگاه و حوزه باید برای تبیین این فرهنگ در جامعه استفاده کنیم.

شهیدی امنیت امروز را در گرو حفظ فرهنگ ایثار و شهادت دانست و افزود: ایثارگران ما با مقاومت خود و شهدا با شهادت خود نقش آفرینی کردند و باید بکوشیم این فرهنگ را رشد دهیم.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به ۲۲ اسفندماه روز «شهید» گفت: امسال مراسم روز شهید با مشارکت کشورهای اسلامی در مشهد مقدس برگزار می شود که خانواده شهدای مقاومت در این مراسم حضور خواهند یافت.

شهیدی بیان کرد: باید از ظرفیت جامعه و از ظرفیت خود ایثارگران در بحث ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استفاده کرد.

معاون رییس جمهور و دبیر شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت خطاب به دبیران استانی گفت: برنامه تجلیل و تقدیر از ایثارگران به مناسبت های مختلف را در استان ها توسعه دهید.

نخستین همایش دبیران شورای استانی «ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت» صبح امروز دوشنبه ۱۴) دی ماه) با حضور حجت الاسلام «سید محمد علی شهیدی» معاون رییس جمهور و دبیر شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت، «سید رضا صالحی امیری» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران دبیرخانه  شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت ، معاونان بنیاد شهید و امور ایثارگران و مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ساختمان شهید رسول زاده بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.

دفاع پرس