دفاع مقدس را خام‌فروشی می‌کنیم

در مراسم برپایی نمایشگاه منتخب عکس‌های عکاسان دفاع مقدس عنوان شد:

مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گفت: متأسفانه اکنون رسانه‌ها دفاع مقدس را به ماهوی جنگ معرفی می‌کنند. این در حالی است که با الهامات دفاع مقدس می‌توان جامعه را پرورش داد.

به گزارش ایثارخبر نمایشگاه منتخب عکس‌های عکاسان دفاع مقدس با حضور امیردریادار حبیب‌الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش، امیرسرتیپ ابراهیم گلفام، رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، مجید رجبی معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان ایران و محمد خدادی، مدیرعامل خبرگزاری ایرنا در گالری فکه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس افتتاح شد.۵۷۵۵۷۲۳۶

در این مراسم سردار جواد خضرایی، مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در سخنانی بیان کرد: در سال‌های گذشته ۱۰ هزار بسته که هر کدام شامل ۳۰ قطعه عکس بودند به استان‌های مختلف کشور ارائه می‌شد، اما امسال برخی از برخوردها برای ارائه عکس‌ها مقداری منقبضانه بود، اما با این حال دکتر خدادی لطف کردند و مجموعه‌ای از عکس‌هایی که عکاسان این خبرگزاری در دوران دفاع مقدس تهیه کرده بودند را در اختیار این مجموعه قرار دادند.

وی افزود: ما باید درباره الهامات و ارزش‌های تمدن‌ساز دفاع مقدس صحبت کنیم، اما متأسفانه در این مسیر شاید به تعداد انگشتان دست حضور داشته باشند که فعالیت کنند. امروز من باید از این مجموعه عکس‌هایی که در گالری فکه قرار دارند به عنوان فریاد تصویرها یاد کنم، چرا که آن‌ها بسیار بر روی مخاطبان‌شان اثرگذار هستند.

سردار خضرایی با اشاره به دو پایه‌ای که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به آن نیاز دارد، گفت: نخست توسعه رفتارهای بازدارنده از قبیل ارتقاء توان رزم و دیگری ایجاد، حفظ، مقاومت و علاقه‌مندی به میهن دو پایه مهم برای جمهوری اسلامی ایران هستند. ما برای ایجاد، حفظ مقاومت و علاقه‌مندی می‌توانیم از ارزش‌های دوران دفاع مقدس بهره بگیریم، اما متأسفانه برخی رسانه‌ها جنگ را به ماهوی جنگ نشان می‌دهند، این در حالیست که ما باید بتوانیم الهامات و ارزش‌های تمدن‌آفرین دفاع مقدس را با رویکردهای فرهنگی و تربیتی به جامعه منتقل کنیم و به واسطه آن جامعه را پرورش دهیم.

این فرمانده دوران دفاع مقدس یادآور شد:‌ برخی از ارزش‌ها در جامعه ما به ضدارزش تبدیل شده است. ما می‌توانیم با توسعه فرهنگ دفاع مقدس توسعه کشور را هم امکان‌پذیر کنیم و باید هر روز دفاع مقدس و مفاهیم آن در زندگی ما جریان داشته باشد.

سردار خضرایی توضیح داد: اگر روزی کلمه ایثار، شهادت تلقی می‌شد باید امروز ایثار را به معنی عام یعنی کمک به یکدیگر تلقی و بازآفرینی کنیم. دفاع مقدس اگر از رویکرد تربیتی به جامعه معرفی شود، باعث افزایش سطح اعتقادی و فرهنگی مردم خواهد شد.

به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم، خدادی مدیرعامل ایرنا گفت: ما انتقادی که آقای خضرایی به رسانه‌ها داشتند را می‌پذیریم، اما معتقد هستم دفاع مقدس باید هر روز در زندگی ما جاری باشد، چرا که زندگی ما به ارزش‌های انسانی دوران دفاع مقدس وابسته است و ما اصحاب رسانه به این دوران بدهکار هستیم، چرا که کسی که نتواند ارزش‌های آن دوران را درک کند، مورد بازخواست و تقاص قرار می‌گیرد، چون خون‌هایی خالص و زلال در آن ریخته شده است.

وی گفت: ما اگر به دنبال حفظ خودمان و توسعه کشور هستیم، باید به دفاع مقدس بپردازیم. آن‌هایی که موفق شده‌اند در حقیقت از این الگو استفاده کرده‌اند.

خدادی تأکید کرد: باید ارزش‌ها و مفاهیم دوران دفاع مقدس را به فراورده تبدیل کنیم، اما متأسفانه اکنون دفاع مقدس را خام‌فروشی می‌کنیم. هنگامی که ارزش‌های دفاع مقدس به فراورده تبدیل شد آنگاه می‌توانیم آن را به نسل‌های مختلف منتقل کنیم.

وی با بیان اینکه دفاع مقدس به قشر خاصی اختصاص ندارد، گفت:‌ همه اقشار جامعه ایران برای دفاع از یک تمامیت و آرمان در دوران دفاع مقدس حضور داشتند. ما در این دوران می‌توانیم مصداق‌هایی از تمام واژه‌هایی خوب مانند صبر، کرامت و شجاعت را بیابیم. تمامی این مصداق‌ها در تعریف یک جامعه پیشرفته صدق می‌کند.

به گزارش ایسنا، نمایشگاه منتخب عکس‌های عکاسان دفاع مقدس از ۲۷ شهریورماه تا هفتم مهرماه در گالری فکه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس میزبان علاقه‌مندان است.

مبنع:ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.