نشست تخصصی جایگاه ادبیات ایثار و شهادت در نشر برگزار شد

نشست تخصصی با عنوان جایگاه ادبیات ایثار و شهادت در نشر کشور پنج‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ماه در سالن سرای اندیشه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

در آغاز این نشست محمد اکرامی نویسنده، شاعر و ناشر کشورمان با بیان اینکه نویسنده امروز باید از دغدغه‌های فردی در حوزه‌های ایثار و شهادت به سوی دغدغه‌های اجتماعی روی بیاورد، گفت: ادبیات ایثار و شهادت چهار مرحله تهییجی، توصیفی، تفسیری و تثبیتی دارد که نویسنده در نگارش کتاب مورد توجه قرار می‌دهد. در حال حاضر دو مرحله تهییجی و توصیفی را پشت سر گذاشته‌ایم یعنی امروز سؤال بیش از اینکه درباره چگونه شهید شدن باشد، درباره چرا شهید شدن مطرح است.
این ناشر کشورمان گفت: امروز با نسلی مواجه هستیم برای زمان خودش ارزش قائل است و باید در حوزه ادبیات ایثار و شهادت با کمترین زمان بیشترین مفاهیم را انتقال داد تا جوان امروز به سراغ این ادبیات بیاید.
این استاد دانشگاه در ادامه با بیان اینکه باید محتوای وصیت‌نامه شهدا مورد تحلیل قرار بگیرد، گفت: هنگامی که کسی در یک قدمی شهادت قرار دارد و وصیت‌نامه می‌نویسد، دنیایی نبوده و اخروی است. اگر تحلیل محتوای کمی و کیفی از وصیت‌نامه‌های شهدای بسیجی عادی انجام دهیم، دلایل و ریشه‌های ایثار و شهادت پیدا می‌شود.
رضا حاجی‌آبادی معاون اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در ادامه با تصریح بر اینکه باید بین حوزه ادبیات جنگ و پایداری با ادبیات ایثار تفاوت قائل باشیم، گفت: اینکه ادبیات ایثار و شهادت جزئی از ادبیات پایداری محسوب می‌شود تردیدی نیست اما بخشی از ادبیات ایثار و شهادت جدا از ادبیات پایداری است.
وی افزود: ادبیات پایداری محصور در یک زمان خاصی است یعنی از شهریور ۵۹ آغاز و تا سال ۶۷ ادامه دارد و قبل و بعدی ندارد هر چند می‌توان با پیوند زدن ادبیات مقاومت، بازه زمانی آن را بیشتر کرد.
حاجی آبادی با تأکید بر اینکه ادبیات ایثار و شهادت محصور در زمان نیست، اظهار کرد: این نوع ادبیات از ابتدای زمان شروع شده و تاکنون ادامه داشته و قطعاً باز هم ادامه خواهد داشت. ایثار از حوزه جنگ و مقاومت گذشته است و به حوزه‌های دیگری همچون علم نیز رسیده است و ایثارگری در رفتار روزمره همه افراد جامعه مشهود است.
نشر شاهد در مصلی تهران، شبستان، راهروی ۲۶، غرفه ۴۲ در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، پذیرای علاقه مندان به فرهنگ کتاب و کتابخوانی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.