گزارش رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری بر چهار کتاب دفاع مقدس در همدان

معاون دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری گفت: رونمایی از تقریظ رهبری با هدف ترویج فرهنگ دفاع مقدس و رفع دغدغه‌ها و مطالبات مقام معظم رهبری برگزار شده است.

به گزارش خبرگزاری ایثارگران ؛ ایمان عطارزاده چهارشنبه ۲۰ بهمن در آئین ششمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت همراه با رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری بر چهار کتاب «دختر شینا»، «گلستان یازدهم»، «وقتی مهتاب گم شد» و «آب هرگز نمی‌میرد» در همدان، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دارالمومنین همدان همچون آیت‌الله مدنی، شهید مفتح، شهید ابراهیمی، شهید چیت‌سازیان و شهدای مدافع حرم، اظهار کرد: مؤسسه حفظ و نشر آثار دفتر رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب‌های دفاع مقدس در ایران را جزو برنامه‌های خود قرار داده است.۵۷۴۳۵۲۷۷

وی افزود: این برنامه‌ها در قالب ویژه‌برنامه‌های پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت با حضور فعالان و علاقه‌مندان حوزه ادبیات جهاد و شهادت تدوین شده است.

وی با بیان اینکه برگزاری این برنامه در راستای وظایف مؤسسه نشر اندیشه رهبر معظم انقلاب در معرفی آثار فاخر در این حوزه به جامعه و معرفی و تقدیر از نویسندگان و راویان این حوزه است، عنوان کرد: رونمایی از تقریظ رهبری با هدف ترویج فرهنگ دفاع مقدس و رفع دغدغه‌ها و مطالبات مقام معظم رهبری برگزار شده است.

****

علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز در این مراسم گفت: رهبر معظم انقلاب مقام شهدا را بالاتر از هر مقام و مسئولیتی می‌دانند و افتخار خانواده شهید بودن را با مقام عالی شدن قابل مقایسه نمی‌دانند.

وی با اشاره به پیشینه‌ دیدارهای رهبر معظم انقلاب با مردم استان همدان و تحلیل محتوای آن پرداخت و اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب از سال ۶۲ تا ۸۹ تعداد ۲۲ برنامه دیدار با مردم و مسئولان همدان داشته‌اند که در یک مقاله در این زمینه اینگونه بیان شده است «۱۴ مورد از این دیدارها مربوط به دیدارهای دو سفر رهبری به همدان است که نکاتی در این سفرها تدوین و تنظیم شده است.»

 

وی با بیان اینکه شاخصه‌هایی نظیر ظرفیت و استعداد انقلابی از سوی مقام معظم رهبری به مردم همدان نسبت داده شده است، ادامه داد: مردم همدان مردمی باصفا، صبور، با انتظارات کم اما ایثارگر هستند که عنوان شهر علم، عرفان، معنویت، دارالعلم، دارالعباده و دارالجهاد نیز به آنها داده شده است.

مختارپور با بیان اینکه طی دو سال اخیر مقام معظم رهبری بر تعبیر «مومن انقلابی» تأکید داشته‌اند، اظهار کرد: مقام معظم رهبری شخصیت‌های بسیار زیادی را از همدان نام می‌برند و بارها اعلام کرده‌اند که ذکر تمام اسامی یک ساعت زمان می‌برد بنابراین تبیین نقش همدان در استکبارستیزی، مبارزه با تهاجم فرهنگی، توصیه برای خواندن مطالب استاد مطهری، زندگی کردن با فکر و اراده از جمله نکاتی است که رهبر معظم انقلاب درباره مردم همدان گفته و توصیه کرده‌اند.

معاون نشر مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب مقام شهدا را بالاتر از هر مقام و مسئولیتی می‌دانند و افتخار خانواده شهید بودن را با مقام عالی شدن قابل مقایسه نمی‌دانند، عنوان کرد: نباید کسی تصور کند رفتار مقام معظم رهبری با خانواده شهدا بر مبنای احساسات است بلکه ایشان می‌گویند اگر از شهدا صحبت می‌کنم به این علت است که خانواده شهدا با صبر و بردباری راه را می‌پیمایند و باید مورد تشویق قرار گیرند تا برای آینده کشور ما این پرچم سرپا بماند.

همسر شهید چیت‌سازیان در آئین رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «گلستان یازدهم» با تقدیم این تقریظ به همسران شهدا تأکید کرد: پس از گذشت ۳۰ سال از شهادت شهید چیت‌سازیان سعی کردم امانت ایشان را به قلم خانم ضرابی‌زاده به رشته تحریر درآورم و امیدوارم همگی امانت‌دار خوبی برای شهدا باشیم.

بهناز ضرابی‌زاده نویسنده کتاب «گلستان یازدهم» نیز با قرائت بخش‌هایی از اثر خود بیان کرد: این آثار مورد توجه نویسندگان و مسئولان و آحاد مردم واقع شده بنابراین پاسداشت و حفظ فرهنگ ایثار و شهادت از وظایف خطیری است که اگر به آن نپردازیم ناتمام خواهند ماند.

متن تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «گلستان یازدهم» به شرح ذیل است:

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

این روایتی شورانگیز است از زندگی سراسر جهاد و اخلاصِ مردی که در عنفوان جوانی به مقام مردان الهی بزرگ نائل آمد و هم در زمین و هم در ملأ اعلیٰ به عزّت رسید … هنیئاً له.

راوی -شریک زندگی کوتاه او- نیز صدق و صفا و اخلاص را در روایت معصومانه‌ی خود بروشنی نشان داده است.

در این میان، قلم هنرمند و نگارش آکنده از ذوق و لطف نویسنده است که به این همه، جان داده است. آفرین بر هر دو بانو؛ راوی و نویسنده‌ی کتاب.

****

علی خوش‌لفظ  نیز در آئین رونمایی با اشاره به دیدار خود با مقام معظم رهبری و با ابلاغ پیام سلام ایشان گفت: به نمایندگی از فرماندهان و همرزمان سردار شهیدهمدانی خود به دیدار مقام معظم رهبری رفتم و ایشان مرا به عنوان نماینده خود مأمور ابلاغ سلام و تقدیر از فرماندهان و همرزمان همدان کردند.

***

حمید حسام نویسنده کتاب «وقتی مهتاب گم شد» که تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب وی  نیز در این مراسم رونمایی شد، با بیان اینکه نوشتن درباره گمنامی و مظلومیت شهدا منوط به این است که خودشان بخواهند و ما همزبان آنان شویم، گفت: این‌ها همگی عصاره همه علی‌ها هستند و حرف از یکی از آنها، حرف از همه است و نباید نگران این باشیم که کسی از قلم افتاده است.

 

حسام ادامه داد: جنگ را از صدای تپش قلب مادران و همسران شهدا می‌توان شنید و نبض غیرت و حماسه همچنان در خون بچه‌های رزمنده جاری است و این دو تابلوی زیبا در کنار کتاب باید دیده شود.

متن تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «وقتی مهتاب گم شد» به شرح ذیل است:

بسم‌لله‌الرّحمن‌الرّحیم

بچّه‌های همدان؛ بچّه‌های صفا و عشق و اخلاص؛ مردان بزرگ و بی‌ادّعا؛ یاران حسین (علیه‌السّلام)؛ یاوران دین خدا … و آنگاه مادران؛ مردآفرینان شجاع و صبور … و آنگاه فضای معنویّت و معرفت؛ دلهای روشن، همّتها و عزمهای راسخ؛ بصیرتها و دیدهای ماورائی … اینها و بسی جویبارهای شیرین و خوشگوار دیگر از سرچشمه‌ی این روایت صادقانه و نگارش استادانه، کام دل مشتاق را غرق لذّت میکند و آتش شوق را در آن سرکش‌تر می‌سازد.

راوی، خود یک شهید زنده است. تنِ بشدّت آزرده‌ی او نتوانسته از سرزندگی و بیداری دل او بکاهد، و الحمدلله ربّ العالمین. نویسنده نیز خود از خیل همین دلدادگان و تجربه‌دیدگان است. بر او و بر همه‌ی آنان گوارا باد فیض رضای الهی؛ ان‌شاء‌الله.

درباره‌ نگارش این کتاب، آنچه نوشتم کم است؛ لطف این نگارش بیش از اینها است. مقدّمه‌ی کتاب یک غزل به تمام معنی است.

۹۵/۱۰/۱۸

***

از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» نیز اثر حمید حسام با حضور میرزامحمد سلگی جانباز دفاع مقدس، جمعی از مدیران و مسئولان ارشد استان رونمایی رونمایی شد.

سلگی از جانبازان دفاع مقدس در این آیین گفت: گذشته پر افتخاری با رشادت‌ها و شهامت‌ها داریم که سبب عظمت و اقتدار ایران اسلامی شده و از طرفی آینده پیش‌روی ماست.

وی افزود: بین گذشته و آینده زمان حال وجود دارد که باید با توجه به منویات مقام معظم رهبری، دشمن‌شناسی به موقع، آگاهی و شناخت به مسائل روز، از زندگی‌نامه و سیره شهدا بهره برده و برای پیشرفت ایران اسلامی استفاده کنیم.

متن تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» به شرح ذیل است:

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

سلام بر یاران حسین (علیه‌السّلام) و سلام بر لشگر انصارالحسین همدان؛ و سلام بر شهیدان، دلاوران، فدائیان، شیران روز و عابدان شب؛ و سلام بر شهید زنده میرزا محمد سُلگی و بر همسر باایمان و صبور او؛ و سلام بر حمید حسام که دردانه‌هایی چون سُلگی و خوش‌لفظ را به ما شناساند. ساعت‌های خوش و باصفائی را با این کتاب گذراندم و بارها با دریغ و حسرت گفتم:

درنگی کرده بودم کاش در بزم جنون من هم / لبی تر کرده زان صهبای جام پرفسون من هم

هزاران کام در راه است و دل مشتاق و من حیران / که ره چون می‌توانم یافتن سوی درون من هم …

در میان کتاب‌های خاطرات جنگ، این، یکی از بهترین‌ها است. نگارش درست و قوی، ذوق سرشار، سلیقه و حوصله، همّت بلند، همه با هم دست به کار تولید این اثر شده‌اند. کتاب خانم ضرّابی در شرح حال شهید عالی‌مقام علی چیت‌سازیان نیز دارای همین برجستگی‌ها است. این دو نفر از ستارگان اقبال همدانند.

 

پس از رونمایی از تقریظ مقام رهبری بر کتاب دختر شینا، معصومه ستارابراهیمی، فرزند این شهید در سخنان خود درباره مردم همدان گفت: مردم انقلابی همدان ثابت کردند که انقلابی هستند و انقلابی می‌مانند. برای نگاه بصیر رهبر معظم انقلاب و نگارش تقریظ بر این کتاب خدا را شاکرم به طوری که ایشان حق پدری را برای بنده به جای آوردند و نشان دادند که چه بخوانم و چگونه بخوانم.

فرزند شهید ستارابراهیمی افزود: بهناز ضرابی‌زاده نیز با اهدای دو کتاب دختر شینا و گلستان یازدهم دین خود را به ادبیات جهاد و مقاومت ادا کرده و حق شهدا و پدر و مادران شهدا را به‌جا آورده است.

ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.